Sizce dolar ne olur?

Bu konuyu okuyanlar

yusufbabahd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bu doların hali ne olur sizce düzelirmi yoksa dahada böyle devam edermi

orcnd

Dekan
Reaksiyon puanı
255
keşke böyle kalsa fakat daha yokuşun başındayız.
13 aralıkda fed toplantısı var. eğer faiz arttırımı kararı çıkarsa daha da yükselir dolar.
trump seçildi ama daha göreve başlamadı.
2017 ocak 20 sinde başlayacak göreve. eğer söz verdiklerini yapmaya başlarsa dolar tekrar yükselmeye başlar.
o tarihten sonra benim bildiğim bir olay yok planlanan.
eğer birileri batarsa onun da etkisi olur dolara.
ama mutemelen tavanı 2017 ocakta göreceğiz.

hükümet tusunamiye yakalanmış gemi tayfası gibi suyu boşaltmaya çalışıyor.
fakat dalgalar o kadar büyük ki 1 kova boşaltıyorsun 100 kova su geliyor.
bu aşamada türkiyenin tek başına karşı koyması imkânsız.
önceki krize avrupa ile birlikte karşı durmuştuk artık avrupa birliği diye birşey de pek kalmadı.
özelikle ingilterenin ayrılması ve yünanistanın batması almanyanın elini sıkıştırdı.

yanıldığım nokta varsa lütfen düzeltin. uzmanlık alanım değil dinlediklerimi paylaştım.

MoMoLa

Asistan
Reaksiyon puanı
50
Sakın inanıp dolar bozdurmayın. Eğer bu iş halkın dolar bozdurmasına kaldıysa bazı şeyler çoktan başlamış demektir.

uydu3405

Doçent
Reaksiyon puanı
115
Bence biz Türk milleti ve hükümetimizin planlı yönetimiyle inşallah atlatacağız bu kur operasyonunuda

!/|Believer|\!

Doçent
Reaksiyon puanı
214
Dolar ne olur bilmiyorumda özellikle elektronik ürünlerde alım gücü iyice düşecek. Çoğu insan fiyat performans ürünü almaya yönlenecek.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Bana göre 2017 sonu 4,5-5'i görür. Şimdi çok diye düşünüyorsanız bunlar iyimser tahminlerim.

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Dolarıda batsın bu fiyatlarda batsın yetti harbiden ..

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Dolar uzun zamandır yükseliyor ve bu yükselişler de (sadece Türkiye ye karşı değil) bir silah gibi kullanılıyor. Uzun vadede doların yüksek kalması, ABD'de üretilen ürünlerin dış piyasada rakipleriyle yarışamaz duruma gelmesine sebep olur (Ayfon Çin'de üretiliyor)
Ve ABD'ye giden malların da dolar kursu nedeniyle, Gümrük vergilerine rağmen daha ucuz kalmalarına neden oluyor. Tahminime göre bir süre daha böyle gider ve sonra 3.4-3.6 arası oturur. Ayfonlar da kısmen üretenin elinde kalır. Dolar Amerikanın en etkili silahı. Bütün silahlar gibi o da bazen geri teper.

_FAUST_

Dekan
Reaksiyon puanı
1,612
Böyle devam ederse yükselir.:(

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Dolar uzun zamandır yükseliyor ve bu yükselişler de (sadece Türkiye ye karşı değil) bir silah gibi kullanılıyor. Uzun vadede doların yüksek kalması, ABD'de üretilen ürünlerin dış piyasada rakipleriyle yarışamaz duruma gelmesine sebep olur (Ayfon Çin'de üretiliyor)
Ve ABD'ye giden malların da dolar kursu nedeniyle, Gümrük vergilerine rağmen daha ucuz kalmalarına neden oluyor. Tahminime göre bir süre daha böyle gider ve sonra 3.4-3.6 arası oturur. Ayfonlar da kısmen üretenin elinde kalır. Dolar Amerikanın en etkili silahı. Bütün silahlar gibi o da bazen geri teper.
Dolar daha da artacak. 3.4-3.6 hayal.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Gerçekleşmeyen tüm hesaplar, öngörüler hayal olur.

Reaksiyon puanı
227
AMD Zen hayal olacak gibi çoğu kimseye.
Ben 700 dolarımı bozdurdum. :) Devlet'e ve insanlarımıza destek olsun sizde bozdurun. Çin'den alış veriş yaparız R.T. Erdoğan gitmiş çin parası ile ödeme yapalım demiş. Ne ala olur inşallah.

