Sizce Bu Üniversitede Okumalı mıyım ?

Bu konuyu okuyanlar

onur00610

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Arkadaşlar, Meslek lisesi mezunuyum haliyle puanım düşüktü tercihlerde ise Amasya Merzifon üniversitesi | bilgisayar programcılığı (2 yıllık) çıktı. Sanırım kötü bir üniversite sizce bu üniversiteye gitmeli miyim ? Yazılıma karşı çok ilgim var. Bir de üniversitenin iyi kötü olması neye göre belirleniyor ? eğitimine mi yoksa ismine filan mı ? örnek; kötü üniversite okuyup kendi çabamla bir şeyler yaparsam üniversitenin çok bir önemi kalır mı ? ve bir de İşe alım yaparken üniversite isimlerine çok dikkat ediyorlar mı ? bu konular hakkında yardımcı olursanız sevinirim.

IDAHO

Doçent
Reaksiyon puanı
192
Üniversitenin ismimin çokta önemli oldğunu düşünmüyorum.. Bence 2 yıl okuyup DGS sınavı ile bilgisayar mühendisliğine geçiş deneyebilirsiniz.. Eğer olmazsa internetten de kendinizi geliştirebilirsiniz diye düşünüyorum

onur00610

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Üniversitenin ismimin çokta önemli oldğunu düşünmüyorum.. Bence 2 yıl okuyup DGS sınavı ile bilgisayar mühendisliğine geçiş deneyebilirsiniz.. Eğer olmazsa internetten de kendinizi geliştirebilirsiniz diye düşünüyorum
Zaten ben sevdiğim alanda kendimi geliştireceğim den eminim ancak Kötü üniversite derken, üniversitenin öğrenciye verdiği eğitim konusunda mı kötü oluyor onu anlamadım.

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Şimdi eğer ben üniversite hayatı yaşamak istiyorum gibi düşüncelerin varsa çok büyük ihtimal bunlar olmayacak neden dersen o okula çok yakın bir okulda 2 sene okudum. Vezirköprü MYO. İlk günlerimde istanbula geri dönmeyi düşündüm ama bitiremedi de geldi demesinler diye dönmedim.
Daha sonra arkadaş edinince ortam filan daha çekilir ve eğlenceli bir hal almaya başladı. Hayatım boyunca unutamayacağım arkadaşlıklar ve anılarımı beraberimde yanıma aldım.

Ama normal bir üniversite hayatın olmayacak. Okulun tam konumunu bilmiyorum ama kırsal bir bölgede olması lazım.
Eğitime gelince bu biraz şans işi olabiliyor "MYO"larında. Benim hocalarımın hepsi bilgisayar mühendisliği yapmış piyasada bulunmuş kişilerdi dolayısıyla ders saatlerinin çok büyük kısmında bize iş hayatlarında edindikleri tecrübeleri ve işe yarayacak bilgileri verirlerdi.

İyi bir üniversite hayatın olmayacak ve köy gibi biyerde okuyacaksın. Burada ki en önemli şey üniversitedeki hocalarındır.
2 sene çabuk gelir geçer. Ben burada ne b*k öğrenicem şu hale bak derdim ama o şartlara rağmen hocalarımın desteği ile OMÜ için C# uygulaması geliştirerek ödül aldım. Fakülte tarafından özel olarak etkinliklere çağırıldım. Gece gündüz kod yazdığım oldu. Sınıf birinciliği ile bitirdim. Dolasıyla 2 sene içerisinde ne olursa olsun çok farklı seviyelere geleceksin. İş sende bitiyor.

Geçmiş olsun.

onur00610

Asistan
Reaksiyon puanı
27
Şimdi eğer ben üniversite hayatı yaşamak istiyorum gibi düşüncelerin varsa çok büyük ihtimal bunlar olmayacak neden dersen o okula çok yakın bir okulda 2 sene okudum. Vezirköprü MYO. İlk günlerimde istanbula geri dönmeyi düşündüm ama bitiremedi de geldi demesinler diye dönmedim.
Daha sonra arkadaş edinince ortam filan daha çekilir ve eğlenceli bir hal almaya başladı. Hayatım boyunca unutamayacağım arkadaşlıklar ve anılarımı beraberimde yanıma aldım.

Ama normal bir üniversite hayatın olmayacak. Okulun tam konumunu bilmiyorum ama kırsal bir bölgede olması lazım.
Eğitime gelince bu biraz şans işi olabiliyor "MYO"larında. Benim hocalarımın hepsi bilgisayar mühendisliği yapmış piyasada bulunmuş kişilerdi dolayısıyla ders saatlerinin çok büyük kısmında bize iş hayatlarında edindikleri tecrübeleri ve işe yarayacak bilgileri verirlerdi.

