Son kullanıcının GNU/Linux kullanıcısı ile ilgili yarattığı yanlış algılar

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sanıyorum bu durumlardan uzun zamandır kullanan kullanıcılar illallah demiştir. Son kullanıcının GNU/Linux kullanıcıları ile ilgili en çok yaptığı yanlış algılara bir bakalım :)

1- Linux kullanan herkes pentesting araçlarını kullanmayı ve programlama dillerini biliyor olmalı.
Doğrusu ise bazılarımızın varsa da bilgisi çok yüzeyseldir. Sırf iki bash komutu yazmayı bilmemiz bütün bu bilgileri de otomatik olarak bize getirmiyor malesef. Kısaca bir dahaki sefere Kali Linux'ta bilmem ne aracını nasıl kullanacağınız hakkında yada okul projeniz hakkında bir GNU/Linux kullanıcısına soru sorarken bol şans :D

2- Linux bir Hacker işletim sistemidir.
Bu konuda bazı üyelerin çok kötü patladığı zamanlar oldu. Bir güvenlik uzmanı Windows'ta da araçlarını kullanabilir, Mac'te de. Linux'a ihtiyacı yok.

3- Linux kullanıcıları bilgisayar konusunda daha bilgili kişilerdir
Bu bir nebze doğru olsa da Windows yada macOS kullanıp, bilgisayardan çok iyi anlayan insanlar da var. Her Linux kullanıcısının bilgisayardan iyi anladığını varsaymak gerçekçi değil. Kaldı ki format atmayı bilmeyen GNU/Linux kullanıcıları var. Richard Stallman (GNU projesinin lideri ve GNU/Linux'un en önemli isimlerinden, baya işletim sisteminin babalarından biri) format atmayı bilmeyen GNU/Linux kullanıcılarına örnek olarak gösterilebilir.

4- Linux kullanıcıları programlamadan çok iyi anlar
Evet, diğer platformlara göre bizim daha gözümüzün önünde olduğu için biraz daha yatkınız ama insanlar bu tür bilgilerin öğrenmek için üniversite okuyorlar.

Eklemek istediğiniz, içinizi dökmek istediğiniz başka bir şey var mı ? :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Richard????!???????!?!?!?

K /\ /\ N

Müdavim
Reaksiyon puanı
83
Bir bilgim yok ama güvenlik olabilir mi?

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Sanıyorum bu durumlardan uzun zamandır kullanan kullanıcılar illallah demiştir. Son kullanıcının GNU/Linux kullanıcıları ile ilgili en çok yaptığı yanlış algılara bir bakalım :)

1- Linux kullanan herkes pentesting araçlarını kullanmayı ve programlama dillerini biliyor olmalı.
Doğrusu ise bazılarımızın varsa da bilgisi çok yüzeyseldir. Sırf iki bash komutu yazmayı bilmemiz bütün bu bilgileri de otomatik olarak bize getirmiyor malesef. Kısaca bir dahaki sefere Kali Linux'ta bilmem ne aracını nasıl kullanacağınız hakkında yada okul projeniz hakkında bir GNU/Linux kullanıcısına soru sorarken bol şans :D

2- Linux bir Hacker işletim sistemidir.
Bu konuda bazı üyelerin çok kötü patladığı zamanlar oldu. Bir güvenlik uzmanı Windows'ta da araçlarını kullanabilir, Mac'te de. Linux'a ihtiyacı yok.

3- Linux kullanıcıları bilgisayar konusunda daha bilgili kişilerdir
Bu bir nebze doğru olsa da Windows yada macOS kullanıp, bilgisayardan çok iyi anlayan insanlar da var. Her Linux kullanıcısının bilgisayardan iyi anladığını varsaymak gerçekçi değil. Kaldı ki format atmayı bilmeyen GNU/Linux kullanıcıları var. Richard Stallman (GNU projesinin lideri ve GNU/Linux'un en önemli isimlerinden, baya işletim sisteminin babalarından biri) format atmayı bilmeyen GNU/Linux kullanıcılarına örnek olarak gösterilebilir.

