Solus OS 3.0 çıktı !

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382

Dağıtımı daha önce denememiş olanlarınız için
Solus OS tamamen bağımsız gelişen, başka bir dağıtımı taban olarak kullanmayan dağıtımdır. Aynı Fedora yada Debian gibi. Kendi özgün masaüstü olan Budgie masaüstü ile gelir anca Mate ve GNOME masaüstlerini de destekler. Yakında KDE sürümü de yolda. Son derece kullanıcı dostu bir dağıtımdır ve terminal açma gereği oluşturmaz. Solus OS yuvarlanan sürüm bir dağıtım. İlk kurduğumda çok birşey beklememiştim dağıtımdan ama işletim sistemi şaşırtıcı derecede hızlı ve kararlıydı. Depolarındaki paket sayısı diğer dağıtımlardan biraz az ama yazılım merkezinde günlük hayatımızda kullandığımız uygulamaların %90'ı var diyebiliriz ve her gün yeni paketler yükleniyor. Paket sıkıntısı çekmeniz çok olası değil. Google Chrome, Steam hatta OBS Studio'ya kadar geniş bir yazılım yelpazemiz zaten var. Çok spesifik bir uygulama kullanıyorsanız yazılım merkezine atılması biraz sürebilir.

Daha önce denemiş arkadaşlar için
Solus OS 3.0 snap paketlerine destek ile geliyor. (Flatpak desteği zaten vardı)
Kernel 4.12.7 ön yüklü geliyor.
Mesa 17.1.6 ile geliyor.
Budgie menüsü biraz güncellendi, tasarımı geliştirildi.

Peki benim bilgisayarımda yüklü, yeni işletim sistemini indirmem gerekli mi ?
Daha önce de söylediğim gibi Solus OS bir yuvarlanan sürüm dağıtım. Kısaca bir sürüm yükseltme olayı yok. Sisteminiz sürekli güncel. Güncellemeleri düzenli yapın ve herşey yolunda olmalı :)

Solus OS'u daha önce denemediyseniz bir şans vermenizi kesinlikle tavsiye ederim. Büyümekte olan bir dağıtım ve bugünlerde çoğu dağıtımın yanlış yaptığı şeylere onlar doğru yaklaşıyor. Bir Solus almaz mısınız ? :)

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Solus OS'u daha önce denemediyseniz bir şans vermenizi kesinlikle tavsiye ederim. Büyümekte olan bir dağıtım ve bugünlerde çoğu dağıtımın yanlış yaptığı şeylere onlar doğru yaklaşıyor. Bir Solus almaz mısınız ? :)
Neden olmasın deneriz zaten bana göre bir dağıtım arayışındayım.

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Dağıtımın Türklerle alakası da şu, zamanında Pardusun kullandığı paket yöneticisi PiSi'nin bir catallamasini kullanıyor. Eskiden doğrudan PiSiyi kullanıyorlardı.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dağıtımın Türklerle alakası da şu, zamanında Pardusun kullandığı paket yöneticisi PiSi'nin bir catallamasini kullanıyor. Eskiden doğrudan PiSiyi kullanıyorlardı.
Bir ara pisi tabanlı sanıp da Solus OS'un videolarından birinin altına bu Pisi tabanlı, Pisi Linux'u da deneyin yazmıştım :D Nasıl rezil oldum cahilliğimle sen düşün :p O gündür sosyal medyada bir kelime yazmadan 2 kere araştırıyorum :D

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Bir ara pisi tabanlı sanıp da Solus OS'un videolarından birinin altına bu Pisi tabanlı, Pisi Linux'u da deneyin yazmıştım :D Nasıl rezil oldum cahilliğimle sen düşün :p O gündür sosyal medyada bir kelime yazmadan 2 kere araştırıyorum :D
Bu Pisiyi döver. :D

tuxuf

Öğrenci
Reaksiyon puanı
69
Çok şirin bir dağıtım. :) Geleceği parlak gözüküyor. Yolu açık olsun. :D

