Soğutucu Laptop Fanı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu konuyu okuyanlar

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Merhaba arkadaşlar. Yaşadığım deneyimlerden yola çıkarak size laptop fanı alırken nelere dikkat edilmeli anlatmak istiyorum.
Verdiğim bilgiler önemlidir. Lütfen hepsini okumadan laptop soğutucu almayın..!

1) Fan Çıkışına Bağlanan Vakumlu Makinelerden Kaçının

aa1.jpg

Bu soğutucu modeli, notebook fanının çıkışına takılıyor. Bu fan çeşidi, laptop fanı işlevini yitirmiş ve laptop fanı bozulmuş kişiler için geçici çözümdür. Bunun dışında, soğutma olarak işe yarasa da kullanmanızı kesinlikle önermiyorum. Normal çalışan fanınızın çıkardığı havayı süpürge görevi ile çekip daha fazla sıcak hava çekmeye yarıyor olsa da, bu sizin fanınızı bozacaktır ve zamanla fanınızdan sesler gelmeye başlayacak, uzun süreli kullanımda da fanınızın performansı iyice düşecektir.

2) Soğutucu Boyutlarına Dikkat Edin

zm-nc11-cooling-large.jpg

Almayı düşündüğünüz laptop soğutucusunun boyutlarına dikkat edin. Bilgisayarınız 15.6 inç ise 15.3 ve üzeri işinizi görecektir..

3) Fan Sayısına Dikkat Edin

68e47dfbbda9eee23111794474215f21.jpg

Tek fanlı soğutucular ne kadar özellikli görünse de bizzat gördüğüm için söylüyorum, birçok tanınmış fan markalarının ürünlerinde yazan özellikler maalesef yanlış çıkıyor. Bizzat aldığım Addison marka tek fanlı soğutucunun özelliklerinde 2800rpm fan hızı yazarken, aldığım model doğru gelmiş olmasına rağmen içinden çıkan kağıtta 700rpm yazması ile güzel bir kazıklandım. Maalesef birçok firma internette yazan özellikler ile kutunun içinden yazan doğru özellikler arasında dengeyi kurabilmiş değil. Hatta üretici fimaya e-posta atılmasına rağmen internette yazan özellikleri söylüyorlar; fakat hissedilen kutunun içindeki kağıtta yazan özellik oluyor.

4) Dizüstü Bilgisayarınızın Izgaralarına Uygun Fan Seçin

i
i

Laptopunuzun altındaki soğutucu girişi ızgaralara bakın. Monster gibi bazı Laptoplarda altı neredeyse komple ızgara boşluğundan oluşurken, benim Asus bilgisayarımda mesela ortada bir tane küçük bir ızgara var. Alacağınız Laptop Soğutucusunun fanlarının, laptop ızgaranıza denk geldiğinden emin olun.

5) Fan Dönüş Hızına Dikkat Edin

i

Alacağınız soğutucunun dönüş hızına dikkat edin. Sahtekarlıklara aldanıp da benim gibi 2800 rpm hız sanıp 700 rpm hıza sahip tek fanlı soğutucuya 70 lira vermeyin. Unutmayın, 5 fan 1 fandan daha iyidir. Laptopunuzun ızgarası bir tane olsa bile.
Fan dönüş hızı en az 2000rpm olan soğutucular tercih edin.

6) Hava Sirkülasyonu Değerine Dikkat Edin
i

Piyasada birçok yerde fan dönüş hızı yazmıyor, onun yerine hava sirkülasyonu değeri yazılıyor. Unutmayın sizin önceliğiniz fan dönüş hızı olsun.Fan hızı yüksekse zaten daha iyi soğutuyor gibi bir sonuç çıkarabiliriz. Hava Akımı değeri ise soğutucunun verimidir.
Hava akımını ikinci plana alın dediğime bakmayın siz, hava akımı değerinin "en az" 70cfm olmasına dikkat edin.

7) Notebook Yükseltici Olarak Kullanılabilirliğine Bakın

105.jpg

Alacağınız laptop soğutucunun, en azından notebook yükseltici işlevi olup olmadığına dikkat edin. Özellikle yükseltilerek kullanıldığında, altındaki havayı daha iyi alıp daha iyi soğuttuğunu unutmayın.

8) Enteresan Tasarımlardan Uzak Durun, Bilgisayar Tutacağının Konumuna Dikkat Edin

2197a722-8f5a-4da5-aefa-6299dc83a3cb.jpg

Soğutucunuzun yükselticisi kapalıyken, sorun yok. Ancak bilgisayarınızı hafif yükselttiğinizde onun kayıp düşmesini önleyecek bir tutamaç olur soğutucularda. O tutamaçın konumu en önemli unsurdur! Özellikle WASD tuşlarına elinizi koyduğunuzda elinizin altında elinize batacak bir yükselti olmaması elzemdir. Üstteki resimde gösterildiği şekildeki laptop soğutucularından özellikle uzak durun..!

Fiyat Performans Açısından Soğutucu Tavsiyesi:
Piyasadaki basit ürünlere dünya para vererek kazıklanmayın. Elbette parası olan daha iyi ürünü alır ancak ben yine f/p ürünü tavsiye etmek istiyorum.
JUO G-1 Gaming Notebook Soğutucu teknostore mağazasından alabilirsiniz.

Yine tecrübelerini ve tavsiyelerini aktarmak isteyen üyelerimiz alta yorum olarak yazabilirler.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Vakum hakkındaki fanı bozması yanlış sadece vakumun sesi biraz sinir bozucu oluyor addison ve bu tarz fiyat olarak uygun markalar yazılan değerleri verdiğini görmedim 6 fanlı x bir markanın soğutucusu tercih edileceğine tek fanlı bu işin piri markalar daha fazla iş görür..

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,982
Vakum hakkındaki fanı bozması yanlış sadece vakumun sesi biraz sinir bozucu oluyor addison ve bu tarz fiyat olarak uygun markalar yazılan değerleri verdiğini görmedim 6 fanlı x bir markanın soğutucusu tercih edileceğine tek fanlı bu işin piri markalar daha fazla iş görür..
Mesela bu tarz ürünler bayağı kaliteli oluyor hemde anlık durumu görebiliyorsun.

Logithx

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,104
Vakum daha iyi bir soğutma sağlıyor diğer soğutucular ne kadar fan sistemi ızgaralara denk gelsede çok iyi soğutma sağlamıyor laptop alt kapağını söküp o şekilde kullanıldığı zaman iyi bir soğutma oluyor..

lordare

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,594
Vakum konusunda ben fanı bozduğuna inananlardanım :)
Kendi fan çıkışını süpürge gibi çeken bir makinenin fanın dönüş hızına etki ettiğini ve fanı bozabileceğini inkar edemem
Tercih meselesi ben laptop altı soğutucu alacaklara tavsiyelerimi ilettim ?

Son mesajlar