Survivor!

Bu konuyu okuyanlar

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Survivor!

Toplantının ardından büyük bir telaşla arkadaşlarının yanından ayrılıyor.. Giderken ‘Survivor başlayacak. Acelem var! Yeah!’ diyor.
Böylece uzun zamandır yazmak isteyip bir türlü vakit bulamadığım Survivor’ın sırası geliyor…
*-*-*
Dünyada onlarca milyon kişi interaktif tv oyunları izliyor…
Son 10 yılda ekranlara damga vuran “REALİTY Show”lar aslında toplumda ‘algı yönetimi’ sağlıyor. Survivor 1997’den beri ortalığı kasıp kavuruyor. Fikir İngiliz Charlie Parsons’a ait… Şimdi İngiltere’nin en zengin medya figürlerinden biri. Hayat arkadaşı ve ortağı Lord Vahid Ali.

Lord Ali İngiltere İşçi Partisi’nde ve Lordlar Kamarası mensubu. Gay hakları konusundaki çıkışlarıyla ünlü, medya devi Rupert Murdoch’un kızıyla ortak, İngiltere’nin mülti milyarder medya baronu. Lordlar Kamarası’nda bir dönemTony Blair’in temsilcisi oldu.

Survivor yapımcısı Mark Burnett yine İngiltere doğumlu. 17 yaşında İngiliz ordusuna katıldı. Kuzey irlanda ve Falkland savaşında İngiliz paraşüt birliğinde yeraldı 22 yaşında Amerikaya göç etti. Beverly Hills’de şöför ve güvenlik elemanı olarak çalıştı. Şimdi dünyanın en zengin yapımcısı.
Time dergisi tarafından ‘Dünyanın En etkili Şahısları’ listesinde yeraldı. Hemen her yıl bir Emmy ödülü kazandı… Küresel sermaye ve uzantılarının en gözde adamı.

Survivor’ın ana fikri: ‘Hayatta kalmanın tek şartı var: Kazanmak isteyen her şeyi yapar, herkesi harcar!’ dır.
Bu kapitalizmin de ana kuralıdır.
Kapitalizm orman kanunudur. Güçlü olan öbürlerini yok eder. Kural budur!
Bunun için ekonomiyi, siyasi mekanizmaları, silahlı gücü, bilimi ve medyayı kullanır.

Soğuk savaş döneminde propaganda araçlarının, ve medyanın kullanımını konu alan binlerce calışma vardır.
Amerikalı bilim adamları ‘yeni dünya düzenine’ geçmek için, işgal kadar ‘kültürel üstünlük yaymanın farz olduğunu’ söylemişlerdir. Buna göre ‘uluslar arası piyasalar genişleyecek, ideolojik taarruz buna eşlik edecektir’..

İdeolojik taarruz!
İdeolojik taarruzun en önemli araçları eğitim ve medyadır. Medyanın en etkili dalı görsel olandır.
Görsel medyanın toplum şekillendirmesinde önemli rolü vardır.. Algı değişimini en kolay yoldan sinema ve tv yapmaktadır.

Algı yönetimi, ‘görünmez’ bir süreçtir ve ideolojik taarruzun en önemli ilkesidir.
Amerikalı antropolog Nader, söyle der: ‘Görünmez faktör, kontrol süreçlerinin ve mekanizmalarının toplamıdır. Görünmezlik zihinlerin sömürgeleştirilmesi yoluyla başarılmaktadır!Buna göre yanlış olan, doğru görünür. .. Düşünülemeyecek davranışlar normalleşir. İtiraz eden bağımsız düşünceliler, kavgacı ‘çatışmacı’ sayılır…’

Toplumlara çeşitli ‘tipolojiler’ dayatılır ve medya vasıtasıyla o tiplemelerle oynanır.
SURVİVOR ya da benzeri tv programları, son 10 yıldır onlarca ülkede milyonlarca kişiyi ‘Yeni Dünya Düzeni’nin toplum mühendisliği için formatlamaktadır.
Küresel sermaye için, ‘Güc’ün silahlı kullanımı (hard power) yanısıra, ‘yumuşak’ kullanımı da (soft power), had safhada önemlidir
*-*-*
Oyun iki takıma ayrılmış yarışmacıların birbirini kırıp dökmesine dayalıdır.. Açlık soğuk, psikolojik gerginlik ortamında en çok direnen parayı ve ödülleri kazanır.. Arkadaşlarına en sinsi davranan parsayı alır..
Oyunun dekorundan, sunucunun tarzına kadar, ekrana ‘yeni dünya düzeni’ kalıpları damga vurmaktadır.
En yakın dostlar birbirine karşı yırtıcı bir mücadeleye girişir ve işin psikolojik boyutu yarışmacıların insani duygularının törpülenmesini gerektirir.. Birer birer elenirler ve kalanlar birbirine karşı diş biler… Oyunlar giderek sinsileşir.

