Steroid Çeşitleri 2 (Devam)

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


/xo/

Ready to Rock! °°°
Katılım
3 Haz 2013
Mesajlar
6,159
Puanları
63
Konum
Beyoğlu


Strombaject:


Winstrol'ün Avrupa versiyonudur. Sustanon 250: (Testostoreno propianate 30 mg Testosterone phnylpropianete 60 mg Testosterone isocaproate 60 mg Testosterone decanoate 100 mg) Organon firması ve onun patentiyle birçok ülkede 250 mg/ml ampuller halinde üretilmektedir.

Dört değişik testosterone'nin karışımından meydana getirilmiş etkili bir steroid ilacıdır. Sporcular tarafından en çok tutulan doping ilaçlarından biridir. Enjeksiyondan sonra çok çabuk etki gösterir ve kanda uzun süre kalır. Depot etkili olduğundan tesiri de haftalarca sürer. Androjen etkili olmakla beraber, diğer steroidlerden daha az su tutmaktadır.

İlerlemiş sporcular ve vücutçulara l dahi, az doza rağmen iyi etki vermekte-Idir. Bazı ilaçlarda, evvelce kullanılan l doz, aynı seviyede ve ayni miktarlarda l kullanılmaya devam edildiği taktirde, J ayni etkiyi göstermemektedir. Sustanon lise, ayni dozlar seviyesinde devam "edildiği taktirde dahi ayni etkiyi gösterir. Çeşitli spor dallarındaki sporcular ile vücut geliştirme yapanların, Dünyada uzun süredir en çok kullandıkları doping ilaçlarından biridir.

Normal dozu, haftada 250 mg bir iğne veya 10 günde bir 500 mg olarak tatbik edilen iğnedir. Bazı sporcular diğer doping türü ilaçlar gibi, daha çok kullanılmasının daha fazla etki yaratabileceği düşüncesiyle daha çok kullanmak istemelerine rağmen, haftada 500 mg yi geçen miktarların daha fazla etkisi de bulunmamaktadır. Bu dozu aşan kullanımlar hem daha fazla etki sağlamadığı gibi hem de zararlı etkilerini arttırır.

Oral bir steroid ile birlikte kullanılabilir. Hızlı bir kas gelişmesi için, genelde, Deca-Durabolin, Dianabol, Anapolon, Primabolan gibi diğer doping ilaçlanyla kullanılarak değişik kürler yapılmaktadır. Daha etkili ve profesyonel bir kür ise, Parabolan, Winstol, Oxandrolone ve Primobalon ile yapılan kollektif kürlerdir.

Östrojen'e karşı yan etkilerini ortadan kaldırmak için, bazıları anti-östrogen (Nolvadex veya Proviron) alırlar. Meme uçları çok büyümediği taktirde bunların kullanımı doğru değildir. Sustanon, ayrıca vücuttaki doğal testos-terone üretimini azalttığından HCG (Pregnyl) ve dyneric gibi, vücuttaki testosterone seviyesini yükseltici ilaçlar kür esnasında veya bitiminde doğal dengenin bozulmaması için kullanılmaktadır.

Kadınlarda ise, Depot-Testosteron seviyesini arttırdığından, kadınlara tavsiye edilmez. Aksi halde kadınlardaki androjen seviyesi büsbütün yükselir. Mutlaka kullanmak istiyen ilerlemiş ve iddialı kadın sporcuların 15 günde bir kereden fazla olmamak veya 6 haftayı kesinlikle geçmemek" üzere Testosteronpropionat kullanmaları zararı en aza indirme açısından tavsiye edilebilir.

