Bu konuyu okuyanlar

Simsizz1905

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
334
Tanıdığımda nokia 500 var. Alıp biraz incelemişiliğim var. Aslında fiyatına göre tam bir f/p ürünü ama işletim sisteminden kaybediyor ve bu ay whatsapp güncelleme vermeyi kesiyor.

Simsizz1905

Doçent
Cezalı
Reaksiyon puanı
334

Ekli dosyalar

• 20161218_204704.jpg
    20161218_204704.jpg
    1.9 MB · Görüntüleme: 765

kcr

Asistan
Reaksiyon puanı
14
Size katiliyorum.Ama guvenli ve stabil bir isletim sistemi olarak Symbian gelistirilseydi sizce de guzel olmaz miydi

Çok merak ediyorsanız söyleyeyim: Nokia köklü bir firma olmasına rağmen, yeni bin yılın yeniliklerini, farklı özelliklerini getirmekte hep geç kaldı ne yazık ki. 2000'li yılların başında çıkardığı cihazlarda veri paylaşımı diye bir şey yoktu! Sırf bu yüzden 2004'te, Nokia'yı çok istememe rağmen, bluetooth paylaşımlı Sonyericsson T610 almıştım. 2 mb hafızasına rağmen foto çekip paylaşabiliyor; java tabanlı programları, oyunları çok da güzel çalıştırabiliyordu. Neden sonra Nokia cihazlara bluetooth gelebilmişti...

Yazılım ve donanımın her ikisinde de iddialı olmak, uzun vadede zirveye oynamak kolay bir iş değil. Hem kendi işletim sistemini yazıp geliştireceksin, hem güvenliği ön planda tutacaksın, hem de yazılım ve donanımda yenilikler getirmeye çalışacaksın... Hepsi kaliteli bir ekip, sermaye ve ar-ge'ye hatırı sayılır oranda yatırımla, kesintisiz olması gereken işler. Samsung bile donanımda iddialı olmasına rağmen, metal kasaya maliyeti artırdığı gerekçesiyle yıllarca direndi. Nokia'nın belki de içine düştüğü en büyük yanılgı; donanımda, tasarımda prototip modellere gereğinden fazla ağırlık vermesiydi. Bir kısmını piyasaya da sürdüğü, pek çoğu tutulmayan bu modellerle enerjisini boşa harcadı Nokia.

Symbian'ın bugün var olsaydı güvenlik açısından sağlam olacağını söylemek anca bir varsayım olabilir. Hatasız sistem olmaz. Mesele güvenlik açığı aramak ise, bu alanda uzmanlaşanlar Symbian'ın en son kaldığı noktada bile bir sürü açık bulabilir. Devam etseydi sonraki versiyonlarında belki daha tehlikeli açıklar bulunacaktı? Kim bilebilir?

Symbian öleli 4 sene oldu. Symbian'ın geliştirilseyi ne olacağını tartışmak yerine, sıfırdan bir işletim sistemini tartışmak daha mantıklı bir iş olur. Zira ister Android isterse Iphone olsun, işletim sistemleri yeni versiyonlarıyla yeni özelliklerine kavuşmasına rağmen hep daha yüksek işlemci-ram, dolayısıyla daha güçlü batarya istiyor. Donanımı düşük, eski cihazlar çöpe gitmek zorunda kalıyor... Samsung Tizen gibi müthiş bir çıkış yaptı ama geliştirmekte sıkıntı yaşıyor. Geliştirilebilse kendi ürettiği donanımları maksimum performans ve verimlilikle kullanabileceği, hiç de yabana atılmayacak bir alternatif aslında...

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Çok merak ediyorsanız söyleyeyim: Nokia köklü bir firma olmasına rağmen, yeni bin yılın yeniliklerini, farklı özelliklerini getirmekte hep geç kaldı ne yazık ki. 2000'li yılların başında çıkardığı cihazlarda veri paylaşımı diye bir şey yoktu! Sırf bu yüzden 2004'te, Nokia'yı çok istememe rağmen, bluetooth paylaşımlı Sonyericsson T610 almıştım. 2 mb hafızasına rağmen foto çekip paylaşabiliyor; java tabanlı programları, oyunları çok da güzel çalıştırabiliyordu. Neden sonra Nokia cihazlara bluetooth gelebilmişti...

