Sunucuya format atamıyorum (hdd görünmüyor)

Bu konuyu okuyanlar

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Merhaba,

İşyerinde Ibm marka sunucumuz var bayram tatilinden sonra işyerine gidince sunucunun kurtarma ekranına düştüğünü gördüm.Bütün çabalarıma rağmen sorunu çözemedim.
En son hdd yi söküp arızalı olup olmadığına bakmak için normal bilgisayara taktım hdd çalışıyor dosyalar duruyor. ben gerekli dosyaları alıp usb den format atmak istiyorum ama format ekranında disk seçme bölümünde hiçbir disk görünmüyor. Sizce neden böyle oldu ne yapmam gerekiyor. Yardımlarınızı bekliyorum.

Windows server 2008 yüklüydü usb den format atmak için isoyu yükledim hdd görmedi isoda sorun olabilir diye düşündüm server 2012 yükledim yine hdd görünmedi yine hatalı olduğunu düşünerek farklı sunucuda denedim sorunsuz kuruldu.

İlk defa böyle çaresiz kaldım

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Raid yapısı başka birşey perdormans hedefli yapılan bir disk bölümlerini tek diskmiş gibi gösteren bir işlem yapısıdır. Dos kısmında disklist yaz bakalım ne gösteriyor. Ayrıca ayrı diskleride birleştirir 1 diskmiş gibi gösterir

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Abi bugün yazmıştım sadece usb bellek görünüyordu

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Birde disk mngmnt ekranına hiç ulaşabildinmi
Mesaj otomatik birleştirildi:

Dos ekranında Get-disk dene bakalım ne verecek

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Biostan bakınca disk görünüyor başka birşey yapmadım

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bios demiyorum dos ekranında Get-disk de bakalım. Eğer diski görürsen unmount ve mount dene sırasıyla

Bu arada aşırı data boyutu buna neden olmuş olabilir aşırı yüklenme

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Önce bir yap sonrasını sonuca göre getiririz

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Call center için kullanılan bir sunucuydu 100gb sistem için ayrılmış datalar içinde 900gb ayrılmış sadece 200gb kullanıyordu

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Peki raid kurulumu yaparsam hdd nin d: bölümündeki dosyalar gidermi

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bak ibm linkinde açıklama olması lazımdı ama zaten mevcut raidi değiştirirsen gider disk formating ister yeni ayarı tanımak için bence bir masaüstüne bagla yedekleri al sonra baştan o verdiğim linke göre raid yapılandır. Bu arada herzaman yeden sunucu barındırın server cluster mantığı

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Bak ibm linkinde açıklama olması lazımdı ama zaten mevcur raidi değiştirirsen gider disk formating ister
Kurulum videolarını izledim ozaman ben önce hdd nin içindeki dosyaları alayım ondan sonra raid yapayım ondan sonra işletim sistemini kurayım sagol abi bilgi için

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
switch ayar yedeklerinide alıyormusum ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Öd işini gördüyse sevindim ama sana tavsiyem hem ana switch hemde kenar switchlerinin de yedeklerini al ilerisi için bazen elektrik kesintisinde ayar sıfırlanabiliyor
İyi forumlar

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Hiç yedek almadım yedek alındığınıda ilk defa duydum ama araştıracağım tek başıma hastanede bilgi işlem olarak çalışıyorum kimsedende yardım almadım internetten araştırarak kendimi geliştiriyorum

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Aaaa switchlerin config yedeklerini almazsan switch bozulur yada config giderse hastahane pc leri işlem yapamaz onlar switch üstünden iletişim kuruyor
Bak zeynepkamili biz kurduk ben gidip yapana kadar hemşire çağrı durmuştu doğumhanenin
Tabi bir çok otel fabrika hastahane ve üniversite ağlarının kurulumunda görev aldım proje yürüttüm sadece yazılımcı değilim ??
İyi forumlar

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aaaa switchlerin config yedeklerini almazsan switch bozulur yada config giderse hastahane pc leri işlem yapamaz onlar switch üstünden iletişim kuruyor
Ayar derken ne ayarları oluyor içinde şu serveri halledeyim sonra onada bakacam sunucuda dhcp var otomatik ip veriyor

ozmen_celik

Software Developer
Reaksiyon puanı
318
Bak zeynepkamili biz kurduk ben gidip yapana kadar hemşire çağrı durmuştu doğumhanenin
Tabi bir çok otel fabrika hastahane ve üniversite ağlarının kurulumunda görev aldım proje yürüttüm sadece yazılımcı değilim ?

Dhcp ip havuzundan ip dağıtan yapıdır switch ise cihazdır üstünden paketleri geçirir neyse bunları araştırman lazım yerinde olsam ccna eğitimi alırdım
İyi forumlar

spaw34

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Tabi bir çok otel fabrika hastahane ve üniversite ağlarının kurulumunda görev aldım proje yürüttüm sadece yazılımcı değilim ?

Dhcp ip havuzundan ip dağıtan yapıdır switch ise cihazdır üstünden paketleri geçirir neyse bunları araştırman lazım yerinde olsam ccna eğitimi alırdım
İyi forumlar
Sagol abi benim baya araştırma yapıp kendimi geliştirmem lazım iyi günler

Son mesajlar