Soru basit para bir Dinmidir? yoksa Din bir paramıdır

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


Byilmaz91

Asistan
Katılım
12 Eki 2018
Mesajlar
160
Puanları
28
Konum
Türkiye
Saçma sapan bir algı. Paraya karşı alınan cephe tamamen bizim cahilliğimizi ve ilimsizliğimizi açıklar. 21. Yüzyıl dünyasında tüm ticaretler ve tüm işler para ile yürürken dini para olarak görmek veya parayı sahneden atıp para yokmuş gibi davranmak çok saçma bir yargıdır ve tamamen yapılmamalıdır. Paraya sahip olan herkes dinsiz imansız değildir, ayrıca Türkiye'de din para da değildir. Türkiye'de din, insanların cahilliği ve zayıf noktalarından yararlanılarak dini kavramları öne sürüp güç elde etmeye yarar.

"Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır. "

Anafartalar Kahramanı Gazi Mareşal Başbuğ Mustafa Kemal Atatürk.
 

Sardaukar

Profesör
Katılım
7 Haz 2019
Mesajlar
1,064
Puanları
113
din paradır, din bezirganları yanmayan kefen, azap geçirmeyen terlik gibi şeyleri satarak bu dünyada cenneti yaşıyorlar


Bir ülkede sık sık dinden ve tanrıdan bahsediliyorsa ya malınıza yada canınıza kasıt vardır. / Mao Zedong

Din, sermaye kölelerinin insancıl düşlerini, insana daha yaraşan bir yaşam isteklerini içinde boğdukları bir çeşit ruhsal içkidir. - Vladimir İlyiç Lenin
 
Son düzenleme:

KamtariR

Doçent
Katılım
2 Nis 2019
Mesajlar
666
Puanları
63
Konum
Ua noʻonoʻo ʻoe, ʻaʻole anei ʻoe?
Din nedir? diye sormak lazım önce. Bu soru saçma.

Din ve o dini yaşayan insanlar birbirinden farklı şeylerdir. Para da aynı şekilde, kimin elinde olduğuna göre değişir hükmü.

Mesela, Hz. Osman, kendi zamanında yaşanan bir kıtlık hadisesinden dolayı, kendi malından yüzlerce deve yükü gıdayı kıtlığın olduğu ülkeye bağışlamıştır. Bu adam parasını (menfaatini) dini için harcayandır. Çünkü din (hangi din olursa olsun) insanlara yardım etmeyi emreder.

Ama bazıları da dini yanlış anlamıştır, menfaati için dinini harcar. Burada temel faktör insandır. Hata ise bireyseldir.
 
Üst
stat counter