Sizce Microsoft'un özellikle iş dünyasında popülerliği tehlikede mi ?

Bu konuyu okuyanlar

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bir kaç gündür internette dolaşan wannacry ransomware virüsünü sanırım çoğumuz (bu yazıyı okuyan linux kullanıcıları) çayımızı yudumlayarak okumuşuzdur. Şu var ki bu saldırı önlenebilirdi ya da yavaşlatılabilirdi. Verdiği zarar büyük ölçüde azaltılabilirdi. Peki neden ?

Bir örnek;

Disney'den son çıkan karayip korsanları için fidye istendi ve verilmeyince bunu torrent yolu ile internete yaydılar. Torrent durdurulmuş olsa da bir kere dosya yayıldı. Arabalar 3 filminin de çalınmış filmler arasında olduğu iddiaları var.

Hackers Demand Ransom Over Stolen Copy of 'Pirates of the Caribbean 5' - TorrentFreak

Pirates Of The Caribbean 5 Leaked On Torrent Sites In BluRay, Torrent Links Taken Down

Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır. Söylenene göre bu saldırıların %85'i engellenebilirdi. Peki, eski yazılım kullanmak gibi kullanıcı hatalarını saymazsak yine de Microsoft'un SMB1 protokolünü işletim sisteminden bir güncelleme ile silmek yerine kullanıcılarına kullanma diye anons geçmesi teknoloji ile ya da Microsoft ile ilgilenmeyen, sadece farmerama'da bahçe dikip, facebook'ta takılan yaşlı bir insanın anlayacağı, yapacağı iş değil. Benim bilgisayarımda ne olup olmadığını zaten biliyorsun, istediğin zaman bir özelliği kapatıp açabiliyorsun, hatta benim sildiğim ve senin silmemi istemediğin bir programı uzaktan geri yüklüyorsun bile, bir protokolü mü kapatamıyorsun ?

Bir kere birileri zarar gördü, sizce bu bir farkındalık yaratacak mı ?

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Henüz tehlikede değil.
Çünkü alternatifi yok.
Windows gidince kim gelecek, Linux mu ?
Onda liderlik karizması yok bir kere, ne öyle sevimli penguen falan.
Liderlik karizması çok önemli. :D

Bu virüs Linux'un kullanım oranını az bir miktar artışa sebep olabilir ama yapılan PR çalışmaları neticesinde asıl artış Cloud sistemlerde yaşanacaktır.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Linux pengueni sadece çekirdeğin maskotu ama, Ubuntu'ya yada Fedora'ya, openSUSE'ye bak ? :D Sence bu dağıtımlarda liderlik karizması yok mu ?

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Liderlik karizması çok önemli. :D
Evet. Çok önemli. :D
222.jpg

111.jpg

Linux pengueni sadece çekirdeğin maskotu ama, Ubuntu'ya yada Fedora'ya, openSUSE'ye bak ? :D Sence bu dağıtımlarda liderlik karizması yok mu ?
OpenSuse'nin logosu da bence sevimli :) :
2222112.png

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
Henüz değil ama ben umutluyum linuxten. Yakında dx 12 de hikaye olur zaten opengl kral olacak siz hala dx 12 peşindesiniz... hatta ve hatta Microsoft yanında intel de acınacak duruma gelebilir. Bunun nedeni son zamanlarda ryzen işlemcilerin satışının olması. Kabylake x derseniz ben ondan ümitli değilim.
--- Gönderi Güncellendi ---
Ekran kartlarının üstünde opengl yazısını aramanıza da az kaldı.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Henüz değil ama ben umutluyum linuxten. Yakında dx 12 de hikaye olur zaten opengl kral olacak siz hala dx 12 peşindesiniz... hatta ve hatta Microsoft yanında intel de acınacak duruma gelebilir. Bunun nedeni son zamanlarda ryzen işlemcilerin satışının olması. Kabylake x derseniz ben ondan ümitli değilim.
i9 işlemciler yolda, 24 çekirdekli işlemciler. OpenGL değil, yeni versiyonu olan Vulkan yeni kral olacak. Bu sadece Linux ve Mac kullanıcıları için değil, Windows kullanıcıları için de iyi. Çünkü daha iyi FPS alabilecekler.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Ben kesin demedim zaten. Ama diğer konudan adım gibi eminim :)
DirectX kadar salak bir teknoloji görmedim. Aynı işi yapan openGL var misal bütün valve oyunları kullanıyor onu.
Ayrıca DirectX'ten midir bilmem ama oyunları kullandığım gamepad Xbox kontrol kumandası olduğuna inandırmak için emulatörler kullanmam gerekiyor xinput yüzünden. Xinput şart çoğu oyunda. Sanırım bunun openGL tarafındaki karşılığı Direct İnput ? Çok araştırmadım, işimi görsün yeter ama bir gün Direct X kaybolursa bir çok oyunu onsuz oynayamayacağız büyük ihtimalle. Dolayısıyla bir oyun için işletim sistemimimize eski paketler yükleyeceğiz sanırım.
Ekran kartlarının üstünde opengl yazısını aramanıza da az kaldı.
Her ekran kartının zaten desteği var :D Benim emektar laptop'umda bile (ATİ Mobility Radeon 3470) openGL 3.1 desteği var yanlış hatırlamıyorsam, belki de 4 dü.

