Sony Xperia X'mi yoksa Asus Zenfone 3'mü

Bu konuyu okuyanlar

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Merhaba arkadaşlar,

Yıllardır SDN takipçisi olmama ve YouTube içeriklerini takip etmeme rağmen foruma katılmak yeni nasip oldu, kural ihlalim ve hatam olur ise affola.

Ben bir-iki ay içerisinde telefonumu değiştirmek istiyorum, bütçem 1500 TL kadar. Başlıkta belirttiğim üzere Asus Zenfone 3 ve Sony Xperia X cihazları arasında kaldım.

Benim asıl önceliğim ön ve arka kamera performansının iyi olması, pilinin bir günü rahatça çıkarabilmesi hatta mümkünse akşam eve girdiğimde şöyle yüzde kırkları falan göstermesi en azından ve de arayüz stabilliği; iki üç ay sonra kasma donma yapan cozutan cihaz almak istemiyorum o kadar para verip. Bu arada şuan kullandığım cihaz İPhone 5c ve artık niyadını doldurmaya başladı.

Bu kriterler sonucunda bana iki cihazdan hangisini önerirsiniz? ( Sebeplerini de açıklarsanız çok minnettar kalırım.)

Ve de 1500TL bandında ve altında belirttiğim kriterler ışığında tavsiye edeceğiniz farklı bir cihaz var mıdır?

Şimdiden vakit ayırdığınız için teşekkür ederim.

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Zenfone 3 tabiki de

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Hızlı dönüşünüz için teşekkür ederim öncelikle. Zenfone 3'ün piyasada satılan modeli 3gb ram kapasiteli olanı sanırım, Xperia X'te 3gb ramli fakat işlemci olarak snapdragon 650 ile sanki bir adım daha önde gibi. Ben kağıt üstü verilerine göre konuşuyorum tabi, kullanım deneyiminde bu fark hissedilir mi sizce?

Ve de tabi ki kamera ve pil konusunda da Zenfone 3 daha mı öndedir? Şayet öyleyse küçük bir işlemci farkı göz ardı edilebilir mi?

Knock0ut

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Ben Xperia X'i biraz daha beğeniyorum. Pil açısından biraz gerisinde Asus'un, ancak performans olarak önünde. Kamera olarak benim görüşüm X biraz daha iyi.
Alternatif olarak bakabileceğiniz modeller ise Xperia X Compact ve Lenovo P2 önerebilirim. P2 pil performansı olarak rakipsiz. 5100 mAh bataryası var. 2 günü çıkaracaktır. Performans olarak da Asus'un muadili olacaktır, ancak kamerası geride kalacaktır. Xperia X Compact ise kamera anlamında bu segmentte, ve hatta üst segmentte en iyi cihazlardan biri. X'e göre iki dezavantajı var, ekran boyutu 4,6" ve FHD yerine HD ekran çözünürlüğüne sahip. Xperia X'ten çok az daha büyük bir bataryaya sahip, ve ekran çözünürlüğü düşük olduğu için şarj konusunda daha tatmin edici olacaktır.

Kamerası en iyi ürün X Compact olacaktır. Performansta X ve X Compact kafa kafaya gidecektir, pil olarak P2 rakipsiz zaten. Zenfone 3 ise hepsinden ortaya karışık diyebileceğimiz bir ürün.

Eğer küçük ve daha düşük çözünürlüklü ekran sizin için büyük bir eksi değilse X Compact en iyi tercih olacaktır içlerinde.

