Sunucumuza ransomware bulaştırıldı ve geri dönüşüm için fidye isteniyor

Bu konuyu okuyanlar

elves27

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ekte görüntüsü sunulduğu şekilde Serverimiz ele geçirildi. Gerekli ödemeleri yapıp dokümanları talep ettik. Birçok dokümanı sağlam olarak teslim aldık fakat çok önemli bir kaç dokümanda ağır hasar meydana gelmiş.
Hackerden arızalı dokümanlar ile ilgili destek istedik bir türlü dönüş yapmadı. Ekte sunduğum bir kaç dosya var bu dosyaları açabilme konusunda bilgi sahibi olanların desteklerini rica ediyorum. Çok büyük bir firma değiliz fakat bütün dosyalarımızın kurtarıla bilmesi halinde gerekli maddi desteği öngörüyoruz.

Sorunlu excellerin linki ektedir.

Yetkin olmayan kişilerin sorunlu excelleri indirmemeleri kendi güvenlikleri için önem arz etmektedir.;
Şimdiden teşekkürler...

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2019-12-17 at 11.04.31.jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-17 at 11.04.31.jpeg
    44.7 KB · Görüntüleme: 263
  • WhatsApp Image 2019-12-17 at 11.27.44.jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-17 at 11.27.44.jpeg
    81.9 KB · Görüntüleme: 268
  • WhatsApp Image 2019-12-17 at 11.27.55.jpeg
    WhatsApp Image 2019-12-17 at 11.27.55.jpeg
    54.5 KB · Görüntüleme: 305
  • Bozuk.png
    Bozuk.png
    368.3 KB · Görüntüleme: 254

astegon

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,361
Geçmiş olsun.

Server kurmayın artık. Cloud sistemlerden hizmet alın. Böyle çok firma var. Hepsi de parasını ödemek zorunda kaldı.

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Çözmenin yolu var ama bu çok uğraştırıcı ve zordur. Yani Decryptten bahsediyorum, kurtarma şansı %1. Geçmiş olsun. :(

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555

Bu videoda ilginç bir programcık var, işine mutlak yarar herhalde ... o şifreleri çözmek için hasar almış bilgisayarın elimizde olması gerek yoksa iş inanılmaz zor yani... Öyle bir şifre kırıcı programım olsa antivirüs programlarını bile kırabilirdim herhalde... :p

Son düzenleme:

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Bitdefender ve Kaspersky gibi antivirüs programları bu tür zararlardan sizi koruyor.

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Hayır koruyamazlar insanları yanlış bilgilendirmeyin lütfen!
Yanlış bilgilendirmiyorum. Antivirüs testlerini birazcık araştırırsanız, dünyanın parasını boşuna almadıklarını görürsünüz.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Antivirüs programları kendini koruyamayacak bilgide olanlar içindir :) Devletler ve kamu kurumları kendilerini özel beyaz şapkalılar ile ve kendine özgü işletim sistemleri ve programlarla korunma yoluna yavaş yavaş geçiyor. Hiç bir devlet ve kamu kurumu çok önemli bilgilerini antivirüs programlarına emanet etmez. antivirüs için para vermeye de değmez, şahsi fikrim çünkü hepsi veri çalma derdinde ama işte önemsiz kişilerden veri çalıp da ne olcak diyoruz (zaten bilgisayarımda çok önemli ve özel şeyler bulundurmamaya çalışıyorum).

eilhanzy

Profesör
Reaksiyon puanı
7,734
Antivirüs programları kendini koruyamayacak bilgide olanlar içindir :) Devletler ve kamu kurumları kendilerini özel beyaz şapkalılar ile ve kendine özgü işletim sistemleri ve programlarla korunma yoluna yavaş yavaş geçiyor. Hiç bir devlet ve kamu kurumu çok önemli bilgilerini antivirüs programlarına emanet etmez. antivirüs için para vermeye de değmez, şahsi fikrim çünkü hepsi veri çalma derdinde ama işte önemsiz kişilerden veri çalıp da ne olcak diyoruz (zaten bilgisayarımda çok önemli ve özel şeyler bulundurmamaya çalışıyorum).
Arkadaşımızın dediği şey tedbir almak antivirüsten daha önemli bir şey olduğunu ispatını söyledi bize. Ayrıca böyle fasa fiso sitelere ya da e-postalara girerseniz olacağı bu. İnternet çok tehlikeli bir maalesef. ;)

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Yanlış bilgilendirmiyorum. Antivirüs testlerini birazcık araştırırsanız, dünyanın parasını boşuna almadıklarını görürsünüz.
Araştırın demiyecen çünkü iddiayı sen ortaya atıyorsun, kanıtlamak da sana düşer... Kaldı ki şahsi düşüncen olduğu için kimse de sana inat gidip araştırmaz yani...

Baihu

Asistan
Reaksiyon puanı
54
Araştırın demiyecen çünkü iddiayı sen ortaya atıyorsun, kanıtlamak da sana düşer... Kaldı ki şahsi düşüncen olduğu için kimse de sana inat gidip araştırmaz yani...
Şahsi düşüncem değil. Ben hacker olsaydım, para gelmeyecek yerlerle uğraşmazdım. Ortaya iddia falan atmadım. Araştırıp araştırmamak onlara kalmış. Bitdefender Bu tür programlara güvenmiyorsanız, boşu boşuna tartışmaya gerek yok.

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
Kanıt sunmadığınız sürece boş bir iddaa dan başka bi şey değil, tartışma demeyelim de bilmeyen kullanıcıları ek masraflardan korumak için olayı "irdelemek" adına yazıyorum. ne bitdefendır ne de kasperki hiç biri yukarıdaki olaylarda garanti verip zararı karşılıyor mu, önemli olan nokta budur...! Büyük şirketler veya yüksek meblağlar için böyle bir garanti verilmesi gerekir ki zaten büyük şirketler böyle anlaşmalar yaparlar ve paralarını çatır çutur da antivürüs şirketlerinden alırlar çünkü koruyamazlar :) Her şirket hatta antivirüs şirketleri dahil bilgisayar ve yazılım sektöründe gerçekten kimse kimseyi korumaz, koruyamaz...

Akkara

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,356

(Yukarıdaki linklerden de görüleceği üzere) bazı güvenlik yazılımları bir takım koşullar altında kullanıcının cihazına virüs bulaşmayacağını garanti ediyor; para iade garantisi veren de var ve/ya onarımını yapan da var. Ancak belirtmiş oldukları garanti şartlarını güvenlik yazılımı şirketleri ne derece yerine getiriyor(?) enfekte olmuş kullanıcıların ne kadarı garanti şartlarından haberdar(?) ve bunların ne kadarı haklarını arıyor(?) hepsi muallak. :)
Fidye yazılımı cihaza bir kere bulaşmaya görsün, çözüm aracının çıkması aylar hatta yıllar bile alabilir.

Smoke On the Water

Profesör
Reaksiyon puanı
3,910
Decrypting ile çok az bir şansınız var, arkadaşlar ne ile şifreledigini söyleseymiş iş kolay aslında ama bilmeden çözmek imkansıza yakın, server kurmak yerine Cloud’lardan yararlanmanızı tavsiye ederim.