SSD takabilir miyim?

Bu konuyu okuyanlar

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
İyi forumlar,

Bende 2014'den kalma masaüstü Acer marka bir bilgisayar var. Bu pc gündelik işlerde yardımcı oluyor fakat içinde sadece HDD olmasından dolayı Win8.1 de olsa HDD'nin negatif etkisini çok yaşıyoruz. Başlangıçta en az 20 sn. bekliyorum kendine gelmesi için, uygulamalar (Spotify kadar basit olsa bile) açılırken bi açılış senfonisi düzenleniyor baya teşrif etmelerini bekliyorum. SSD takmayı düşündüm ama Acer kendi sitesinde de, kasanın üstünde veya anakartta da anakart hakkında herhangi bir bilgi yazmamış ki zaten de SSD slotu olduğunu zannetmiyorum.

Sorum şu; ben bu bilgisayara SSD takabilir miyim bir şekilde? Anakart hakkında hiçbir bilgim yok üstünde dahi de yazmıyor. Herhangi bir dışardan soket veya 2.5" SSD'yi bağlayabilir miyim cihaza? Bağlayabilirsem de herhangi bir kayıp yaşanır mı? Çünkü bağlayabilirsem doğal olarak sistemi ona kuracağım. Herhangi bir hız kaybı yaşanmaması iyi olur.

Bilgisayar hakkındaki özellikler bi burada var. Burda da yeterli bilgi yok maalesef.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,981
2014 çok eski bir yıl değil mutlaka anakartta ek Sata slotu vardır yoksa bile elindeki HDD'yi çıkarıp yerine SSD takarsın.

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
2014 çok eski bir yıl değil mutlaka anakartta ek Sata slotu vardır yoksa bile elindeki HDD'yi çıkarıp yerine SSD takarsın.
Daha önce hiç SSD tak çıkar yapmadım yeni cihazlarımda da dahil sanırım bağlantılar aynı? Eğer slot yoksa sadece birini mi takabilirim?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Kesin vardır. Tek sata portlu anakart olmaz.
Anakartının hdd nin bağlandığı kısmın fotosunu yollarsan gösteririrz.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
2 tane daha boş var. Dolu olanlardan biri HDD, diğeri de sanırım ,DVD yazıcıyagitmiş.

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
2 tane daha boş var. Dolu olanlardan biri HDD, diğeri de sanırım ,DVD yazıcıyagitmiş.
Ben de öyle anladım, yalnız sata power yok hiç onu nasıl yapacağım? HDD'ye bağlı olanı 2'ye ayırırım diye düşünmüştüm ama hiç bi bağlantı yeri yok veya ben mi göremiyorum.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
sata power dediğin ,powerden gelip,HDD ye takılan kabloyumu kastettin.
Başka kablo olması lazım. YOKSA DA,POWERDEN ÇIKAN MOLEX KABLO YOKMU.

Xriyantos

Asistan
Reaksiyon puanı
101
sata power dediğin ,powerden gelip,HDD ye takılan kabloyumu kastettin.
Başka kablo olması lazım. YOKSA DA,POWERDEN ÇIKAN MOLEX KABLO YOKMU.
Aynen powerdan gelen, diske güç veren kabloyu diyorum. Başka molex yok. Fotoğrafta da belli oluyor kablolar dolu hep. Dual sata power alacaktım da onu bağlayacak yer yok yani normalde HDD'ye giden sata power erkek-dişi bağlantıyla bağlı oluyor ben de ordan çift çıkış verecektim ama kablo düz işte umarım anlaşılmıştır demek istediğim.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Anladım. Hazır pc lerin sorunları.Adamlar ,kablolardan bile kısmışlar.Hyret bi şey.

İki şık var. Ya bi bilgisayarcıdan ,bi iki lira verip,sata bi soket alacaksın. Ucunda bi miktar kablosu ile beraber. 15-20 cm olsa yeter.
Mevcut ,DVD ye giren kabloyu,uygun bi yerden kesip(4 adet renkli kabloyu)bu aldığın sata sokete ek yapacaksın.

Ya da DVD Yazıcıyı iptal edip onun sata güç kablosunu kullanacaksın.