Ekranda ‘yeni dünya düzeni’nin yırtıcı, aktörleri.. vardır. Gelecek çağın duygusuz robotlarını üretmek için mükemmel bir ekran denemesidir Survivor…
Mesela sevecen karakter Pascal Nouma, Survivor’ın Türkiye versiyonunda, ülkemizde belli bir kesimi temsil eden karikatür tiplemelerce kışkırtılınca oyun dışına itilivermiştir.

‘Dobra’
Asena, dobra olmasının bedelini ödemektedir. Yani bu gibi özellikler ‘iyi’ değildir..
Bu gibi oyunlarda kapitalizmin arkadan vurma yöntemleri geçerlidir. Ve o yöntemleri en iyi benimseyenler model olarak gösterilir.

İyi niyetle bu gibi yarışmalara yem olan kişiler, ‘dürüst, insanca değerleri savunan’ bireyler olmayı hedefleyebilirler… Ama unutmasınlar , oyun ‘KÜRESEL’.

Kim küresel ‘jungle’a uygunsa o zirveye gider! Giderler de ne mi olur.. Biraz para, biraz ekran söhretine ulaşır ve yeniden sistemin karanlıklarına dönerler. Survivor iştahla yeni kurbanlarını bekler..
Mark Burnett’in, Charlie Parsons’ın ve eşi Lord Alinin banka hesapları ve Survivor pazarlayan yerel şirketlerin hacmi biraz daha genişler!

Ekrana yapışmış milyonlar her geçen saniye yoksullaşır, ve yokluktan çıkmak için gerekli iradeleri bu ve benzeri medya oyunlarıyla felce uğratılır. !

Genç kardeşlerim, ekranlardan üzerinize boşaltılan algı bozucu yayınlara karşı kalkanlarınızı yükseltin!

Orman kanunlarıyla ‘hayvanlar’ yaşasın biz insanca bir düzen için uğraşalım!

Banu AVAR

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Çok doğru. Bu konuyu onların başından kalkamayanlara okutmak lazım.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Çok doğru. Bu konuyu onların başından kalkamayanlara okutmak lazım.

Ya bir de benim anlamadığım şey, neden insanlara bu zararlı olan şeyler bu kadar cazip, hoş ve lezzetli geliyor, hala bunu anlamış değilim. Bu her sahada böyle, adamlar bütün cüruf ve pisliklerini adeta içimize zerk ediyor, bizse bunu çok büyük bir haz ve iştahla alıp bünyemize enjekte ediyoruz.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Ben zararlı görmüyorum. Gayet güzel bir program. Her şeye karşı olmanın da hiçbir anlamı yok. Siz istiyorsunuz ki televizyonda sadece belgesel ve haber olsun. Ya da kim milyoner olmak ister gibi genel kültür yarışmaları.

Kaya26

Müdavim
Reaksiyon puanı
550
Her eğlence programı için geçerli olduğunu düşünmüyorum . Ama survivor... Üzgünüm ben bu kadar çirkefliği, dalavereyi kaldıramıyorum.

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Geleneksel "Survivor" kötüleme etkinliklerine hoş geldik.

Basit bir eğlence show olan "Survivor" programına bu kadar mana yükleyerek yapılmak istenen manipülasyonu geçtim, insanların neyi izleyip, neyi izlemeyeceğini eleştirme özgürlüğünüzü kullanmadan önce kendinize de bakacaksınız dostlar. Bunu, yazının yazarına değil, o yazıya hak veren genele söylüyorum.

Çünkü bu meselenin temel özü; televizyon karşısında boşa geçen zamandır. Önce siz televizyon karşısında öldürdüğünüz zamanda kendi izlediğiniz dizi, film, eğlence, futbol.. vs alışkanlığınızı değiştirebilin, sonra gelin tekrar konuşalım, kıps.