Metin_3737

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Ekonomide istikrar var diye ne kadar açıklama yapılırsa yapılsın,malesefki kriz süreci başlamış durumda arkadaşlar,piyasada sıcak para dönmüyor ve kitlenmiş durumda milletin elindeki dolarları bozdurması manasız,madem dolar bozdurma ile sorun çözülüyor ve halka bu şekilde çağrı iletiliyor o zaman başlangıcı hükümet ziraat bankasında ki milyonlarca doları bozdurarak yapacak ki halkı teşvik etsin.Son olarak alım gücü giderek azalıyor arkadaşlar bundan önce hatırlayın amiral gemileri 2 bin tl standartında idi şimdi ise 4-5-6 bin tl lerde.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Ülkemizde kriz olmadığı bir dönemi ben hiç hatırlamıyorum ki. Bildiğim bileli bu ülkede bulutsuz havada kriz çıkar ve hep zarar görürüz. Önlemler ne olursa olsun. 1993 de de bu şekilde Dolar önüne geçilemez bir şekilde artıyordu. O dönemin Başbakanı ve Amerikada okumuş, yetişmiş, tecrübeler edinmiş ve Ekonomi uzmanı olan Tansu hanım (o günlere kadar kendisini sempatik bulurdum) biz daha önce hiç duymadığımız bir terim öğretmişti. Doların öngörülemeyen yükselişini denetlenebilir bir (geçici) yükselişe çevirebilmek için, Dolara bira kredi tanındı ve adına devuluasyon dedikleri yöntem ile Dolar bir gecede 50% daha değerlendirildi. Artık bir sene boyunca bu değer kalır veherkes önünü görebilir diye olay açıklandı. Bir gecede Dolar sahiplari zengin oldular (zaten zeginlerin doları vardı)

Bu harika fikrin sonucu olarak, dolar daha da hızlı bir artışa geçti ve o sene inflasyon 110% üstü olarak gerçekleşti. Biraz param vardı, üç ayda kuş oldu. Bir 125 lik motor alabilirdim, mobilet bile alamaz oldum. Sonraki senelerde herkes Dolar sahibi oldu, çünkü Türk lirası bir kaç sene içinde Türkiyede geçmez olmuştu.

Erdoğanın yönteminin daha çok bir piskolojik yöntem olduğunu düşünüyorum. Kimsenin doları yok, ama bir dert ortaklığı var. (Benim Dolarım yok) Bir ortak dayanışma ortamı yaratıyor diye düşünüyorum. Tabii hükümetin hangi konuarda ne önlem aldığı konusunda teknik bir bilgim yok. Bu benim algılamam. (Tansu Çıllerin öngörüsü tutmamıştı) Erdoğanın veya Hükümetin başarısı ne derecede olur, onu bir kaç ay içinde göreceğiz.

Reaksiyon puanı
227
Arkadaşlar sadece bozdurmak değil. Çinliler ile anlaşıyoruz. Çin parası ile ödeme yapacağız. Rusya için Rus parası ile. ;) Çinden almak daha mantıklı olur. Büyük firmalar buradan ürün aldığında çin parası ile herkese yansır bu. Yeterli anlaşılsın. İlk görüşmede Amazon ücretsiz kargo başlattı. 75 Dolar sınırı 150 olacak sabır sadece. Adımlar atılıyor.

Darbe olmadı ekonomimize deniyorlar. Ki Çin'e yönlendirdi bizi daha iyi olur ama zaman alır.

RoccoNiyd

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Bu fiyatın yıllarca gideceğine inanmıyorum.Ülkemizdeki ve dünyadaki belli olaylar sona erdiğinde düzelebilir.Hatta uzun sürerse bu artıştan Amerika bile sorun yaşar.

Halktan Biri

Dekan
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Bu fiyatın yıllarca gideceğine inanmıyorum.Ülkemizdeki ve dünyadaki belli olaylar sona erdiğinde düzelebilir.Hatta uzun sürerse bu artıştan Amerika bile sorun yaşar.
15 yıldır Dolar atıyor. Şu saatten sonra düşmesini beklemeyin.

M. Samet

Doçent
Reaksiyon puanı
91
Ben düşmesini beklemiyorum. En iyi ihtimalle yükselişi durur.

Reaksiyon puanı
227
Kimin ürün daha iyi ise onu alırım. AMD İntel fark etmez. Ama 6900k 4500 Tl vermem değmez bence. Bütçenin iyi olması demek israf anlamına gelmez. Dolar yüzünden 5000 Tl fark edecek sistem. 15.000 hesaplamıştım. 20'ye yaklaşacak...

giskur11

Profesör
Reaksiyon puanı
160
Ülkeden sıcak para kaçıyor kendi kendimize kalıyoruz yavaş yavaş bazı şeyler değişecek Türkiye'de.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bazıları kredi alıp, o kredi ile dolar satın alıyorlarmış. Bu doğruysa, birileri yığınak yapıyor ve bekledikleri seviye geldiğinde kâr satışlarına başlayacaklar. Bu durumda bu saat'ten sonra dolar alan olursa, elinde patlayabilir. Daha önceki dolar artışlarında bu şekilde bir arkadaşım yaklaşık 15.000 tl'sini kaybetmişti. O başkasının tiyo'su üzerine arabasını satıp, dolar almıştı. Bir operasyan varsa, yandaşlar vasıtasıyla yürütülüyor.

Apocalypse_

Profesör
Emektar
Reaksiyon puanı
1,271
Dolar umrumda değil de para kalmadı cepte

utkuversus

Rektör
Emektar
Reaksiyon puanı
13,186
Bu ülkede yaşanmaz. Biletimi alıp gidiyorum. Dolar bozdurmak da ne oluyor?

okinkurt

Profesör
Reaksiyon puanı
1,233
Bizim millet şakşakçılığı bırakmadan bir halt düzelmez esas kim nereyi desteklerse desteklesin hep şak şak direk bir siyasi görüşü hedef almıyorum genel yorumdur ....

Yeşil Okçu

Profesör
Reaksiyon puanı
1,811
Millet akıllanmalı . Ama akıllanmıyor işte sorun bu .