Sizce Linux kullanmalımıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

HasanPly8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Ben sürekli olarak windows kullandım fakat artık şu sorun cıkartırmı bu sorun çıkartırmı diye düşünmekten sıkıldım..
Linux hoşuma gitti. Ama benim ekran kartım bozuldu ve laptop olduğu için değişmiyorda acaba onda ekran kartı driverini yüklemeden kurabilirmiyim ? Ve hangi linux u kullanayım.
Sistem:
Intel i5 2410M 2.30-2.90GHz
Intel HD graphics 3000
4 gb 1333MHz ddr3 ram
AMD radeon HD 7400M (bozuk)

Mtn S

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
15,307
Ekstra driver kurmana gerek yok. :) OpenSUSE ya da ubuntu ile başlayabilirsiniz. :)

HasanPly8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1

HasanPly8

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Linux... Sıkıntı yaşamazsın. Sen sadece linuxu kur. Kalanını o kendisi halleder.
Ama ben windows 8.1 dede 7 dede ekran kartı bozuk devre dışı bırakmadan bilgisayar kullanılamaz halde oluyor linuxta aynı şey olursa napayım

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Ama ben windows 8.1 dede 7 dede ekran kartı bozuk devre dışı bırakmadan bilgisayar kullanılamaz halde oluyor linuxta aynı şey olursa napayım

Önce kurmadan deneyin. Sorun olmazsa kurulumu yaparsınız. Windows'tan geçişin kolay olması açısından Linux Mint'i önerebilirim.

KNMX

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,747
Sıralama bu şekilde olsun.
Mint XFCE, Manjaro KDE / XFCE, sonra da openSUSE dene.
Yanında kurarak da başlayabilirsin.

hakaya

Asistan
Reaksiyon puanı
109
Kötü bir sistem değil elindeki. XFCE yerine Cinamon veya KDE geçişi daha kolay kılar.

Hopeツ︎

Go for the EYES BOO. Go for the EYES! ?
Reaksiyon puanı
2,268
Linux distrolarından birini kurarsanız, açık kaynak geliştirilen nouveau, gallium gibi sürücüler otomatik olarak kurulumda sisteminize dahil edilir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta; Açık kaynak ekran sürücünüzden sahipli (Nvidia veya AMD) gibi 2b ve 3b performans beklemek yanlış olur. Siz zaten bilgisayarınızı kullanırken kartınızın sorunundan dolayı devre dışı bıraktığınızı ifade etmişsiniz, yani bu durum sizin için uygundur.

rise

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
3,247
Linux masaüstüne ulaşarak donanımla ilgili bilgileri oradan aktarırsanız daha hızlı ilerleriz.
Bu arada Manjaro, - neredeyse- her marka ve model ekran kartına sahipli (kapalı kaynak) sürücü sunabilen bir Linux dağıtımıdır.

muskecan

mustafakemalcan.com
Editor
Reaksiyon puanı
10
Linux kullanmanızı öneririm. Bu sayede hem bilgisayar bilginiz daha ileri bir seviyeye de taşınmış olur çünkü Linux, her zaman Windows gibi kolay değildir. Komut satırından işlem yapman gerektiği durumlar olabilir, oldukça keyiflidir.

Zamanla da Windows'tan daha performanslı ve güvenli bir ortamda bulunmanın keyfine doyamayacaksın.

Ek olarak, bence de Linux Mint, iyi bir başlangıç olabilir. Hem Windows'a benzerliği hem de düşük kaynak kullanımı sayesinde seni tatmin edecektir.

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
hem kararlı hem hafif olan Pardus XFCE 'yi kurmanı öneririm. İyi bir başlangıç olacaktır.

afulutas

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Windows 10 kullanıyordum. Hala da pc de yüklü. Öncelikle Pardus 17.3 kurdum. Onunla biraz Linux'a alıştım. Sonrasında elemantary kurdum. Masaüstünün kilitli gelmesi ve güncellemelerden sonra yavaşlaması nedeniyle (birazda hoşuma gitmedi) onu da kaldırıp Linux Mint 19 Tara Cinnamon kurdum. Çok hoşuma gitti. Windows'a çok benzemesi nedeniyle de zorluk çekmezsiniz. Mutlaka Linux kullanın derim. Windows'u hiç açmıyorum. :)

İzleVeÖğren

Öğrenci
Reaksiyon puanı
38
Pardus XFCE masaüstü hoşuna gitmezse aşağıdaki komut ile Pardusa cinnamon masaüstünü kurabilirsin.

apt-get install cinnamon