Sizce iPhone'unuza Planlı Eskitme Yapılıyor Mu?

Sizce iPhone'unuza Planlı Eskitme Yapılıyor Mu?

• Evet, Kesinlikle Yapılıyor

• Hayır, Sadece Gereksinimlerimiz Artıyor

• Emin Olamıyorum

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

Bu konuyu okuyanlar

mertkahveci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Herkese merhaba sevgili iOS kullanıcıları!

1-2 sene önceki telefonları günümüz güncellemelerini kurarak kullandığınızda oluşan yavaşlamalarla ilgili ne düşünüyorsunuz? Sizce bilinçli, planlı bir yazılımsal eskitme uygulanarak bizi yenisini almaya itiyorlar mıdır?

*Bu sadece iPhone için geçerli olmayabilir. Tüm Apple ürünleri veya Android ürünlerini de kapsayabilir fakat şu an ilgilendiğim tamamen iOS.

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Gelişen uygulamalar + depolama + gelişen işletim sistemi derken zaten bir şekilde mevcut sistem yetersiz kalıyor.Bilinçlidir bence.

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
şimdi şöyle bir durum var her ne kadar planlı eskitme yapılıyor desende programcı olarak düşündüğünde eskiden örneğin 50000 satır kod yazarken artık sistemin genişlemesi sonucu belki 75000 belkide 100000 satır kod ile çalışan sistemler donanıma yük bindirebilir. Ayrıca bazende 5000 satrı kod ile yaptığınızı 3000 satır ile de çözebilirsiniz, bunlarıda hesaba katmalısınız derim.

mertkahveci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
şimdi şöyle bir durum var her ne kadar planlı eskitme yapılıyor desende programcı olarak düşündüğünde eskiden örneğin 50000 satır kod yazarken artık sistemin genişlemesi sonucu belki 75000 belkide 100000 satır kod ile çalışan sistemler donanıma yük bindirebilir. Ayrıca bazende 5000 satrı kod ile yaptığınızı 3000 satır ile de çözebilirsiniz, bunlarıda hesaba katmalısınız derim.
Mutlaka istisnai durumları vardır. Fakat sorumun amacı gerçekten de bahane arkasına bile sığınarak yapılsa, böyle bir şeyi yapıyorlar mı?

MrtAltg

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
12,066
bence gerek yok hurafe derim hiç güncelleme yapmasanız bile bir müddet sonra size yavaş gelmeye başlıyacak o ilk aldığınız heves sizde kalmayacak o zmanki hızına alışacaksınız çünki

Samet UCA

Profesör
Reaksiyon puanı
2,915
Evet arkadaşın dediği gibi arka planda çalışan kod blokları asıl mesele zaten. Ancak firmalar kod bloklarını en aza indirmeye çalışıyorlar. Bence problem bir uygulamanın çalışma zamanında arka planda çalıştırdığı birden fazla teknoloji. Çünkü en basit uygulamalar bile çok farklı teknolojilere ihtiyaç duyabiliyor. Bunlarında sürekli geliştiğini düşünürsek artık sistemde yetersiz kalabiliyor.

Durmuşkandemir

Profesör
Reaksiyon puanı
1,098
İlk araba aldığın da 60 km hıza çıkarsın uçuyor gibi gelir insana sonra sürmeye alıştıktan sonra çok daha fazlasını istersin Yen'i modeller çıktık sıra o araba gözünden düşmeye başlar. Firma sana derki o Yen'i teknoloji yi kısmen senin arabana da uygulayalım (öyle bir firma Yok malesef ) ama senin araban da bazen düzen tutmaya bilir o yeniliğe sahip olursun ama sistem o anda yapılırken biz beş yıl sonra şu teknolojiyi yapacaz ona göre dizayn edelim diyemezler firma. Yani güncelleme nin suçu yok sıkıntı donanımın yetersiz kalması firma güncelleme vermese sonra topa tutacaklar ben neden güncelleme alamıyorum diye

SONG JOONG KI

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
3,025
Yazılımın yükü son model için hesaplanır. o yüzden yavaş gelir bize. Planlı olsa iphone 5 hala kullanılabilir bir telefon olmazdı. Günümüzde hala iphone 3 kullanan insanlar var.

seyhmus21

Profesör
Reaksiyon puanı
255
Aslında iphone'larda 3 sene de bir yenilemek lazım çünkü yazılımla beraber donanım yetersiz kalıyor ve saçma donma takılma yapabiliyor kardeşimim iphone 5s ve ios 9'da kesinlikle yeni sürüme geçirmedim çünkü geçirsem ne olacağını adım gibi biliyordum Şu anda ios 10'u en verimli kullanacabileceğiniz telefonlar 6 serisi ve 7 dir.

mertkahveci

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Aslında iphone'larda 3 sene de bir yenilemek lazım çünkü yazılımla beraber donanım yetersiz kalıyor ve saçma donma takılma yapabiliyor kardeşimim iphone 5s ve ios 9'da kesinlikle yeni sürüme geçirmedim çünkü geçirsem ne olacağını adım gibi biliyordum Şu anda ios 10'u en verimli kullanacabileceğiniz telefonlar 6 serisi ve 7 dir.
Evet, kesinlikle haklısınız. Ama bana biraz garip geliyor. Eğer donanımın yetersiz kalacağını biliyorsak, neden eski telefonlara güncelleme gönderiyoruz? Sadece 6 ve 7 serisine iOS10 gelmeliydi mesela.

Yeni özellikleri kullanmak için mi? Güvenlik için mi? Bunlar tartışılır bence. Fakat bilinçli olarak güncelleme dağıtıp sonra eski sürüme dönmeye asla izin vermemesi bence bencillik ve satışa zorlama olur.