SSD görünmüyor.

Bu konuyu okuyanlar

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhaba bilgisayarım Asus K501UW
K501UW | Notebook | ASUS Türkiye
i7 6500u 12gb ram gtx 960m

Bilgisayarın üstündeki stickerda HDD 1TB+16G(SSD) yazıyor.
Disk yönetiminde gözükmüyor.
Hard Disk Sentinel'de gözüküyor. (Modeli: kingston rbu-sns4151s316gd1)
Bu bilgisayarı abim kullanıyordu sonradan ekran kartı benimkinden daha iyi diye değiştirdik. İlk alındığında gözüküyormuydu disk haberim yok.
Ben bu diski nasıl aktifleştirebilirim?
Adsız2.png
Adsız3.png

---- Mesajlar birleştirildi ----

Biosta ve format atarken gözükmüyor.Ekli dosyayı görüntüle 58148Ekli dosyayı görüntüle 58149

Son düzenleme:

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bilgisayardaki büyük ihtimalle sshd olabilir hard diskin marka ve modeli nedir..

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bilgisayarın garantisi yok ise ssd slotundan çıkarıp tekrar takmayı deneyin..

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0

Benim ulaşabileceğim bir yerde değil galiba

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Bu resimde anakartın bu yüzünde görünmüyor diğer tarafında olabilir ama anakartı sökmenizi tavsiye etmem başka sorunlara neden olabilir..

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
elimizdeki bilgilere göre bilgisayarda ssd mevcut,sshd falan değil di mi?

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Hayır ssd olduğu görünüyorda disk yönetiminde görünmemesi ilginç bazen böyle sorunlar olabiliyor..

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Adsız4.png

C ve D'de disk 0,1 yazıyor bunun anlamı hdd ve ssd'yi birleştirip ikiye mi bölmüş acaba?

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Bilgisayarın gayet normal o 16gb ssd görebileceğin birşey değil yani diskin sshd sistemi 16 gb olan yere yazıyor daha hızlı başlaması için takılma yani bunlara diskini söküp bakarsan üstünde yazıyordur zaten

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bilgisayarın gayet normal o 16gb ssd görebileceğin birşey değil yani diskin sshd sistemi 16 gb olan yere yazıyor daha hızlı başlaması için takılma yani bunlara diskini söküp bakarsan üstünde yazıyordur zaten
71TGvMl5ebL._SL1500_.jpg

google'da arattığımda bu geldi karşıma, bu kadar ufaksa dediğiniz gibi kendi başına bir disk değil.
1tblık hdd yerine 240gblık bir ssd almaya karar verdim. çünkü kendi diskimin oyunlarda anlık okuma ya da yazma hızı düşerek takılmalara sebep olduğuna karar kıldım.

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
İnanılmaz derecede bir fark göremezsin oyunlar yükleme anında fark edecektir. Oyunlar sen oynarken hdd den okumaz ramden okur yani sadece yükleme süresinde işine yarar yani oyun oynarken sana bir katkısı olmayacaktır çok fazla.

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
İnanılmaz derecede bir fark göremezsin oyunlar yükleme anında fark edecektir. Oyunlar sen oynarken hdd den okumaz ramden okur yani sadece yükleme süresinde işine yarar yani oyun oynarken sana bir katkısı olmayacaktır çok fazla.

Hard diskin testindeki bu düşüşlerin oyunlardaki takılmaya yol açacağını düşünmüştüm. pubg'nin yanı sıra cs go ve lol gibi yüksek donanım istemeyen oyunlarda bile anlık takılma-yırtılma gibi sorun yaşıyorum. ısınmadan kaynaklı değil bu takılmalar. ısınmadan olsaydı düşük fps ile devam ederdim. rami de windowsun bellek tanılamasından tarattım herhangi problem çıkmadı.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104

Hard diskin testindeki bu düşüşlerin oyunlardaki takılmaya yol açacağını düşünmüştüm. pubg'nin yanı sıra cs go ve lol gibi yüksek donanım istemeyen oyunlarda bile anlık takılma-yırtılma gibi sorun yaşıyorum. ısınmadan kaynaklı değil bu takılmalar. ısınmadan olsaydı düşük fps ile devam ederdim. rami de windowsun bellek tanılamasından tarattım herhangi problem çıkmadı.
Programla error scan taraması yaptırdınmı hard diskler mekanik olduğu için zamanla okuma yazmada problem oluşabiliyor buda oyunlarda takılmalara yol açabilir..

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Programla error scan taraması yaptırdınmı hard diskler mekanik olduğu için zamanla okuma yazmada problem oluşabiliyor buda oyunlarda takılmalara yol açabilir..
evet bu programla tarattım(quick scan değil normal) herhangi sorun çıkmadı.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Oyunlarda kasma var dedin işlemci ve ekean kartı sıcaklığını kontrol ettinmi..