Yazılım ve donanımın her ikisinde de iddialı olmak, uzun vadede zirveye oynamak kolay bir iş değil. Hem kendi işletim sistemini yazıp geliştireceksin, hem güvenliği ön planda tutacaksın, hem de yazılım ve donanımda yenilikler getirmeye çalışacaksın... Hepsi kaliteli bir ekip, sermaye ve ar-ge'ye hatırı sayılır oranda yatırımla, kesintisiz olması gereken işler. Samsung bile donanımda iddialı olmasına rağmen, metal kasaya maliyeti artırdığı gerekçesiyle yıllarca direndi. Nokia'nın belki de içine düştüğü en büyük yanılgı; donanımda, tasarımda prototip modellere gereğinden fazla ağırlık vermesiydi. Bir kısmını piyasaya da sürdüğü, pek çoğu tutulmayan bu modellerle enerjisini boşa harcadı Nokia.

Symbian'ın bugün var olsaydı güvenlik açısından sağlam olacağını söylemek anca bir varsayım olabilir. Hatasız sistem olmaz. Mesele güvenlik açığı aramak ise, bu alanda uzmanlaşanlar Symbian'ın en son kaldığı noktada bile bir sürü açık bulabilir. Devam etseydi sonraki versiyonlarında belki daha tehlikeli açıklar bulunacaktı? Kim bilebilir?

Symbian öleli 4 sene oldu. Symbian'ın geliştirilseyi ne olacağını tartışmak yerine, sıfırdan bir işletim sistemini tartışmak daha mantıklı bir iş olur. Zira ister Android isterse Iphone olsun, işletim sistemleri yeni versiyonlarıyla yeni özelliklerine kavuşmasına rağmen hep daha yüksek işlemci-ram, dolayısıyla daha güçlü batarya istiyor. Donanımı düşük, eski cihazlar çöpe gitmek zorunda kalıyor... Samsung Tizen gibi müthiş bir çıkış yaptı ama geliştirmekte sıkıntı yaşıyor. Geliştirilebilse kendi ürettiği donanımları maksimum performans ve verimlilikle kullanabileceği, hiç de yabana atılmayacak bir alternatif aslında...
Aslında Meizu Pro 5 Ubuntu Edition adlı bir telefon var.İşletim sistemi Ubuntu.Ubuntu güzel bir Linux işletim sistemidir.Ubuntu mobil için geliştirilse güzel olabilir diye düşünüyorum.Ayrıca Ubuntu veya diğer Linux işletim sistemlerinin mobil için de olmasını istiyorum.Çünkü Linux nasıl pc'de Windows'tan güvenliyse diğer mobil işletim sistemlerinden de güvenli olacaktır diye düşünüyorum(tabi bu güvenli kısmı tartışılabilir yani kişiden kişiye değişebilir).

misty rosetta

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,369
Sizce Symbian işletim sistemi geliştirilseydi ve günümüz amiral gemisi telefonlarında Symbian işletim sistemi kullanılsaydı nasıl olurdu?
Bence Symbian fazla RAM ihtiyacı olamayn bir işletim sistemiydi.Çünkü 2 tane Symbianlı Nokia telefon kullandım(Nokia C5 03 ve Nokia C3 00).Belki daha fazla Symbianlı Nokia telefon kullanmışımdır.Kullandığım Nokia C5 03'te bulunan RAM miktarı 128Mb'tı.Düşünebiliyor musunuz 128Mb.Peki günümüz amiral gemisi telefonlarda kaç Gb RAM var.Amiral gemisini geçtim uygun fiyatlı telefonlarda bile neredeyse en azından 1Gb RAM bulunuyor.Bu RAM ihtiyacı bence işletim sistemine bağlıdır.Örneğin bende Windows 7'de ortalama RAM kullanımı 1-2Gb iken bu rakam Linux Mint 17.3 Mate işletim sistemini kullanıyorken çok ama çok daha azdı.Evet siz ne düşünüyorsunuz?Hadi herkes bu konu hakkında düşündüklerini yazsın.Bu arada önceden kullandığım Nokia C5 03 telefonunun özelliklerine bakmak isterseniz buyrun link: Nokia C5-03 Özellikleri
@eronis @scorpion @okinkurt @Mehmet Can Budak @Pc ci utkuversus @Fragger @mazruf @Bepob @Ben Kenobi @__kadıköyRAP__ @Yeşil Okçu @yaşar sarı
Linux hafif canım.