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Ya bir de benim anlamadığım şey, neden insanlara bu zararlı olan şeyler bu kadar cazip, hoş ve lezzetli geliyor, hala bunu anlamış değilim. Bu her sahada böyle, adamlar bütün cüruf ve pisliklerini adeta içimize zerk ediyor, bizse bunu çok büyük bir haz ve iştahla alıp bünyemize enjekte ediyoruz.
Şeytan kötüyü cezbettirirmiş dayı.

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555
eşimle bir dönem izlemişliğim vardır. en büyük yanlışlığını çıplaklık olarak görüyorum ama insan kendini kaptırdığı için bu yanlışı göz ardı ediyor.

çıplaklık durumun yanlış olduğunu şöyle izah edebilirim. yarışmadaki tüm bayan yarışmacıları çıkaralım ve 20 tane kaslı çıplak erkek kalsın geriye, eşim bütün gün otursun bu adamların hoplayıp zıplamasını heyecanla izlesin, kabul edebilir miyim? asla. peki 20 tane çıplak kızın tüm gün yat kalk sürün yaparken bir taraflarının her an ortada olduğu yarışmayı eşim izlemem müsade eder mi? tabiki etmez :) ama gel gör ki cinsiyet karma olduğu zaman sanki gözler kendi cinsimize odaklıymış gibi kendimizi kandırıyoruz. eşine kaslı herifleri izlettirip sonra kendi göbekli vücudunu beğenmesini bekliyosun:) cidden sakat işler. daha da izlemeyecem net. :)

penguin

Müdavim
Reaksiyon puanı
201
İlla izleyeceğim diyorsanız mesela ibret almak için, nasıl insan olunmaz sorusuna cevap almak için izleyebilirsiniz.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Ben zararlı görmüyorum. Gayet güzel bir program. Her şeye karşı olmanın da hiçbir anlamı yok. Siz istiyorsunuz ki televizyonda sadece belgesel ve haber olsun. Ya da kim milyoner olmak ister gibi genel kültür yarışmaları.
Bence gayet güzel olur belgesel vs ama oturup bu saçmalıkları seyretmektense mesela kendim için konuşayım ben kitap okuyorum bunları seyretmektense,tavsiye ederim kitap okumayı insanın genel kültürünü arttırıyor.
--- Gönderi Güncellendi ---
Dayı bunlarla zaman kaybedeceğimize oturup kitap okusaydık 1-2 saat çok farklı bir gündemimiz olurdu.:(

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Bence gayet güzel olur belgesel vs ama oturup bu saçmalıkları seyretmektense mesela kendim için konuşayım ben kitap okuyorum bunları seyretmektense,tavsiye ederim kitap okumayı insanın genel kültürünü arttırıyor.

Dayı bunlarla zaman kaybedeceğimize oturup kitap okusaydık 1-2 saat çok farklı bir gündemimiz olurdu.:(
Çok haklısın.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Dayı bunlarla zaman kaybedeceğimize
Teşekkür ederim.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

Olabilir. Biz buna biraz neo liberalist bir yaklaşım der, saygı duyarız elbette. Lakin konu sen ben, şu bu olayından ziyade toplumun kültürel kodlarının, genetik şifrelerinin değiştirilmesi olayıdır. Çünkü bu toplumun genetiğinde kazanmak mertlik ve dürüstlük(helalinden) mottosu üzerinden düşünülür. Ki bu kavramların bu tür yarışmalarda adı ve esamisi bile geçmez. Sizin şahsınız için elbette bir mahzuru olmayabilir, ama çocuğunuzun o yarışmadaki kuralları ahlaki bir ilke olarak benimsemesini eminim istemezsiniz.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Bazen bazı konularda uzak doğuyu örnek alalım diyorum.

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
Olabilir. Biz buna biraz neo liberalist bir yaklaşım der, saygı duyarız elbette. Lakin konu sen ben, şu bu olayından ziyade toplumun kültürel kodlarının, genetik şifrelerinin değiştirilmesi olayıdır. Çünkü bu toplumun genetiğinde kazanmak mertlik ve dürüstlük(helalinden) mottosu üzerinden düşünülür. Ki bu kavramların bu tür yarışmalarda adı ve esamisi bile geçmez. Sizin şahsınız için elbette bir mahzuru olmayabilir, ama çocuğunuzun o yarışmadaki kuralları ahlaki bir ilke olarak benimsemesini eminim istemezsiniz.

