Sizce Hangisi Daha Güvenli... Anket

Güvenlik Bakımından Sizce Hangisi Daha İyidir ?

• Msn

Kullanılan: 2 10.0%
  • Gmail

Kullanılan: 18 90.0%

• Kullanılan toplam oy
    20

Bu konuyu okuyanlar

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
Herkese iyi geceler...

Gmail
? Msn ?

Güvenlik açısından hangisi daha iyidir diye soruyor ayrıca bir de ek yapıyorum ... > Örneğin;

- Gmail de hesabın kurtarma e-postası ve gizli sorusunu, mail adresinin şifresini bilen herhangi bir kişi rahatlıkla değiştirebiliyor... Bunun için herhangi bir uyarı gönderilmiyor kurtarma e-postasına... Telefon numaranızı yazın o zaman diyenleri duyar gibiyim, duymadan önce belirteyim ki telefon numaramı google a vermek istemiyorum fakat güvenliği üst noktaya taşıması gerektiğini düşünüyorum...

- Msn de ise yukarıda belirttiğim güvenlik açığı yok, mail adresinizin çalınması durumunda daha önceden belirtmiş olduğunuz alternatif e-posta adresinize uyarı gönderiyorlar... Şifrenizi bilen şahıs mailinize yeni şifre koysa dahi, kurtarma e-postasını değiştiremiyor... Değiştirmek istediğinde ise microsoft tarafından alternatif mailinize anında uyarı geliyor... Fakat bu korumaya rağmen msn üstüne bir de telefon numaranızı da ekleyerek kendinizi korumanızı sağlıyor...

Atladığım bir yer mi var Gmail ile ilgili ? Neden google işgüzarlık yapıyor, istemeyen telefon numarasını vermez be adam, nedir bu insanları zorunlu bırakma durumu...

YellowRed

Müdavim
Reaksiyon puanı
27
ben ikisini de kullanıyorum. arayüz bakımından hotmail daha iyi geliyor bana. gmaile'in arayüzüne çıktığından beri ısınamadım. :)

utkesmer

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Bir insan düşünelim, adı Lütfü olsun. Lütfü'nün biri asıl kullandığı olmak üzere aşağıdaki gibi iki e-posta hesabı olsun.

[email protected] (Lütfü asıl bunu kullanıyor, diğerini çok eskiden kullanırmış.)

lutfuyar49[MENTION=17725]Gmail[/MENTION].com (Lütfü'nün ilk e-posta adresi bu.)

Lütfü, asıl kullandığı e-posta adresini açarken alternatif e-posta olarak artık hiç kullanmadığı diğer e-posta adresini belirtmiş olsun, yani "lutfuyar49[MENTION=17725]Gmail[/MENTION].com"u.

Lütfü, ilk e-posta adresini oluştururken de alernatif e-posta belirtmemiş olsun ki ilk e-posta adresi olduğu için bu çok doğal. Çoğumuz ilk e-posta adresimizi oluştururken daha alternatif e-posta ne demek onu bile bilmiyorduk zaten.

Lütfü ilk e-posta adresinin şifresini ve o adrese ait gizli sorunun cevabını çoktan unutmuştur ve işte kaderin bir cilvesi, gün gelir, Lütfü şu anda kullandığı e-posta adresinin şifresini de unutur. Şifresini geri almak ister ama gizli sorusunun cevabını bir türlü hatırlayamaz. Alternatif e-posta adresine şifre sıfırlama yönergeleri gönderilir ama Lütfü bunlara ulaşamaz.

Nnno da ne? Lütfü şifresini hatırlar. Sevinçten havalara uçar. Sonra aklına alternatif e-posta olarak başka bir e-posta adresi belirtmesi gerektiğini düşünür çünkü eskisine dair hiçbir şey hatırlayamıyordur. Bunun üzerine Lütfü yeni bir e-posta adresi oluşturur.

[email protected]

Daha sonra "[email protected]"un ayarlarına girer ve yeni alternatif e-postası olarak yukarıdaki hesabı tanımlamak ister.

And then...

WTF?! Lütfü alternatif e-postasını değiştirebilmek için alternatif e-postasına gönderilen onaylama linkine ihtiyacı olduğunu anlar. Lütfü, Microsoft'a küfretmeye başlar. Microsoft'un ne anası ne bacısı kalır.

Derhal bir gmail hesabı açan Lütfü, bir gün SDN'deki bu konuyu görür ve aklına çok eskiden 9GAG'de gördüğü bir resim gelir niyeyse.

di-AIL9.jpg

Çok sıkıldım harbi.

Elbruz46

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,338
Eğer bir hizmet bedava sunuluyorsa onda güvenlik müvenlik aranmaz :)
Ha güvenliği şifremi çalmasınlar olarak görüyorsan o konuda bir fikrim yok

engerex

Müdavim
Reaksiyon puanı
26
Güvenlik deniyorsa şifre dışında dolandırıcılıkta akla gelebilir.
gmail ile aliveli[MENTION=17725]Gmail[/MENTION].com olarak bir eposta alındığında buna benzer ali.veli[MENTION=17725]Gmail[/MENTION].com, a.l.i.v.e.l.i.[MENTION=17725]Gmail[/MENTION].com gibi adresler alınamaz.

Qzey

Asistan
Reaksiyon puanı
1
Güvenlik problemlerinin %95'i insandan kaynaklıdır. Şifrenin kırılması gibi bir şey günümüzde devlet ve askeriyedeki sistemler hariç mümkün değildir.
Şifrenizi 123456 veya ab1234abc gibi şifreler koyuyorsan yada güvenlik sorun "Nasılsın?" cevabı "iyiyim" ise bu durumda ne Hotmail'in ne Gmail'in suçu yok.

Ben daha çok Gmail alt yapısı üzerinde kendi domain'lerimi kullanıyorum ama Live Mail'de kullanıyorum.

HRNKC

Müdavim
Reaksiyon puanı
20
şifre , gizli soru vs ler...

9-9d4u-ejwk7_*934-yarw

gibi karışık kullanıyorum ki bu yazdığımdan uzunları da var :D