Sual: Yalan ve iftiranın dindeki yeri nedir?

Bu konuyu okuyanlar

Yazıcızade

Asistan
Reaksiyon puanı
82
CEVAP
İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
Yalan söylemek ve iftira etmek haramdır, sakınmak lazımdır. Bu iki fenalık, her dinde de haram idi. Cezaları çok ağırdır. (C.3, m.34)

İftira büyük günahtır ve çok fenadır. Bunda yalan söylemek de vardır ki, yalan, her dinde haramdır. İftirada bir mümini incitmek de vardır ki, bu da, başkaca haramdır. Bunlardan başka, iftira etmek, yeryüzünde fesat çıkarmaya, ortalığı karıştırmaya sebep olur ki, bu da haramdır. (C.3, m.41)

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Bir kimse, bir mümin hakkında olmayan bir şey söylerse, iftiraya uğrayan kimse, onu affedinceye kadar, Allahü teâlâ onu Cehenneme sokar.) [Ebu Davud]

(Yalan, münafıklıktan bir kapıdır.) [İbni Adiy]

Ben özellikle merak ediyorum, Allah dostlarına atılan iftiralar karşısında mahşer günü nasıl hesap verecekler.?

7.43

Müdavim
Reaksiyon puanı
332
Ben de merak ediyorum. Üstelik Allah dostu ya da değil diye bir ayrım yok iftira ve yalanda.

Yazıcızade

Asistan
Reaksiyon puanı
82
Ben de merak ediyorum. Üstelik Allah dostu ya da değil diye bir ayrım yok iftira ve yalanda.

Ayrım yok fakat ben sadece bu konuyu merak ettiğimi belirttim. Bugün baktığınız zaman o kadar çirkin iftiralarda bulunuyorlar ki yok şu evliya şarap içerdi yok şu evliya eşcinseldi HAŞA!. Bu kadar alçak bir konuma gelmişler. Uğraşacak başka bir şeyleri yok belli ki, bu kadar çirkin nasıl olabiliyorlar bu nasıl bir kalp kirliliğidir anlam veremiyor insan. Sanırsın bu salih zatlar ile aynı çağda yaşamışlarda görmüşler gibi konuşuyorlar. İnternette her yazılana inanacak kadarda cahildir bu kitle..

Allah cehalete karşı bizi muhafaza eylesin.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,118
kendini savunamıcak kim varsa at çamuru kafasında insanlar ...