Sony SLT-A57 aldım

Bu konuyu okuyanlar

Norrick

Asistan
Reaksiyon puanı
1
@dertqe Buyrun kendi sitesinden bakın özelliklerine.

@tuskilidi daha iyi bilir gerçi ama şarj konusu diğer marka slr makinelere göre daha sıkıntılı.
- Türkiye'de Nikon, Canon kadar yaygın olmadığından ekipman konusunda sıkıntı çekebilirsiniz(lens).
- En önemlisi ise lensi değiştirmek istediğinizde diğer marka lenslere göre çok daha pahalı.

ben, bana göre eksi yönlerini yazdım artı yönleri tuskilidi'ne kaldı :)

D5100 için AF motoru ne gibi bir sorun teşkil ediyor ki onu elediniz?

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
[MENTION=274014]dertqe[/MENTION] şu an okuldayım, eve gelince dilim döndüğünce anlatırım makineyi. :)

Sry

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
[MENTION=12097]tuskilidi[/MENTION] gerçekten çok güzel resimler çekiyorsun çok hoşuma gitti bir çoğunu kaydettim emeğine sağlık :)

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
@dertqe öncelikle hayırlı olsun bu kararın. :)

a57'den bahsedecek olursak eğer; şimdi bu benim ilk makinem bundan önce hiç fotoğraf makinesi kullanmadım (dijital kompakt makineleri bile) o yüzden başka bir makine ile kıyaslayamıyorum.

senin yazdığın sıralamaya göre bir şeyler yazayım.

makinede hdr var. hdr ayarı olarak 1,2,3,4,5,ve 6 pozlama farkı ve otomatik seçeneği var.

uzun pozlama tabiki var. en uzunu 30 saniye olan seçeneklerin yanında bulb seçeneği var.

video için avchd ve mp4 formatlarında kayıt yapabiliyor. avchd formatında 5 kayıt seçeneği sunuyor. iki tane 50i bir tane 50p ve iki tane 25p. yani 24 fps yok 25 ve 50 fps seçenekleri var.

gps bu cihazda yok. zaten bence gerek de yok.

elektronik vizör konusuna çok takılmışsın. en başta dediğim gibi daha önce hiç dslr makine kullanmadım o yüzden optik vizörün nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum (dslr sahibi bir arkadaşımın makinesini 15-20 saniye kadar elimde tutup bir iki saniye kadar bakmıştım ama sayılmaz o :) ) e.v. kullanmanın çeşitli avantajları var tabiki mesela şöyle bir senaryoda kimin daha avantajlı olduğuna kendin karar verebilirsin

ev ve ov makinelere sahip iki arkadaş eşit ayarlarda p, a, veya s modunda aynı yerin fotoğrafını çekmektedir. ov ile çekim yapan kişi fotoğrafı çektikten sonra "ışık patlamış keşke poz telafisini -1 yapsaydım" der ve ayarları tekararlayıp bir daha fotoğraf çeker. ama ev kullanan kişi vizörden bakarken ışığın patlamış olduğunu fark eder ve gözünü sahneden ayırmadan pozlama telafisini ayarlar ve fotoğrafını çeker. aynı şekilde gece ışığın çok az olduğu durumlarda ov ile bakan kişi kapkaranlık bir görüntüye bakarken ev ile bakan kişi dijital de olsa bir aydınlatmayla karşılaşır ve baktığı yeri daha ayrıntılı görür.

video çekerken otomatik odaklama zaten bu cihazların en büyük özellikleri

[SDNTV]http://www.youtube.com/watch?v=blDlc44PK4s[/SDNTV]

ponorama foto çekmek çok basit bir şey. elin deklanşörde belirtilen yöne doğru çeviriyorsun sadece. yönleri de ayarlayabiliyorsun zaten. soldan sağa, sağdan sola, yukardan aşağıya gibi.

şimdilik bu kadar kafana takılan olursa sorarsın :)

@tuskilidi gerçekten çok güzel resimler çekiyorsun çok hoşuma gitti bir çoğunu kaydettim emeğine sağlık :)

teşekkür ederim. :)