4- Linux kullanıcıları programlamadan çok iyi anlar
Evet, diğer platformlara göre bizim daha gözümüzün önünde olduğu için biraz daha yatkınız ama insanlar bu tür bilgilerin öğrenmek için üniversite okuyorlar.

Eklemek istediğiniz, içinizi dökmek istediğiniz başka bir şey var mı ? :)
"Linux çok ilkel ve çağımızın gerisinde kalmıştır. Windows veya Mac daha modern, Linux'ta her şey komut ekranında oluyor. Yıl oldu 2017 artık komut yazılır mı ya? Özgür yazılım ve Linux'çular da çok saygısız, kaba ve yardımsever değiller."
diyen bir Hekintoş'çu tanıyorum. Hekintoş'un daha kolay ve iyi olduğunu falan da düşünüyor. Şimdilik ailesine sabırlar diliyoruz...

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
"Linux çok ilkel ve çağımızın gerisinde kalmıştır. Windows veya Mac daha modern, Linux'ta her şey komut ekranında oluyor. Yıl oldu 2017 artık komut yazılır mı ya? Özgür yazılım ve Linux'çular da çok saygısız, kaba ve yardımsever değiller."
diyen bir Hekintoş'çu tanıyorum. Hekintoş'un daha kolay ve iyi olduğunu falan da düşünüyor. Şimdilik ailesine sabırlar diliyoruz...
Recep Baltaş mı? :p

İşin aslı, bilgisayar dediğimiz şey belli bir komut satırı üzerine iş görüyor. Hani oturup bir şeylere gui yazmak oldukça basit, istediğiniz programı gösterin beş dakikaya bir gui hazırlarım dandik veya iyi. Marifet değil anlayacağınız. Ama en azından terminal üzerinde çalışan programlara erişmek sistemle daha verimli çalışmaya imkan sağlıyor. Örneğin ben bir iso yazdıracağım zaman dd'yi kullanıyorum. Unetbootin kullanmaktan hem kat kat daha basit hem de daha kaliteli. Tabii arkadaşlar görünüşe göre tek satıra basıp enter diye geçmek yerine Windows'un çorba olmuş start menüsünde takılmayı tercih ediyor. :p

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
Recep Baltaş mı? :p

İşin aslı, bilgisayar dediğimiz şey belli bir komut satırı üzerine iş görüyor. Hani oturup bir şeylere gui yazmak oldukça basit, istediğiniz programı gösterin beş dakikaya bir gui hazırlarım dandik veya iyi. Marifet değil anlayacağınız. Ama en azından terminal üzerinde çalışan programlara erişmek sistemle daha verimli çalışmaya imkan sağlıyor. Örneğin ben bir iso yazdıracağım zaman dd'yi kullanıyorum. Unetbootin kullanmaktan hem kat kat daha basit hem de daha kaliteli. Tabii arkadaşlar görünüşe göre tek satıra basıp enter diye geçmek yerine Windows'un çorba olmuş start menüsünde takılmayı tercih ediyor. :p

Çorba mı :D Öyle demeyin benimki gayet düzenlidir.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
O başlat menüsü kadar kullanışsız ve kanser bir şey görmedim. Kişiselleştirilemeyen, zor ve kullanışsız bir şey bence o.
Windows başlat menüsü kişiselleştirilebiliyor.
Classic Shell isimle program ile ya da aşağıdaki sayfadaki themepacks'lerinden birini kurarak başlat menüsü özelleştirilebiliyor.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Windows başlat menüsü kişiselleştirilebiliyor.
Classic Shell isimle program ile ya da aşağıdaki sayfadaki themepacks'lerinden birini kurarak başlat menüsü özelleştirilebiliyor.
3. parti uygulamalar ile yapılınca da orijinali gibi olmuyor ki. Ben de StartIsBack kullanırdım tadı kaçardı.

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@tuxuf Hatta "Windows 7 Start Button Changer" gibi programlarla başlat tuşunu da değiştirmek mümkün. :)
Peki siz Linux'ta bu tip özelleştirmeler yapıyor musunuz(ikon paketi yüklemek, araçlar yüklemek gibi)?