Kolay ve ucuz bulunması ve kuvvetli etkileri dolayısiyle dopingcilerin çok kullandığı bir ilaçtır. Ancak önemli yan etki ve zararları da vardır. Bunları kısaca sayarsak; Akne (Sivilce), agresiflik, saldırganlık, üel artış, yağlı cilt, saç dökülmesidir. Daha da önemlisi vücudun normal erkeklik hormonu üretimini azaltıp (Testosterone) aşırı doz ve uzun süre kullanmalarda ise tamamen yok ettiğinden, kısırlığa bile yol açar. Ayrıca karaciğer toxicitesinin fazla olması sebebiyle, karaciğer harabiyeti ve yorulmasına yol açar. Buna rağmen, eczanelerden temin edilmesi, ucuzluğu, sahtelik ihtimalinin olmaması ve etkileri açısından en çok kullanılan, Testosterone türevi steroidtir.Sybolin: (Boldenone Undecanoate)

25 mg/ml lik şişelerde üretilmiştir. Avusturalya veterian steroididir. Anabolik etkisi kuvvetli, androjenik etkisi ise diğer steroidlere göre biraz daha azdır. Normal dozu haftada 100-200 mg dır.Teslac: (Testolactone)

Bristol G ve Squibb firmaları tarafından ve onların patentleriyle 50 mg tablet ve 50-100 mg/ml iğne olarak üretilmektedir. Kaliteli kas ve kuvvet gelişimi sağlar. Erkeklerde, göğüs uçlarının büyümesine sebep olarak gynecomastia ya yol açmaktadır. Fazla dozlar tansiyona, kol ve bacaklarda ağrılara sebep olmaktadır. Kadınlarda ise göğüs kanserine, vücut kıllanmasına, ses boğukluğuna sebep olmaktadır. Ayrıca dilde yaralara ve iştah azalmasına da neden olmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda, kalsiyum seviyesini ölçtürmek gerekir. Pahalı olmasına rağmen etkisi ve bulunabilir olması çok kullanılmasına yol açmakta ise de, zararlı etkilerinin diğer benzerlerine göre daha fazla olması gözardı edilmemelidir.Testex: (Testosterone Propionate 20 mg ve Testosterone Enanthate 55 mg)

İspanyol yapımı bir testosteron türüdür. Ölçü ve kuvvet kazandırmaktadır. Haftalık dozu 200-300 mg civarıdır.Testosterone Retard Teramex: (Cicle Hexame Propyonate)

Fransız Steroididir. Etki ve zararları diğer testosteronlar gibidir. Haftalık dozu 200-300 mg dır.Testosterone Cypıonate:

Ana maddesi de ayni isimdedir. Andro-Cyp, Dep Andro, Depo-Testosterone, Depotest, Duratest, Testoject v.s. ticari isimler altında, Keene U.S., Forest, Upjohn, Mayrand, Hauffman firmaları tarafından ve patentleriyle birçok ülkelede üretilmektedir. 100-200 mg/ml lik yağlı iğneler halindedir. Çok yüksek androjen olduğundan, o nisbette de androjeniktir. Çok çabuk kuvvet ve kas artışı etkisi göstermesine rağmen, ilaç bırakıldığında düşüşü de o nisbette çabuk olmaktadır. Ayrıca toxic etkili olup karaciğere zararı diğer benzerlerine göre çok fazladır. Daha çok çeşitli isimler altında üretimleri vardır. Dozajı haftada 250-1000 mg civarındadır.Testosterone Enathate:

Etkili maddesi de ayni isimde olup, Andro, Andryl, Delatest, Primoteston Depot, Tesone, Testosteron Depot, Testoviron Depot vs ticari isimleri altında, Rugby. Forest. Schering, Quad v.s. firmalar tarafından 100-200 mg/ml lik iğneler olarak, onluk şişeler halinde piyasada bulunmaktadır. Natürel bir androjen ve testosteron türevidir. Tedavi amaçlı olarak, özellikle, kadın ve çocuklarda, güçlenmek için ve kansızlığa karşı kullanılmaktadır. Kadınlarda menapoz döneminde de kullanılır. Sporcularda ise kuvvet ve kas gelişimi yapar. Çok çabuk etki gösterir. Diğer doping ilaçlarıy-la iyi kombine olmaktadır. Özellikle Anadrol 50 Dianabol, Deca-Durabolin ve Parabolan'la kürleri etkili sonuç vermektedir. Uzun süreli ve yüksek androjenik ve anabolik etkisi vardır. Bu sebeple ve de vücutta fazla su toplatır ve karaciğere de toxic etkisi fazladır. Vücudun her yerinde ve özellikle sırtta ve yüzde sivilceler meydana getirir. Bu yüzden yüksek dozda kullananlarda antisosyal davranış bozuklukları meydana gelir. Kadınlarda ise özellikle, libido artışına ve klistoris büyümesine neden olur. Erkeklerde ise çocuk yapma kabiliyetini arttırır. Dozu l O günde, bir veya iki iğnedir. Fakat daha yüksek dozlarda, hatta bunun on misli miktarda kullanıldığının tesbit edildiği, Daniel Duchanie tarafından ifade edilmektedir. Fiatı 35 Scivarıdır.Testosterone Propionate:

