Snapdragon 805 İş Başında!

Şu anda konuyu okuyanlar (Üyeler: 1, Ziyaretçi & Botlar: 0)

Vikings

Dekan
Demekki 805 ile 64bit gelmiyor anlaşılan. 810 ile gelicek galiba?

Berkin Bozdoğan

Profesör
Selamlar,

Evet, 64 bit görmedim ayrıntılara bakarken. Zaten 64 bit destekli 808 ve 810'u sene sonuna doğru beta olarak, seneye yapılacak lansmanlarda da kanlı canlı biçimde göreceğiz; zaten o vakte kadar Android 5.x'e geçilmiş olur. Hem 64 bit, hem yeni işlemci mimarisi hem de değişmiş Android altyapısı sayesinde Android'in verimsizliğini bir süre unuturuz herhalde. :p

Lollipop'u öyle anlatmışlar ki sanırsınız Java VM kullanmayacağız native koda/yazılıma geçiş yapacağız. :)

Güzel günler dilerim.

- - - Mesaj Güncellendi - - -

Selamlar,

Ne var bu 64 bitte? Söyle de bilelim.
Daha fazla bellek adresleyebilmenin yanında işin aslı sistem çekirdeği de br miktar hızlı çalışabilir. Masaüstü işletim sistemlerinde (Windows'ta yapılan testlerde) aynı donanımda 64 bitlik işletim sisteminin genel sistem işlerinde %10 kadar hızlı olduğunu görürdük. Elbette Android tarafındakileri de beraber göreceğiz.

Güzel günler dilerim,

Rambo_FT

Doçent
Bir şey sormak istiyorum: Telefon işlemcileri laptop işlemcileri ile kıyaslanabilir mi?

Laptop'ta hava soğutma sistemi ve daha yüksek akım gücü var. Telefonda ise hava soğutma ve yüksek akım gücü yok. 2.5 Ghz değerlerinde olan Snapdragon işlemciler acaba laptop işlemcileri kadar verimli mi?

Sormayı unuttuğum bir şey daha var: Snapdragon 800, 801 ve 805 kaç liradan satılıyor telefon yapımcılarına? (Merakım şu; acaba telefonların pahalı olmasında etkisi var mı?)

mendocino

Rektör
Android verimsizmiş peh..
Bi defada doğru düzgün bi makale okuyalım şu sitede. S3 falan kullanıp fikir beyan ediyorsunuz heralde.

/xo/

Ready to Rock! °°°
Android verimsizmiş peh..
Bi defada doğru düzgün bi makale okuyalım şu sitede. S3 falan kullanıp fikir beyan ediyorsunuz heralde.
Hocam aslında Android değil, üreticiler verimsiz. 4 günlük Nexus 5 kullanımımda arkaya 10 tane sosyal medya uygulaması alsam boş ram 400 mb civarı kalırken, G2 de normalde 500 kalıyor mesela. Özellikle Samsung gibi cihazların optimize sorununu hesaba katarak bakınca Android verimsiz oluyor tabiki. Harbi diyorum Nexus tan başka cihaz alınmaz, pil dert değil ise tabi.

mendocino

Rektör
Hocam aslında Android değil, üreticiler verimsiz. 4 günlük Nexus 5 kullanımımda arkaya 10 tane sosyal medya uygulaması alsam boş ram 400 mb civarı kalırken, G2 de normalde 500 kalıyor mesela. Özellikle Samsung gibi cihazların optimize sorununu hesaba katarak bakınca Android verimsiz oluyor tabiki. Harbi diyorum Nexus tan başka cihaz alınmaz, pil dert değil ise tabi.
Bu mu verimsiz?

REDFOKS

Kürşad'ın Kırkıncı Çerisi Ϝ ϓ ſ Ϟ
Mesajlarınızı görünce baktım da 17 tane çalışan uygulama var ve boşta kalan ram 633 mb

mendocino

Rektör
işte sorun burda sen bunu bilirken editör bunu bilmiyor olamaz, biliyorsa böyle konuşamaz. Bir editör daha var sdn apple temsilcisi her android makalesinde ram canavarı yok performans düşmanı.

Sucrofe

Profesör
Ben de mesajları görünce baktım. 26 çalışan uygulama var ve 550-600 mb boş RAM var. :)

Berkin Bozdoğan

Profesör
Merhaba,

Android gibi JVM üzerinden sisteme bir şeyler yaptıran işletim sistemini microkernel ve/veya doğal kod çalıştıran sistemlerle kıyaslayınca Android'in verimsizliği ortaya iyice çıkıyor diye düşünüyorum. Bu elbette aynı kod birçok cihazda çalışabilsin diye yapılıyor. Bunun diğer alternatifi sınırlı cihaz formatına hitap etmek (iOS) veya her cihaz için ayrı ayrı derlemek ve yine geniş bir grup grup çeşitliliklerle uğraşmak (symbian).

Evet Android çok halkçı bir işletim sistemi, isteyen istediği gibi çekip çevirebiliyor ama bu durum onun sistem kaynağı kullanımı açısından* teoride ve pratikte verimsiz olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Tabii ki eklemek gerekiyor ki üreticilerin zirzoplukları genel verimsizliğe tuz biber ekiyor.

Güzel günler dilerim,

*: Bu görev yöneticisinde kaç MB bellek boş gördüğünüzle ilgili bir şey değil. Daha derinlikli değerlendirmek gerekiyor sanki.

mendocino

Rektör
Bende diyorum kı nexusla muadili hatta fıyat olarak daha pahalı ıos cıhaz arasında performans farkı yok,
ben mi göremiyorum.

Berkin Bozdoğan

Profesör
Sade Android en iyi Android durumunda kesinlikle ama diğer kıyaslamayı kendim yapmadım. En tepe ürünleri sürekli gören birisi olarak TouchWiz'in falan fecaat olduğunu düşünüyorum tabii ki.NExus vs iOs kıyası da yapayım bir ara uzun kullanma şansım olursa. ;)

stat counter