Çocuğum ahlaki ilkeleri televizyondan öğrenecekse ben ne işe yarıyorum? Buna katılmıyorum.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Mesela Japonlara bir bakıyorumda onlar ahlak açısından bence örnek alınması gereken bir millet adamlar bilime çok önem veriyorlar,ayrıca bir keresinde Japonya'da elektrikler gitti süper marketlerde alışveriş yapanlar hemen ellerindekileri geri reyonlara bıraktılar,mesela tsunamiden sonraydı yanlış hatırlamıyorsam yağma falan olmadı aksine hemen birbirlerine yardıma koştular.Başbakan istifa etti.(Siyaset yapmıyorum.)

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323
Çocuğum ahlaki ilkeleri televizyondan öğrenecekse ben ne işe yarıyorum? Buna katılmıyorum.

Televizyonda gördükleriyle senin öğreteceklerin arasındaki tenakuzu absorve edebilecek bir yetkinlikte büyütebiliyorsan alkışlarım seni o zaman. :)

topalsolucan

Müdavim
Reaksiyon puanı
555

öyle deme hocam. bak benim bebiş 1.5 yaşında, eşimin çalışmasından kaynaklı olarak hafta içi bebeğe annem bakıyor, doğal olarak hafta içi babamlarda kalıyoruz. babam bütün gün ertuğrul, eşkiya hükümdar olmaz, cesur yürek, ne kadar vurdulu kırdılı dizi varsa izliyor. bebiş de eline ne geçirse ya kiya kiya diye kılıç misali bize yapıştırıyor, ya da oyuncakları tabanca gibi tutup dış dış diyip sağı solu tarıyor. yerlere yatıp siper alıyor, bildiğin eğitimli asker oldu çocuk.

babama kızıyorum bazen aç iki satır belgesel izleyelim çocuk etkileniyor terörist olacak diye ama adamın tek eğlencesi onlar olmuş, umursamıyor. :S

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Mesela Japonlara bir bakıyorumda onlar ahlak açısından bence örnek alınması gereken bir millet adamlar bilime çok önem veriyorlar,ayrıca bir keresinde Japonya'da elektrikler gitti süper marketlerde alışveriş yapanlar hemen ellerindekileri geri reyonlara bıraktılar,mesela tsunamiden sonraydı yanlış hatırlamıyorsam yağma falan olmadı aksine hemen birbirlerine yardıma koştular.Başbakan istifa etti.(Siyaset yapmıyorum.)
Kore'yi de alabiliriz. Adamlarda her türlü sıkıntıda birlik beraberlik var. Ve hırsızlık oranı çok düşük.

|Ⓢєччαh|

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,323

_FAUST_, bu tür erdemler uzak doğululara özgü bişey değil ki be abicim. Bir şairin şöyle bir dizesini hatırlıyorum: "Elalem çalışıyor fethetmeye Merihi, Sen cebinde kaybettin güneş dolu tarihi" derken tam da bu noktaya parmak basar. Keşke uzak doğulu ülkelerin sosyolojik yapısını öğrenme konusundaki gayretinin yarısını kendi ait olduğun medeniyetinin geçmişini öğrenme konusunda gösterebilmiş olsaydın eminim bunu daha iyi anlayabilirdin. Ben bu medeniyetin takribi 7 asırlık ahvalini burada sıralayacak değilim elbet, lakin şu kadarını söyleyim, bu medeniyetin istinbat ettiği asıl kaynak senin de inandığını tahmin ettiğim İslâmi, Kur'an-i ilkelerdir. Mesela Allah Teala'nın insanoğlunun dünya yaşamı için gönderdiği emirler sıralaması şöyledir, kronolojik olarak: 1. Oku, (Alak, 1) 2. Temizlen (Müddesir, 4), 3. Çalış (Necm, 39)... İlk üç sıralamanın ardından bir de şunu hatırlatayım, doğruluk ve dürüstlük üzerine günde beş vakit namaz kılan bir müslüman için bir günde tam 40 kez doğru, dürüst ve ahlaklı olması gerektiğine dair ayet okutulur. Ne ki tarihiyle beraber dinini de gerçek mana ve muhteviyatıyla unutmuş bir milletin ahfadı olarak söyleyecek başka bir söz bulamıyorum.

