Sosyal medyaya şarkı yükleyen yanacak!

Bu konuyu okuyanlar

AliA

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
527
19906596.jpg

KÜLTÜR ve Turizm Bakanlığı, Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile radikal kararlar almaya hazırlanıyor.

spacer.gif

Buna göre, artık Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden ya da mail ortamından şarkı ve film paylaşımı yasaklanacak. Paylaşanları robot yazılım yakalayacak. Yasayı ihlal edene 2 bin TL’ye kadar para, CD çoğaltana ise 4 yıla kadar hapis cezası verilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik, Telif Hakları Yasası’nda yapılacak değişiklik ile telif hakkının daha fazla garanti altına alınacağını belirtti.

LİNKE CEZA YOK

Düzenlemeyle radikal kararlara imza atılacağını savunan Çelik, “Yeni çalışma ile bilgisayarınızdaki filmi, müziği, kitabı, fotoğrafı paylaşırsanız suç işlemiş olacaksınız. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinden ya da mailiniz üzerinden bir sanatçının şarkısını paylaşırsanız 500 TL’den 2 bin TL’ye kadar para cezası ya da eserleri bir CD’ye kopyalayıp paylaşırsanız o zaman 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezası alabilirsiniz. Ancak link paylaşırsanız bunun cezası yok. Çünkü link yasal bir yeri adres göstermektir” dedi.

Tüm eserlere belli bir kod verileceğini bildiren Çelik, “Türkiye’de meslek birliklerinin elinde 250 bin tane üretilmiş eser var. Bu eserlerin tek tek kodları olacak. Sadece şarkıların değil, telif hakkına giren her şeyin örneğin filmlerin de tek tek kodları olacak” dedi. Çelik, hazırlanacak robot yazılımın yasal olmayan her paylaşım yapıldığında internet üzerinden IP adresi belirleyerek kişinin yakalanmasını sağlayacağını kaydetti. Bu robot yazılım sadece belirlenen kodları tarayacağını bildiren Çelik, “Sizin düğün videonuz ya da eşiniz için yaptığınız şarkı vs. kodu olmadığı için bu yazılıma takılmayacak. Böylece özel alan ihlali yapılmayacak” dedi.

Serbest paylaşım dönemi bitiyor

Twitter ve Facebook üzerinden her gün milyonlarca şarkı ve film paylaşımı yapılıyor. Kütür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, yapılacak yasal düzenleme ile Türkiye’de sınırı hiç çizilmeyen bir alanın sınırlarını belirleyecek. Paylaşım serbest dönemini bitirerek, eser sahiplerinin haklarını internet üzerinden de koruyacak. Çalışmanın bir benzeri Fransa’da bulunuyor, ancak Türkiye’de yapılan değişikliğin, kapsadığı alan ve getirdiği yenilik ile dünyada bir ilk olma özelliği taşıyacağı bildirildi.

Hürriyet

eSa

Müdavim
Cezalı
Reaksiyon puanı
352
Berberin müşterisine radyoyu açtı diye çeza kesiyorken bu geç bile kaldı. En iyisi yeşil text ekranlara geri dönmek.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
Bugüne kadar ne bir video ne de müzik yüklemişliğim vardır. Link paylaşırım sadece.

Telif hakkında çıkacak bütün yasaların arkasındayım. Her zaman desteklerim.

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
492
Bugüne kadar ne bir video ne de müzik yüklemişliğim vardır. Link paylaşırım sadece.

Telif hakkında çıkacak bütün yasaların arkasındayım. Her zaman desteklerim.
link paylaşırım sadece demişsin de hocam yükleyen olmadıktan sonra nasıl paylaşıcaz ? :) bende upload yapan birisi değilim dinler geçerim.düzenleme yapılmalı velakin ceza verilmemeli.

deatmania

Müdavim
Reaksiyon puanı
62
link paylaşırım sadece demişsin de hocam yükleyen olmadıktan sonra nasıl paylaşıcaz ? :) bende upload yapan birisi değilim dinler geçerim.düzenleme yapılmalı velakin ceza verilmemeli.

