SSD Aldıktan Sonra Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Bu konuyu okuyanlar

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Merhaba arkadaşlar.

Forumda "SSD Önerir Misiniz?" başlıklı konu açmıştım ve Adata SU800 256GB SSD'yi almaya karar verdim.

Peki arkadaşlar SSD aldıktan sonra neler yapılması gerekir?

SSD'lere disk birleştirme yapmak SSD'ye zarar verir mi? Varsa SSD'ler için yapılacak optimizasyon ayarlarını önerir misiniz?

SSD benchmark için hangi programı önerirsiniz?

@utkuversus @__kadıköyRAP__ @Ben Kenobi

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Benchmark icin herhangi bir program olabilir. Sonucta hepsi ayni seyi olcuyor.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Öncelikle SSD'den en iyi performansı Windows 8.1 ve Windows 10 sürümlerinde alırsınız. Windows 7 iseniz Windows Update ile güncel tutun.

Biostan "ACHI" seçilecek

Sistem Geri Yüklemeyi kapatın

SSD Frimware güncellemesi yapın

Windows Search Devre Dışı

Windows Disk Birleştiricisi Devre Dışı. Ayrıca el ile kesinlikle Defrag yapmayın hiçbir yararı olmaz daha çok diskin ömrünü tüketir. Defragg olayının sadece harddisklere yararı vardır.

Bilgisayarım > Yerel Disk (C:) sağ tık > özellikler > Bu sürücüdeki dosyaların yazan kısımdaki tiki kaldırıp tamam diyoruz

Başlat arama kısmına " Güç planını düzenle" yazıyoruz. Sonra alt kısımda gelişmiş güç ayarlarını değiştire tıklıyoruz. Sabit disk > Sabit diski kapatmak için beklenecek süre Pilde ve Prizde hiçbir zaman yani 0 yapıyoruz.

Aygıt yöneticisine girin. Disk sürücülerinden SSD nizi seçin sağ tıklayın özellikler diyin. İlkelerden her iki tik işaretli olsun tamam diyip kapatın.

regedit.exe 'yi açın ve aşağıdaki komuta gidin:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Contro l\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters
Sağ pencerede "EnableSuperfetch" ikonunu bulun, sağ tıklayın, modifiye et'e tıklayın ve 3'ü 0'a değiştirip OK'a basın

Başlat-> cmd yazın -> cmd ikonunu sağ tıklayın -> Yönetici olarak çalıştırın -> powercfg -h off yazın -> ENTER'a basın -> exit yazın -> ENTER'a basın. NOT: Çabuk açma ve kapama seçeneklerine izin veren uyku modu özelliğini kaybedeceksiniz. Açmak içinse: powercfg -h on

TRIM Açma: Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın:
fsutil behavior set disabledeletenotify 0

TRIM Kapama: Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın:
fsutil behavior set disabledeletenotify 1

TRIM'ın Windows 7'de çalıştığını nasıl anlarım?
Komut penceresini açın ve aşağıdakini yazın: fsutil behavior query disabledeletenotify
DisableDeleteNotify = 1 (Windows TRIM Komutları kapalı)
DisableDeleteNotify = 0 (Windows TRIM Komutları açık)

Aklıma şimdilik gelenler bu başka ayarlar varsa arkadaşlar yazsın hatırlamış olalım :)

Unutmadan söyleyeyim burası önemli " Advanced SystemCare , Wise ve Auslogics Boost Speed" programlarının en günceli ile diskinize abartmadan bakım yaparsanız sizin için SSD ayarıda yapacaktır. Bu programlarla ayda bir bakım yapmakta fayda var. Bu programları yükledikten sonra msconfig den başlangıç açılmalarını kapatın ve servislerden bu programların çalışmasını elle seçin.
Kaynak: SSD için yapılacak Windows ayarı

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,135
Hepsini yapabilirsin.

_FAUST_

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,612
Merhaba arkadaşlar.

Forumda "SSD Önerir Misiniz?" başlıklı konu açmıştım ve Adata SU800 256GB SSD'yi almaya karar verdim.

Peki arkadaşlar SSD aldıktan sonra neler yapılması gerekir?

SSD'lere disk birleştirme yapmak SSD'ye zarar verir mi? Varsa SSD'ler için yapılacak optimizasyon ayarlarını önerir misiniz?

SSD benchmark için hangi programı önerirsiniz?

@utkuversus @__kadıköyRAP__ @Ben Kenobi
Kullanmak gerekir.:D:p:D:p:cool::cool:

~BozKurt

Doçent
Reaksiyon puanı
307
Çok fazla ayar var ama hepsini yapmanıza gerek yok. ben vertex 3 120gb de şu ayarları yaptım

1. windowsu ahci mode de kurdum. xp kullanıyordum sorun çıktı. windows 7 kurun

2. hard disk tasarruf modunu kapattım (başlat > arama kısmına güç planını düzenle yazın ve çıkana girin > gelişmiş güç ayarlarını degiştir > sabit disk > sabit diski kapatmak için beklenecek süre > süreyi 0 yapın)

3. otomatik defrag kapattım (bilgisayarıma sağ tıklayın > yönet > hizmetler ve uygulamalar > hizmetler > listeden Disk Birleştirici bulup çift tıklayın > Başlangıç türü : Devre dışı seçin. Hemen aşagıdan Hizmet durumundan da Durdur deyin)

SSD hızını test etmek için ATTO benchmark ve AS SSD Benchmark gibi programları kullanabilirsiniz

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Çok fazla ayar var ama hepsini yapmanıza gerek yok. ben vertex 3 120gb de şu ayarları yaptım

1. windowsu ahci mode de kurdum. xp kullanıyordum sorun çıktı. windows 7 kurun

2. hard disk tasarruf modunu kapattım (başlat > arama kısmına güç planını düzenle yazın ve çıkana girin > gelişmiş güç ayarlarını degiştir > sabit disk > sabit diski kapatmak için beklenecek süre > süreyi 0 yapın)

3. otomatik defrag kapattım (bilgisayarıma sağ tıklayın > yönet > hizmetler ve uygulamalar > hizmetler > listeden Disk Birleştirici bulup çift tıklayın > Başlangıç türü : Devre dışı seçin. Hemen aşagıdan Hizmet durumundan da Durdur deyin)

SSD hızını test etmek için ATTO benchmark ve AS SSD Benchmark gibi programları kullanabilirsiniz
Cevabınız için teşekkürler.

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
hala ssd'yi bölümlemek zararlı mı? diyenler yok mu?
usb belleklerde eskileri bozuluyordu...

HÜDHÜD

Müdavim
Reaksiyon puanı
6,555
eski hardiskleri flamen ampullere, ssd leri ise led ampullere benzetiyorum. :)

Son mesajlar