Sosyal Ağlar Arası API Savaşlarında Son Durum

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Rom.

Rektör
Onursal Üye
Katılım
11 Ara 2008
Mesajlar
15,460
Puanları
63
Konum
Ankara
[h=1][/h]


Günümüzün dev sosyal ağları arasında, tıpkı okul kavgalarındaki gibi bir API çekişmesi yaşanıyor.

Rakibin avantajını artıran bir durum söz konusu olduğunda şirketler, aynı Facebook ve Google’da olduğu gibi, API’larının bir kısmını kapatma yoluna
gidebiliyorlar.

Twitter’ın ise bu konuda tamamen büyüme ve etkileşim amaçlı bir çaba içinde olduğunu görmek mümkün. Bilindiği gibi Twitter’ın 500 milyonu geçen kayıtlı kullanıcısı bulunuyor.

Profesyonel iş ağı LinkedIn ise 150 milyon kullanıcıyla Twitter’ı takip ediyor. Bir milyar kayıtlı kullanıcı sayısına yaklaşan Facebook ise bu anlamda tüm rakiplerinden önde bulunuyor. Zira tweetlerin Facebook’ta görüntülenebilmesi, Twitter’ın kullanıcısı henüz üye olmamış kullanıcılar tarafından da farkedilmesi, ana sayfaya olan trafiğin artırılması ve sosyal ağın büyümesi bakımından önem taşıyor.

Twitter’ın, aylık 16 milyon sayfa gösterimi yapan Tumblr’la entegrasyonu da şüphesiz aynı amaca hizmet ediyor.Tumblr blogunuzda yazdıklarınızı Twitter üzerinden paylaşabiliyor aynı zamanda Tumblr üzerinden tweet de yollayabiliyor veya konu başlıklarına göre tweetleri görüntüleyebiliyorsunuz.

Diğer yandan Twitter, Facebook’taki genişleme potansiyelini kaçırmamaya da niyetli. Techcrunch’ın haberine göre bununla birlikte Twitter’ın son dönemde kullanıcıları sitede tutma ve reklam göstererek para kazanma politikasına geçişi, bir süre sonra Tumblr veya Flipboard entegrasyonunun sonlandırılması anlamına da gelebilir.


Kaynak
 
Üst
stat counter