İyi bir üniversite hayatın olmayacak ve köy gibi biyerde okuyacaksın. Burada ki en önemli şey üniversitedeki hocalarındır.
2 sene çabuk gelir geçer. Ben burada ne b*k öğrenicem şu hale bak derdim ama o şartlara rağmen hocalarımın desteği ile OMÜ için C# uygulaması geliştirerek ödül aldım. Fakülte tarafından özel olarak etkinliklere çağırıldım. Gece gündüz kod yazdığım oldu. Sınıf birinciliği ile bitirdim. Dolasıyla 2 sene içerisinde ne olursa olsun çok farklı seviyelere geleceksin. İş sende bitiyor.

Geçmiş olsun.
Haklısınız, hocam bir de ben bu üniversiteye gidersem yurtta kalmayı tercih etmeyi düşünmüyorum çünkü kişisel olarak rahat ve kendi halimde biri olmayı daha çok tercih ediyorum bu yüzden de gidersem de biraz maddi yönden zorlanabilirim acaba gittiğim zaman bana Devlet tarafından verilen burs ücretlerinden çıkma ihtimali var mıdır ? Bu işler nasıl oluyor bir bilginiz var mı ? Bir de siz yurtta mı kaldınız yoksa ?

Samet UCA

Müdavim
Reaksiyon puanı
2,912
Haklısınız, hocam bir de ben bu üniversiteye gidersem yurtta kalmayı tercih etmeyi düşünmüyorum çünkü kişisel olarak rahat ve kendi halimde biri olmayı daha çok tercih ediyorum bu yüzden de gidersem de biraz maddi yönden zorlanabilirim acaba gittiğim zaman bana Devlet tarafından verilen burs ücretlerinden çıkma ihtimali var mıdır ? Bu işler nasıl oluyor bir bilginiz var mı ? Bir de siz yurtta mı kaldınız yoksa ?

Devlet yurdu diyorsun bilgim yok ben özel yurtta kaldım çünkü bizim orda erkek devlet yurdu yoktu. Vardı daha doğrusu ama erkekleri almıyorlardı insanları SIĞ olduğu için.

Özel yurt ile söyleyeceklerim şunlar;

Bak kardeşim yurt işleri biraz değişik. Ben yurttada kaldım apartdada kaldım(yurdun biraz gelişmişi) ve evdede kaldım.
Bazı yurtlarda tek kişilik 2 kişilik odalar var. Eğer erken gidersen o odaları kaparsın. Diğer türlü çok rahatsız olursun yurt ortamında çok kaypak adam olur. Ben 23 kişiyle aynı yurtta kaldım kimisi sabaha kadar ses yapar kimisi sabaha kadar müzik dinler kimisi sabaha kadar ışığı kapatmaz neler neler.

Şimdi sen yurda kayıt yaptırırken sana kesinlikle şunu diyecekler ; "kardeşim biz senelik kayıt yapıyoruz. Şu senete imza atıyorsun".
Sende bunun üzerine "abicim benim maddi durumum iyi değil. Dolasıyla ben yarım dönemden sonra memlekete dönebilirim. Sen bana yarım dönemlik senet imzalat" diyeceksin. Bu şekilde eğer yurdu beğenmezsen diğer dönem çıkabilme şansın olur aksi halde 1 sene boyunca o yurtta kalmak zorunda kalırsın. Bak bu dediğimi unutma yoksa 1 senelik senedi kitlerler sana.

Gelelim yurt hayatına. Mümkünse ağır başlı ol öyle herkese arkadaşlık kurma. Yoksa tepene çökelerler. Geç odana dersini çalış. 1-2 kafa arkadaş bul onlarla yürü. Ben tam aksini yaptım ama 2 sene boyunca da kavga ettim. Keşke bu yazdıklarımı yapsaydım ama akıl verenim pek olmadı.

Yurtta edineceğin 1-2 senin gibi arkadaşın olacaktır en kötü sınıfından olur şüphen olmasın. Onlarla daha sonra eve çıkabilirsin. Yada gittiğin yerde etrafı yavaş yavaş tanıdığından daha rahat kalabileceğin bir yer bulabilirsin. Ama önemli olan ilk 1-2 ay ve biraz önce yazdığım senet muhabbeti.

Devlet bursuna gelince. Devlet bursu çıkar sen merak etme yeter ki başvuru yap.

ümit yıldırtan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
1
Üniversite okumayıp yazılım konusunda çok uzman örnek kişiler var(Ör SDN de). Bu yüzden Üniversite katiletisine çok takılmamak gerek. Yapacağın işte uzmanlaşmak çok daha önemli