Sizce Telefonlarımız Bizi Dinliyor Mu? Ve karşınızda şüphe uyandıran detaylar!

Bu konuyu okuyanlar

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

Bir süredir inceden inceye hissedilen "telefon dinlemeli reklam" olayı son günlerde yeniden gündem oldu. Bazı kullanıcılar tarayıcı geçmişleri bir kenara, telefonla aynı ortamda gerçekleşen konuşmalarla alakalı reklam gösterimleri aldıklarını söylüyorlar. Bu durum teknik olarak mümkün mü, kullanışlı mı, esas reklam hedeflemeleri farklı bir yöntemle mi yapılıyor, biraz göz gezdirelim.

Öncelikle pek çok mobil uygulamanın mikrofon erişimi var.

Yani teknik olarak, eğer gerekli izinleri verir ve uygulamayı kullanmaya başlarsanız söylediklerinizi dinleyebilir, depolayabilirler.

Google, Apple ve Amazon gibi teknoloji devleri de bu mikrofon iznine ihtiyaç duyabiliyor fakat bunu yalnızca kişisel asistanları devreye sokmak için kullandıklarını söylüyorlar.

Yani Siri’nin sesli komutla devreye girmesi ayarını aktif hale getirdiyseniz, telefonunuzun bir kulağı sürekli sizde oluyor. Yalnızca “Hey Siri!” dediğiniz anda asistan devreye giriyor.

Fakat ses dinleme ve bu yolla işlenmemiş veri üzerinden reklam hedeflemesi oldukça hantal ve maliyetli bir süreç.

Sürekli ses kaydı yapmak, bunların transferi, işlenmesi ve bu yolla reklam filtrelemesi yapılması teknik olarak mümkün olsa da, zayıf bir ihtimal.

O yüzden olayı tamamen teknik yeterliliklerle açıklamak yerine, internet davranışlarımız ve algılarımız üzerinde düşünmek faydalı olabilir.

Bazı noktaları gözlerimizin önüne getirelim. Bir şey konuşurken, onu daha önce internette aramış ya da bir şekilde açtığınız bir sayfada görmüş olabilirsiniz...

Herhangi birinin bile oldukça fazla vakit geçirdiği internette artık bu son derece olası. Gözünüze çarpan reklamın verisi bu yolla toplanmış olabilir.

Algıda seçiciliğin de kurbanı olabilirsiniz. Zira her gün telefonunuzun yanında pek çok şeyden bahsediyorsunuz.

Ürünler, teknolojik cihazlar, turistik destinasyonlar… Bunların hepsiyle ilgili ham veriniz işleniyor olsa, tekil örnekler yerine pek çok farklı konuyla ilgili reklam bombardımanına tabii tutulmanız gerekirdi. Fakat yalnızca dikkatinizi çeken ve hatırlayabildiğiniz örnekler gözünüze çarptı.

Bir başka ihtimal de, daha korkutucu olsa da daha olası...

Yalnızca birkaç like ve görüntülemeden sonra sizi en yakın arkadaşlarınızdan bile daha iyi tanıyabilecek sistemlerin içinde yaşıyoruz.

Siz daha bir şeye ilgi duymaya başlamadan onu hareketlerinizden öğrenebiliyorlar. Geçen iki yılda Roma ve Barcelona’ya gittiyseniz, sırada Paris’in olduğunun tahmin edilmesi o kadar da zor değil hani…

Sonuç olarak öyle bir siber dünyada yaşıyoruz ki, hakkımızda her şey bilinebilir. Bunu önlemenin tek yolu onun bir parçası olmamaktan geçiyor.

https://onedio.com/haber/telefonlarimiz-dinleniyor-mu-daha-leb-demeden-leblebi-satmaya-calisan-reklamlar-kafalari-karistiriyor-816769

Sizin başınıza hiç bu tarz bir olay geldi mi dostlar?

Mahperi

Asistan
Reaksiyon puanı
410
İzliyor ve dinliyor, yazısmaları, konusmaları adeta cımbızla cekiyor hemde.
Artık sasırtmıyor bile bu durum, işaret ve emoji dilinden aşagısı kurtarmaz artık :))))

utkuversus

Mizuru
Emektar
Reaksiyon puanı
13,139
Şaşırmadım. Lakin inş ergen dinlemiyolardır.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Sadece dinlemiyor. Aynı zamanda takip ediyor.

Benim ki şüphe ama dikkate değer bir şüphe.

Geçen aylarda dişim ağrıdığı için bir diş hastanesine gittim. Malum o nokta uydu üzerinde diş hastanesi olarak kayıtlı. Ben orada bir süre geçirince sistem benim diş ile ilgili bir sorunum olduğunu teşhis etti.

Telefonumda diş ile ilgili tek bir arama yapmamış olmama rağmen instagramımı açtığımda özel bir diş hastahanesinin reklamı karşıma geldi.

Diğer bir örnek de bu hafta yaşadım.
Çarşıda gezerken eşim bir giyim mağazasına girmek istedi. Biz mağazadayken çat n11 den reklam geldi çocuk ve bebek ürünlerinde yüzde bilmem kaç indirim diye. Bizim içinde bulunduğumuz mağazanın bitişiğinde CİVİL çocuk mağazası vardı.

hastaneler mağazalar kurumlar cafeler her türlü adres navigasyon amaçlı haritalarda noktasal olarak yer alıyor.

Cep telefonlarımızda konum servisleri açık olduğunda hangi noktada ne kadar süre bulunduğumuz ortaya çıkıyor.

Eğer diş hastahanesinde 15 dk dan fazla bulunursanız ya sizin ya da yakınlarınızdan birinin diş problemi var demektir. Size diş ile ilgili reklam göndermek çok mantıklı.