Ana maddesi ayni isimdedir. Agovirin, Testex, Testoviron, Virormone v.s. ticari isimler altında Leciva CZ, Lannet U.S. Eifelfango, Polfa PL, Schering, Ciba Geigy v.s. firmaları tarafından ve patentleri altında dünyanın çeşitli ülkelerinde 10-25-50-100 mg/ml lik iğneler halinde üretilerek satılmaktadır. Birkaç gün içinde etkisini göstererek Testosterone seviyesini %250 arttırır. Kas kuvvet ve gelişimini temin eder. Diğer doping ilaçlarıyla birçok kombinasyonu yapılabilmektedir. Androjenik etkisi az kullanımlarda nis-beten az olduğundan, kadın, sporcular tarafından da çok kullanılmaktadır. Bütün testosteronların etki ve zararlarını gösterir. Erkek ve kadında libido artışı, saç dökülmesi, sivilceler ve vücutta kıllanmaya sebep olur. Dozu haftada 200-400 mg dir. Kadınlar bunun yarısını kullanmalıdır. Sporcular dopinge yakın günlerde özellikle kullanarak moral kazanmaktadır. Çünki etkisi çabuk kaybolduğu gibi, doping bulgusu da diğer doping ilaçlarına göre azdır. Fiatı 50$ civarındadır. Karaborsada sahteleri de satılmaktadır.Testosterone Suspension: (Testosterone aqueosus suspension)

Agovirin Depot, Androlin, Histerone İnjen-tion, Tesamone v.s. ticari isimleri altında, Biotika, Hauck, Forest Pharm v.s. firmaları tarafından ve patentleriyle birçok ülkede 25-50-100 mg/ml lik iğneler halinde üretilmektedir. Değişik bir Testosteron bileşimidir. Eski bir androj eniktir. Yaklaşık kırk senelik bir geçmişi bulunmaktadır. İğnesi biraz sancılıdır. Ölçü ve kuvvet gelişiminde çok etkilidir. Ancak yüksek androjen olduğundan vücutta aşırı su toplanmasına ve karaciğer tahribatına yol açar. Ayrıca, vücudun kendi ürettiği tabii erkeklik hormonu üretimini durdurduğundan testislerin yavaş yavaş faaliyetini azalttığından uzun süreli kullanımlarda erkeklik gücüne çok zarar vermektedir. Diğer testosterone'lerin zararlı etkileri bu ilaçta da vardır. İdeal kullanım dozu 1-2 günde bir, 50 mg dır.

Ancak aşın kuvvet verdiğinden, özellikle bazı haltercilerin, gözlerini karartarak, belki kendisine doping testi yapılmıyabilir varsayımıyla, yarışmalara iki hafta kala her gün kullandıktan saptanmaktadır. Bu durumda pek tabii olarak test yapıldığı zaman pozitif çıkmaktadır. Vücutçular açısından ise, Anadrol ile kullanıldığı taktirde, adelelerin çok sert hatlı ve iri görünüm kazandığı ifade edilmektedir. Sporcular tarafından normal doz olarak kısa sürelerle, gün aşın 100 mg olarak kullanılmaktadır.Testosterona Teramex: (Testosterone DC l Heptylate)

