SSD'lerde Hız Rekoru Kırıldı

Bu konuyu okuyanlar

Frostban3

Müdavim
Reaksiyon puanı
1
Bilgisayar dünyasının en yeni teknolojilerinden biri olan SSD'ler git gide hızlanırken, bu kulvarda Micron'un kırdığı rekoru okuyunca çok şaşıracaksınız.

Bellek devi Micron, şu sıralar gelişmekte ve ucuzlamakta olan katı depolama birimlerinde hız rekorunu, işin suyunu çıkararak kırdı. Yapılan denemelerde saniyede 800 MB hızında veri aktarımı yapabilen katı depolama birimi, zaman zaman saniyede 1 GB hızına da erişerek gözlerimizin yuvarlarından çıkmasına sebep oldu.

Test Sistemi

Tabi ki bu hızlara ulaşmak için basit bir bilgisayar kullanılmadı. 2 tane 4 çekirdekli Xeon işlemciye sahip bir bilgisayara 2 tane katı depolama birimi takıldı. Tabi ki bu SSD'ler SATA veya PATA arabirimini kullanarak bağlanmadı; zira SATA, saniyede en fazla 300 MB hıza ulaşabiliyor. Micron mühendisleri, özel bir PCI kartı hazırlayarak bu hıza ulaşmayı başardı. Şu anda satın alabileceğiniz en hızlı sabit disk, saniyede en fazla 100 MB hızında veri aktarabiliyor.

:: Senelerdir saniyede 70 MB veri aktarım hızlı diskleri kullandıktan sonra bu da nesi?

Yazan: Ruşen Göbel
SDN - http://shiftdelete.net

visualize

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Bizde raid 0 ile 150mb.larda sürünelim. :)

fiyatlar düşse super olacak.

Haber için teşekkürler.

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
Yapılan çalışmayı takdir ediyorum, Ancak herkesin test edilen sistemi alacak gücü yok. Daha orta seviye sistemler için çözüm bulunursa daha güzel olur.

spybot

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
629
200 gb versiyonu 300 ytl civarı olsun alacam..:D

centigrade

Doçent
Reaksiyon puanı
4
Yapılan çalışmayı takdir ediyorum, Ancak herkesin test edilen sistemi alacak gücü yok. Daha orta seviye sistemler için çözüm bulunursa daha güzel olur.

arkadaşım şu an kullandığımız teknolojide bundan on sene öncesinin süper teknolojisi.o yüzden orta seviyeye çözüm diye bir teknoloji politikası olamaz ancak fiyatların düşmesi ile orta seviyedeki teknolojiye çözüm getirilebilir.

işin kronolojik sıralaması en iyiyi daha iyi hale getirmeden başlayıp bir eski versiyonu son tüketiciden herkesin ulaşabileceği fiyatlara ulaştırmak üzerine olması gerekir ve bu şekilde devam ediyor.

haber gayet güzel ancak seninde dediğin gibi ulaşmamız imkansız.hele bi çoğalsın seri üretim haberleri gelsin eskiler tasfiye edilmeye başlansın inşallah bizde bunları kullanabilecek şanslı insanlardan oluruz.

çoluğumuz çocuğumuz şimdi bizim bizden bir önceki nesile bakıp 'yahu öyleside olurmuymuş nasıl sabrediyordunuz' cümlesini bize kurup tarihin tekerrürden ibaret olduğunu bize acı bir şekilde hissettirdikleri günü bekleyip göreceğiz.

yarının 'en' lerini bugüne taşıyabilen bir nesil olmamız dileğiyle...

PcMaSTeR

Müdavim
Reaksiyon puanı
5
centigrade, Çalışmayı takdir ettiğimi söylemiştim, ancak o sistemler şuan için orta seviye değil. O yüzden bizlerin en kısa sürede bu teknolojiye kavuşmamız için orta seviye içinde çalışma yapmalarını söylemek istedim ;)

Elbette İleriye dönük teknoloji üzerine yoğunlaşılması gerekir, lakin şimdi ki teknoloji içinde birşeyler yapılması gerekir.

Bilirsin, teknolojide para kazanmak için herzaman bazı şeyleri kısarlar. Aslında 10 sene sonraki yapılacak şeyler bu günden hazır, lakin para kazanmak için - kazandırtmak için şirketler elinde bekletiyorlar. Yani birazda bizleri düşünsünler öyle değil mi? :)

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
8-16 gb'lık ssd'ler 50 ytl altına düşse de iki tane alıp raid 0 yapsak sistem ve oyunlar için :)

hasanmustafa

Asistan
Reaksiyon puanı
0
saniyede 1 gb çok yüksek bir transfer hızı
biz bunun dörtte birine de razıyız bakalım
ne zaman alınabilecek seviyeye düşecek

DogukanDogu84

Müdavim
Reaksiyon puanı
9
zamanla bütün fiyatlar düşecektir, unutmayın bir zamanlar CD yazıcılar 3000 dolar seviyesindeydi. :D

hurgeneral

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Elektronik bir sistemin; mekanik bir parçaya yıllardır mahkum olmasına anlam verememiştim. Neden ram gibi bir sistem yoktur derdim. Demek ölmeden görme imkanımız olabilecek gibi.

nyoo

Müdavim
Reaksiyon puanı
6
çok geç kalınmış bir teknoloji, mühendisler yıllarca kendinden daha önce gelen teknolojileri geliştirmeye çalıştılar. Sonunda kafaları DANK etti sanırım.

osC++CoDeR

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Kafaları dank etmek değil aslında
Elindeki bulguru satmadan pirinci piyasaya sürmemek bu sadece.
Bulgur satarak ne kadar kazanabilirse o kadar iyi. Pirinç satma sırası nasıl olsa gelecek.
Mantık bu..!

zelenga

Müdavim
Reaksiyon puanı
18
Kafaları dank etmek değil aslında
Elindeki bulguru satmadan pirinci piyasaya sürmemek bu sadece.
Bulgur satarak ne kadar kazanabilirse o kadar iyi. Pirinç satma sırası nasıl olsa gelecek.
Mantık bu..!
aynen sinekten yağ çıkarma olayı :pinch: