Sizce bu işlemci oyun için uygun mu?

Bu konuyu okuyanlar

osmanmertt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Merhabalar arkadaşlar. Ben bir oyun bilgisayarı topluyorum. Bu yüzden biraz araştırma yaptım. İntel ve Amd arasında çok kararsız kalmış bulunmaktayım. Aşağıdaki adreste amd bi işlemci var. Sorduğum kişiler amd işlemciyi tavsiye etmiyorlar. Birde sizin görüşlerinizi almak istedim. ( Gta 5 kaldıran bilgisayar her oyunu kaldırır derler. Sizce bu işlemci kaldırır mı? )

AMD FX X8 8350 Soket AM3+ Wraith Soğutucu 4.0GHz 16MB Önbellek 32NM İşlemci

MuhammedSC

Müdavim
Reaksiyon puanı
484
Amdden uzak dur. 3 kurus fazla ver kafan rahat olsun. I5 6500 falan geliyor galiba ayni fiyata.

squidword

Doçent
Reaksiyon puanı
68
Merhabalar arkadaşlar. Ben bir oyun bilgisayarı topluyorum. Bu yüzden biraz araştırma yaptım. İntel ve Amd arasında çok kararsız kalmış bulunmaktayım. Aşağıdaki adreste amd bi işlemci var. Sorduğum kişiler amd işlemciyi tavsiye etmiyorlar. Birde sizin görüşlerinizi almak istedim. ( Gta 5 kaldıran bilgisayar her oyunu kaldırır derler. Sizce bu işlemci kaldırır mı? )

Toplam bütçe ne kadar?

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Oyun için uygun bir işlemci ama bu fiyata alabileceğin çok daha iyi performans verebilecek ürünler var. FX serisi 2012'nin teknolojisiydi yanlış hatırlamıyorsam. Çok yüksek bir oyun performansı bekleme bundan ayrıca ısınacak bu işlemci eski mimarisinden dolayı. Dolayısıyla bilgisayarın çok uzun ömürlü olmayacak ve parçaların bozulmaya meyilli olacak. Isı her parçayı bozabilir. Sana tek bir tavsiyem var, daha güncel ve yeni mimarisi olan, piyasaya son sürülen serilere bak.

İntel'de 5. nesil ve sonrasında
AMD'de Ryzen'lere

Bence şu an intel AMD'den daha bütçe dostu bu arada bunu da eklemek isterim.

Neutral

Müdavim
Reaksiyon puanı
179
Mayıs civarı AMD Ryzen R5 ve R7 çıkacak 800-100 TL arasında olur.

Senin baktığın FX 8350 de 800 TL civarı yani bu 5 yıllık işlemciyi alma alırsan 5 yıllık anakartta almış olacaksın. Değmez.

Mayıs haziranı bekle. AMD önerilmeyecek bir işlemci değil önerilir. Zaten 2 tane işlemci var piyasada.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
AMD'nin eski günlerdeki gibi 300-400TL'ye düşük bütçeli işlemciler üretmeye ihtiyacı var bence. Şimdiki fiyatları çok yüksek belki yeni çıktıkları içindir ama...

Benim bütçemin yeteceği şeyi söyleyim mi ?

350TL Anakart (MSI Gaming misal)
250TL RAM (8GB DDR4)
550TL RX460 (Asus ve Sapphire var)
350TL İşlemci

Bu işlemci bölümüne alabileceğim modern bir AMD işlemci yok bugün.

Evil7

Asistan
Reaksiyon puanı
85
Benim tavsiyem İntel yönünde. i5 veya i7 lere bakabilirsin işlemci konusunda herzaman İntel bana göre. bir de AMD Ryzen çıkıyor onu da bekleyebilirsin

osmanmertt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6
Toplam bütçe ne kadar?

3000 tl civarı bir bütçem var...
--- Gönderi Güncellendi ---
Benim tavsiyem İntel yönünde. i5 veya i7 lere bakabilirsin işlemci konusunda herzaman İntel bana göre. bir de AMD Ryzen çıkıyor onu da bekleyebilirsin

Benim de düşüncem intel yönünde ama benim istediğim yada bana uygun olan olan işlemci hangisi onu bulmakta zorlanıyorum

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
3bin bütçeyi sadece kasaya verecekseniz i5 işlemciyle sistem dizebilirsiniz zaten çok rahat ki alacağınız işlemciye biraz daha para katarak i5 7400 gibi bir işlemci alabilirsiniz.

osmanmertt

Öğrenci
Reaksiyon puanı
6

Benim de düşüncem intel yönünde ama benim istediğim yada bana uygun olan olan işlemci hangisi
--- Gönderi Güncellendi ---
3bin bütçeyi sadece kasaya verecekseniz i5 işlemciyle sistem dizebilirsiniz zaten çok rahat ki alacağınız işlemciye biraz daha para katarak i5 7400 gibi bir işlemci alabilirsiniz.

Ama i5 gibi bir işlemci oyunları oynarken sıkıntı yaratmaz mı? Mesela gta5 cs:go gibi online oyunlarda...

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Ama i5 gibi bir işlemci oyunları oynarken sıkıntı yaratmaz mı? Mesela gta5 cs:go gibi online oyunlarda...

Sadece oyun oynamak için i7 almak gereksiz. Daha yoğun işlemci gerektiren işler (yayın yapmak vs) için alınmalı. İşlemci isteyen oyunlarda bile i5 size yeterli olacaktır.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Sadece oyun oynamak için i7 almak gereksiz. Daha yoğun işlemci gerektiren işler (yayın yapmak vs) için alınmalı. İşlemci isteyen oyunlarda bile i5 size yeterli olacaktır.
i3 kullanıcısıyım, i3 2100 günümüz oyunlarının büyük bir kısmında hala iyi ve tamamen oynanabilir. Ekran kartım ve RAM'im bir yerde tıkanıyor. 6. ya da 7. nesilden bir i3 işlemcinin arkadaşı en azından 3-4 yıl yanıltmayacağı kanaatindeyim 6 yıllık bir bilgisayarda oyun oynayan biri olarak :)

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
i3 kullanıcısıyım, i3 2100 günümüz oyunlarının büyük bir kısmında hala iyi ve tamamen oynanabilir. Ekran kartım ve RAM'im bir yerde tıkanıyor. 6. ya da 7. nesilden bir i3 işlemcinin arkadaşı en azından 3-4 yıl yanıltmayacağı kanaatindeyim 6 yıllık bir bilgisayarda oyun oynayan biri olarak :)

Bende de zaten i3 6100 var şu an ucuz yollu oyun bilgisayarı topladım kendime 1 ay önce. :D Stok olsa g4560 pentium alıp daha da ucuza getirecektim. Ama bütçem yüksek olsa ucuz bir i5 alırdım yine de daha ileri yönelik olması için.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Bende de zaten i3 6100 var şu an ucuz yollu oyun bilgisayarı topladım kendime 1 ay önce. :D Stok olsa g4560 pentium alıp daha da ucuza getirecektim. Ama bütçem yüksek olsa ucuz bir i5 alırdım yine de daha ileri yönelik olması için.
i5 alsam bunu sadece çoklu görev için (Oyun açıkken arka planda chrome açık bırakabilmek için misal) 16 GB ram ile alırdım

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
i5 alsam bunu sadece çoklu görev için (Oyun açıkken arka planda chrome açık bırakabilmek için misal) 16 GB ram ile alırdım

Ben onu şu an da yapıyorum. :D 16 ram olsa bellek sorunu da olmaz gerçi 8 de de olmuyor da kafa rahat değil yine de.

kadirirdem

Müdavim
Reaksiyon puanı
708

Şuan alacaksan İntel öneririm ama acelen yoksa ki bence bekle Yeni Ryzen serileri gelecek onlardan alırsın...

Flardryn

Asistan
Reaksiyon puanı
144
Aynen çıkacak ryzen 3 ve 5 ler beklenebilir acele yoksa.

stinghardyzz

Müdavim
Reaksiyon puanı
747

Artık bu işlemci miladını doldurdu uzakdur