Sütte ilk gün bilançosu!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

grkn-g

Doçent
içmesini bilmiyorlarsa içmesinler kardeşim şişede durduğu gibi durmuyor bu melet :D

Ozgurky

Profesör
Süte alerjisi olan ne kadar çok öğrenci varmış Türkiye'de.

Erdem-FB

Dekan
Psikolojik olarak etkilenme açıklanması bu hükümetin ne kadar ucuz olduğunu bana yine anımsattı. Kaç aylık o sütler ?? utanmadılar mı hiç.

cnn türk'de bir yetkili açıklama yaptı. dağıtılan sütler uht denilen 6 ay ömürlü sütlermiş. ancak paket açıldıkdan sonra yarım saat içinde tüketilmesi gerekliymiş.

labaratuar incelemelerinin sonucunu ve yapacakları açıklamayı çok merak ediyorum. böyle bir saçmalığın sorumlusu derhal cezalandırılmalı
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Hamamcı, okul sütünden zehirlenme iddialarına ilişkin, ''Aslında bu olay zehirlenme değil, laktozun sindirilememesinden dolayı oluşan bir rahatsızlık'' dedi.
Haber 7

Açıklama bu yönde lakin doğru olup olmadığı tartışılır.

mc_scrubs

Üyecik
Bence çok güzel bir uygulama ben çocukken içmek isteyipte bulamadığım birşeydi bu yüzden çok sevindirici bir ilerleme herkes olumsuz iktidardaki hükümetin yaptığı hatadan bahsediyor yok kaç aylık yok bozuk süt ya bir düşünseniz acaba 7 milyon küsür çocuğa 200ml süt günlük üretim sağlamak acaba hiç yoktan var edilen bir pazar söz konusu günlük 1500 ton süt ve hepsi steril paketlenmiş olması gerekiyor bu hiçte kolay birşey değil.(Ve bu uygulama sürecinde yapılan hatalar-eksikler düzeltilecek ki 10-15 ilde deneniyor)

Biraz abartılı yaklaşılıyor konuya sonuçta çocukların önüne çıkarılacak biraz zaman tanınsa sonuçta rahatsızlananlar çocuklardan biri yapılan röportajda okulda midem ağrıyordu-bulanmıştı hastaneye geldik geçti diyor.

Peki psikolojik etkilenmeyede siz hiç karşılaştınız mı başım ağrıyor,karnım acıktı diyen veya bir yeri kaşınan biri onu gördüğünde oda aynı şekilde etkilenmez mi bir de bunu düşünün ve bunlar çocuk.

ashabulyemin

Profesör
En sevmediğim şey güzel olmayan filmi tekrar seyretmek.Bizim çocukluğumuzda amerikan süttozu verilirdi şimdi ise buzuk süt.Birileri devlet eliyle kurtarılmaya çalışılıyor üretiicinin 4-5 litre süt parası karşılığı satılan 2-2,5 tl lik sütler elde kalıyor millet aşırı zenginlikten ekmek bile bulamayıp pasta yiyiyor.Tabi çocuklarınada kutusu 2,5 tl den süt içiriyor şimdi vakti geçmiş sütler çocuklara verilecek daha önce fındık ve diğer verilenlerde öyleydi.
Bu olay milleti kandırmayı aşmış milletle alay edilmekte birilerinin çöpe dökmesi gereken sütler çöp zannıyla çocuklarımıza verilmektedir
kınıyorum

ashabulyemin

Profesör
http://www.haber365.com/Haber/Hukumetten_Sutle_Ilgili_Ilk_Aciklama/
Lütfen yorumuma eklermisiniz ben yorumda alay ediliyor demiştim daha kötüsü aşağılanma var
Hükümet'ten Sütle İlgili İlk Açıklama
Süt projesinde çocukların zehirlendiği iddialarının araştırıldığını söyleyen Milli Eğitim Bakan Ömer Dinçer, "İlk bulgulara göre zehirlenme değil, süte karşı hassasiyet olabilir" dedi. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise "Çocuklar ilk kez içtikleri için ya da aşırı doz nedeniyle rahatsızlanmış olabilir" dedi.

''Okul Sütü Projesi'' kapsamında, okul öncesi ve ilköğretim 1, 2, 3, 4 ve 5. sınıflarda okuyan öğrencilere verilmek üzere okullara gönderilen sütler bugün öğrencilere dağıtılmaya başlandı.

Proje kapsamında 32 bin 500 okulda toplam 7 milyon 200 bin öğrenciye süt dağıtıldı.

Ancak birçok kentte dağıtılan sütlerden içen yüzlerce çocuk rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ''Şu ana kadar elde ettiğimiz bilgiler bir zehirlenme vakası değil. Çocukların bazılarının süt içtikten sonra midesinin bulandığına dair şikayetler olunca onlar tetkike alındı, hastanelere götürüldüler'' dedi.

Dinçer, hastaneye kaldırılan çocukların sağlık durumlarının incelendiğini, ilk tespitlere göre çocukların süte karşı hassasiyet gösterdiklerinin belirlendiğini ifade etti.