Değişik bir Fransız testosteronu'dur 50-100-250 mg/ml lik iğneler halinde Theramex Fransız şirketi trafmdan üretilmektedir. Yüksek derecede protein sentezi yaparak kaliteli kas ve kuvvet artışı meydana getirir. İştahı açmaktadır. Su toplaması nisbeten azdır. Normal dozu, erkeklerde haftada 250-500, kadınlarda ise bunun yarısıdır. Profesyoneller bunu daha da arttırmaktadır. Diğer doping ilaçlarıyla kombinasyonu yapılabilmektedir.Testoviron:

Testosteron Propianate ile ayni olup, onun değişik bir üretimidir. 50 mg lik ampuller halinde satılmaktadır.Testoviron Depot:

Bu da ana madde olarak Testosteron Enanthate ve propionate olup, Schering firması tarafından 50-100-135-250 mg/ml lik ampullerde üretilerek piyasada bulunmaktadır. Bu da değişik bir testosteron karışımı ilaçtır. Diğer doping ilaçları ile de kombine edilmektedir. Etki ve zararları diğer steroidler gibidir.Thiomucase:

Bu preperat steroid olmamakla beraber, doping sistemini hızlandırarak etki yapar. İğneler halindedir. Deriden sürülen krem şekli de vardır. Yağlı bölgelere ve deriye tatbik edilir. Ayrıca oral olarak kullanılabilen tabletleri de mevcuttur. Yarışmadan iki hafta evvelinden alınmağa başlandığı taktirde gelişme ve kuvvet sistemine etki edip hızlandırır. Ağır kürlerden sonra doping testi sebebiyle kesilen ilaçların yerine kullanılmaktadır.Triacana: (Tiratricol)

Nidolin, Teatrois ve Triacana ticari isimleri altında özellikle Fransada 0.35 nıg tablet ve 0.2 krem halinde üretilmektedir. Bu ilaç troit hormon preparatıdır. Troit ve guatr tedavileri için üretilmiştir. Vücut ısısını arttırarak yağ yakmak için sporcular tarafından kullanılmaktadır. Sporcular genelde bu özellikten dolayı yarışma öncesi yağ yakmak için kullanmaktadır. İlk gün 0.35 mg olarak 1-2 tablet alınır. Daha sonra her gün 1-2 tablet arttırılarak, günde 3-4 kereden toplam 10-14 günlük doza kadar çıkılır. Bazı sporcular yağ yakımının daha etkili olması için Clenbuterol veya Ephedrine ile kullanmaktadırlar. Özellikle kadın sporcular veya çok yağlı kadınlarda, yağ yakmak için bu ilacı kullanmaktadır. Bu yüzden kullanım alanı geniştir. Ancak kullanımı 3-4 haftayı geçmemelidir. Çünkü fazlası troid fonksiyonlarını aşırı etkiliyerek zararlı olur. Buna rağmen bazı gözükara sporcular ve zayıflama meraklıları uzun süreli aşırı dozlara çıkmaktadırlar. Sporculara yan etkileri sorulduğu zaman; "yan etkisi hakkında fazla bir şey bilmiyorum ama, yağ yakcı etkisi çok fazla" şeklinde cevaplar alınmaktadır. Fransa eczanelerinde 25 tabletlik kutuları yaklaşık 12 $ olmasına rağmen, karaborsada 60 $ civarında satılmaktadır.Trisolaren: (Triox alen)

5 mg lik halinde 28 veya 100 lük kutular halinde satılmaktadır. Vücutçu ve bilhassa gösterili spor branşlarında, sporcular ten renklerini, güneş yanığı yapmak için kullanırlar. Vücuttaki pigmeleri etkileyerek, güneş ışığının vücuttaki toleransını arttırarak derinin daha çabuk güneş yanığı, esmer rengi almasını sağlar. Güneşe ve Ulturaviole ışınlarına çıkmadan iki saat evvel alınır. Günde iki tabletten en fazla 14 gün kullanımı yeterli olmaktadır.Vebonol: (Boldenone Undecanoate)

