Söyle Rahatla

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 6)


epsilon06

Doçent
Katılım
19 Ocak 2016
Mesajlar
678
Puanları
63
her zaman hayallerin olsun daha ve daha iyileri, yoksa yerinde sayıp monoton bir hayatın bir parçası olursun. ben de tekim kimseden yardım da almıyorum :)
Hayaller.. Onları bırakalı çok oldu.Sanki içimde bir şeyler öldü ve dirilmiyor.Bu kadar iradesiz, güçsüz olmak yoruyor insanı.Kafada bitirmek lazım işi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Tek başına yaşamaktan, tek başına çalışmaktan sakınmak gerek, teklik insana göre değil, sıkıntılar artıyor o zaman... Sevdiklerinizle, samimi bulduğunuz dürüst insanlarla her zaman iletişim halinde olunuz. Sosyal etkinliklere katılın, bir yardım kuruluşunda filan örneğin hem gönüllü hizmetlerde bulunabilinir hem de çevre ve arkadaş edinmiş olunur, gibi gibi... Kurslara yazılın, örneğin İstanbul'da İSMEK kursları açık ise ücretsiz idi bi zamanlar, yazılın, faydası çok olur. Belediyelerde çokça hem de ücretsiz faaliyet ve klüp var. Ruh sağlığınız açısından faydalı da olur, güzel ve yararlı şeyler yapınca insanın huzuru artıyor, afiyet ve sıhhat buluyor.
O kadar güvenim kırıldı ki insanlara karşı.Aslında arkadaşlarım var ama ben kendimi açmıyorum bir yere kadar gelip duruyorum böylece dostlarım olmuyorlar.İnsan derdine dertlencek,gözyaşını silcek birini arıyor.Tek olmak zor dediğiniz gibi ama ben o konuda en büyük ve gerçek Dosta sahip olduğumu düşünüyorum.Rabbim olmasa bu kadar dayanıp sabredebilceğimi sanmıyorum.Birde ben kendimi düzeltebilsem ya da değiştirebilsem diyelim.Katılmaya çalışıyorum yararlı etkinliklere, tembelliğimin el verdiği sürece. Kesinlikle insan yalnız kalmaması gereken bir varlık. Tek yaşayan insanların yalnızlıktan kafayı yemeleri o kadar normal geliyor ki bana..
 
Son düzenleme:

kmurat

Dekan
Katılım
8 Şub 2014
Mesajlar
6,390
Puanları
113
Artık yavru kuşlar uçmak istiyor. Kendi yollarına gitmek istiyor. En doğalı bu. Herkes bir yerden sonra kendi hayatını yaşar. Yeni bir yuva kurulur. Bağımsızlık zor olur, acı dolu olur, ama kendi hayatın olur. Asker'den sonra 15 yıl eve de, memlekete de dönmedim. İnsan her zaman yenilik ister. Hayata farklı açılardan bakmak ister. Bazı mesleklerde çok geziliyor. En az 15 yıl seyyar yaşadım. Yaşlanınca o işler zor gelmeye başlıyor. Hayatın her evresi bir başka güzel, güzellikleri görmeyi bilene. Hayat insana farklı bakış açıları kazandırır, ama bunu baba evinde yaşayamazsın.
 

crow88

Dekan
Katılım
1 Ara 2010
Mesajlar
6,167
Puanları
113

Anam Ağlar Baş Ucumda Oturur


Kırşehir-Neşet Ertaş-Plaktan Yazıldı


Anam Ağlar Baş Ucumda Oturur
Derdim Elli İken Yüze Yetirir
Bu Dert Beni Yiye Yiye Bitirir


El Çek Tabip El Çek Benim Yaramdan
Ölürüm Gurtulmam Ben Bu Yaramdan

Anama Babama Yüzüm Kalmadı
Bir Su Ver Demiye Sözüm Kalmadı

Doktora Tabibe Lüzum Kalmadı


El Çek Tabip El Çek Benim Yaramdan
Ölürüm Gurtulmam Ben Bu Yaramdan


 

