Sizce Hangi Bölümü Seçmeliyim?

Bu konuyu okuyanlar

Nairobili

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Merhabalar! Umarım konumu doğru yere açmışımdır, biraz yeniyim de ?

Anadolu lisesi 10. sınıf öğrencisiyim. Liseye dil bölümü hayaliyle başladım şu an Norveççe, Fraoece gibi birçok dile ilgi duyuyorum. Ama artık dil öğrenme işini hobi olarak yapmaya karar verdim, çünkü gelişen teknoloji ile gelecekte tercümanlara ihtiyaç duymayacağımızı düşünmeye başladım.

9. sınıftayken yazılım dersi aldım Pythonu öğrendim, çocukluğumdan beri bilgisayarlarla haşır neşirim ama bir bilgisayar mühendisi olmaya güzel gözle bakamıyorum.

Canlılara da ilgim var biyolog olmak istiyorum dolayısıyla sayısal seçeceğim ama sayısal derslerim kötü. Hatta geçen sene iki dersten kalmıştım (2. dönem ikisinden de geçtim) Çok aşırı üzerine düşersem bir ihtimal yapabiliyorum ama hemen anlayamıyorum. Eve gidip saatlerce veya bazı konular için günlerce tekrar yapmam gerekiyor.

Sizce sayısal seçip bu kadar derse, konuya katlanmalı mıyım? Yoksa dil seçip rahatıma mı bakmalıyım?

Edit: Eğitim bölümünü bulamayınca direkt konu dışına açtım. Keşke sayfayı biraz daha aşağıya kaydırsaydım. Bütün forumdan özür dilerim ?

Son düzenleme:

kmurat

Müdavim
Reaksiyon puanı
3,711
En sevdiğini seç.

ulassblc

Asistan
Reaksiyon puanı
2
Diş bölümü okuyup sayısaldan kaçacağını sanma sakın ola!!! Üniv sınavında binlerce kişiyi atlayabilmen için sayısala ihtiyacın olacak ;) sayısalı yaparım diyorsan sayısala devam et, eşit ağırlıkı yapabiliyorsan eşit ağırlıktan devam et, ha bunları yapamıyorsan hiç durma dil bölümüne gir en kötü , dil edebiyat okuyabilirsen ünivde gir bu bölüme!! Dil edebiyat okumak ünivde; çok kitap okumayı sevmen lazım!! Ona göre düşün karseşim. Deneyimlerimi sana aktardm

DKN NZY

Müdavim
Reaksiyon puanı
10,146
Anladığın ve sevdiğini seç

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Şimdi 50 60 yıl o işi yapıcaksın. En çok hangisini yaparken mutlu olucaksın? Meslek seçerken o mesleğin geleceğine bakılmalıdır fakat asla 1. Kriter olamaz. Sevdiğin ilginin ve yeteneğinin olduğu sonra da geleceğini uygun gördüğün meslek senin için idealdir.

Ben Bilgisayar mûhendisliği okuyorum 10. Sınıfta matematikten 02 aldım 11.sınıfta kimyadan 08 aldım fakat üniversite sınavında en iyi netlerim matematik ve kimyadaydı. Bu derslerde niye başarısızım diye bir araştır. Çalışmaman üstüne düşmemen veya yanlış çalışman yüzündenmi yoksa herkesle aynı şekilde çalıştığın halde iyi gelmemesi mi?

Şu test sana yardımcı olabilir: Hangi mesleği seçmeliyim?