Sizce Hangi Config Dosyası Türü

Sizce?

• Kullanılan toplam oy
    4

Bu konuyu okuyanlar

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Akadaşlar çapraz platfrom bir uygulama yapmak istiyorum. Bu uygulama için config (ayar) dosyası türü sizce ne olur? Qt ortamında çalışıyorum. İstediğim Integer String veya Float değerleri sorunsuz okuyup yazmak.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
QT ile calismadigim icin pek bilmiyorum imkanlari ancak;
ini dosyasi windows ile özdeslendigi icin girme, ha keza parse etmek de cok mantikli degil.
3. parti bir plugin ile kolayca parse edebilecegin seylere bak. Ben sansimi json ya da xml den yana kullanirdim. .Net dünyasinda xml i kolayca deserialize edip object dünyasina cevirebiliyorsun ve 3. parti bir plugine gerek yok. Ancak json icin newtonjson gibi bir library kullanarak deserialize edilebilir. QT nin sundugu imkanlar dogrultusunda en uygun secimi yapmalisin.

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
QT ile calismadigim icin pek bilmiyorum imkanlari ancak;
ini dosyasi windows ile özdeslendigi icin girme, ha keza parse etmek de cok mantikli degil.
3. parti bir plugin ile kolayca parse edebilecegin seylere bak. Ben sansimi json ya da xml den yana kullanirdim. .Net dünyasinda xml i kolayca deserialize edip object dünyasina cevirebiliyorsun ve 3. parti bir plugine gerek yok. Ancak json icin newtonjson gibi bir library kullanarak deserialize edilebilir. QT nin sundugu imkanlar dogrultusunda en uygun secimi yapmalisin.
Daha önce jsonpp (adı buna benzer birşeydi) c++ kütüphanesini kullanmıştım. Daha iyi bir öneri gelmezse sanırım yine onu kullanacağım.

Birde kullanımı basit olsun istiyorum. Mesela .net teki XML kütüphanesi kullanımı kolay ama uygulama büyümeye başlayınca kod karışmaya başlıyor.

ertan2002

Asistan
Reaksiyon puanı
112
c# biliyorsan xamarin deneyebilirsin. Belki xamarin.forms senin icin daha uygun olabilir. Xaml tabanli yapabiliyorsun uygulamalari.. Eger cok komplike uygulama yapiyorsan xamarin.ios, xamarin.android gibi teknolojileri tercih edebilirsin..

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
c# biliyorsan xamarin deneyebilirsin. Belki xamarin.forms senin icin daha uygun olabilir. Xaml tabanli yapabiliyorsun uygulamalari.. Eger cok komplike uygulama yapiyorsan xamarin.ios, xamarin.android gibi teknolojileri tercih edebilirsin..
Yaptığım uygulama itibariyle xamarin uygun bir seçim olmayacaktır. Ayrıca çapraz platform da desteği çok performanslı olmaz.

gdsasdwe2134

Asistan
Reaksiyon puanı
94
Bu iş için Qt'da QSettings adlı bir sınıf var. Bunu kullanmanı öneririm. Bunun dışında JSON işleri için Qt'da ilgili sınıflar var.
Qt'un barındırdığı sınıfları buradan görebilirsiniz.
Eskiden doğru dürüst bir internet erişimim olmadığı için Windows da Qt'nin kendi Json kütüphanesini kullanırken, Linux tarafında 3. parti kütüphane kullanmak zorunda kalıyordum. (Windows için son sürüm Qt elimde mevcuttu ama aksilik bu ya Linux ta ki Qt sürümünde Json kütüphaneleri yoktu :))

Qt'nin kendi sınıfı yerine (QSettings) JSON veya Xml gibi başka çatılar tarafından da desteklenen genel bir model kullanmak bana daha mantıklı geliyor.

Ben Kenobi

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,155
json veya ini bence en iyisidir.
ikisi de performans olarak xml'e göre bir tık üsttedir.
json formatı ileride database ile entegre etme ihtimaliniz varsa ona da uyumlu çalışır bu bağlamda.
xml ise daha yavaş olmasına rağmen daha komplike hiyerarşi ve özel format gerektiren tipler vs varsa kullanılmalıdır.
bu bağlamda xml ile kendinize ait programlama dili dahi üretip parse edebilirsiniz.
ama dediğim gibi çoğunluk için json daha iyi ve performanslı bir seçenek.

ek not: json veya ini parse edilirken dosyada bir yerde yanlışlık varsa o kısım bypass edilip geri kalan hepsi parse edilebilir lakin xml'de bir yerde yanlışlık varsa yapısı gereği kalan tüm bölümler iptal olur.

---- Mesajlar birleştirildi ----

ek not 2: microsoft'un json parser'ını kullanmayın, her yerde maalesef şuursuzca tavsiye ediliyor ama çok aşırı yavaş, öyle ki php programlama dilini entegre edip üzerinde bir betik çalıştırmak dahi daha hızlı.

Son düzenleme:

Recep KARAMANLI

Öğrenci
Reaksiyon puanı
2
Normal şartlarda json derdim ama. Windows uygulama geliştirirken kullandığınız dilin json parse kütüphanesi varmı, varsa nasıl çalışıyor bakmak lazım. Json'u eleyince en mantıklısı xml geliyor bana.

Son mesajlar