PARAzitCELL

Dekan
Katılım
5 May 2017
Mesajlar
6,096
Puanları
113
Konum
sdnforum@yaani.com
ALLAH buyurur ki müminler kardeştirler, birbirlerini sevmelidirler, saymalıdırlar ve hep beraber medeni bir toplum olarak yaşamalıdırlar. Sadece Yüce Rabbimiz değil Yüce Rabbimizin sevdiği nice mümin kulları var dostluğa muhtaç veya dostluğa değer , aşağıda ayet de yazıldı:
“Yalnızlık Allah’a mahsustur!”
"O’ndan gayrısının teselli ve ilgiye ihtiyacı vardır. Bütün bu fıtri hususiyetler, -cennet, bütün güzelliklerle dolu olduğu halde- Adem aleyhisselamın kendi cinsinden bir eş yaratılmasını istemesini gerekli kılmıştır. "

" Birbirinizi sevmedikçe iman etmiş olmazsınız "

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed'in (s.a.v.) 'ahir zaman' dediği günleri yaşıyoruz. Artık günümüzde maddiyat o kadar çok ön plana çıktı ki gerçek sevginin karşılığı mal, mülk, para, pul haline geldi. Halbuki her işimizde olduğu gibi sevgide de asıl amacımız Allah rızası olmalı. Çünkü Allahu Teala, tüm iman ehlini birbirine kardeş kılmıştır. Bu da Müslümanlara karşı kardeşlik hukukuna dikkatli bir şekilde hareket etmek zorunluluğunu ortaya koymaktadır.
Müminlerin kardeş olduğu Hucurat süresinin 10. ayetinde "Mü'minler ancak kardeştirler." şeklinde açıklanmıştır.
Allah Rasulü Hz. Muhammed (s.a.v.) "Müslüman Müslüman'ın kardeşidir." (Buhari-Müslim) buyurmuştur.
Müslümanlara kardeşlik hukuku konusunda da dikkat edilmesi gereken hususların başında birbirini sevmek geldiğini belirten Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v), "İman etmedikçe cennete giremezsiniz.
Birbirinizi sevmedikçe de (kamil manada) iman etmiş olmazsınız." (Müslim-Ebu Davud)
prensibini vurgulamıştır.

KARŞILIKSIZ SEVGİ
Hepimiz aynı dünyada yaşıyor ve aynı havayı paylaşıyoruz. Rabbimiz bir. Kıblemiz bir. Kitabımız bir. Allah katında tek din İslam. O halde bize kardeş olmak ve birbirimizi sevmek düşer.
Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem, hadisi şerifte cennete girebilmek için iman ehli olmanın şart olduğunu açıkladıktan sonra, Müslümanların birbirlerini sevmelerinin olgun bir iman için gerekli olduğunu beyan etmiştir. Bu da Müslüman'ı, sırf Müslüman olduğu için sevmeyi gerektirir.
Dili, rengi, ırkı ve ülkesi göz önüne alınmadan sadece Müslümanlığından dolayı Müslüman'ı sevmek, kardeşlik hukukundandır.
Diğer bir hadisi şerif ise şöyledir:
"Hiçbiriniz kendisi için sevdiğini (istediğini) Müslüman kardeşi için de sevmedikçe (kamil manada) iman etmiş olamaz." (Buhari-Müslim)

EN GÜZEL DUYGU

Yani İslam dini sevgiye kardeşliğe çok büyük önem veriyor ve en üst seviyede tutuyor.
Hatta kamil manada iman etmenin şartı olarak görüyor. Müslümanların aralarındaki bağların çok güçlü olması üzerinde duran İslam dini bu yönüyle de hem dünya hem de ahiret saadeti müjdeliyor. Yine bu konudaki başka bir hadisi şerif şöyledir:

