Sultan Vahidüddin Hanın Müdafaanamesi

Bu konuyu okuyanlar

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Ne alaka ne traş ? Ayrıca TÜRK yazarken biraz daha dikkatli davran

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Osmanlı savaşma dan elini kolunu sallamadan Müslüman evlatlari ölmeden zaten kazanıldı o kadar toprak değilmi?

Ayrica Osmanlı zamanın da olan biten o kadar şey varki siralamak la bitmez adeta çartipitiyorsunuz

Kimin ne rüyasi da gördüğü belli.

Öncelikle konumuz Vahdettin, saltadan babadan oğula geçiyor anladık ama diğer padişahların başarıları, zaferleri oğullarına geçmiyor, tüm padişahları kendi dönemlerindeki başarıları ve başarısızlıkları ile değerlendirmek gerekli. Fatih Sultan Mehmet istanbulu fethetmesi Vahdettine dokunulmazlık pelerini giydirmez, o F.S.Mehmetin zaferidir. Osmanlı döneminde şehit düşenler müslümandıda cumhuriyet dönemindekiler balkabağı mı, din üzerinden ayrımcılık yapmayalım, hepsi bu toprakların insanıydı.

Ben çarpıtmıyorum, Vahdettin hain miydi mevzusunda değilim, iyi, donanımlı bir insan ve müslüman olabilir ama sonuç itibariyle kesinlikle başarısız bir devlet adamı ve padişahtı. Gerçekleri çarpıtıp, eğip büyük, peri masallarıyla süsleyip, pireleri deve yaparaktan Vahdettini aklamaya çalışıyorsunuz.

Geçmişini bilmeyenin geleceği olmazmış @tambjk
Sen Ecdadını Hainlikle suçlarsın ama Kendi Ecdadını...
Ama Ben Ecdadımdan Adım gibi Eminim.
Vahdettin Han Kesinlikle Vatan Haini değildir...
Öyle olsa idi O Kurtuluş Savaşı Başlamayacaktı belkide.
Bizlere İlkokulda iken Hep şu Öğretildi.
Bir Gece Mustafa Kemal Atatürk O yokluk içinde Bulunan Bandırma vapuruna binmiş,Hemde Pusulası bile yokmuş,Sahilden sahilden giderek Samsun'a ulaşmış...
Mustafa Kemal oradakileri örğütleyerek Kurtuluş Savaşı Başlamış...
Sonradan daha bağımsız kaynaklardan öğrendiğimize göre O bandırma Vapuru o zamanlar Osmanlı 'nın Elindeki en modern vapur.Ve parasıda Bizzat Vahdettin Han tarafından veriliyor.
Hani O Hain Dediğiniz Osmanlı Padişahı Vahdettin...
O zamanlar Atatürk ile Yola Çıkan Bir çok Komutan Savaşdan sonra neden Tukaka ilan edildi.
Mağdur Edebiyatı yaptığımız yok, Sadece yapmak istediğimiz Kurtuluş Savaşımızın kazanılmasında başlamasında Emeği geçmiş Bir sürü Devlet Büyüğü ve Vatan evladının Hain İlan edilmesine itirazımız.
Sırf iki başlılık olmaması adına Hanedan ailesinin Yurtdışına sürülmesine ne diyeceksiniz?
Bu gün en basitinden, ingilizlerin bile sembolikde olsa karliyet ailesi hala duruyor.
Neden?
Adamlar kirli bile olsa geçmişine sahip çıkıyor?
Biz Niye çıkmıyoruz?
600 senelik Osman Oğulları bu kadar Gaflet ve Delalet içinde olsa idi şu anda TÜRK MİLLETİ Olurmuydu?
Bu Kin nasıl oluştu onlara karşı?
Bzi diyoruz ki tarihimiz Okuyalım,Her şeyi tartışalım,MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN Bile hala bilinmeyen yönleri var,Bunalarıda öğrenelim.
Bunları yapmakla Korkmayın Saltanat tekrar geri gelmez.
Bunuda İsteyen dileyen yok.
Ben Geçmişimle Gurur Duyuyorum.
Çocuklarımıda bu Düstur Üzere yetiştirmeye çalışıyorum,ATATÜRKÜN Ne Büyük Bir Kumandan ve Dahi Olduğunu onlara söylüyorum.
Osmanlı Padişahlarınında Bizim Atalarımız Olduğunu,Osmanlının neden ve nasıl yıkıldığını gerçekleriyle anlatıyorum.
Yani diyeceğim Tarihini Geçmişini Karalamak,Unutmaya Unutturulmaya çalışmak Bizlere Bir şey Katmaz.

Öncelikle benim Vahdettin'i hainlikle suçladığıma dair mesajımı bana iletirsen yazının devamında yazdığın her kelime için cevabımı vereceğim.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Öncelikle konumuz Vahdettin, saltadan babadan oğula geçiyor anladık ama diğer padişahların başarıları, zaferleri oğullarına geçmiyor, tüm padişahları kendi dönemlerindeki başarıları ve başarısızlıkları ile değerlendirmek gerekli. Fatih Sultan Mehmet istanbulu fethetmesi Vahdettine dokunulmazlık pelerini giydirmez, o F.S.Mehmetin zaferidir. Osmanlı döneminde şehit düşenler müslümandıda cumhuriyet dönemindekiler balkabağı mı, din üzerinden ayrımcılık yapmayalım, hepsi bu toprakların insanıydı.