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Arkadaşım, iyiki kimse sana cevap vermemişte, o makinayı almışsın. Uzun zamandır fotoğrafla uğraşan birisi olarak tek dez avantajının lens alırken olacağını bilmen dışında, gayet başarılı bir makina almşsın. Hmmm 2. dez avantajıda 4000 enstantane olması. O çok önemli değil, eğer uçan arı sinek çekmeyeceksen :) Biraz ufak bildi vereyim. Şuan her ne kadar bilgi olarak yayınlanmasada, Nikon'un sesor'lerini hem CCD hem CMOS olanları zaten sony üretiyor. Ayrıca dünyanın en iyi iki lens üretisi yine sony ve nikondur. Aslında tam olarak sony denemez, Carl Zeiss demek daha doğru olur. Carl Zeiss sony için düşük kaliteli lensler üretir ama sony etiketler. Yüksek kalite olanları zaten Carl Zeiss adı altında satar ki onlarda araba parasıdır :) Sana tavsiyem elindeki makina ile fotoğraf çekmeye başlamadan önce bol bol fotoğraf oku.. ? Bu ne demek şimdi di mi... Bu şu demek ücretsiz fotoğraf sitelerine üye ol, kişilerin paylaştığı fotoğraflara gelen yorumları sıkılmadan oku, teknik terinler için " http://fotograf.terimleri.com/" bu adrese mutlaka uğra. Ve en önemlisi, ne çekmek istediğine mutlaka karar ver. ( portre , manzara, makro, deneysel, doğa, ) Bu seçimi yapmak ileride lens alımı yaparken, yelpazeyi bayağı bir daraltır ve kararsızlıklarına son verir. Hepsinide çekicem dersen o zaman çok dolu bir keseye ihtiyacın olacak. Başarılı bir makina, başarılı bir marka. Dediğim gibi tek dez avantajları aksesuarları ve lensleri Nikon ve Canon' a göre pahallı. Birde 4000 shutter. Ama zaten ehli olana kadar o enstantane sana yeter. Hayırlı uğurlu olsun.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
Arkadaşım, iyiki kimse sana cevap vermemişte, o makinayı almışsın. Uzun zamandır fotoğrafla uğraşan birisi olarak tek dez avantajının lens alırken olacağını bilmen dışında, gayet başarılı bir makina almşsın. Hmmm 2. dez avantajıda 4000 enstantane olması. O çok önemli değil, eğer uçan arı sinek çekmeyeceksen :) Biraz ufak bildi vereyim. Şuan her ne kadar bilgi olarak yayınlanmasada, Nikon'un sesor'lerini hem CCD hem CMOS olanları zaten sony üretiyor. Ayrıca dünyanın en iyi iki lens üretisi yine sony ve nikondur. Aslında tam olarak sony denemez, Carl Zeiss demek daha doğru olur. Carl Zeiss sony için düşük kaliteli lensler üretir ama sony etiketler. Yüksek kalite olanları zaten Carl Zeiss adı altında satar ki onlarda araba parasıdır :) Sana tavsiyem elindeki makina ile fotoğraf çekmeye başlamadan önce bol bol fotoğraf oku.. ? Bu ne demek şimdi di mi... Bu şu demek ücretsiz fotoğraf sitelerine üye ol, kişilerin paylaştığı fotoğraflara gelen yorumları sıkılmadan oku, teknik terinler için " http://fotograf.terimleri.com/" bu adrese mutlaka uğra. Ve en önemlisi, ne çekmek istediğine mutlaka karar ver. ( portre , manzara, makro, deneysel, doğa, ) Bu seçimi yapmak ileride lens alımı yaparken, yelpazeyi bayağı bir daraltır ve kararsızlıklarına son verir. Hepsinide çekicem dersen o zaman çok dolu bir keseye ihtiyacın olacak. Başarılı bir makina, başarılı bir marka. Dediğim gibi tek dez avantajları aksesuarları ve lensleri Nikon ve Canon' a göre pahallı. Birde 4000 shutter. Ama zaten ehli olana kadar o enstantane sana yeter. Hayırlı uğurlu olsun.

iyi dileklerin için teşekkür ederim. :)

aslında bu cihazı almadan önce çok araştırdım. marka almaktan ziyade model almaya önem gösterdim. yani illa sony olacak ya da canon olacak diye bir düşüncem olmadı hiç. shutter hızı konusunda bir ara gönlüm canon 60d'ye kaydı ama saniyede çekim hızı a57'de daha hızlı olduğu ve video çekerken otomatik netleme yapabildiği için bu cihazı tercih ettim. lens konusunda ise fiyatların pahallı olduğunu araştırırken fark ettim ama bundan sonra da alsam alsam 50mm 1.8 alırım herhalde tabi çok çok uzun bir süre sonra. ayrıca tamron vb. her makineye lens üreten markalarda fiyatlar tüm markalar için aynı zaten. olmadı onlara yönelirim. :)

bu cihazla ilgili tek sıkıntım 2. lcd ekranının olmaması. çünkü ayarları lcd ekrandan yapmak zorunda kaldığımızdan pil konusunda performans düşüyor malesef. tabi lcd ekranı ters çevirip kapatınca da bu defa ayarları vizörden yapmak gerekiyor.