_X_

Profesör
Reaksiyon puanı
1,544
Sevimli mi değil mi konularından çok microsoft hergeçen yıl kan kaybettiği bir gerçek der susarım.

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,188
DirectX kadar salak bir teknoloji görmedim. Aynı işi yapan openGL var misal bütün valve oyunları kullanıyor onu.
Ayrıca DirectX'ten midir bilmem ama oyunları kullandığım gamepad Xbox kontrol kumandası olduğuna inandırmak için emulatörler kullanmam gerekiyor xinput yüzünden. Xinput şart çoğu oyunda. Sanırım bunun openGL tarafındaki karşılığı Direct İnput ? Çok araştırmadım, işimi görsün yeter ama bir gün Direct X kaybolursa bir çok oyunu onsuz oynayamayacağız büyük ihtimalle. Dolayısıyla bir oyun için işletim sistemimimize eski paketler yükleyeceğiz sanırım.

Her ekran kartının zaten desteği var :D Benim emektar laptop'umda bile (ATİ Mobility Radeon 3470) openGL 3.1 desteği var yanlış hatırlamıyorsam, belki de 4 dü.
Yani anlatmak istediğim hani yenisi çıkar ya abi geyta 5 kaldırırmı misali :D

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
her önüne gelen Linux kullanmasın...
"Her önüne gelen" kullanıyor zaten ve masaüstü de istisna değil. Sadece belli yazılımlar için insanlar Windows'tan vazgeçemiyor. Yoksa oyunlar hikaye. Oyun şirketleri hergün GNU/Linux'u daha ciddiye alıyor. Aslında şuna GNU/Linux'u kurtarıcı olarak görüyorlar diye düzeltebiliriz.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Yazılım üreticileri destek vermediği sürece Microsoft hep açık ara lider olur. Virüs filan bunlar etkilemez.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Son kullanıcı açısından sormadım yalnız bu soruyu, yanlış algı oluşmasın. Misal Disney bu konuda zarara uğradı. Bu durumda misal artık disney'in Microsoft ürünlerini kullanmadan 2 kere düşüneceğini düşünmüyor musunuz ? Linux'a geçmezler ama Mac'e geçerler. Ama bence bu konu Microsoft'un kan kaybetmesine yol açacak. Bir nebzeye kadar Linux'a da yol açabileceğini düşünüyorum.

SwateR

Rektör
Reaksiyon puanı
662
Son kullanıcı açısından sormadım yalnız bu soruyu, yanlış algı oluşmasın. Misal Disney bu konuda zarara uğradı. Bu durumda misal artık disney'in Microsoft ürünlerini kullanmadan 2 kere düşüneceğini düşünmüyor musunuz ? Linux'a geçmezler ama Mac'e geçerler. Ama bence bu konu Microsoft'un kan kaybetmesine yol açacak. Bir nebzeye kadar Linux'a da yol açabileceğini düşünüyorum.

