Sony Music [Müzik Telifi Hakkında]

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)


CapScroLL

Doçent
Katılım
22 Ağu 2014
Mesajlar
757
Puanları
43
Konum
Kahramanmaraş
Arkadaşlar telif hakkı konusunda yardıma ihtiyacımız var. Hemen olayı özet geçeyim, biz iki kişi yani Alperen kardeşimle ben "Calvin Harris - This is What You Came For ft. Rihanna" Adlı esere trap remix yaptık. Tabi trap remix deyince aklınıza bu aralar moda olan asırlık Türk/Arap müziklerine, milli marşlarına, ilahilerine verilen güm güm tıs tıs basslı efektler gelmesin. Ciddi anlamda ikimizinde ilk defa üzerinde yoğunlaştığı, günlerce uğraştığı Trap City/Trap Nation tarzında bir proje oldu ve eksik olan tek şey en sona bırakılan Mix Mastering olayıydı. Şimdi gel gelelim işin renginin solduğu yere, arkadaş müziği test etmek için Youtube'a yüklüyor ve müzik telif nedeniyle 193 Ülkede, yani tüm dünyada engelleniyor. Projeye başlamadan önce remix yapmak için telif izni gerektiğini biliyordum fakat sadece gelire el konulmasını bekliyordum, hiç beklediğim gibi olmadı. Müziği biraz kurcaladım ve telif haklarının Sony Music üzerine kayıtlı olduğunu öğrendim, şimdi biz telif yemeden yani izinli bir şekilde paylaşabilmek için Sony Music şirketine para verip müziğin telif haklarını satın mı almamız gerekiyor yoksa Calvin Harris ile iletişime geçip ondan mı izin almamız gerekiyor. Kısaca resmiyet eşliğinde ücretli şekilde telif mi satın alacağız yoksa sanatçıya veya şirkete karşı masum rolüne bürünüp beleşe çözebileceğimiz pek resmiyet gerektirmeyen bir şey mi ?

(Bu arada konuyu nereye açacağımı bilemedim, eğer hatalı kategorideyse kirlilikten dolayı özür dilerim.)
 

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
20 Tem 2017
Mesajlar
5,414
Puanları
113
Konum
Türkiye
Ya çok fazla paraniz var yada hayal dunyasındasınız
 

Administraktör

Foruma iz bırakmış olma dileğiyle...
Yönetici
Mod. Adayı
Katılım
20 Tem 2017
Mesajlar
5,414
Puanları
113
Konum
Türkiye
Para olsa konu açma gereği duymadan satın alırdım, mesajdan anladığım kadarıyla telif satın almak gerekiyor teşekkür ederim.
Büyük ihtimal araya aracı şirket koymanız gerekecek ama youtube da 1 milyondan fazla dinlenmesi olan bir şeyden bahsediyoruz. Telifin 10.000$ dan asagi tutacagini sanmam.
 

TBM

Dekan
Katılım
28 Eki 2008
Mesajlar
6,368
Puanları
63
@CapScroLL Calvin hemde sony ile iletişime geç, elemanların aralarındaki sözleşmeye göre telif ücretsiz vereceğini sanmam ama şansını dene.
 
Üst
stat counter