25 veya 50 mg/ml lik iğneler halinde bulunmaktadır. Ciba-Geigy tarafından Avusturalya'da üretilen bir veterian steroididir. Çok anabolik, fakat az androjeniktir. Özellikle atlar üzerinde kullanılmaktadır. Sporcuların kullanmaması gereken bir doping ilacıdır.Winstrol Depot: (Stanozolol)

50 mg/ml iğne veya 2-5 mg tabletler halinde Zambolen İspanya, Winthrop Almanya, Upjohn Amerika firmaları tarafından ve patent-leriyle üretilmektedir. "Stromba. Winstol Depot" v.s. şeklinde başka versiyonları ve veterinerlikte kullanılan çeşitleri de vardır. "Burada bir saptama yapmak istiyorum: Birçok doping ilacı ayni isim altında veterinerlikte kullanılan çeşitleriyle de üretilmektedir. Sporcular veterinerlikte kullanılanlarını bilmediklerinden ayni ilaçları alıp kendi vücutlarında denemektedir bu da çok tehlikelidir."

Bu ilaç hakkında gerek tıp ve gerekse de doping alanında çelişkili görüşler bulunmaktadır. Son zamanlarda sporcular tarafından kullanılan en popüler anabolik steroidlerden biridir. Ancak kullanımındaki fazlalıklarla beraber çeşitli görüşlere de değinmek gerekmektedir.

Robert Kerr'in "The Pratical Use of Anabolic Steroid With Atlets" kitabında aynen şöyle ifade edilmektedir: "Benim fikrime göre bu ilaç sporcular için tamamen yararsızdır. Fazla yan etkileri olması yanında, ne kuvvet ne de hacimde bir artış görülmemektedir."

D. Duchaine'nin "Underground Steroid Handbook 2." Kitabında da: "Nasıl kullanılırsa kullanılsın, ben bu ilacı çok etkili görmüyorum" şeklinde ifade bulunmaktadır.

Gene "Steroid Bibel" kitabında, Almanya'nın birçok bölgelerinde aşırı kullanıldığı, buna rağmen sporcular için fare zehiri kadar tehlikeli olduğu ifade edilmektedir.

Birçok spor dalında Winstrol'ün bukadar yaygın kullanımı ise, bu iddialara karşı bir çelişki yaratmaktadır. Winstrol'ün sporcular tarafından en çok tutulan bir Steroid olduğu somut bir gerçektir. Örneğin, Ben Johnson'a mucizevi koşular yaptıran, bu anabolizandır. Kullanan birçok profesyonel vücutçunun, ölçülü ve sert definisyon görünümü buna misal teşkil etmektedir. İlk doping testlerinin yapıldığı (Arnold Classic 1990) yarışmalarında, iyi dereceler yapmış bulunan tanınmış vücutçular Shawn Ray ve Nimrod King'de, yapılan testlerde Stanozolol'a (Winstrol'e) rastlanmıştır. Bu husus Dünya Vücut geliştirme Federasyonu'nün yayın organı olan Flex Mecmuası'nın Temmuz 1990 sayısında belirtilmiştir.

İtiraf etmek gerekirse, bu kadar tutulan Winstrol'ün, doğru tatbik edildiği taktirde, çok etkli olduğu gözlenmektedir. Enjekte edilen iğne Winstrol, tablet oranına göre daha etkilidir.

Winstrol'ün diğer steroidlere göre en önemli değişik özelliği, yağda değil suda çözülmesidir. Bunun anlamı ise şudur: Suda çözülen steroidlerin etkisi, yağda çözülen steroidlere nazaran daha kısa sürelidir. Bu da yağda çözülen Primabolan, Deca-Durabolin, Sustanon v.s. gibi steroidlere nazaran daha sık sürelerde kullanılmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden pratikte 50 mg/ml VVinstrol her gün veya gün aşırı enjekte edilebilmektedir.