ARINÇ: AŞIRI DOZDAN OLABİLİR
Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, tedavi altına alınan çocuklarda besin zehirlenmesi belirtisinin olmamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.

Uygulama sürecinde süt tüketimini müteakip ortaya çıkacak muhtemel ''laktoz intolerans'' belirtileri ve süt alerjisi için öncelikli tedbir alındığını dile getiren Arınç, süt alerjisinin bazı kişilerde olabildiğini, ilk kez ya da aşırı dozda içildiğinde alerji belirtilerinin görülebildiğini kaydetti.
Süt alerjisine karşı ailelerden muvafakat alındığını da ifade eden Bülent Arınç, kutuların üzerinde de süte alerjisi olanların öğretmenine haber vermesi yönünde uyarı ibaresi konulduğunu aktardı.

Arınç, öğretmenlere bu çerçevede eğitim verildiğini, süt tüketiminin ve öğrencilerin sağlık durumunun takip edilmesinin sağlandığını dile getirdi.

Arınç, “Cereyan eden vakaların, sizin bahsettiğiniz, bizim de takibimizde olan konuda besin zehirlenmesi belirtileri olmadığı, aşırı gaz, karın ağrısı, şişkinlik, bulantı ve ishal belirtisi olduğu da ortaya çıkmıştır” dedi.

gs_kadir

Profesör
Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Haluk Hamamcı, okul sütünden zehirlenme iddialarına ilişkin, ''Aslında bu olay zehirlenme değil, laktozun sindirilememesinden dolayı oluşan bir rahatsızlık'' dedi.
Kedidir kedi

mr_rain

Guru
[h=2]Bakan Eker: Şüpheli sütlerin dağıtımı durdu[/h]
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, sütte zehirlenme iddialarına Meclis'te cevap verdi, sütten zehirlenen öğrencinin olmadığını söyledi.

Mehdi Eker, 'Sütleri tek firma değil 16 firma ortak üretiyor.. Öğrencilerin bazılarının süte hassasiyeti yüksek olabiliyor..' dedi.'4 binin üzerinde çocuk hastanelere müracaat etti. En son 48 saat içinde bu sütlerle ilgili tahliller yapıalcak' diyen Eker 'Şüphe duyulan sütlerin dağıtımının tamamını durdurduk. Şuan sütten zehirlenme tanısıyla hastanede yatan yok' dedi.Eker ayrıca, bu projenin provoke ettirmeyeceklerini söyledi.

http://www.haber7.com/haber/20120503/Bakan-Eker-Supheli-sutlerin-dagitimi-durdu.php

antimatter

Profesör
Burada o sütleri sıcakta bekletip sonra dağıtanlara vurmak lazım; adamlar başkası yapa "vayy süper helal olsun" diyeceğimiz bir uygulama yapmaya kalktı ama memlekette dingil çok olduğundan ellerine yüzlerine bulaştırdılar.
Napsınlar, kabine üyelerinin herbiri depolarda bekçilikmi yapsın...
Bu arada ben öğrenci olsam, sınıftan 2 kişi karnım ağrıyo deyip dersten çıksa kesin benimde ağırırdı :)

Webkurum

Profesör
Arkadaslar bır yerde psıkolojık olur ıkı okulda olur bır ılde olur. Butun ıllerde oldu akbu olay sız hala nıye bu dusuncelerdesınız. Ve a ılınde zehırlenme oldu degıl, a b c dıye sıralandı zehırlenenler. Her ıldemı psıkolojık baskı olustu.

shadow2

Profesör
benim bildiğim sütün mikrobiyolojik analiz sonuçları 3 hafta kadar bir beklemeden sonra çıkıyor 1.gün nası psikolojik dediler anlamadım. mikrobiyolog bir arkadaş varsa forumda bizi bilgilendirebilirmi acaba?

Enisor

Doçent
çocuklara aşırı kasein proteini yüklemişler,yazık idman yapmayanlar zehirlenmiş ve en büyük sorunu da ortadan kaldırdılar süt dağıtarak

TheInvasion

Üyecik
hazimsizlik yapmis diyo bakan. bazilari da hayatinda ilk kez sut icmis mis mis mis. yaw marstan mi geliyo bu sut de ilk kez goruyolar allah askina .
hic ekmek gormemis adamlar da vardir allah bilir . onlara da ekmek gorunce ekmek komasina mi giricek diye dusunuyo insan.

SnickersTR

Üyecik
Yazık bu milletin çocuklarına büyüklerin fikirlerini zehirlediler sıra yeni nesilde mi uyuyan güzeller uyanın artık zararın neresinden dönersek kardır.

-Hewal-

Dekan
Hani bir laf vardır siz yapmayın bu işi şeyini çıkarıyorsunuz oldu gibi ;bu sütü tahlil ettirmek istiyorum nerelere başvurmak gerekiyor kaç liraya tahlil ettirirler.

stat counter