Sultan Fatih'in çocukluk defteri

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Gerçekten Fatih Sultan Mehmetinmi bu defter:wassat:
Çok ilginç ve etkileyici ama.

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Çok sağol resimler için.Fatih Sultan Muhammed Han öylesine mübarek bir kişilikti ki İstanbulu fethetmek ona bahşedilmiş bir onurdu.Allah rahmet eylesin ona ve diğer zat-ı muhteremlere.

Ya hocam ters olacak ama kaynak var mı ? İnanmak açısından ?

Topkapı Sarayı Müzesi Hazine Kütüphanesi'nde bulunan, mürekkebin dağılmaması için özel bir karışımla sayfaları cilalanmış ve sonradan ciltlenmiş olan defter, 21,5 x 28,5 ebadında ve 180 sayfadır.

*Defteri ilk II. Abdülhamid bulmuş ve ciltlettirip Yıldız Sarayı Kütüphanesi'ne koydurtmuştur. Oradan da Topkapı Sarayı Müzesi'ne geçmiştir.

* Fatih Sultan Mehmet'in değişik çizim ve yazılarının yer aldığı defterde, ileride kullanacağı tuğra üzerinde de çalıştığı göze çarpmaktadır. Bitirilen ya da yarım bırakılan çok sayıda tuğra müsveddesi, at başları, baykuş, kartal ve leylek çizimleri, çiçek motifleri, Türk ve Yunan alfabesi, ebced hesaplarında kullanılan karakterler ve Farsça beyitler yine defterde bulunmaktadır.

* Defter bugüne kadar kapsamlı bir şekilde incelenmemiştir.

İlk fotoğraf hakkında bir şey söyleyemeyeceğim fakat iki ve üçüncü resimler 99.9% ihtimal ile asılsız.

ihtimal yok fotolar sağlam bu arada myefsane güvenle gönderebilirsin kardeşim.

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Angoren bu resimleri senmi çektin?
Şimdi dikkat ettimde resimler 3 şubat salı günü K790i ile çekilmiş.

kıymetli kardeşim myefsane fotolar müzede çekilmiş ve benim e postama gönderildi. fatih'in çocukluk kitabıyla ilgili başka yerlerde de paylaşımlar var zaten.

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Hemşo, fare ile resmin üstüne gelince küçük bir bilgilendirme kutucuğu çıkıyor :)
Yada resmin özelliğine girersen başta özet sekmesinden gelişmişi seçersen herşey çıkıyor;)

Hemşo, fare ile resmin üstüne gelince küçük bir bilgilendirme kutucuğu çıkıyor :)
Yada resmin özelliğine girersen başta özet sekmesinden gelişmişi seçersen herşey çıkıyor;)

Hemşo çekenin parmak izi var mı =? :D

angoren paylaşımın için teşekkürler hep ilgimi çekmiştir böyle paylaşımlar.

Mai Nai

Merhaba Dünyalı!
Onursal Üye
Cep nosu olurmu :D

Bu arada gerçekten tüylerim ürperdi.En kısa zamanda gidip yakından görmek gerek.

Cep nosu olurmu :D

Bu arada gerçekten tüylerim ürperdi.En kısa zamanda gidip yakından görmek gerek.
Ya hemşo 2 adımlık yer Ben taaa 1070 Km den kalktım geldim. Ama topkapıya 2 kere gittim ikisinde de içeri giremedim. 1. de tadilat vardı. 2. de ise yurtdışından bakan gelmiş gezemedim.

stat counter