Ben çarpıtmıyorum, Vahdettin hain miydi mevzusunda değilim, iyi, donanımlı bir insan ve müslüman olabilir ama sonuç itibariyle kesinlikle başarısız bir devlet adamı ve padişahtı. Gerçekleri çarpıtıp, eğip büyük, peri masallarıyla süsleyip, pireleri deve yaparaktan Vahdettini aklamaya çalışıyorsunuz.
Vahdettin Belki Bir Abdülhamit değil di?
Evet Bunda Haklısın.
Her Padişahın Kendine Has bir Yönetimi vardı?
Vahdettin zamanındada artık Millet bitmişti zaten,İttihatçılar gibi züppe takımının marifetleriylede olan oldu.
Vahdettin O zamanın şartlarında elinden geleni yapmıştır.
Bir kişinin Kötü Yönetici olmasını anlarım,ama onun kötü yönetmesi onun Hain olduğunu göstermez.
Biz bize yanlış Öğretilen Tarihimizi Atalarımızı Yeniden öğrenmeye çalışıyoruz.Yaptığımız Bu.
Peki sen ne yapıyorsun.
Ecdadımız karalıyorsun,bu şekilde nereye gitmeye çalışıyorsun.
Yaptığın sadece İşlenen Bir Suça ve Günaha Ortak olmak O kadar.

Ozgurky

Müdavim
Reaksiyon puanı
14
Daha önceki mesajlarda da değinildiği üzere her kesimin kendine özgü ülkeyi düze çıkarma yöntemleri vardır. Bunu kimi Türkçülükle, kimi Osmanlıcılıkla, kimi Turancılıkla, kimi Ümmetçilikle yapacağını düşünmüş.

Osmanlının son yıllarını düşündüğümüzde Osmanlıcılık denenmiş fakat Balkanlardaki pek çok devletin bizden ayrılmasıyla bu yöntem suya düşmüştü.

Ümmetçilik denendi fakat Arapların bizden ayrılmak istemesiyle bu yöntem de suya düştü. Halkı ayrılmak istiyor muydu istemiyor muydu bu noktada mühim olan o değil, mühim olan yöneticilerin icraatları.

Turancılık büyük bir ülkü ancak şartlar göz önüne alındığında pek gerçekçi, pek olası durmuyor.

Ben bir Osmanlı padişahına hain denilmesini bir Türk olarak içime sindiremiyorum açıkçası. Olaylara daima olumlu bakmaya, onların da kendince bu ülke için doğru olanı yapmaya çalıştıklarına inanmaya çalışıyorum. Kaldı ki Vahdettin'in hain olduğunu ispat etmek tarihimize hiçbir fayda getirmeyecektir. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk'e de hain denilmesini hiçbir şekilde içime sindiremem.

Herkesin kendi görüşleri olabilir; kimi Cumhuriyetimizi benimsemiş ve devamını istiyor olabilir, kimi Osmanlının şaşaalı dönemlerini istiyor olabilir. İki düşüncede de sıkıntı yok lakin halk için cumhuriyet ve demokrasinin hilafet ve saltanattan daha hayırlı olduğu kanaatindeyim.

Son olarak Mustafa Kemal Atatürk de Vahdettin de hain olarak nitelendirilmemeli bana göre. Lakin kurtuluş mücadelemize ve Türkiye cumhuriyetinin kuruluşuna katkılarını kimsenin mukayese etmeye hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Osmanlının uyguladığı Osmanlıcılık ve Ümmetçilik politikaları artık miadını doldurmuştu. Milliyetçi düşüncülerin ayyuka çıktığı bir dönemde, darmadağın olmuş bir imparatorluğun ardından Türkçülük fikri doğrultusunda yeni bir devletin kurulması elzemdi.

Bu Türkçülük Anadolu'da yaşayan tüm ulusları bünyesinde toplamak isteyen bir akımdı lakin çeşitli uluslar belki yanlış politikalardan belki de dış güçlerin kışkurtmasından olsa gerek bu birlikten rahatsız oldular. Bugünkü sorunların yaşanmasının da bu ülkenin kuruluşunda gözetilen Türkçülüğün yanlış yorumlanmasından, aykırı fikirlerin sert bastırılmasından veya dolduruşa gelmekten kaynaklandığını düşünüyorum.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104
"Diğer Ülkelerin hiçbiri ecdadına ve geçmişine bu jadar hain olmamıştır."

Hiçbir millet de savaşlardan bitap düşüp herköşesi işgal edilmiş, orduları dağıtılmış, yöneticileri kukla olmuş bir devleti, büyük bir yokluk, açlık, sefalet içerisinde örgütleyip, kurtuluş savaşıyla geri kazanan kahramanlarıına ve kurucusuna hain diyecek kadar nankör olmamıştır.

Vahdedettin kendi cebinden para vermişmişimiş, birileri kurtuluş davasına hayatını adayıp cephelerde savaşıp canlarını verirken, gazi olurken, çökmüş bir imparatorluğu küllerinden inşa etmeye çalışırken çıkmış birde 3 kuruşun muhabbetini yapıyorsunuz. Kurtuluş savaşında halk ve askerler yiyecek yemek, giyecek elbise ve ayakkabı bulamazken, halk bu savaş uğruna yemek yiyeceği geçtim evlatlarını feda ederken hala Vahdettinin altınlarından bahsetmek ayıptır. Zatem bu millet aldığı 3 kuruş borcun karşılığını cumhuriyet döneminde saltanatın borçlarını devralarak fazlasıyla ödedi merak etmeyin.