Demem o ki hakikati arayana, güneşin aydınlığında yürümek isteyene o kadar yakın ki bu değerler.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Kore'yi de alabiliriz. Adamlarda her türlü sıkıntıda birlik beraberlik var. Ve hırsızlık oranı çok düşük.
Canın sağolsun gerçekten yalan yok en sevdiğim 3 uzakdoğu ülkesi var K.Kore,G.Kore ve Japonya.
_FAUST_, bu tür erdemler uzak doğululara özgü bişey değil ki be abicim. Bir şairin şöyle bir dizesini hatırlıyorum: "Elalem çalışıyor fethetmeye Merihi, Sen cebinde kaybettin güneş dolu tarihi" derken tam da bu noktaya parmak basar. Keşke uzak doğulu ülkelerin sosyolojik yapısını öğrenme konusundaki gayretinin yarısını kendi ait olduğun medeniyetinin geçmişini öğrenme konusunda gösterebilmiş olsaydın eminim bunu daha iyi anlayabilirdin. Ben bu medeniyetin takribi 7 asırlık ahvalini burada sıralayacak değilim elbet, lakin şu kadarını söyleyim, bu medeniyetin istinbat ettiği asıl kaynak senin de inandığını tahmin ettiğim İslâmi, Kur'an-i ilkelerdir. Mesela Allah Teala'nın insanoğlunun dünya yaşamı için gönderdiği emirler sıralaması şöyledir, kronolojik olarak: 1. Oku, (Alak, 1) 2. Temizlen (Müddesir, 4), 3. Çalış (Necm, 39)... İlk üç sıralamanın ardından bir de şunu hatırlatayım, doğruluk ve dürüstlük üzerine günde beş vakit namaz kılan bir müslüman için bir günde tam 40 kez doğru, dürüst ve ahlaklı olması gerektiğine dair ayet okutulur. Ne ki tarihiyle beraber dinini de gerçek mana ve muhteviyatıyla unutmuş bir milletin ahfadı olarak söyleyecek başka bir söz bulamıyorum.

Demem o ki hakikati arayana, güneşin aydınlığında yürümek isteyene o kadar yakın ki bu değerler.
Yalan yok Dayı yaşına hürmetim sonsuzdur lakin affına sığınarak şunları söyleyeceğim 1benim dinlerle aram sıkıntılı 2kendi edebiyatımızı okumuyorum özellikle bugün olanlar 80'lere kadar olanları genelde okurum,ne zaman ki eğitim sistemi düzelir kalifiye yazarlar çıkar o zaman ben de okurum ha tabi Çin ve Japonya'da eğitim sistemi güzel fakat adamlar öğrenci öğrenci olsun diye yetiştirmiyor karakter sahibi insanlar olsunlar diye bizzat eğitim veriyorlar,maalesef bu konuda çok hatalar yaptık.:(
Ama Erdoğan bir şeylerin farkına vardı ve sanırım sisteme el atacak.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Kuzeyin nesini seviyorsun? Valla afrika bile onlardan daha demokratik:D
Bence Komünist Kore bir çok şeyi başardı lakin Komünizm kendi içine kapanık bir yapıya sahip dünya'da 2 komünist ülke kaldı Venezüella ve K.Kore ama işte sistem içine kapanık olduğu için olmuyor Troçki'nin tezi güzeldi sanırım "tek ülkede sosyalizm olamaz".

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Bence Komünist Kore bir çok şeyi başardı lakin Komünizm kendi içine kapanık bir yapıya sahip dünya'da 2 komünist ülke kaldı Venezüella ve K.Kore ama işte sistem içine kapanık olduğu için olmuyor Troçki'nin tezi güzeldi sanırım "tek ülkede sosyalizm olamaz".
Evet. Sosyalizmin tam olarak yaşanabilmesi için tüm dünyanın birlikte olması lazım. Yugoslavya onu başarmıştı. 6 millet bir arada.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Evet. Sosyalizmin tam olarak yaşanabilmesi için tüm dünyanın birlikte olması lazım. Yugoslavya onu başarmıştı. 6 millet bir arada.
Ama işte uluslararası medya ve sözde Tito'nun diktatörlüğü yüzünden yıkılmış,halbuki milliyetçilik rüzgarı esmemeliydi orada bence tabi ırsiyet olarak ama ülke olarak milliyetçi olsalardı belki daha farklı olurlardı,özellikle soğuk savaştan sonra sözde Komünizm tehdidi yüzünden oluşturulan bazı yapılar Yugoslavya gibi nadir bir ülkeyi kısım kısım tarih sahnesinden sildi ve balkanlarda farklı ideolojik rüzgarlar esmesine sebep oldu.:(