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Ben Xperia X'i biraz daha beğeniyorum. Pil açısından biraz gerisinde Asus'un, ancak performans olarak önünde. Kamera olarak benim görüşüm X biraz daha iyi.
Alternatif olarak bakabileceğiniz modeller ise Xperia X Compact ve Lenovo P2 önerebilirim. P2 pil performansı olarak rakipsiz. 5100 mAh bataryası var. 2 günü çıkaracaktır. Performans olarak da Asus'un muadili olacaktır, ancak kamerası geride kalacaktır. Xperia X Compact ise kamera anlamında bu segmentte, ve hatta üst segmentte en iyi cihazlardan biri. X'e göre iki dezavantajı var, ekran boyutu 4,6" ve FHD yerine HD ekran çözünürlüğüne sahip. Xperia X'ten çok az daha büyük bir bataryaya sahip, ve ekran çözünürlüğü düşük olduğu için şarj konusunda daha tatmin edici olacaktır.

Kamerası en iyi ürün X Compact olacaktır. Performansta X ve X Compact kafa kafaya gidecektir, pil olarak P2 rakipsiz zaten. Zenfone 3 ise hepsinden ortaya karışık diyebileceğimiz bir ürün.

Eğer küçük ve daha düşük çözünürlüklü ekran sizin için büyük bir eksi değilse X Compact en iyi tercih olacaktır içlerinde.

Xperia X Compact tüm sosyal platformlarda övülen ve dediğiniz gibi kendi segmentinin üzerinde bir deneyim sağlayan bir cihazmış fakat küçük ekran kullanmaktan sıkıldım açıkçası artık, İPhone 5c beni ziyadesiyle yordu, ne video izleniyor ne haber okunuyor, ne oyun oynanıyor... Keşke Sony aynı donanım ile 5.2 veya 5.5 inçlik bir cihaz üretseydi. Sony'nin genel sıkıntısı bu zaten, X ailesini tasarlamaya başladıktan sonra Z serisi deneyimlerini unutup telefon sektörüne yeni girmiş gibi üretim yaptılar. Kamerası iyi olanın ekranı iyi değil, ekranı iyi olanın sinyalizasyon sorunları var vs.

Ama güncel Sony cihazlarda ekran boyutu yeterli seviyede olan ve işlemci ve kamera açısından da üzmeyecek tek model Xperia X gibi duruyor. Siz pili bir kenara bırakırsak Zenfone 3'ten daha iyi bir deneyim sunar diyorsunuz yani Xperia X için?
--- Gönderi Güncellendi ---
Bana göre de Asus Zenfone 3 tercih ederdim tabii pil konusunda takıntılı değilsen..
Neden Zenfone 3'ün pili kötü mü? Yorumlarda ve incelemelerde bayaa övülmüş ama Zenfone 3'ün pil süresi?

Knock0ut

Asistan
Reaksiyon puanı
60
Xperia X Compact tüm sosyal platformlarda övülen ve dediğiniz gibi kendi segmentinin üzerinde bir deneyim sağlayan bir cihazmış fakat küçük ekran kullanmaktan sıkıldım açıkçası artık, İPhone 5c beni ziyadesiyle yordu, ne video izleniyor ne haber okunuyor, ne oyun oynanıyor... Keşke Sony aynı donanım ile 5.2 veya 5.5 inçlik bir cihaz üretseydi. Sony'nin genel sıkıntısı bu zaten, X ailesini tasarlamaya başladıktan sonra Z serisi deneyimlerini unutup telefon sektörüne yeni girmiş gibi üretim yaptılar. Kamerası iyi olanın ekranı iyi değil, ekranı iyi olanın sinyalizasyon sorunları var vs.

Ama güncel Sony cihazlarda ekran boyutu yeterli seviyede olan ve işlemci ve kamera açısından da üzmeyecek tek model Xperia X gibi duruyor. Siz pili bir kenara bırakırsak Zenfone 3'ten daha iyi bir deneyim sunar diyorsunuz yani?
--- Gönderi Güncellendi ---

Neden Zenfone 3'ün pili kötü mü? Yorumlarda ve incelemelerde bayaa övülmüş ama Zenfone 3'ün pil süresi?
Ben kesinlikle Xperia X'i tavsiye ederim Zenfone ile kıyaslarsak.