Bıktık şu mağdur edebiyatından, millet yok olmanın eşiğinden dönmüş, 100binlerce canlar verilmiş, kanlar aktılmış, açlık yoksulluk çekillmiş siz hala Vahdettinin mağduriyetinin hesabını yapıyorsunuz. Nasıl bir mağduriyettir bu açıklayın bana, odasında oturup çaresizce eli kolu bağlı oturup, direniş başlatacak cesareti, kudreti, inancı taşımıyorken, taşın altına elini bile sokmuyorken neyin mağduriyeti. Dedeleri istanbulu nasıl fethettiğini, birde Vahdettin şehrin anahtarını nasıl teslim ettiğini gözünüzün önüne getirin yeterli olacaktır, atalarının kemiklerini sızlatmıştır.

UYANIN RÜYANINZDAN ARTIK!

vahdettin para mı vermiş? ahaha çok güldüm geçenlerde edirnede bir kanser hastası bakan'a derdini anlatıp "ilacımız yok ilaç bulamıyoruz" dediğinde bakanda çıkarıp para vermişti. kıssadan hisse

türk ulusu dilenci mi ki para verilsin. Para verilince dertler bitiyor mu?

Samsun'a çıkarken atlara varıncaya kadar izin alınıyordu. Peki bu atları fransız elçisimi vermişti. Siz neden bahsediyorsunuz. Buyrun samsuna çıkış belgelerinden birisi (Murat Bardakçı - Şahbaba)

http://img850.imageshack.us/img850/3483/sam0219ug.jpg (linke tıklayın resmin boyutu büyük.)

Not: Belli bir süre sonra resmi sileceğim...

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Daha önceki mesajlarda da değinildiği üzere her kesimin kendine özgü ülkeyi düze çıkarma yöntemleri vardır. Bunu kimi Türkçülükle, kimi Osmanlıcılıkla, kimi Turancılıkla, kimi Ümmetçilikle yapacağını düşünmüş.

Osmanlının son yıllarını düşündüğümüzde Osmanlıcılık denenmiş fakat Balkanlardaki pek çok devletin bizden ayrılmasıyla bu yöntem suya düşmüştü.

Ümmetçilik denendi fakat Arapların bizden ayrılmak istemesiyle bu yöntem de suya düştü. Halkı ayrılmak istiyor muydu istemiyor muydu bu noktada mühim olan o değil, mühim olan yöneticilerin icraatları.

Turancılık büyük bir ülkü ancak şartlar göz önüne alındığında pek gerçekçi, pek olası durmuyor.

Ben bir Osmanlı padişahına hain denilmesini bir Türk olarak içime sindiremiyorum açıkçası. Olaylara daima olumlu bakmaya, onların da kendince bu ülke için doğru olanı yapmaya çalıştıklarına inanmaya çalışıyorum. Kaldı ki Vahdettin'in hain olduğunu ispat etmek tarihimize hiçbir fayda getirmeyecektir. Aynı şekilde Mustafa Kemal Atatürk'e de hain denilmesini hiçbir şekilde içime sindiremem.

Herkesin kendi görüşleri olabilir; kimi Cumhuriyetimizi benimsemiş ve devamını istiyor olabilir, kimi Osmanlının şaşaalı dönemlerini istiyor olabilir. İki düşüncede de sıkıntı yok lakin halk için cumhuriyet ve demokrasinin hilafet ve saltanattan daha hayırlı olduğu kanaatindeyim.

Son olarak Mustafa Kemal Atatürk de Vahdettin de hain olarak nitelendirilmemeli bana göre. Lakin kurtuluş mücadelemize ve Türkiye cumhuriyetinin kuruluşuna katkılarını kimsenin mukayese etmeye hakkı olduğunu düşünmüyorum.

Osmanlının uyguladığı Osmanlıcılık ve Ümmetçilik politikaları artık miadını doldurmuştu. Milliyetçi düşüncülerin ayyuka çıktığı bir dönemde, darmadağın olmuş bir imparatorluğun ardından Türkçülük fikri doğrultusunda yeni bir devletin kurulması elzemdi.

Bu Türkçülük Anadolu'da yaşayan tüm ulusları bünyesinde toplamak isteyen bir akımdı lakin çeşitli uluslar belki yanlış politikalardan belki de dış güçlerin kışkurtmasından olsa gerek bu birlikten rahatsız oldular. Bugünkü sorunların yaşanmasının da bu ülkenin kuruluşunda gözetilen Türkçülüğün yanlış yorumlanmasından, aykırı fikirlerin sert bastırılmasından veya dolduruşa gelmekten kaynaklandığını düşünüyorum.
Eyvallah @virüsizmir
Klavyene ,Ağzına Sağlık.
Bizim Meramımızı Siz Daha iyi anlatmışsınız.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Vahdettin Belki Bir Abdülhamit değil di?
Evet Bunda Haklısın.
Her Padişahın Kendine Has bir Yönetimi vardı?
Vahdettin zamanındada artık Millet bitmişti zaten,İttihatçılar gibi züppe takımının marifetleriylede olan oldu.
Bir kişinin Kötü Yönetici olmasını anlarım,ama onun kötü yönetmesi onun Hain olduğunu göstermez.
Biz bize yanlış Öğretilen Tarihimizi Atalarımızı Yeniden öğrenmeye çalışıyoruz.Yaptığımız Bu.
Peki sen ne yapıyorsun.