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kurulumunda dil olarak Türkçe yok onu bilin sonra en azından ben beceremedim diyelim disk bölümleme yapamadı illa disk uygulaması ile diskini bölümlemen gerekli

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Kurulumunda dil olarak Türkçe yok onu bilin sonra en azından ben beceremedim diyelim disk bölümleme yapamadı illa disk uygulaması ile diskini bölümlemen gerekli
Sadece söylediklerini doğrulamak için kurulum yapmaya kalktım. Öncelikle evet, Türkçe kurulum yok. Kurulum sonunda muhtemelen sistem Türkçe olacaktır. Neyse, sistemi kurdum netbook'uma ve Live USB'de bile netbook'umun her bir parçasını çalıştırabilmesi hoşuma gitti ve gittim masaüstünün de sistemini değiştirmeye kalktım. Kalkmaz olaydım ! Sistemi genel olarak çok güzel, sadece ilk kurduğumda F klavye kullanmamdan dolayı Login Manager'da sorun yaşadım ben de ayarlarla bir kaç tık ile değiştirdim. Ama sorun şu, paket kurulumları acı verici derecede yavaş ! Demek istediğim, indirme tamam yavaş ama Chrome'un kurulum işlemini 10-15 dakikadır bekliyorum ve bilgisayar onun dışında tamamen boşta. Paket yöneticisinin alması gereken çok yol var henüz. Bir gün o noktaya gelirlerse tekrar denerim. Sistem çok hızlı, kararlı, ona lafım yok. En iyilerden birisi diyebilirim ama bu kadar yavaş kurulum büyük bir eksi. Şimdilik başka dağıtımlarda takılacağım sanırım. :)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sadece söylediklerini doğrulamak için kurulum yapmaya kalktım. Öncelikle evet, Türkçe kurulum yok. Kurulum sonunda muhtemelen sistem Türkçe olacaktır. Neyse, sistemi kurdum netbook'uma ve Live USB'de bile netbook'umun her bir parçasını çalıştırabilmesi hoşuma gitti ve gittim masaüstünün de sistemini değiştirmeye kalktım. Kalkmaz olaydım ! Sistemi genel olarak çok güzel, sadece ilk kurduğumda F klavye kullanmamdan dolayı Login Manager'da sorun yaşadım ben de ayarlarla bir kaç tık ile değiştirdim. Ama sorun şu, paket kurulumları acı verici derecede yavaş ! Demek istediğim, indirme tamam yavaş ama Chrome'un kurulum işlemini 10-15 dakikadır bekliyorum ve bilgisayar onun dışında tamamen boşta. Paket yöneticisinin alması gereken çok yol var henüz. Bir gün o noktaya gelirlerse tekrar denerim. Sistem çok hızlı, kararlı, ona lafım yok. En iyilerden birisi diyebilirim ama bu kadar yavaş kurulum büyük bir eksi. Şimdilik başka dağıtımlarda takılacağım sanırım. :)
Paketler bu derece yavaş kuruluyorsa, kurulum nasıl geçti o zaman?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Paketler bu derece yavaş kuruluyorsa, kurulum nasıl geçti o zaman?
Kurulum çok uzun değildi ve bazı paketler çok yavaş kuruluyor. Chrome misal. Steam çok hızlı kuruluyor. Telegram çok hızlı kuruluyor. Ama bazı paketlerin kurulumu çok uzun.

MrtAltg

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
12,058
Kurulum çok uzun değildi ve bazı paketler çok yavaş kuruluyor. Chrome misal. Steam çok hızlı kuruluyor. Telegram çok hızlı kuruluyor. Ama bazı paketlerin kurulumu çok uzun.
Telegram Marketinde varmiki

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Az çok pisi paketi derlediğim için biliyorum, pisi paketi derlemek bir nebze zordur. Bayağı ciddi Python bilgisi gerektirir ve kodlar spagettiye dönerse ciddi sorunlar ortaya çıkar. O yüzden derlemek zor iştir, dikkatli olmayı gerektirir. Hatta ki sonsuza kadar hiç kurulmayabilir.