mirinkirin

Doçent
Reaksiyon puanı
358
Yazı kısıtlı bakış açısıyla yazılmış olmakla beraber yazılanların büyük kısmı doğru.
Yalnız yukarıda başka bir mesajda bunun survivor isimli programa özel olmadığına değinilmiş, bu mesaj yazıdan çok daha doğru bir sonucu ortaya koymuş.
Genel olarak bakarsak televizyonda izlenecek hemen hiçbir şey yok, bunu en çok izlenen kanalları baz alarak söylüyorum, fark edersiniz ki bu kanallar belgesel vb. kanalları değil.
Yani şimdi survivor çok kötü tamam, evlendirme programları çok mu iyi, diğer yarışma programlarında hiç mi sorun yok, diziler insanlara genel kültür mü veriyor ?
Kim milyoner olmak ister tarzı programlar bile bence boş programlar, sorunun cevabı açıklanmak üzereyken reklama giren bir programdan bahsediyoruz.
Eğer eleştiri yapılacaksa televizyonun geneline(genel olarak izlenen kanallara-programlara) yapılmalı.
Not olarak ben televizyonu tamamen bıraktım, bahsettiğim sebeplerden dolayı.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Yazı kısıtlı bakış açısıyla yazılmış olmakla beraber yazılanların büyük kısmı doğru.
Yalnız yukarıda başka bir mesajda bunun survivor isimli programa özel olmadığına değinilmiş, bu mesaj yazıdan çok daha doğru bir sonucu ortaya koymuş.
Genel olarak bakarsak televizyonda izlenecek hemen hiçbir şey yok, bunu en çok izlenen kanalları baz alarak söylüyorum, fark edersiniz ki bu kanallar belgesel vb. kanalları değil.
Yani şimdi survivor çok kötü tamam, evlendirme programları çok mu iyi, diğer yarışma programlarında hiç mi sorun yok, diziler insanlara genel kültür mü veriyor ?
Kim milyoner olmak ister tarzı programlar bile bence boş programlar, sorunun cevabı açıklanmak üzereyken reklama giren bir programdan bahsediyoruz.
Eğer eleştiri yapılacaksa televizyonun geneline(genel olarak izlenen kanallara-programlara) yapılmalı.
Not olarak ben televizyonu tamamen bıraktım, bahsettiğim sebeplerden dolayı.
Aynen ben de bıraktım ama kim milyoner olmak ister çıkınca izliyorum çünkü genel kültürü arttırıyor.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,121
bu survivorcular doğadan anlamayanlar biraz anlasalar aç kalmazlardı...

pesimist

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,004
öyle deme hocam. bak benim bebiş 1.5 yaşında, eşimin çalışmasından kaynaklı olarak hafta içi bebeğe annem bakıyor, doğal olarak hafta içi babamlarda kalıyoruz. babam bütün gün ertuğrul, eşkiya hükümdar olmaz, cesur yürek, ne kadar vurdulu kırdılı dizi varsa izliyor. bebiş de eline ne geçirse ya kiya kiya diye kılıç misali bize yapıştırıyor, ya da oyuncakları tabanca gibi tutup dış dış diyip sağı solu tarıyor. yerlere yatıp siper alıyor, bildiğin eğitimli asker oldu çocuk.

babama kızıyorum bazen aç iki satır belgesel izleyelim çocuk etkileniyor terörist olacak diye ama adamın tek eğlencesi onlar olmuş, umursamıyor. :S

Ben de sizi anlamıyorum. Yahu biz de böyle büyümedik mi? Ben de elime kılıcı alıp kiaa kiaaa diye ortalarda sallardım. Yalandan silah yapıp dıkşiyan dıkşiyan der gezerdim. Eminim sen de böyleydin. Noldu psikopat mı olduk? Kafayı mı yedik? N'oldu?

Bence bu televizyona çıkıp anne babalara öğüt veren doktorlar yüzünden büyüklerin psikolojisi değişti. Her şeyi fazla büyütür hale geldiniz.