Vahdettin zamanındada artık Millet bitmişti zaten
neden bu noktaya gelindiğini sorgulamalısın...
İttihatçılar gibi züppe takımının marifetleriylede olan oldu.
İttihatçıları savunacak değilim ama tüm suçu onlara yıkmak haksızlık değil mi? Az önce de dediğim gibi neden ve nasıl bu noktaya gelindiğini sorgularsan tek suçlulun olmadığını görebilirsin. Tabi sorgulayacak cesaretin varsa.
Emin misin? Eğer elinden gelen bu kadarcıksa iyiki saltanatı devam etmemiş.
Dediğim gibi hain olduğunu söylediğim yok, nereden çıkartıyorsun.
Biz bize yanlış Öğretilen Tarihimizi Atalarımızı Yeniden öğrenmeye çalışıyoruz.
Bir yanlışı düzeltirken yeni yanlışlar yapmamaya dikkat etmelisin.
Öncelikle bana böyle bir itham yapmadan önce kendi yaptıklarına ve söylemlerine bakmalısın, yapılan reformları karalayıp birilerini hainlikle suçlayan sensin bilmem farkındamısın:) Günahına başkalarını da ortak etme daha fazla.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
neden bu noktaya gelindiğini sorgulamalısın...

İttihatçıları savunacak değilim ama tüm suçu onlara yıkmak haksızlık değil mi? Az önce de dediğim gibi neden ve nasıl bu noktaya gelindiğini sorgularsan tek suçlulun olmadığını görebilirsin. Tabi sorgulayacak cesaretin varsa.

Emin misin? Eğer elinden gelen bu kadarcıksa iyiki saltanatı devam etmemiş.

Dediğim gibi hain olduğunu söylediğim yok, nereden çıkartıyorsun.

Bir yanlışı düzeltirken yeni yanlışlar yapmamaya dikkat etmelisin.

Öncelikle bana böyle bir itham yapmadan önce kendi yaptıklarına ve söylemlerine bakmalısın, yapılan reformları karalayıp birilerini hainlikle suçlayan sensin bilmem farkındamısın:) Günahına başkalarını da ortak etme daha fazla.
Birader Yapılan Reformları Karalamıyoruz,Sadece Demokratik Hakkımızı kullanıp Eleştiriyoruz.
Bunudamı yapmayalım.
Yanlış yolda olduğunu söylüyoruz.
Edersin etmezsin.Senin sorunun.
Bu konuda son kez diyeceğim şu ki.
Ne Vahdettin Bu Millete HAİNLİK etmiştir,Nede MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...!
Ve Kurtuluş Savaşının Başlamasında Bence Büyük Emeği vardır.

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Samsun'a çıkarken atlara varıncaya kadar izin alınıyordu. Peki bu atları fransız elçisimi vermişti. Siz neden bahsediyorsunuz. Buyrun samsuna çıkış belgelerinden birisi (Murat Bardakçı - Şahbaba)

http://img850.imageshack.us/img850/3483/sam0219ug.jpg (linke tıklayın resmin boyutu büyük.)

Not: Belli bir süre sonra resmi sileceğim...

Benim hangi cümlem üzerine bunu yazdın ki :) 3 kuruş altının ve vapurun muhabbeti yetmedi şimdide atları mı hesaba katıyorsunuz, diğer tarafta ise yitirilen 100binlerce hayat ayıp oluyor. Az bile vermiş, koskoca! padişah, imparatorluk teslim aldı, kurtuluş savaşına altın, vapur ve at verdi diye kahraman ilan edelicek, ne günlere kaldık.

Eyvallah @virüsizmir
Klavyene ,Ağzına Sağlık.
Bizim Meramımızı Siz Daha iyi anlatmışsınız.

3 mesaj önce birilerini hainlikle suçlayan sanki başkasıymış gibi yazdın :)

Birader Yapılan Reformları Karalamıyoruz,Sadece Demokratik Hakkımızı kullanıp Eleştiriyoruz.
Bunudamı yapmayalım.
Yanlış yolda olduğunu söylüyoruz.
Edersin etmezsin.Senin sorunun.
Bu konuda son kez diyeceğim şu ki.
Ne Vahdettin Bu Millete HAİNLİK etmiştir,Nede MUSTAFA KEMAL ATATÜRK...!
Ve Kurtuluş Savaşının Başlamasında Bence Büyük Emeği vardır.

Sen demokratin hakkını kullanıp eleştirirken biz birşey demiyoruz yada yine fikirsel olarak savunma yapıyoruz da, sen biz demokratik hakkımızı kullanıp eleştirdiğimiz de niye hainlik ve karalamakla suçluyorsun :)

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16

Öncelikle benim Vahdettin'i hainlikle suçladığıma dair mesajımı bana iletirsen yazının devamında yazdığın her kelime için cevabımı vereceğim.

Yahu kardeşim sen kurtuluş savaşın da ölenleri diyorsun bende sana diyorumkı Osmanlı zamanın daki savaşlar da ölenleri diyorum sen din ayrimi diyorsun

Senin görüşün o sana göre hain bana göre de son derece büyük ve iyi insan , sen bildiklerinile yaşa ben bildiklerim ile

Buralara bişiler copy etsem daha neler duyacağiz göreceğiz de daha fazla germeyeyim ortami.

Hay ALLAH RAZI olsun

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Benim hangi cümlem üzerine bunu yazdın ki :) 3 kuruş altının ve vapurun muhabbeti yetmedi şimdide atları mı hesaba katıyorsunuz, diğer tarafta ise yitirilen 100binlerce hayat ayıp oluyor. Az bile vermiş, koskoca! padişah, imparatorluk teslim aldı, kurtuluş savaşına altın, vapur ve at verdi diye kahraman ilan edelicek, ne günlere kaldık.