Bakinci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Şimdi Tavsiyem her zaman vizör kullan. Fotoğraf çekmeye başlamak kompozisyonu o vizörden bakıp kurmaktan geçer. D-SLR makinalar, SLR makinaların digital olanı aslında. o yüzden LCD ekranı kullanmaman ve daha ziyade fotoğraflarını manual ( M ) modunda kendin herşeyini ayarlayarak çekmen, seni bu yolda daha kısa zamanda üst basamaklara taşır. Tabi bir önceki tavsiyem hala geçerli çok fotoğraf okumakta fayda var. Ayrıca evet Tamron, Tokina, Sigma A mount içinde lens üretiyor. Ama bir konuda hem fikir değilim. Video çeken DSLR makinalara mizaç olarak karşıyım. Misal Nikon D90 ve D7000 veya Canon 550D - 600D gibi. DSLR makina ile gerçekten fotoğraf çekilir. Bunu ilerleyen zamanlarda sizde tecrübe edeceksiniz zaten. Ayrıca benim bahsettiğim shutter hızı ( Perde hızı ) başka bir diğer adı ile obturatör, saniyenin 1/4000 hızında olması. yavaş olan bu. Biraz daha üst modellerde bu 1/8000. Bu ne sağlıyor misal, ters güneşe karşıyken bir objeyi nesneyi çekebilmenize olanak sağlıyor. Veya bir sineği havada kanatları durmuşken yakalamanızı, patlayan su dolu bir balonun havada asılı kalmış su formunu korurken ki halini yakalamanızı sağlıyor. Saniyedeki çekim karesinede çok takılmayın. Makinaya uygun bir batary grip ile +2 kare daha hızlı çekim yapabilirsiniz. Örnek normalde saniyede 5 kare çekiyorsa, ek batarya kutusu takılıyken 7 kareye kadar çıkabilir. Kompozisyon akılda başlar gözler tasarlar, vizördeki tablo oluşturulur ve deklanşöre basılır. Ya planlananı çekersiniz yada anı :) iyi Kareler.

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
dsc03742m.jpg

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
bir de makinenin seri çekim özelliğini merak edenler için bir görüntü ekleyeyim :) ard arda çekilen 20 karenin hareketlenmiş hali.

72215984.gif

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
yahu nikon d5100'ü kafaya koymuşken neden aklımı çeliyorsunuz benim :p

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
o da güzel makine ama ben olsam mantığımın mı yoksa kalbimin mi sesini dinlemem gerektiğini bir kez daha düşünürdüm :)

kalbim, parayla saadet olmaz gönlünün sevdiğini al diyor. mantığım, babası zengin olan kızı al diyor:)

paranın getireceği saadetten kuşku duymanlardanım:D

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
fikir vermesi açısından, eğer d5100 ile çekilseydi muhtemelen şöyle bir şey olurdu bu görüntü :)

42412048.gif

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17

a57 her pozda odaklama yaparak 10 kare çekiyor ve bu görüntü 20 kareden oluşuyor. yani 2 katı

d5100 ise 4 kare çekiyor. doğal olarak bu görüntü çekilerken aynı sürede 8 kareyi kaydedebilirdi. :) 8 kareye düşürdüm yani görüntüyü.

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
benim a57 geldi. makine gayet hızlı gripi tutuşu tahminimden iyi 15 odak noktası gayet işe yarıyor.ama video ahh video hiçbir makine eline su dökemez net ;) fotoğrafı zaten hepsi çekiyor :D

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
ebay'dan baktım da, a57 daha pahalı d5100'den:eek:hmy:

a57 nin lensi elle odaklama yapılmıyor mu? artık adı ne ise onun :p

[video=youtube;8qS2jhHg60M]http://www.youtube.com/watch?v=8qS2jhHg60M[/video]

biraz daha izleyeyim. bu adam ne derse ben ona inanırım :)

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
ebay'dan baktım da, a57 daha pahalı d5100'den:eek:hmy:

elle odaklamaktan kastın bilezikle netleme ise yapıyor tabii.ama focus motoru çok hızlı sanırım yarı geçirgen ayna teknolojisinin bir nimeti yani CaNikonlardan daha hızlı ;)

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17

[video=youtube;8qS2jhHg60M]http://www.youtube.com/watch?v=8qS2jhHg60M[/video]

manuel odaklama tabiki var :) ayrıca Kai amcanın incelemeleri de güzel oluyor :)

benim a57 geldi. makine gayet hızlı gripi tutuşu tahminimden iyi 15 odak noktası gayet işe yarıyor.ama video ahh video hiçbir makine eline su dökemez net ;) fotoğrafı zaten hepsi çekiyor :D

hayırlı olsun :) sen de eklersin artık fotoğraflarını "Sony SLT-A57 aldım 2" konusuna :D

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
5100 den iyi diyorsunuz yani?

siz kaç liraya aldınız?

