SSD Hardisk tavsiyesi - Samsung 970 PRO

Bu konuyu okuyanlar

fatihd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Merhaba,

MSI GE72 6QD(Apache Pro) bilgisayara sahibim. Her ne kadar bu notebook'da SSD harddisk olsa da, Hardisk'imi upgrade etmek istiyorum.
Kafamdaki ürün :
Samsung 970 PRO MZ-V7P1T0E 1 TB Solid State Drive

1. Sorum ; Samsung'un daha üst bir model'i var mı ? Samsung her zamanki gibi çok fazla ürün çıkardığı için ve bu çıkardığı ürünlerin isimleri/özellikleri birbirine çok benzediği için, en güncel/son çıkardığı ürün bu mudur emin olamadım. Bir maliyet'e girip ürünü almak istiyorum ama sonra yanlış ürünü alıp pişman da olmak istemiyorum. Eğer daha üst bir modeli var ise onu önermenizi rica edeceğim. (TB kapasitesi olarak değil, model ve teknoloji anlamında daha üst model var ise.)

2. Sorum : Bu ürün M.2 modeli. Benim notebook'un da yanlış bilmiyor isem M.2 destekliyordu. Doğal olarak ; Samsung'un bu SSD model'ini alır isem, kullanmış olduğum notebook ile uyumlu mu değil mi. Elimde patlamasın sonra. Montaj edilmesi için kadıköy'e götürmek istediğimde bana şunu demesinler : "Senin notebook'a bu SSD hardiski takamayız. Seninki eski. Bu hardisk ise daha yeni bir şey" vb. gibi.

Donanım bilgisi iyi olan arkadaşların tecrübelerini dinlemek isterim.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Pro modeline bu kadar para vermeye gerek yok bence. 1TB için bu ürünlere bakmanızı önerebilirim zira aradaki fark öyle hissedilir olmayacaktır. Eğer render alma, video editleme gibi alanlarda profesyonel işler yapıyorsanız o zaman bir miktar fark ettirebilir tabi. Sizin bilgisayarda NVME M.2 olması lazım 6700HQ işlemcili gaming laptoplar destekliyor zira.

fatihd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Öncelikle cevap için teşekkürler.
Maliyet konusu çok önemli değil. Yani şöyle ki ; Amazon kuponlarım ile alıyorum. Kur 4.5'den. Amerikadan da kayınbiraderim gelecek. Yani gümrük vergisi problemi de yok. Yani 1575-1600 TL arası bana maliyeti. O yüzden mesela Samsung 970 Evo Plus NVMe 1TB 3500MB/s-3300MB/s M.2 SSD Fiyatı ürününe 1615 TL vereceğime, son çıkan ürünü almak daha mantıklı benim için. Tabi Pro'nun yani benim linkini verdiğim ürünün daha üst bir model olduğun varsayarsak.

Corsair ve Adata markalarının SSD sektöründe ne kadar iyi olduğunu bilmiyorum. Donanımlardan baya uzağım diyebilirim. Samsung SSD Pro modeli ile ilgili de çok iyi yorumları vardı internette. O yüzden sırf C'ye takmak için 1 TB modelini almayı düşünüyorum.

Benim notebook (sanırım 3 sene önce almıştım) dediğiniz gibi destekliyor. (sanırım/galiba/umarım) Ama emin değildim, foruma sormak istedim. Bu sorumun cevabını aldığımı varsayarak, diğer sorum ile ilgili de ; Daha sonradan çıkan bir üst model'i var mıydı ?

fatihd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
indirimde olduğu için attım.

Cevap ve indirim bildirimi için size de teşekkür ederim.

Benim anlamadığım ve kafamı karıştıran noktalardan bir tanesi de, EVO Plus mı daha sonradan çıktı, yoksa 970 pro mu?

Hangisi daha iyi/yenidir?
EVO Plus da 3500 okuma, 3300 yazma görünüyor. Bu değerler sanırım pro da bile yok. EVO Plus daha iyidir denilebilir mi?

554950

Müdavim
Reaksiyon puanı
5,893
1tb 970 plus 3500/3300 okurken 1tb 970 pro 3500/2700 diye biliyorum.

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
İş sadece okuma yazma hızı değildir. Pro modeli 970 serisinin en iyisidir adı üstünde Pro model. Maddi sıkıntı yoksa 970 Pro iyi tercih olur.

fatihd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
8
Maddi sıkıntı yok varsayın. EVO Plus ile ikisi arasında kalmıştım. Sanırım pro tercih edeceğim.

Teşekkürler.