3 mesaj önce birilerini hainlikle suçlayan sanki başkasıymış gibi yazdın :)

Sen demokratin hakkını kullanıp eleştirirken biz birşey demiyoruz yada yine fikirsel olarak savunma yapıyoruz da, sen biz demokratik hakkımızı kullanıp eleştirdiğimiz de niye hainlik ve karalamakla suçluyorsun :)
Valla [MENTION=142972]tambjk[/MENTION] geçen birisi sana şöyle demişti.'Baymuhalefet'...
Şimdi bakıyorumda yakıştı bu sana ha.
Yani ya ben meramımı anlatamıyorum yada anlamak istemiyorsun.
Ben Beyaz desem sen kara diyorsun.
Ben Latin Harflerinin Neden birden kaldırıldığını soruyorum,soruşturuyorum.
Hilafet neden kaldırıldı amaç neydi bunu bulmaya çalışıyorum.
Yada Vahdettin Hanın Kurtuluş Savaşı için neler yapmış öğrenmeye çalışıyorum.
Sen ne yapıyorsun.
Ecdadı Ülkeyi kötü Yönetmekle suçlayıp bir nevi Hain ilan etmiyormusun.?
Sen Ecdadı Kötü Yönetim ile suçlayıp Demokratik Hakkını Kullanıyor iken Benim ki Günahlarımı birilerini ortak etmek oluyor.
Valla Pes.
Bymuhalefet.

desperado64

Müdavim
Reaksiyon puanı
104

İşte bu yazına karşı yazdım.

Vahdedettin kendi cebinden para vermişmişimiş, birileri kurtuluş davasına hayatını adayıp cephelerde savaşıp canlarını verirken, gazi olurken, çökmüş bir imparatorluğu küllerinden inşa etmeye çalışırken çıkmış birde 3 kuruşun muhabbetini yapıyorsunuz. Kurtuluş savaşında halk ve askerler yiyecek yemek, giyecek elbise ve ayakkabı bulamazken, halk bu savaş uğruna yemek yiyeceği geçtim evlatlarını feda ederken hala Vahdettinin altınlarından bahsetmek ayıptır. Zatem bu millet aldığı 3 kuruş borcun karşılığını cumhuriyet döneminde saltanatın borçlarını devralarak fazlasıyla ödedi merak etmeyin.

Vahdettin milli mücadelenin başına geçmek istemiştir lakin Tevfik Paşa engellemiştir. Çünkü İstanbul'dan ayrılmak demek İstanbul'u resmen ingilizlere bırakmak ve İstiklâl Savaşı'nın resmen başlaması demektir. Bu durumda savaşacak düzenli ordu bile toplanamayacaktı. Bunun ne anlama geldiği biliyorsundur herhalde. Padişah'ın bu durumda yapması gereken tek şey İngilizleri oyalamak ve de Anadolu'ya maddi yardım göndermektir.

Sana bir soru soracağım. Süresi belli olmayan bir Savaşın maliyetini bana hesaplayabilir misin??

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Yahu kardeşim sen kurtuluş savaşın da ölenleri diyorsun bende sana diyorumkı Osmanlı zamanın daki savaşlar da ölenleri diyorum sen din ayrimi diyorsun

Senin görüşün o sana göre hain bana göre de son derece büyük ve iyi insan , sen bildiklerinile yaşa ben bildiklerim ile

Buralara bişiler copy etsem daha neler duyacağiz göreceğiz de daha fazla germeyeyim ortami.

Tabiki herkes kendi bildikleriyle yaşamalı, ama konuya girme sebebim bu görüşlerinizi ulu orta paylaşmanızdan ötürü cevap hakkı doğması :) Yoksa bende ortamın gerilmesini, konunun kilitlenmesini istemem.

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
İşte bu yazına karşı yazdım.

Vahdettin milli mücadelenin başına geçmek istemiştir lakin Tevfik Paşa engellemiştir. Çünkü İstanbul'dan ayrılmak demek İstanbul'u resmen ingilizlere bırakmak ve İstiklâl Savaşı'nın resmen başlaması demektir. Bu durumda savaşacak düzenli ordu bile toplanamayacaktı. Bunun ne anlama geldiği biliyorsundur herhalde. Padişah'ın bu durumda yapması gereken tek şey İngilizleri oyalamak ve de Anadolu'ya maddi yardım göndermektir.

Sana bir soru soracağım. Süresi belli olmayan bir Savaşın maliyetini bana hesaplayabilir misin??

Kardeşimin anlatmak istediği ve Mustafa Kemal Atatürk ün Anadoluya tayin edilmesini gösteren belge...

armagan-2.jpg

tambjk

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Valla @tambjk geçen birisi sana şöyle demişti.'Baymuhalefet'...
Şimdi bakıyorumda yakıştı bu sana ha.
Yani ya ben meramımı anlatamıyorum yada anlamak istemiyorsun.
Ben Beyaz desem sen kara diyorsun.
Yada Vahdettin Hanın Kurtuluş Savaşı için neler yapmış öğrenmeye çalışıyorum.
Sen ne yapıyorsun.
Ecdadı Ülkeyi kötü Yönetmekle suçlayıp bir nevi Hain ilan etmiyormusun.?
Sen Ecdadı Kötü Yönetim ile suçlayıp Demokratik Hakkını Kullanıyor iken Benim ki Günahlarımı birilerini ortak etmek oluyor.
Valla Pes.
Bymuhalefet.
O kelimeyi iltilaf kabul ettiğimi de görmüşsündür o zmn :)
İşte bir nevi nain ilan ettiğim yok :) Yanıldığın nokta orası, başarısız kabul ettiğimi söyledim o kadar.

Eğer birilerini hain ilan etmeden yada hain ilan etmekle itham etmeyeceksek senin aradığın soruların cevabını kendimce vereyim.