Çocuk mağazasının bitişiğinde yani 1 metre hata payı ile çevresindeyseniz sistem sizin çocuk mağazasında vakit geçirdiğinizi düşünerek ilginizi çekecek çocuk ürünlerindeki indirimi bildirim olarak size gönderebiliyor.

Crawlast

Öğrenci
Cezalı
Reaksiyon puanı
6
Her şeyimiz onların elinde düşüncemde. Yabancı bir youtuberın videosunda görmüştüm, deney şeklinde bir videouydu. Telefonun yanındayken sürekli bir ürün hakkında konuşuyor ve ertesi gün reklamlarında o ürün karşısına çıkıyordu.

FurkanT.

Müdavim
Reaksiyon puanı
340
Ben heralde konum kullanmadığından pek yaşamıyorum ama bu işler böyle yürüyor. Bunu zaten teknolojik aletleri kullanmak ile baştan kabul etmiş oluyoruz.
Yazılımlarımız kendimize ait olmadığı sürece bizi dinlerler ve takip ederler. Bu yüzden bu konularda gençler eğitilmeli ve yerli sistemlerimiz ve teknolojilerimizi geliştirmeliyiz.

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
766
Dinlesinler anasını satıyım iş adamı değilim şey değilim gariban bi adamım anasını satıyım :D

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Yaklasık 2 3 yıldır olağan bir şey bu.
İlk bundan 3 yıl önce kulaklık alıcağım zaman google yazıp araştırdıktan sonra facebooktan karşıma bir ton aynı marka ve türevlerinin kulaklık reklamları çıktı. Sonra bu olay devam etti. Haddinden fazla izleniyoruz :)

AMC

Müdavim
Reaksiyon puanı
766
Yaklasık 2 3 yıldır olağan bir şey bu.
İlk bundan 3 yıl önce kulaklık alıcağım zaman google yazıp araştırdıktan sonra facebooktan karşıma bir ton aynı marka ve türevlerinin kulaklık reklamları çıktı. Sonra bu olay devam etti. Haddinden fazla izleniyoruz :)

Geçen maymuna benziyorum diye arattım karşıma maymun cıkıyor hocam :D

F1kan

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,882
Geçen maymuna benziyorum diye arattım karşıma maymun cıkıyor hocam :D
Neden gece gece bana kahkaha attıyorsun kardeşim :D

---- Mesajlar birleştirildi ----

Sonra köpeğim değişik değişik bakıyor :D

Son düzenleme:

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
SC20180406-020657.png

gps kapalı asistans yok 2.3.6...

ConfickerBelasi

Müdavim
Reaksiyon puanı
16,117
En güzeli :)
Bana eski telefonumu hatırlattın . Ben de kullanıyordum Gt-s5360
8923880685618.jpg
Mikado-MD-2012-Hoparlör_40819588.jpg

bu bağlı the call of ktulu live çalıyor google dnsleri engellenince modeme bağlamak zor oldu 63 karakterli şifreyi elle girmem gerekti manuel ip vermem de gerekti...
hiç kapanmıyor.

osnakli

Öğrenci
Reaksiyon puanı
24
Bi telefon beni dinlese ne olur dinlemese ne olur. Ne beni arayanı ben dinliyorum, ne de aradığım beni dinliyor. Dünya beni dinlese umrumda olmaz.

Jack1095

Doçent
Reaksiyon puanı
193
Zaten teknolojik alet kullanmak başlı başına risk.Neden bazı insanlar dandik tuşlu telefon kullanıyor.Bu durumu iyi açıklıyor.

alcasar

Asistan
Reaksiyon puanı
51
Sadece dinlemiyor. Aynı zamanda takip ediyor.

Benim ki şüphe ama dikkate değer bir şüphe.

Geçen aylarda dişim ağrıdığı için bir diş hastanesine gittim. Malum o nokta uydu üzerinde diş hastanesi olarak kayıtlı. Ben orada bir süre geçirince sistem benim diş ile ilgili bir sorunum olduğunu teşhis etti.

Telefonumda diş ile ilgili tek bir arama yapmamış olmama rağmen instagramımı açtığımda özel bir diş hastahanesinin reklamı karşıma geldi.

Diğer bir örnek de bu hafta yaşadım.
Çarşıda gezerken eşim bir giyim mağazasına girmek istedi. Biz mağazadayken çat n11 den reklam geldi çocuk ve bebek ürünlerinde yüzde bilmem kaç indirim diye. Bizim içinde bulunduğumuz mağazanın bitişiğinde CİVİL çocuk mağazası vardı.

hastaneler mağazalar kurumlar cafeler her türlü adres navigasyon amaçlı haritalarda noktasal olarak yer alıyor.

Cep telefonlarımızda konum servisleri açık olduğunda hangi noktada ne kadar süre bulunduğumuz ortaya çıkıyor.

Eğer diş hastahanesinde 15 dk dan fazla bulunursanız ya sizin ya da yakınlarınızdan birinin diş problemi var demektir. Size diş ile ilgili reklam göndermek çok mantıklı.

Çocuk mağazasının bitişiğinde yani 1 metre hata payı ile çevresindeyseniz sistem sizin çocuk mağazasında vakit geçirdiğinizi düşünerek ilginizi çekecek çocuk ürünlerindeki indirimi bildirim olarak size gönderebiliyor.
Ayarlardan konum servislerini yada gps i kapat.

---- Mesajlar birleştirildi ----

Konuşurkenkileri değil ama özellikle internet sitelerinde yaptığınız aramaları tarayacılar servis ediyo. Ayrıca çeşitli uygulamalarda konum paylaşırsanız yada sayfaları,kişileri beğenirseniz onları da kayda alıyolar.

Son düzenleme: