Ssd Disk Tavsiyesi [ Alındı ]

Bu konuyu okuyanlar

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Arkadaşlar ssd disk almayı düşünüyorum vatan computerden 250 tl ayırdım para olarak siz hangisini tavsiye edersiniz ocz mi yoksa kingstongmu :)

PanxeR

Doçent
Reaksiyon puanı
5
ocz öneririm ama ssd de intel in kendi ürünleri daha kaliteli deniyor.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Ürünü baya övmüşler hızlı sessiz felan ama tayvan malı olması beni ürkütüyor :)

N3CAT1

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
144
İntel ssd'ler diğer marka ve aynı özelliklere göre daha pahalı. Ben olsam ocz alırdım heralde.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Çarşamba gününe kadar tavsiyelerinize açığım arkadaşlar perşembe günüde Allah kısmet ederse alacağım artık :)

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Geçen ay bende epey araştırdım. Bildiklerimi paylaşmak istiyorum. SSD alacak arkadaşlara referans konu olur.

Vatan : İlk olarak şunu söyleyeyim Vatan'da stokta olmayan ürünlerin fiyatları diğer firmaların fiyatlarına göre aşırı düşük (50-150 TL gibi). Ürünün stoğa girmesini beklersen epey zaman alabiliyor ve düşük fiyatlı ürünlere 50-100 TL biniyor. Mesela takip ettiğim ve 323 TL fiyatlı ürün stoğa girince biranda 410 TL gibi bir şey oldu. Corsair 60GB Nova2 modeli 247 TL uygun görünüyor. Bir araştırma yapınca başka sitelerde fiyatın 230 TL den başladığı görülüyor.
Vatandan alışveriş yaparken Axess ve World yok ise indirim değil bindirim var demektir.

Kingston : Kingston'un standart ürünlerini hız olarak tavsiye etmem. OCZ, Corsair gibi markaların modelleri SATAII için okuma yazma hızı ~250MB/sn iken Kinston'da bu rakam okuma ~250 yazma ~150 hızında olabiliyor. Hyperx serisi var ancak onunda fiyatı yükseklerde.

OCZ/Corsair : Bu markaları genel olarak bir tutuyorum. Öncelik ürünlere göre değişiyor.

SATA I/II/III ve hız : Piyasadaki ürünlerin genel olarak hızları
Bağlantı : Okuma/Yazma
SATA III : 550MB/500MB
SATA II : 280MB/250MB
SATA I : ~(130MB/100MB) Bu ürünlere pek rastlamadım.

IOPS : Saniyedeki giriş çıkış oranı. Dolayısıyla hıza etki eden bir faktör. Normalde büyük dosyalarda vaad edilen hızlara ulaşabilirsin. Küçük boyutlu yüzlerce dosyanın kopyalanmasında diskin harddisklerden çok daha yavaş hızlarda sürünebilir. 50000 IOPS (50K IOPS) değer benim için alt sınır.

2.5/3.5" : Özel çözümler hariç ürünlerin tamamı 2.5" formatında ve bir çoğunda 3.5" dönüştürücü parça geliyor.

Boyut : Etikette belirtilen değerler formatsız boyut. Windows formatı sonucu gerçek boyut düşecektir. 120GB bir ürün format sonrası ~112GB olacaktır.

Alınası diskler : SATAIII(550/500MB) bağlantı noktalı 60-120GB boyutlu diskler. Bu diskleri yedekleme için değil işletim sistemi, oyun ve program kurmak için kullanmak en mantıklısı.

Testler : Testlere bakmakta kesinlikle fayda var.

SSD disklerde kullanılan bazı bağlantı noktaları.

mSATA :
Dizüstü bilgisayarlar ve tabletleri hedef alan 1.8" boyutunda olan ve PCI Express Mini Card bağlantı noktasını kullanan disklerin bağlantı noktasıdır.

SATA :
Sata I/II/III 2.5" diskler piyasaya hakim olmakla birlikte 3.5" diskler yok değil. Masaüstü, dizüstü ve
2.5"/3.5" disklerin kullanıldığı bir çok yerde tercih edilebilir. SATAIII standardındaki en hızlı diskler 600MB/sn hızlara yaklaşır.

PCI Express : Masaüstü bilgisayarları hedef alan ve bilgisayarın PCI Express yuvasını kullana ve ekran kartına benzeyen hızları 3GB/sn'lere varan disk türü. Genelde PCI Express x4 ve x8 formatındaki disklerle karşılaşılır. PCI Express 3.0 ve x16 slotunun kullanılmasıyla bu hızlar bir kaç kat artacak gibi görünüyor.

Bunların haricinde özel bağlantı noktaları da mevcut.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Faydalı bilgiler için teşekkürler arkadaşım ben laptopa takacağım için 3.5 'e dönüştürmeme gerek olmayacak bide bu corsair diski taktıktan sonra laptopta gözle görülür bir hızlanma olurmu.? Bide peşin alacağım kredi kartı felan kullanmıyorum

eeeguray

Asistan
Reaksiyon puanı
2
arkadaşlar bende almak istiyorum ama 60 gb lık alsam bilgisayar için çok mu az olur?