Yine dediğim sonuca çıkacaktır. Disney' in Windows altında kullandığı programlar Linux altında var mı. Varsa aynı stabillik ve kullanım kolaylığı sağlıyor mu. Güvenlik önlemlerini arttırıp, devam edeceklerdir diye düşünüyorum.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Dostum, ama burada Disney'den bahsediyorum. Gerekse kendi programlarını bile yaptıramazlar mı sanki bu adamlar ? :D

Reaksiyon puanı
16,118
Hamdi ağabeyin notebook'u ödünç almış Terminator'u çekerken james cameron geri vermemiş ondan biliyor...

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Disney konusuna cevap vereyim çünkü bir miktar bilgim ve az miktar tecrübem var.
Evet Disney ve diğer firmalar en genel haliyle özetlersek Windows kullanıyor ve sıradan bilgisayarlarda çalışmalarını yapıyor.
Ve evet yine Disney ve diğer 3D prodüksiyon firmaları başta Maya olmak üzere standart programları kullanıyor.
Zaten verilen linkte de bu durum anlatılıyor.
Ancak farklı olarak sayıca oldukça fazla kendilerine ait script, program, vs kullanıyorlar ki bu scriptlerin ve programların bir kısmı da sadece Linux'te çalışıyor.
Bunların kendine ait programlarını yapan kişilere Technical Artist deniliyor.
Yani bir işi parçalarına ayırıp her bir parçayı farklı alanlarda(en ucuz, en hızlı ve en kaliteli üretimin gerçekleştiği) yapıp bu parçaları birleştiriyorlar.
Konumuza dönersek bu tarz virüslerden elbet etkileniyorlar ancak tüm iş alanı değil sadece belli parçaların üretildiği alanlar etkileniyor.
Zaten istisnasız her bir parçanın alternatif üretim şekli var ve eğer bu parçalarda sıkıntı olursa alternatif olana yöneliyorlar.
Bu durum onlara genelde ya maliyet artışı ya zaman kaybı ya da kalite düşüşü olarak geri dönüyor, az ya da çok.

eronis

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Disney Windows mu kullanıyormuş ? O animasyonları sıradan laptop'larda mı yapıyorlarmış ? Böyle bir kanıya nereden varıldı ki ?

https://www.quora.com/What-software-do-huge-animation-studios-like-Pixar-or-DreamWorks-use
Vay be ! Disney Linux kullanıcısıymış ha ? :D Ama madem Linux kullanıyorlar bu virüsün Linux kullanıcılarını da tehdit ettiği anlamına da gelmez mi ?
Disney konusuna cevap vereyim çünkü bir miktar bilgim ve az miktar tecrübem var.
Evet Disney ve diğer firmalar en genel haliyle özetlersek Windows kullanıyor ve sıradan bilgisayarlarda çalışmalarını yapıyor.
Ve evet yine Disney ve diğer 3D prodüksiyon firmaları başta Maya olmak üzere standart programları kullanıyor.
Zaten verilen linkte de bu durum anlatılıyor.
Ancak farklı olarak sayıca oldukça fazla kendilerine ait script, program, vs kullanıyorlar ki bu scriptlerin ve programların bir kısmı da sadece Linux'te çalışıyor.
Bunların kendine ait programlarını yapan kişilere Technical Artist deniliyor.
Yani bir işi parçalarına ayırıp her bir parçayı farklı alanlarda(en ucuz, en hızlı ve en kaliteli üretimin gerçekleştiği) yapıp bu parçaları birleştiriyorlar.
Konumuza dönersek bu tarz virüslerden elbet etkileniyorlar ancak tüm iş alanı değil sadece belli parçaların üretildiği alanlar etkileniyor.
Zaten istisnasız her bir parçanın alternatif üretim şekli var ve eğer bu parçalarda sıkıntı olursa alternatif olana yöneliyorlar.
Bu durum onlara genelde ya maliyet artışı ya zaman kaybı ya da kalite düşüşü olarak geri dönüyor, az ya da çok.
Daha detaylı bilgilendirme için teşekkürler :) Dediklerinden sistemimin güvende olduğunu anlıyorum ?

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bilgi veya belge sızdırmalar veya çalıntılar gerçek kişiler tarafından veya kuruluşların "reklam" amacıyla kendıleri tarafından gerçekleşir. Her zaman en zayıf halka insan ve iradesizliğidir. Sezar'ı düşman orduları değil, Roma'lılar öldürmüştü.