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
o alttaki imzayı az daha büyük yapsaydın da körler de rahatlıkla görebilseydi :)

tuskilidi

Profesör
Reaksiyon puanı
17
5100 den iyi diyorsunuz yani?

bu konuda benim yorum yapmam doğru olmaz. çünkü hiç aynalı dslr kullanmadım. hatta hiç dslr kullanmadım. a57 geçirgen aynalı olduğundan farklı bir cihaz. geçirgen aynanın getirdiği video esnasında hızlı netleme ve seri çekim hızında benzerlerine fark atma nimetlerinden yararlanan bir cihaz. tabi geçirgen aynada yüzde 30 kadar ışık kaybı oluyor. tabi bu fotoğrafa ne kadar etki ediyor bilemem. karar senin d5100 alırsan da çok mutlu olabilirsin a57 alırsan da. :)

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
o alttaki imzayı az daha büyük yapsaydın da körler de rahatlıkla görebilseydi :)

büyük hoşuma gidiyor.Portrelerde göze batmıyor aslında :)
bakın hangi makine ile alışırsanız fotoğrafa onla devam eder.Ben video işleyen biriyim o yüzden sony tercih ettim.Fotoğraf kalitesi de tatmin etti beni.arkadaşlarda canon 550d 60d filan var.Beni tatmin edemiyorlar video konusunda.Fotoğrafa gelince bazısı gerçeğini göreceğime neden ekrandan bakayım der [ evf (elektronik viewfinder) düşmanlarıdır bunlar ovf optik viewfinder severler CaNikoncular yani ] bir nevi de haklılar yani extradan şarj harcıyor.ama bunun yanında geçirgen ayna hız ve video performansı sunuyor.Gece alacakaranlık bir yerde ovf (bildiin vizör) ile hiçbişey göremezken evf ile (sonynin ekranlı vizörü) noise gürültülü de olsa cisimleri seçebiliyorsun. ışık katıyor. İmkanın varsa 2 makineyi de dene.2 makine de pişman etmez seni.Hangisi hoşuna giderse onu al derim ben.Sony al filan demem kesinlikle.Bundan önce a33üm vardı 1 sene kullandım a57 ondan gömlek gömlek üstün bunu rahatlıkla söyleyebilirim sana.Sony'nin ekipmanları pahalıdır.ki alacağın ne var 50mmf1.8 bi de tele objektif. ki teleler de hepsinde pahalı :D aklıma başka bişey gelirse eklerim.

topalsolucan

Rektör
Reaksiyon puanı
555
50mmf1.8 fiyatı ne kadardır ve neden almam gerekir acaba?

bir şey daha sorucam. anladığım kadarıyla senin için video çekmek fottoğraf çekmekten öncelikli. o halde neden video kamera almadın ?

pumperking

Profesör
Reaksiyon puanı
3
50mmf1.8 fiyatı ne kadardır ve neden almam gerekir acaba?

bir şey daha sorucam. anladığım kadarıyla senin için video çekmek fottoğraf çekmekten öncelikli. o halde neden video kamera almadın ?
walla amazondan 400 liraya mal oldu yanında birsürü ıvır zıvır da aldım tam ne kadar bilemeyeceğim.
neden video kamera almadığıma gelince a57 video kameralardan daha kaliteli video çekiyor bu bir ;) objektif değişince harikalar yaratabiliyor bu 2 bookeh olayını videoda yapmak ayrı bir zevk hem sony'nin 50mm f1.8 i 7 bıçaklı o yuvarlaklarda kırılma filan hiç olmuyor, son olarak da video kameralar a57 kadar iyi fotoğraf çekmiyor.heee 2saat 3 saatlik video çekecek olaydım iş değişirdi.Gerçi alpha da 90 dk yardırabiliyormuş ben 25 dk nın üstüne hiç çıkmadım ihtiyacım olmadı :)
dip not: a33 25 dk'da ısınıp kendini kapatıyordu a57'de öyle bir sorun yok.yokmuş.hiç karşılaşmadım.