Açık ve net, batı medeniyetiyle etkileşimi arttırmak. Doğru bulursunuz yada bulmazsınız, latin harfleri kullanmadan da büyük olan devletlerden örnek gösterebilirsiniz ama öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Bir karar verilmiş, ülkenin yönü doğuda batıya çevrilmek istenmiş.

Hilafetin adı dışında hiçbir işlevi kalmamıştı. Cihat ilan ediyorsun kimse sallamıyor, ülke çöküşe giriyor sana ilk sırtına dönen milletler 100 yıllarca koruyuculuğunu yaptığın ve yaydığın müslüman milletler. Ayrıca düşünülen sistem Cumhuriyet ile yönetilen, Demoktratik, Laik bir hukuk devletiylen Hilafet ve saltanat çok başlılık yaratır, en ufak bir kriz anında dış güçlere müdahale, propaganda şansı yaratır. Ha yine ne yapıp edip bizi karıştırmayı başarıyorlar orası ayrı.

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Zaten bu kadar fedakarlığı beklemeyen diğer dış güçler sayesin de Padişah hain ilan edildi..

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
O kelimeyi iltilaf kabul ettiğimi de görmüşsündür o zmn :)
İşte bir nevi nain ilan ettiğim yok :) Yanıldığın nokta orası, başarısız kabul ettiğimi söyledim o kadar.

Eğer birilerini hain ilan etmeden yada hain ilan etmekle itham etmeyeceksek senin aradığın soruların cevabını kendimce vereyim.

Açık ve net, batı medeniyetiyle etkileşimi arttırmak. Doğru bulursunuz yada bulmazsınız, latin harfleri kullanmadan da büyük olan devletlerden örnek gösterebilirsiniz ama öküzün altında buzağı aramaya gerek yok. Bir karar verilmiş, ülkenin yönü doğuda batıya çevrilmek istenmiş.

Hilafetin adı dışında hiçbir işlevi kalmamıştı. Cihat ilan ediyorsun kimse sallamıyor, ülke çöküşe giriyor sana ilk sırtına dönen milletler 100 yıllarca koruyuculuğunu yaptığın ve yaydığın müslüman milletler. Ayrıca düşünülen sistem Cumhuriyet ile yönetilen, Demoktratik, Laik bir hukuk devletiylen Hilafet ve saltanat çok başlılık yaratır, en ufak bir kriz anında dış güçlere müdahale, propaganda şansı yaratır. Ha yine ne yapıp edip bizi karıştırmayı başarıyorlar orası ayrı.
Eyvallah Bana Bunlarla Gel.
O zaman Harf İnkilabının yapılmasındaki acele nedendir?(1928)
Tamamen yıkılmış,Tahrip olmuş,Tabiri caiz ise Dibe vurmuş Ülke için bu çok mu Önemli idi?
Yapıldı ise bize Artıları ne Eksileri ne?
Araştırmayalım mı?Merak Etmeyelim mi?
Bir zamanlar bunları konuşmakta suç idi ya neyse.
Vahdettin Hanı Batı Hayranlığı ile İtham ederken Bu Batıya yöneliş nedendir?
Hele ki Ülkenizi İşgale kalkan Batıya...

Hilafete gelirsek;
Şu An Osmanlı Hanedanı Sembolik olarak Durmuş olsa idi,Bu çok başlılık olurmuydu?
Yada Bu durum Bizlerin Ecdadına,Geçmişine Sahip Çıktığımız Cümle Aleme Göstermezmiydi?
Bugün hala Kraliyet Aileleri Duran 'ingiltere,danimarka' v.b Ülkelerde çok başlılık var mı?
Şu an Elimizde Halifelik Elimizde olsa idi.Şu anda ne kadar tesirli olur,o bilinmez ayrıcada tartışılabilir,İslam Alemi Üzerinde Ne Gibi etkimiz olurdu.Ortadoğuda daha çok söz sahibi olmaz mı idik.
Ben CUMHURİYET Gibi Yönetim şekli ile yönetilmekten memnunum,yanlış anlaşılmasın,Oligarşi yada Diktatörlükle yönetilen Ülkelerin Hali ortada iken bunları görmemek Halimize Şükretmemek, Bu ÜLKENİN Kurucularına,Şehitlerine,Ecdadımıza yapılan En Büyük Hainliktir.
Ama Vahdettin Hanın verdiği 3 kuruş ile savaş mı kazanılır diyen dar görüşlü bilgisiz bir sürüde Arkadaş var Maalesef.
Yani amacımız birbirimiz kırmadan tartışmak.Doğrularımızı birbirimize anlatmak.
Yanlışları düzeltmek.
O Hanedan Torunlarına Bir söz Hakkı vermek,Tekrar Vatanlarına Dönmelerini sağlamak,onlara itibarlarını vermek Bu Ülkeye Ne kaybettirir?

Rüstembey

Doçent
Reaksiyon puanı
1
"Çünkü resmi tarih dediğimiz şey, yeni kurulan cumhuriyetin, kendisini sağlama almak için farklı olan tüm düşünceleri ötekileştirip, kötülemesinden başka bir şey değildir!"
önce hiçbir Osmanlı padişahı "vatan haini deyildir"çünkü vatanları yoktur..sınırları belirtilmiş topraklar kendi mallarıdır..içindeki herşeyle...
osmanlı niçin yıkıldı:yukaruda alıntı yaptığım zihniyet egemen olunca "devlet bekaası için fikir uretilemedi"..egemen olduğu toprak halkları bilim ve teknolojiyi geliştirmek için uğraş verirken osmanlının neyle uğraştığı malümdur...tıpkı şimdi olduğu gibi...

