Smart ekonomi yolunda

Bu konuyu okuyanlar

pajero

Doçent
Reaksiyon puanı
23
Smart ekonomi yolunda
Son yıllarda fosil yakıtlarının fiyatlarının oldukça artması ve aynı zamanda rezervlerin azalmasıyla üreticiler alternatif teknolojiye yönelmeye başladılar.
105-smart-fortwo.jpg

Smart modelleri, küçük boyutları ve küçük silindir hacimli ekonomik motorlarıyla öne çıkarken artık hibrid teknolojisini de kullanarak çok daha ekonomik olma yolunda ilerliyorlar. İlk olarak dizel hibrid motorla donatılan fortwo’nun ardından sıfır emisyon değerine sahip elektrikli fortwo da smart’ın gelecek nesil araçlarından. 30 kW’lık bir elektrik motoruyla donatılan araç tam şarjdan itibaren 115 km kesintisiz gidebilirken ortalama yakıt tüketimi maliyeti kilometrede 0,02 Euro olarak belirtiliyor. Aracın 0-60 km/s hızlanması ise 5,7 sn.

smart-fortwo-2007-coupe_high.jpg

Hem küçük hacimli dizel motorun, hem de elektrik motorunun bir arada kullanılacağı hibrid model ise 0.8 litrelik 33 kW güç üreten dizel motorla 20 kW güce sahip elektrikli motorun birlikteliğinden oluşuyor. 100 km’de sadece 2,9 lt yakıt tüketen hibrid fortwo’nun, şimdiden geleceğin en çok satılacak smart modellerinden olarak düşünülüyor.
6259397.w315.jpg

RuNaL

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
71
cok tatlı bu araba :)

chimera

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
574
Bu araba bana tuhaf geliyor. Yani ne bilim içi boş gibi zaten ufacık, güvenemem ben o arabaya. Hız da yaptırmaz o araba adama. :)

isot

Doçent
Reaksiyon puanı
3
chimera dedi ki:
Bu araba bana tuhaf geliyor. Yani ne bilim içi boş gibi zaten ufacık, güvenemem ben o arabaya. Hız da yaptırmaz o araba adama. :)
Güvenliliğini test için video yapmışlardı.Çok sağlam bir araba öyle ufak durduğuna bakma sen ;)
Almak istediğim araba modellerinden birisi kendileri.
Fiyatları ne kadar acaba yeni modellerinin?