Tubicaliskan

Asistan
Reaksiyon puanı
127
@tuxuf

Kişiselleştirme açısından Windows ile Linux' u karşılaştırmaya gerek yok, sonuç belli. Ama ben hala kullanım kolaylığı açısından Windows / Mac tarzı sistemlerden yanayım :) Tek bir komutla halledilmiyor işimiz evet. Ancak nasıl yapacağımızı GUI üzerinden öğrenebiliyoruz. Bu çok büyük bir kolaylık. Ben öyle kolaylık düşkünü değilimdir ama, işin içine kod girdiği zaman bütün parametreleri öğrenmeden sanki kullanamıyormuş gibi bir his oluyor içimde :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
@tuxuf

Kişiselleştirme açısından Windows ile Linux' u karşılaştırmaya gerek yok, sonuç belli. Ama ben hala kullanım kolaylığı açısından Windows / Mac tarzı sistemlerden yanayım :) Tek bir komutla halledilmiyor işimiz evet. Ancak nasıl yapacağımızı GUI üzerinden öğrenebiliyoruz. Bu çok büyük bir kolaylık. Ben öyle kolaylık düşkünü değilimdir ama, işin içine kod girdiği zaman bütün parametreleri öğrenmeden sanki kullanamıyormuş gibi bir his oluyor içimde :D
Ekleme yapayım, dediğiniz doğru. Bir programı tamamen öğrenmeden hakim olmuş sayılmayız ve gerçekten de gui gerekli bir şey. Ama yahu, Linux kuracak adamın "kod var :(" diye hayıflanması da ne bileyim komik geliyor.

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
@tuxuf

Linux'ta (dağıtımına bağlı) her şeyi arayüzden yapabilirsiniz. Mesela Linux Mint'te. Fakat olay şu: Sen bir GNU/Linux forumuna soru sorduğun zaman sana "Buraya tıkla, bunu aç, buraya gir, bunu yapıştır, OK'a bas." diye sana arayüz üzerinden yaptırtmaktansa 3 satır komut veriyor, buyur yapıştır diyor. Kullanıcı da yapıştırıyor ve bitiyor. Yani hem soruyu soran için hem de cevaplayan için pratik bir yol oluyor.
Aynı zamanda arayüzden ayarlar yapılan dağıtım var, neredeyse hiç arayüzden ayar yapılamayan dağıtım var. Ama 3 satır komut ikisinde de çalışıyor. Arayüz üzerinden yapılımını anlatsa, o arayüzü bulunmayan adam sorununu çözemeyecek.
"Linux'ta kod var." mevzusu artık yavaş yavaş bitiyor. Son kullanıcının Linux'ta ilk başlarda zorlanmasının sebebi, yıllarca Windows kullanmış olup oradaki olaylara alışması. Linux'ta işler biraz farklı işlediği için ilk başlarda şaşırmalar, garipsemeler olsa da dişini sıkan 1 hafta bilemedin 2 haftada alışır gider.
Linux'ta korkulacak hiçbir şey yok. Bilâkis huzur ve rahatlık var. Hele Windows'tan bıkmış bir kullanıcı iseniz gelin. Bir daha dönmek istemezsiniz Windows'a.

Sansar667

Müdavim
Reaksiyon puanı
526
Son yıllarda linux dünyası çok değişti ve son kullanıcının taleplerine cevap verebilir bir hale geldi. Bir linux mint'ın , bir elemantary os 'un bir ubuntu 'nun windows dan çok da eksiği yok. Önemli olan ön yargıları aşabilmek. çoğu kişi linux'su masaüstüsü olmayan text bazlı bir platform olarak hayal ediyor.

Mustafa Deliktaş

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
2,239
Aah ah dayım zamanında ne sarmıştı linux işine be :) Bana gelip aynen şunu demişti
"Hackerların işletim sistemini buldum onu kuracam" :D :D :D

Son mesajlar