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Bana göre de Asus Zenfone 3 tercih ederdim tabii pil konusunda takıntılı değilsen..
Neden Zenfone 3'ün pili kötü mü? Yorumlarda ve incelemelerde bayaa övülmüş ama Zenfone 3'
Ben kesinlikle Xperia X'i tavsiye ederim Zenfone ile kıyaslarsak.
Anladım, ben Lenovo seçeneğini kamerası bu cihazlardan kötü dediğiniz için göz ardı ettim zaten direkt. Tavsiyenizi düşüneceğim ve çok teşekkür ederim.

WolfS42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Sony Xperia X'e göre geride kalır. Övülme nedeni bir günü çıkaracaktır bazında övülmüştür. Ancak Xperia X'de bulunan Stamina mod sayesinde ve Sony'nin kendi telefonlarında ki yazılımın stabilitesini Asus Zenfone 3 modellinde göremesin bu bakımdan söyledim pil senin için önemli ise Xperia X değerlendir yoksa elbette bana göre Asus Zenfone 3

SONG JOONG KI

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Bence xperia x. Hem pil hem de uzun kullanın olarak daha iyi.

WolfS42

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Evet pil konusunda Xperia X daha başarılı olduğunu söyledim ancak donanım olarak bana göre Asus Zenfone 3 bir tık önde olabilir hele tasarım olarak kesinlikle Xperia X'den önde bir telefon aslında telefon alırken bence ihtiyaçlar ve görsel beğeni daha çok önplana çıkıyor bana göre güzel olan size göre olmayabiliyor onun için bence önemli olan ihtiyaçlar ve görsel beğeni oluyor.

garmel.373

Asistan
Reaksiyon puanı
120
Bazı arkadaşlar batarya konusunda Xperia X'i önde görüyorlar fakat, Zenfone 3 14nm üretim teknolojisiyle üretildiği için daha az enerji tüketir. Misal batarya performansları beğenilen j7 Prime/j7 2016'nın işlemciside 14nm üretim teknolojisiyle üretilmiştir. Ayrıca Asus Zenfone 3'ün internetteki incelemelerde rahat bir günü çıkarttığı ifade ediliyor.

alphabet

Asistan
Reaksiyon puanı
86
Açıkçası kıyas yapmak için çok zor iki cihaz, ikisinin de albenisi var. İkisinden birinin ufak bir kusurunu duysam diğerinden yana kullanırım seçimimi. Ben de bunu bekliyorum biraz sizden, iki cihazdan birini kullanan arkadaşlar var ise canlarını sıkan bir özellik veya kusurla karşılaştılar mı?

Eskiden Sony'e gözü kapalı güvenirdim fakat Xperia XA Ultra şikayetlerini görünce, Xperia M5 şikayetlerini görünce pişman olur muyum acaba diye düşünüyorum Xperia X aldıktan sonra.

FurkanT.

Müdavim
Reaksiyon puanı
340
Açıkçası kıyas yapmak için çok zor iki cihaz, ikisinin de albenisi var. İkisinden birinin ufak bir kusurunu duysam diğerinden yana kullanırım seçimimi. Ben de bunu bekliyorum biraz sizden, iki cihazdan birini kullanan arkadaşlar var ise canlarını sıkan bir özellik veya kusurla karşılaştılar mı?

Eskiden Sony'e gözü kapalı güvenirdim fakat Xperia XA Ultra şikayetlerini görünce, Xperia M5 şikayetlerini görünce pişman olur muyum acaba diye düşünüyorum Xperia X aldıktan sonra.
Benim bir tanidikta Xa ultra var telfon muthis bir sekilde calisiyor. Android 7.0 guncellemesi ile telefon resmen ucuyor. Bir de xa ultra helio p10 kullaniyor xperia x (sd650) te bi sıkıntılı durum yaşayacağını sanmiyorum.
Bir de xa ultrasi sorunlu olanlara Xperia X gonderilmis. Ve alanlar Xa ultradan sonra gayet memnunlar