"Müslüman Müslüman'ın kardeşidir.
Ona zulmetmez, onu (zalime) teslim etmez. Kim, Müslüman kardeşinin bir ihtiyacını giderirse Allah da onunbir ihtiyacını giderir. Kim Müslüman'ı bir sıkıntıdan kurtarırsa, bu sebeble Allah da onu kıyamet günüsıkıntılarının birinden kurtarır.
Kim bir Müslüman'ın bir kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü onun kusurunu örter." (Buhari-Müslim)


Hadiste Müslümanların kardeş olduğu ifade edildikten sonra Müslümanların birbirine zulmetmeyeceği söylenmiştir.
Müslümanlar birbirlerine zulmetmez ve zulmedemezler. Müslümanın Müslüman'a kanı, canı, malı, ırzı ve şerefi haramdır.
Müslüman, İslam'ın kurulmasında olan bu değerleri çiğneyemez. Çiğnerse orada zulüm var demektir. Haksız yere bir Müslüman'ı öldürmek, malını almak, ırzına ve şerefine dil uzatmak Allah'ın gazabını çeken büyük suçlardandır. Allah (c.c.) bizlere sevgi ve kardeşlik içinde yaşamayı nasip etsin.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Ümit ve ümitsizlik

Fert ve milletlerin en dehşetli bir hastalığı yeis, ümitsizliktir. Yeis âcizlik ve korkudan kaynaklanır. Yeise en çok kapılanlar, çalışmaya muvaffak olamayanlardır. Yükselme ve ilerlemenin en büyük engeli yeistir. Yeis, yâni ümitsizlik beraberinde toplumları sefalete atan “nemelâzım’’ düşüncesini getirir.
Müslümanların geri kalmalarının sebebi yeistir. Huzur ve saadetin tahripçisi ve hayatın katili yeistir. Yeis tembelliği netice verir. Bizleri gerilerde birakan yeis olduğu gibi Avrupa’yı canlandıran emeldir. Bizleri yeise düşüren saiklerden birisi de merak duygusunu yerli yerinde kullanmamaktır.
Yeis, İslâm’ın inkişafına engeldir. İslâmın inkişafı ancak ye’sin ölmesiyle mümkündür.
Yeis hastalığından kurtulmanın yollarına gelince:
Kadere imanı takviye ve sağlamlaştırmaktır. Kederden kurtulmak isteyen kadere iman etmelidir. “Tamamı elde edilemeyen bir şeyin, tamamı terkedilmez’’ hadis-i şerifinin sırrıyla hareket etmektir. Yeisten kurtulmanın en önemli silâhı, Allah’ın (cc) bir emri olan “Rahmetinden ümit kesmemek’’tir. (Zümer Sûresi, 53)
Şu halde ümidi, imanın en büyük özelliği bilmelidir. Ayrıca tevekkül, ümit açısından mühim bir prensiptir. Ümitsizliğin tehlikelerinden kurtulmak için şu hasletleri hayatımıza rehber edip yansıtmak gerekmektedir: Sabır, sebat, kadere iman, ahirete iman.

[ALINTIDIR]

 
Son düzenleme:

crow88

Dekan
Katılım
1 Ara 2010
Mesajlar
6,167
Puanları
113
Bursa,Manisa arası çok mesafe var,benim aklıma gelen Marmara civarı oldu,Manisa deyince garipsedim;ALLAH c.c. herkesin yardımcısı olsun,deprem,sel bu ikisinin önünde durmak imkansız.
 

Usain

Dekan
Yasaklı
Katılım
17 May 2018
Mesajlar
5,581
Puanları
113
1990-2010 arası ne güzel şarkılar çıkmış.
Özellikle 2000'ler...
 

crow88

Dekan
Katılım
1 Ara 2010
Mesajlar
6,167
Puanları
113
1990-2010 arası ne güzel şarkılar çıkmış.
Özellikle 2000'ler...
İşin doğrusu aslında,biraz daha detaylı incelersen,2000 den sonra çıkan şarkıların % 60/70,para kokar,onun için yapılmıştır,2000 den önceki şarkılarda ruh vardır,sözlerine baktıysan anlamışsındır.
en basit örnek,vereyim,sözleri dikkat, iyi dinle :)

 
Üst
stat counter