Sizce bu çikolatada domuz katkısı varmıdır...?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve spybot tarafından 7 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. ikspi

ikspi Profesör

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Normalde Allahu teala'nın adına kesilmeyen et yenmez. Ancak biz O'nun adına değil de başka bir şeyin adına kesildiğini duymadıkça yememizde sakınca yoktur. Tabi gayri müslimlerin kestikleri hariç. Çikolatada domuz yağı var mı yok mu bilmem ama çoğu içecekte alkol olduğu söyleniyor. İşin kötü yanı da; alkolsüz içecekler tebliğimidir nedir.. işte ona göre bir miktarın altındaki alkol miktarı önemsiz kabul ediliyor. Ama buradaki ölçü şudur: Suyun içine 1 damla idrar kaçsa içilmeyeceği gibi 1 damla alkolde olsa içilmemeli, belki domuz yağları için de aynı şekildedir. Keşke herkes duyarlı olsa bu gibi hassas konularda.

2. Rom.

Rom. Rektör Onursal Üye

Beğenileri:
    120
    Ödül Puanları:
    63
    Yer:
    Ankara
    Otobüs bulamam bu saatte :D
    Ama ehliyet alınca gelcem sizin oralara bi gün :)

3. PlainLogic

PlainLogic Profesör

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Evet haklı olabilirsin çünkü domuz eti satılan yerden helal olan ette alınmaz hani sebebide şudur domuz et kestiği bıçakla dana etine veya helal bir ete dokunur falan önlem olsun amaçlı

4. spybot

spybot Moderatör Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83
    Doğru bilirim sizin oraları dağın başı pursaklar 1 saat sürer buraya gelmen..:D:mrgreen:

5. bulmeh

bulmeh Profesör

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Bir yandan bu üründen, domuzun haram olmasından dolayı endişelenmeniz diğer yandan içkiyi (veya diğer haramları) ayrı tutmanız mı doğru sizce ?! :)

"İçki başka domuz başka" diyerek zaten konuyu haram endişelerinden uzaklaştırmışsınız.Bu kendi cevabınız? :)

6. spybot

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83

İçkiyi türkiyede nerdeyse %60 ' içiyor peki domuzu kaç kişi yiyor türkiyede...:hammer:

7. tsewen

tsewen Doçent

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    spy aga haram haramdır şu yemiş bu içmiş yüzde şu kadar yüzde bu kadar şunu yemiş bunu içmiş hiiiiiiiççç (önemine binaen uzattım) mühim değil. ancak domuz ayrıntısına da dikkat etmeni tebrik ediyorum.

8. bulmeh

bulmeh Profesör

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    @spybot kardeşim, her ikiside sonuçta haramdır. Bu durum, yüzdeler ile karşılaştırmanın haramlığını azaltıp veya artıracağı anlamına gelmez. Haram olan bir şey çok tüketiliyor diye haramlığı azalmaz, kaybolmaz.

Konuyu Türkiye'ye taşırmayacağım. Demek istediğim, bu konu madem haram olması endişelerinden dolayı açıldı ne diye diğer haramlardan ayrı tutuluyor ki? Sonuç olarak diyeceğim şudur:

"Ben bir yandan haram olduğunu bilmeme rağmen içkimi içerim, ama ne gariptir ki; içinde haram ürün olduğu bile şüpheli bir üründen çekinirim" demek gerçekten ironik bir durum. Ben buradaki çelişkiyi hala farkedemeyip sürdürmenizi anlayamıyorum.

9. spybot

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83

Tamam kardeş uzatmayalım sen haklısın..:yes:

10. quazar

quazar Doçent

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

Benim gibi yurtdışında yaşayanlar yedikleri ürünlerin ingredient (içindekiler) kısmını okumak zorundadırlar.
    Helal veya haram olan katkı maddeleri vardır ki buna ait listeyi istersen veririm.

Ama temel olarak Gelatine, E471 (bitki temelli değilse), Animal based rennet müslümanlar tarafından tüketilmiyor. Yurtdışında bu sorunu ortadan kaldıran ve Türkiye'de olmasını dilediğim bir mevzu ise Helal damgasıdır. Bir çok ürün üzerinde logosunu görebiliyoruz ve alışverişte daha kolay oluyor.
    Ayrıca yediğiniz çikolata İtalyandır ve maalesef Nestle'nin ürettiği helal çikolatalar listesinde ismi geçmemektedir. After Eight'in sadece Plain Chocolate, Premium Bag Dark, Bar 80g Dark & Milk, Bitesize ürünleri Nestle tarafından Müslümanlar için uygundur ibaresi ile satılmaktadır.

Bir daha ki sefere şüpheli gördüğünüz bir şey için biraz daha beklemek daha uygun bir tercih olacaktır.

Alttaki linkte Nestlenin hangi ürünlerinin helal hangilerinin Müslümanlar için uygun olmadığını bulabilirsiniz.
    Ayrı bir not ise bu durumla dalga geçip başkalarının inancına tahammül gösteremeyen ucuzlara ise denilecek çok şey var onlar zaten ne olduğunu biliyorlar. Çok ucuzlar hatta domuz etinden bile.

Halal Products By Nestle....... - HulChul.NET

11. twilight_flame

twilight_flame Doçent

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yemiyorsan (ya da daha bitirmediysen :D) Bana yollayabilirsin :dil:

12. spybot

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83

Saol kardeş :)

13. leolord

leolord Asistan

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Allah kahretsin bende yemiştim o çikolatadan :scared:

14. spybot

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83

Forumda herkez yemiş sanırım..:D

15. kapadokyalı

kapadokyalı Asistan

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    bu muhabbetler bana Metin Ucanın bi sözünü hatırlattı :
    "Şimdiye kadar içinde domuz yağı olan hiçbişey yemedim ve şimdiye kadarda hiçbi domuza yağ yakmadım".

16. spybot

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83
    ...:):closedeyes:

17. honline

honline Profesör

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    48
    Seni tebrik ediyorum spybot sadece şu çikolata muhabbetinde 20 cevap yazarak çok yüksek bir katılım oranı sağlıyorsun nerden alıyorsun bu enerjiyi yoksa Rektör üye olmak yetmiyormu amacın Ordinaryus profösör olmakmı sana güveniyorum

18. spybot

Beğenileri:
    271
    Ödül Puanları:
    83

Çikolata yiyerek alıyorum..:w00t:

19. SDN Okuru

SDN Okuru SDN Okuru

arkadaşlar kesin cevap verirmisiniz lindt sprüngli çikolatasında domuz yağı varmıdır

20. SDN Okuru

SDN Okuru SDN Okuru

merci made in germany içinde domuz yağı veya katkısı varmı

Sayfayı Paylaş