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
şurası aşikar olmuş ki kimileri bilgiye dayanarak konuşuyor ki elhak doğrudur, ama kimileri de sırf muhalefet.. iki tane laf duyulmuş zamanında, temcit pilavı gibi ısıtıp sürüyorlar milletin önüne. bu konuda hiç değilse gidin büyüklerin yazdığı, tarihçilerin yazdığı dediklerine bakın. @mustang hocam ve @Elbruz46ehocam. dilinize sağlık...

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Rusya'da olan ihtilalleri tarih okuyanlar araştıran bilirler. Lenin yatpıkları kominizm devrimini. Ama tutupta milletinin diline kıyafetine karışmamış. Eskiyle olan bağlarını kopartmamış. Cumhuriyet'in ilanından sonra Osmanlı sanki hiç olmamış gibi 600 sene dünyaya hükmetmemiş gibi insanların zihninden silinmek istenmesindeki amaç neydi? Ezanlarımızın bile yasaklandığı bir dönemin ülkemize ne faydası olmuştur. Vahdettin Han'ın Atatürk'ü bizzat kendisi Samsun'a gönderdiğini yeni yeni öğreniyoruz (ortaya çıktı).. Halbuki yukarıda [MENTION=47324]mustang[/MENTION] 'ın yazdığı gibi neden yanlış öğretildi. Bunlar resmi tarih kitaplarında yer aldı. Buradan açıkça belliki birileri bizim geçmişimizle olan bağlarını kopartmak için elinden geleni ardına koymamış. Şükür ki yavaş yavaş herşey gün yüzüne çıkmaya başladı.

Ayırca forumda başka bir yerde daha yazmıştım. Atatürk'ün orjinal Nutuk kayıtlarına niçin açıklanmama yasağı konmuştur. Ayrıca 1988 Kenan Evren "Ülke burada olanları anlamaya henüz hazır değil" diyerek bu yasağı tekrar 25 yıl neden uzatmıştır. Geldi 2013 ve bu yasağın kalması gerekiyor.

Bize olan biten ne varsa doğrularıyla yanlışlarıyla okutulup öğretilseydi bu durumda olur muyduk?

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Rusya'da olan ihtilalleri tarih okuyanlar araştıran bilirler. Lenin yatpıkları kominizm devrimini. Ama tutupta milletinin diline kıyafetine karışmamış. Eskiyle olan bağlarını kopartmamış. Cumhuriyet'in ilanından sonra Osmanlı sanki hiç olmamış gibi 600 sene dünyaya hükmetmemiş gibi insanların zihninden silinmek istenmesindeki amaç neydi? Ezanlarımızın bile yasaklandığı bir dönemin ülkemize ne faydası olmuştur. Vahdettin Han'ın Atatürk'ü bizzat kendisi Samsun'a gönderdiğini yeni yeni öğreniyoruz (ortaya çıktı).. Halbuki yukarıda @mustang 'ın yazdığı gibi neden yanlış öğretildi. Bunlar resmi tarih kitaplarında yer aldı. Buradan açıkça belliki birileri bizim geçmişimizle olan bağlarını kopartmak için elinden geleni ardına koymamış. Şükür ki yavaş yavaş herşey gün yüzüne çıkmaya başladı.

Ayırca forumda başka bir yerde daha yazmıştım. Atatürk'ün orjinal Nutuk kayıtlarına niçin açıklanmama yasağı konmuştur. Ayrıca 1988 Kenan Evren "Ülke burada olanları anlamaya henüz hazır değil" diyerek bu yasağı tekrar 25 yıl neden uzatmıştır. Geldi 2013 ve bu yasağın kalması gerekiyor.

Bize olan biten ne varsa doğrularıyla yanlışlarıyla okutulup öğretilseydi bu durumda olur muyduk?
Evet bu konuda ATATÜRK'ÜN Birde Vasiyeti vardı Hatırladığım Kadarı ile.
Bunlar Neden Gün Yüzüne Çıkarılmadı Acaba?

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Evet bu konuda ATATÜRK'ÜN Birde Vasiyeti vardı Hatırladığım Kadarı ile.
Bunlar Neden Gün Yüzüne Çıkarılmadı Acaba?

Evet Atatürk'ün siyasi vasiyetnamesi olacaktı nutuk yazmışım. Teşekkür ederim yanlışımı farketmemi sağladığın için. Ancak Nutuk'un da orjinal hali hala yok. Piyasadaki eserler bildiğim kadarı ile sonrada yazılanlar..

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
Evet Atatürk'ün siyasi vasiyetnamesi olacaktı nutuk yazmışım. Teşekkür ederim yanlışımı farketmemi sağladığın için. Ancak Nutuk'un da orjinal hali hala yok. Piyasadaki eserler bildiğim kadarı ile sonrada yazılanlar..
kendilerinin o kınanan arapça daha doğrusu osmanlıca harflerle yazılı hali ( orjinali yani) var. onda oynama yapamamışlar. isterseniz bakarsınız.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
kendilerinin o kınanan arapça daha doğrusu osmanlıca harflerle yazılı hali ( orjinali yani) var. onda oynama yapamamışlar. isterseniz bakarsınız.
Onu nerede Bulabiliriz [MENTION=81135]ms1907[/MENTION]
Bildiğim kadarı ile O vasiyet açıklanmadı,yada Haberim olmadı.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bazı arkadaşlar önceki mesajlar da para vermedi padişah göndermedi demişti demi ?

O halde o dönem ingiliz komutan dan izni Atatürk aldi öylemi ?