Kişilerin resmi hesaplarına veya youtube üzerindeki kanallara yüklenir hocam. :)

Muyap mesela. :)

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
fotoğraf'da aynı şekilde söylenmiş ama kendi fotomuzudamı paylaşamıcaz ?

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15

Kendi fotunu kendi video nu payaşabilirsin sıkıntı çıkmaz zaten diger türlü de çıkmaz kaç milyon kullanıcı var bunların en az 2şer hesabı var kim kontrol edecek bunları :) Çok çıktı bu haberler yıllar öncede upload sitelerini kapatıyorlardı noldu biri gitti 10 tane geldi :D

ByEGT

Müdavim
Reaksiyon puanı
15

Telif hakkı olan fotoğrafları paylaşamayacağız.

En kötü şartlarda müzikler şifreli rar dosyasında e-posta ile dağıtılır :D

django

Doçent
Reaksiyon puanı
0
Kendi fotunu kendi video nu payaşabilirsin sıkıntı çıkmaz zaten diger türlü de çıkmaz kaç milyon kullanıcı var bunların en az 2şer hesabı var kim kontrol edecek bunları :) Çok çıktı bu haberler yıllar öncede upload sitelerini kapatıyorlardı noldu biri gitti 10 tane geldi :D

aynen internetten mp3 indirenler 2 yıl hapis cezası alacaktı hala indiriyorum patır patır :)

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Telif hakkı olan fotoğrafları paylaşamayacağız.

En kötü şartlarda müzikler şifreli rar dosyasında e-posta ile dağıtılır :D

yine bilinçsiz olarak paylaşan çok alır hepsinin ceza alacağını zannetmiyorum

by_matrix

Doçent
Reaksiyon puanı
3
torrent internette ayrı bir dünya gibi darbe yemesi zor bana göre.milyonlarca dosya var torrent üzerinde

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Şimdi foruma video ekle butonu ile youtube LİNKİNİ kullanarak video eklesem video mu paylaşmış olurum, link mi? Yasal bir sitenin linkini kullanarak video paylaşsam ve video telif haklarını ihlal ediyorsa link paylaşan ben mi suçlu oluyorum, siteye videoyu yükleyen kullanıcı mı suçlu? Biri yasal olan youtubeda paylaşmış, bunun yasallığından ben mi sorumlu oluyorum? Video yasal değil ise yasal bir sitede ne işi var? Yasal olmayan içerik barındıran sitede ne işi var. Yoksa youtubeta yasadışı mı?

Uranos

Müdavim
Reaksiyon puanı
15
Şimdi foruma video ekle butonu ile youtube LİNKİNİ kullanarak video eklesem video mu paylaşmış olurum, link mi? Yasal bir sitenin linkini kullanarak video paylaşsam ve video telif haklarını ihlal ediyorsa link paylaşan ben mi suçlu oluyorum, siteye videoyu yükleyen kullanıcı mı suçlu? Biri yasal olan youtubeda paylaşmış, bunun yasallığından ben mi sorumlu oluyorum? Video yasal değil ise yasal bir sitede ne işi var? Yasal olmayan içerik barındıran sitede ne işi var. Yoksa youtubeta yasadışı mı?

Sonuna birde babam böyle pasta yapmayı nerde ögrendi desen tam olacakmış:D

truemagic

Asistan
Reaksiyon puanı
0
Zaten youtube'a şarkı yükleyenlerden birkaçı mahkemelik olmuştu

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
usb ile paylaşırız Cd dönemi bitti korsan usb dönemi başlar çokta tin?

WaylandIZMIR

Asistan
Reaksiyon puanı
69
yurt dışında ki arkadaşlar upload yapacak, bizde paylaşacağız linkimizi.

-Hewal-

Müdavim
Reaksiyon puanı
11
Internetin i sinden anlamayan insanlar internet için kanun çıkarınca böyle saçmalıyorlar ışte kendi hallerine bırakın.

maynatay

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
bu haberler böyle belli dönemlerde düzenli olarak çıkıyor veya çıkartılıyor. ama ortada birşey yok.