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
arkadaşlar bende almak istiyorum ama 60 gb lık alsam bilgisayar için çok mu az olur?

Film arşivi felan yapacaksan uzak durmalısın şimdilik ssd disklerden ama ben pek bişey indirmiyorum dersen 120 Gb işini görecektir :)

eeeguray

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Film arşivi felan yapacaksan uzak durmalısın şimdilik ssd disklerden ama ben pek bişey indirmiyorum dersen 120 Gb işini görecektir :)
yok ya sadece sistem için oyun yükle sil yaparım,depolamak için 2 tb bellek var,

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Faydalı bilgiler için teşekkürler arkadaşım ben laptopa takacağım için 3.5 'e dönüştürmeme gerek olmayacak bide bu corsair diski taktıktan sonra laptopta gözle görülür bir hızlanma olurmu.? Bide peşin alacağım kredi kartı felan kullanmıyorum

SSD disklerin HDD lere göre bildiğim kadarıyla iki dezavantajı var. 1. Kapasiteleri fiyatlarına göre oldukça pahalı. 2. Defrag tavsiye edilmiyor. Diskin zamanla yavaşlamasına sebebiyet verebiliyor.
Onun haricinde oldukça hızlılar. Samsung'un bir testi var. Görmek istersen:
[video=youtube_share;rjCmLJtITK4]http://youtu.be/rjCmLJtITK4[/video]

Senin dizüstü bilgisayarda ikinci disk yuvası var mı yoksa eskiyi sökecek misin? (Bunla ilgili bir yazı hazırlarsam iyi olacak.)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
SSD disklerin HDD lere göre bildiğim kadarıyla iki dezavantajı var. 1. Kapasiteleri fiyatlarına göre oldukça pahalı. 2. Defrag tavsiye edilmiyor. Diskin zamanla yavaşlamasına sebebiyet verebiliyor.
Onun haricinde oldukça hızlılar. Samsung'un bir testi var. Görmek istersen:
[video=youtube_share;rjCmLJtITK4]http://youtu.be/rjCmLJtITK4[/video]

Senin dizüstü bilgisayarda ikinci disk yuvası var mı yoksa eskiyi sökecek misin? (Bunla ilgili bir yazı hazırlarsam iyi olacak.)

Sökeceğim kardeş ikinci disk yuvası yok zaten olanada pek rastlamadım :)

ozersworld

Profesör
Reaksiyon puanı
14
@spybot bu ürünü kullanıyorum. Tavsiye ederim. Buraya bi bak derim.

Edit: Pardon galiba sabit disk istiyormussun. Yanlıs anlamsm.. Atladık hemen..

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Sökeceğim kardeş ikinci disk yuvası yok zaten olanada pek rastlamadım :)
Genelde ikinci hatta üçüncü disk yuvaları 17" ve üstü dizüstülerde bulunuyor. Türkiye'de uygun fiyata mSATA formunda SSD disk bulsam alacağım. Şuana kadar satan herhangi bir yere rastlamadım.
Ebay da var ancak markasızlar, çok pahalılar ve garanti durumundan tercih etmiyorum. OCZ

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
corsair Ankarada yokmuş kingston ve ocz Ankarada varmış artık ikisinden birini alacam perşembe günü :)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Bu arada kingstong Abd Ocz ise çin malı Prc miş :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Yinede ben OCZ veya Corsair tercih ederim.
Eğer Dizüstü bilgisayarında SATA III mevcutsa diskide öyle almanda yarar var. Hız iki katı fiyat 50 TL fark ediyor.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Yinede ben OCZ veya Corsair tercih ederim.
Eğer Dizüstü bilgisayarında SATA III mevcutsa diskide öyle almanda yarar var. Hız iki katı fiyat 50 TL fark ediyor.

Malesef sata 2'yi destekliyor :) laptop 6 yaşında.

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Kingston mu abd malı?

Kingston geçen senelerde çinli bir şirket tarafından satın alındı yav <:)

POWER

Rektör
Reaksiyon puanı
161
Made in orasıdır <:) Yani hemen hemen nokia'ların %70 i çinde üretiliyor ama çin malı diye geçmiyor he mi <:p

Bu arada 6 yaşındaki laptopa ssd alma yazık o paraya <:)

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
Made in orasıdır <:) Yani hemen hemen nokia'ların %70 i çinde üretiliyor ama çin malı diye geçmiyor he mi <:p

Bu arada 6 yaşındaki laptopa ssd alma yazık o paraya <:)

Siz onun 6 yaşında olduğuna bakmayın arkadaş windows 7 yi bile rahat çalıştırıyor ssd diski alınca bir video çekerim takarken görürsünüz benim yaşlı ama hızı şimdiki laptoplarla aynı olan emektarı :D

engerex

Dekan
Reaksiyon puanı
26
Eski disk ve yeni diskle bir test yaparsan aydınlatıcı olur. Senden kesinlikle böyle bir test bekliyoruz. Yalnız eski diskindeki Windows kuralı baya olduysa adil bir test olmaz.

spybot

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
629
yeni disk ile test yapacam artık eski disk 5 dakikada kendine anca geliyor zaten :)