306823_389068457814837_1870142739_n.jpg

M.Kemal e verilen vize

Diyelim ki Mustafa Kemal. Paşa kendi kafasına göre yaptığı planla Samsun'a çıktı o zaman nasıl bir İngiliz subayından vize almak zorunda kalırdı.Meselenin aslı padişah göreviyle ve Samsun'a gidebilmek için gerekli tüm işlemleri dahi padişah işiyle halletmesidir

Vizeyi nasıl verdiğine dair kendi ses kaydı (Nezih Uzel 1972)
http://www.youtube.com/watch?v=bq9c4NiOlmM

Madem padişah görevlendirmedi diyelim ki O zaman neden Mustafa Kemal mektup yazma gereksiminde bulundu ?

mektupp.jpg

Mustafa Kemal Paşa TBMM’yi açmasından 3 ay önce 19 Ocak 1920’de Sultan Vahideddin’e gönderdiği mektubunda, ‘Tek bir amacımız vardır. Sizi kurtarmak ve İslam Alemi’nin yeniden tek ve en güçlü hakimi yapmak’ diyordu.
Aslı daha önce bende olan bu mektup şimdi Türkiye’nin önde gelen müzelerinden birine 50 sene açılmaması kaydıyla bağışladığım bilgiler arasında bulunuyor. Mustafa Kemal Paşa’nın Sultan Vahideddin’e iletmek üzere baş yaver Naci Bey’e gönderdiği ve son derece ağdalı bir Osmanlıca ve saygılı bir ifade ile kaleme aldığı mektubun günümüz Türkçesi’ne nakledilmiş şekli bu sayfada yer alıyor.

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
Bazı arkadaşlar önceki mesajlar da para vermedi padişah göndermedi demişti demi ?

O halde o dönem ingiliz komutan dan izni Atatürk aldi öylemi ?

306823_389068457814837_1870142739_n.jpg

M.Kemal e verilen vize

Diyelim ki Mustafa Kemal. Paşa kendi kafasına göre yaptığı planla Samsun'a çıktı o zaman nasıl bir İngiliz subayından vize almak zorunda kalırdı.Meselenin aslı padişah göreviyle ve Samsun'a gidebilmek için gerekli tüm işlemleri dahi padişah işiyle halletmesidir

Vizeyi nasıl verdiğine dair kendi ses kaydı (Nezih Uzel 1972)
http://www.youtube.com/watch?v=bq9c4NiOlmM

Madem padişah görevlendirmedi diyelim ki O zaman neden Mustafa Kemal mektup yazma gereksiminde bulundu ?

mektupp.jpg
Yani Bu şu demektir [MENTION=74929]Korpe[/MENTION] Kardeşim ki,Vahdettin Han Asla Hain değildi.Hatta Gizli Kahramandı...!

efka_vasi

Asistan
Reaksiyon puanı
0
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/printnews.aspx?DocID=14288037
http://egemenlikulusundur.org/ATATURK/ntk1927.htm

gibi yerlerde var. elime almadım ama hocalarımızda dedi. eski harflerle baskısı var. birebir. çözemediğiniz yerleri söyleyin bakarız :)

İşte daha önceki sayfalarda alfabe ile ilgili konuşmaların sonucu burada ortaya çıkıyor. Atatürk'ümüzün yazmış olduğu Nutuk'u bile anlayamayacak toplum haline gelmişiz. Neden peki? Alfabemiz, dilimiz değişmiş ondan olmasın ??

Siyasi vasiyetnamesinin açıklanmaması için bir sebep yok. Gerçi açıklasalar ne olacak ki Nutuk'ta bile çözülemeyen yerler varsa bu da ne kadar çözülür Allah bilir.

Korpe

Müdavim
Reaksiyon puanı
16
Bu belgeler ve gazetelerin bulunup düzenlenmesi tamamen Ömür Özdemir'e aittir...

Tanrı TÜRKÜ Korusun !
Belirtmeden geçmeyeyim dedim..

KAYNAKLAR:
http://arsiv.sabah.com.tr/2007/02/18/gnd105.html
http://www.zaman.com/yazar.do?yazino=769956
http://haber.mynet.com/ataturk-kurana-el-basarak-yemin-etti-612650-guncel/
http://www.dunyabulteni.net/?aType=haber&ArticleID=210472

Yani Bu şu demektir [MENTION=74929]Korpe[/MENTION] Kardeşim ki,Vahdettin Han Asla Hain değildi.Hatta Gizli Kahramandı...!

Dün hoca cuma namazin dakı vaazin de riya dan bahsediyor du abi Osmanlı da bu tür şeyleri nasıl karşilar bilirsin .. (namaz dan sonra görüşmek üzere)

mustang

Müdavim
Reaksiyon puanı
34
[MENTION=74929]Korpe[/MENTION] Kardeşim Verdiğin bu Örnekler ile Bence konu kapanmıştır.
Eline,Yüreğine Sağlık.

Ahbârî

Müdavim
Reaksiyon puanı
345
İşte daha önceki sayfalarda alfabe ile ilgili konuşmaların sonucu burada ortaya çıkıyor. Atatürk'ümüzün yazmış olduğu Nutuk'u bile anlayamayacak toplum haline gelmişiz. Neden peki? Alfabemiz, dilimiz değişmiş ondan olmasın ??

Siyasi vasiyetnamesinin açıklanmaması için bir sebep yok. Gerçi açıklasalar ne olacak ki Nutuk'ta bile çözülemeyen yerler varsa bu da ne kadar çözülür Allah bilir.
aslında osmanlıca okumak gayet kolaydır matbu ise. değilse biraz uğraşı ister. bu tür şeylerle, mesele konu edebiyat vs aşina iseniz okunur.