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Oyunlarda kasma var dedin işlemci ve ekean kartı sıcaklığını kontrol ettinmi..
hocam kasma yaşamıyorum benimkisi anlık yarım saniyelik duraksama oluyor geri normal oyun fpsine geri dönüyor, ilk oyunumda da oluyor. soğutucu da kullanıyorum ayrıca.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Anlık kasma ekran kartından da kaynaklanır işlemciden de deneyebileceğin hard disk varsa dene öyle al derim boşu boşuna para verme gerçi ssd alacakmışsın ileride de kullanırsın..

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
hocam kasma yaşamıyorum benimkisi anlık yarım saniyelik duraksama oluyor geri normal oyun fpsine geri dönüyor, ilk oyunumda da oluyor. soğutucu da kullanıyorum ayrıca.
Peki şunu sorayım ne oynadığını bilmiyorum ama o anlık takılmaların sebebini biliyor gibiyim işlemcini stress testine sokup hızını kontrol edermisin ufak bi programla anlık hız düşüşü yaşıyor mu diye.

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Anlık kasma ekran kartından da kaynaklanır işlemciden de deneyebileceğin hard disk varsa dene öyle al derim boşu boşuna para verme gerçi ssd alacakmışsın ileride de kullanırsın..
Başka bir dizüstü var ancak onunkini taktığımda driverlar ve oyunları kurmak zahmetli olabilir
Peki şunu sorayım ne oynadığını bilmiyorum ama o anlık takılmaların sebebini biliyor gibiyim işlemcini stress testine sokup hızını kontrol edermisin ufak bi programla anlık hız düşüşü yaşıyor mu diye.
İşlemcime nasıl stress testi yapabilirim test programı var mı?

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Başka bir dizüstü var ancak onunkini taktığımda driverlar ve oyunları kurmak zahmetli olabilir

İşlemcime nasıl stress testi yapabilirim test programı var mı?
intel xtu indir kur.

dur seni uğraştırmayım Download ThrottleStop_860.zip Free - ThrottleStop 8.70 / 8.48 OBSIDIAN-PC install file bunu indir kur
içerde ts850u yazan dosyayı aç ordaki exe yi ana klasöre at ve dosyaları değiştir. sonra programı aç gelen uyarıya tamam de sonra aşağıda ts bench yazan yeri tıkla yukarıdan bütün çekirdekleri seç 1024 mb ile teste başla sağ taraftan işlemcin kaç dereceye çıkıyor onu söyle.

Son düzenleme:

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
intel xtu indir kur.

dur seni uğraştırmayım Download ThrottleStop_860.zip Free - ThrottleStop 8.70 / 8.48 OBSIDIAN-PC install file bunu indir kur
içerde ts850u yazan dosyayı aç ordaki exe yi ana klasöre at ve dosyaları değiştir. sonra programı aç gelen uyarıya tamam de sonra aşağıda ts bench yazan yeri tıkla yukarıdan bütün çekirdekleri seç 1024 mb ile teste başla sağ taraftan işlemcin kaç dereceye çıkıyor onu söyle.

intel xtu'yu indirdim 5 dakikalık cpu stress, memory stress ve graphic stress üçünü de yaptım. maksimum 51-52 dereceye çıktı.

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
yukarıda ki linki indirirmisiniz çok minicik zaten anlattığım şeyleri yapın intel xtu da açık kalsın

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
yukarıda ki linki indirirmisiniz çok minicik zaten anlattığım şeyleri yapın intel xtu da açık kalsın
Şu anlık uyuyup kalkıp yarın sabahki vizeme çalışacağım,yarın dediğinizi de indirip geri dönüş gerçekleştireceğim

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
intel xtu indir kur.

Adsız6.png

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Son düzenleme:

HeisenBT

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Dostum o testi yaparken intel xtu da işemci frekansı anlık olarak dibe iniyor ve 4 sekmede thorttling ibaresi var bunlar yes oluyor mu belli sıcaklığa ulaştığında buna bakarmısın. Ve işlemcinin bütün iş parçacıklarının çalıştığından emin ol testi yaparken.
Power yes oluyordu 4ü de çalışıyordu anormallik görmedim

californ1a

Asistan
Reaksiyon puanı
11
Power yes oluyordu 4ü de çalışıyordu anormallik görmedim
kaç dereceye çıktığında yes oluyor ve yes olduğunda işlemci hızı nereye düşüyor.
Şunu da deneyebilirsin indirdiğin program (thottlestop) aç solda BD PROCHOT olan tiki kaldır save de ve turn on yazan yeri tıkla ve aynı programdaki testi başlat bak bakalım intel xtu da yıne o power yes olacak mı.

Son düzenleme: