SSD ile bilgisayarın açılma hızıyla alakalı sıkıntı

Bu konuyu okuyanlar

berkan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
240 gb ssd var bilgisayarda windows 10 ssd'ye kurulu. internette bakıyorum benimkinden kötü sistemli bilgisayarlar ssd kurunca 10-15 sn de acıldı falan yazıyorlar. benim bilgisayar çok nadir 30 sn'nin altında açılıyor. genelde 30-32 sn arası sürüyor. birşeyleri yanlışmı yapıyorum?

pc özellikleri
  • ASUS PRIME B350M-A AMD B350 AM4 Ryzen™ DDR4 3200+(O.C.) MHz USB 3.1 Anakart
  • AMD Ryzen 5 1500x soket AM4 3.6GHZ - 3.7GHZ 16MB 65W 14nm işlemci
  • ASUS GeForce GTX1050 Ti STRIX GAMING OC GDDR5 4GB 128Bit DX12 Nvidia Ekran Kartı
  • CORSAIR 16GB (2x8GB) Vengeange DDR4 3200Mhz CL16 Dual kit ram
  • 240 GB SSD

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
SSD'nizin marka ve modeli nedir?
SSD firmware güncellemesini yaptınız mı?
SSD üreticinizin sitesinde güncel yazılımını indirip güncellemenizi öneririm.

Bir de Windows'un TRIM komutunu açık hale getirip Superfetch'i kapatmak sorunu çözebilir.
Bunun için şu dosyayı indirin ve çalıştırın.
SSD Ayar.bat

berkan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Toshiba ocz TL100
açıkcası ssd nin güncell olup olmadığını nasıl anlayacagımı bilmiyorum. sitesine girdiğimdede anlayamadım tam olarak nereden indiriceğimi.
ama anladığım kadaryıyla 30 sn de açılması cidden normal değil değil mi ? daha kısa sürmesi lazım yani

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Evet. Açılışın daha kısa sürmesi lazım.
Sisteminizde HDD var mı? Eğerki Windows'u SSD'ye değil de HDD'ye kurarsanız daha yavaş açılır.
Paylaştığım yazılımı denediniz mi?

nextman

Müdavim
Reaksiyon puanı
567
bence sisteminizi hangi modda kurduğunuz da önemli

berkan01

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
dediğiniz herşeyi yaptım. o dosyayıda indirip çalıştırdım. sitesinden indirdim kurdumda o güncellemeyi bilgisayara ssd utility diye bi program yükledi. ordan ssd nin özelliklerini falan görebiliyorum sıcaklığını vs.. lakin hızda bi artış olmadı hatta advanced systemcare 'ye göre 46 saniyede açıldı bilgisayar. süre kısalmadı arttı yani.
ve sistemi ssd' ye kurdum eminim

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
dediğiniz herşeyi yaptım. o dosyayıda indirip çalıştırdım. sitesinden indirdim kurdumda o güncellemeyi bilgisayara ssd utility diye bi program yükledi. ordan ssd nin özelliklerini falan görebiliyorum sıcaklığını vs.. lakin hızda bi artış olmadı hatta advanced systemcare 'ye göre 46 saniyede açıldı bilgisayar. süre kısalmadı arttı yani.
ve sistemi ssd' ye kurdum eminim
Advanced System Care'i kullanmanızı önermem. Tavsiyem Revo Uninstaller gibi bir programla Advanced System Care'i silin.
Eğerki sistem bakım ve temizlik programı kullanmak isterseniz Wise Care 365'i öneririm.
--- Gönderi Güncellendi ---
Bence SSD'yi aldığınız satıcıyı ya da servisi ile irtibata geçip durumu bildirin.

BURAQAK

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bendede aynı sorun var 240 gb james donkey ssd aldım win 10 kurdum hız testi yaptım 250 mb verdi fabrika verisi 560mb ve açılış hızı çok yavaştı araştırdım biosdan ahcı mod açıcaksın tekrar format atacaksın gibi bişey buldum format atmadanda yapılabiliyomuş boşa uğraştım bide onun için neyse tekrar hız testi yaptım 280 mb oldu dahada yükselmiyor ne yaptıysam fayda etmedi şuan en son çare sata kablosunu değiştirmeyi planlıyorum

Son mesajlar