Tercih edilmesinin bir başka sebebi vücutta nadir olarak az su tutmasıdır. Bu yüzden yarışmaların evvelinde en çok kullanılan ilaç olmaktadır. Bu dönemde, hergün veya günaşırı kullanılan Winstrol 50 ye ilave olarak Parabolan 76 mg/1.5 mi ilavesinin etkili olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca; Masteron, Vebanol, Halostestin, Oxandrolone, Testosteron, Primobolan ve Growth Hormon değişik şekillerde Winstrol'e ilave olarak, alternatif değişik kürler halinde düzenlenebilmektedir.

Su tutmama özelliği dolayısıyle yarışma öncesi dönemlerde kullanılan Winstrol, bulk dönemi denilen, yağlı ve hacimli ölü sezon devrelerinde de kullanılmaktadır. Bu devrede su tutmadığı için kilo artışı yapmasa bile, yağlanmaya müsait sporcularda, kaliteli ve yağsız adele artışı ile kuvvet arttırımına sebep olur. Bu devrede hacim alma meraklıları, Winstrol ile birlikte, Dianabol, Anapolon, Testosteron veya Deca Durabolin karışımı kürler uygulamaktadırlar. Bazı profesyonel şampiyon vücutçular, günde 100 mg anapolon ve 50 mg Winstrol kullanmaktadırlar. Yaşlı ve çaylak tabir edilen yeni sporcuların da bunun biraz daha az dozunda kürler yaptığı ifade edilmektedir. Genelde erkekler haftada 3-5 kadınlar ise haftada 1-2 iğne yaptırmaktadırlar. Hap olanlar ise erkekler, günde 16-30 mg, kadınlar ise 4-8 mg kullanmaktadırlar.

Yan etki ve zararları ise; başağrısı, kramp, kandaki kolestroldeki HDL, LDL değerlerinin değişmesi, tansiyon ve karaciğer tahribatı v.s. gibi etkiler yaratmasıdır. Ayrıca suda çözüldüğünden iğne yerleri de ağrır.

Doping uzmanları, karaborsa piyasasında çok sayıda sahte yapım Winstrol satıldığını ifade etmektedirler. Bunları ayırt etmek çok zor olmaktadırlar, ancak, genel tanı açısından; orjinallerin ampullerinde süt beyaz bir sıvı görülür. Şayet ampul kıpırdatmadan bir süre dik olarak tutulursa, beyaz kısım, alt kısımdaki diğer sıvıdan biraz ayrışır. Orjinal İspanyol yapımı Winstrol'lerin ampullerinin karnı geniş olup, kahverengi renkte bir baskısı vardır.

Sık ve uzun süreli kullanımlarda her sefer farklı bölgelere enjekte edilmesi önerilmektedir. Karaborsada 30 cc lik iğneler halinde bulunan kutuların satış fıatı, 200 $ ve 100 tabletlik haplarının kutusu ise 30 $ civarındadır. Çok kullanılması, pahalı olması, sahtelerinin ayırdedilmesinin zorluğu sebebiyle, karaborsacıların ve bu yolda rant kazananların en çok rağbet ettiği bir ilaçtır.


Güzel ve detaylı açıklaması için volkan450/Bodyforum TR ye teşekkürler.

KAYNAK 1
KAYNAK 2
 

Dr. midas

Üyecik
Katılım
1 Ağu 2018
Mesajlar
24
Puanları
3
Okumayan arkadaşlar için yazıyı özetlemek gerekirse, steroidler 3'e ayrılır.
1) öldüren steroidler,
2) öldürmeyip süründüren steroidler
3) hiç bir zarar vermiyormuş gibi durup, yıllar sonra daha genç yaştayken, (en ummadık bir anda, ailecek pikniğe gidilecekken çekmeceden çatal alırken, ya da eniştenin oğlunun sünnetine giderken benzinlikte benzin alırken, denizden çıkınca bir bira içeyim serin serin yaa, dediğin bir anda) küt diye götüren steroidler.
 
Üst
stat counter