Sony Xperia Ekran Sararması için Tüketici haklarına gitmeli miyim?

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

TurX

Asistan
Katılım
25 Ocak 2009
Mesajlar
355
Beğeniler
24
Puanları
18
#1
Merhaba,

İlk garantimi 30.03.2016'da ekran sararması yüzünden garantiye vermiştim. 3.kez 05.05.2017 tarihinde ve en son 4.kez 06.09.2015 yılında yine aynı sorun nedeniyle garantisini verdim. Geçen süreç içinde yani 2 yıl içinde toplam aynı sorun nedeniyle 4 defa garanti servisine gitmiş ve aynı malzeme değişmiştir. En on gönderimimde Sony Xperia servisini arayıp telefon talebinde bulundum. Talep formu oluşturdular ve daha sonra garantiye verdim. Yanında 1 sayfalık kağıt ile açıklamamı yazıp mağduriyetimin giderilmesini, giderilmediği taktirde tüketici haklarına başvuracağımı söyledim. Buna rağmen 4. kez aynı parçayı değiştirip gönderdiler.

İnternette araştırırken bir madde okudum. Telefonun garanti süresi 2 yıldır. İnternette okuduğum bilgilere göre 1 yıl içinde 4 kez aynı problem olunca değişim olabileceğini söylüyor. Benim sorunum 1 yıl değil 2 yıl içinde 4 defa aynı sorun olmuş oluyor. Tüketici haklarına gitsem bu madde nedeniyle aleyhime sonuçlanır mı?


Çünkü ekran sararması net 3,5 ayda bir oluyor. Ve bu sorun çabuk meydana gelecek bir şey değil. Hemen kanıtlanması zor. Garantim kasım ayında sona eriyor.
 
Katılım
4 Eyl 2012
Mesajlar
531
Beğeniler
7
Puanları
18
#2
Onun aslı öyle değil diye biliyorum. Çünkü ben de daha önce tüketici haklarına gidip sorunumu çözdüm ve biraz araştırmıştım. Bildiğim kadarıyla:

1 yıl içerisinde "herhangi bir sorundan" dolayı 4 kez garantiye gitmesi koşulsuz para iadesi için yeterlidir.
Veya
Yine bir yıl içinde "aynı sorundan" kaynaklı 2 veya daha fazla garantiye gitmesi koşulsuz para iadesi için yeterlidir.
 
stat counter