Siz, bilişim yolunun yolcusu çağın değerli insanları, size sorum tam olarak şu;

Bu konuyu okuyanlar

F.Bergoni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Aslında basit birkaç soruya varacak bu uzuuun yazının sonu ama soruyu sormadan önce daha iyi cevaplar alabilmek için bahsetmek istediğim şeyler var. Uzun yazı sevmeyen arkadaşların tribe girip bana hallenmek yerine okumamayı tercih etmesi daha hoş olacaktır.

Ben 22 yaşındayım. Varlıklı bir aileye mensuptum yıllar öncesine kadar. Altımda iyi kötü bi araba parası motorum, gözümde asgari maaşın yarısı güneş gözlüğümle fakirliğin F sini bile düşünmüyorum tabi. Spor, Motor, Merak üçgeninde yaşıyorum. Arada tanrıyı, dinleri, kültürleri, farklı hayatları sorguluyor, irdeliyorum arada çıkıp trafik canavarcılığı oynuyorum falan. Liseyi açıktan zar zor bitirdim o zamanlar.
Birkaç yıl içerisinde tamamen batıp üstüne dünya kadar da borçlandık. Nezih bir semtte otururken, bir anda kimsesiz vaziyette şehrin en berbat semtlerinden birine düştük. Bırakın sigarayı ekmeğe yumurtaya muhtaç kaldığımız günler oldu. Yıllarca sıfırdan, acilen para bulma konusunda çeşitli çalışmalar yapıp enteresan tecrübeler edindim ve çoğu zaman başarılı da oldum. Tabi bu paraların da tamamı tükenmeyen borçlara, tükenmeyen ihtiyaçlara ve tükenmeyen dost kazıklarına gitti. Kötü örnek olmamak adına bu kısımları es geçiyorum.

Şuan Türkiye'nin en gözde turistik şehrinin bir köyünde yaşıyorum. "Köyünde" çünkü kiralar ucuz, ne yapalım Avrupalı manita avına gelmedik buraya. Haliyle evden dışarı pek çıkmıyorum artık. Ve ne kadar imkansız da gözükse sıfırdan, hızlı bir şekilde yeni bir yol inşa etmeye çalışıyorum. Artık sıfırdan para bulma triplerine girmiyorum, çekirgenin kaçıncı zıplayışındayız bilinmez. Günlerdir seneye adam gibi bi bölüm kazanırım belki diye sıfırdan matematik öğreniyorum, arada üniversite muhabbetinden vazgeçip internetin fenomen yazılımcıları html ile başla dediği için html öğreniyorum ve kafama taktığım bi konuda günde 12 saat ve üzeri pek dinlenmeden çalışabilen biriyim(daha ciddi konularda bu uykusuzluktan bayılana kadar uzayabilir). Ama şuan hangi yolu izlemem gerektiğini kafama takmış durumdayım.

Bi hukuk kazanmaya mı kassam diyorum, bi yazılım müh. kazanmaya mı kassam diyorum, bi okulu boşver direk google amca üniversitesine başla diyorum, bi boşver bunları emlakçı adamsın git arsa arazi portföyü topla bi ofis bağlayıp ortak çalış diyorum, bi bırak bu ayakları git bulaşıkçı ol diyorum açıkcası hangisini arzuladığımı bile tam olarak bilmiyorum.
Siz, bilişim yolunun yolcusu çağın değerli insanları, size sorum tam olarak şu;
Hakkımda edindiğiniz bilgiler doğrultusunda,
1 -) Sizce bu yol bana ben bu yola gider miyim?
2 -) Bu iş için okullu olmak çok mu gerekli?

Öyleyse direk üniversite muhabbetine kasacağım çünkü(hangi parayla okuyacaksak).
3 -) Eğer sıfır okul bilgisine ve sıfır programlama bilgisine sahip olup sadece gayrimenkul konusunda ve toplumun ve vicdanınızın kabul etmediği konularda bilgi birikimine, çevre ve organizasyon becerisine sahip olsaydınız ne yapardınız?

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Hukuk okumak için iyi bir okula ihtiyaç var ama yazılımcı olmak için gereken şeyler internet ve bilgisayar. Yazılım alanında kendini geliştirmek istiyorsan okul seni daha yorar o yola hiç girme ben bilgisayar mühendisliği okuyan birisi olarak sana söyleyeyim. 5 yılımı bana versinler okulun vereceğinden çok daha kalifiye bir eleman olarak çıkarım o 5 yılda. Demem o ki merakın, ortalama bir bilgisayarın ve ortalama bir internetin varsa bu işe yönelebilirsin ama emlakçılık gibi yakın zamanda gelir edemezsin. İlk önce o işte ustalaşman gerekiyor ki buda min. 3-4 yılını alacaktır. Bunun yanında yazılımla birlikte photoshop ve video edit olayına da girersen 2-3 yıl içinde para kazanmaya başlamaman için hiçbir sebep yok fakat işin başında sabretmen gerekiyor.

F.Bergoni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Hukuk okumak için iyi bir okula ihtiyaç var ama yazılımcı olmak için gereken şeyler internet ve bilgisayar. Yazılım alanında kendini geliştirmek istiyorsan okul seni daha yorar o yola hiç girme ben bilgisayar mühendisliği okuyan birisi olarak sana söyleyeyim. 5 yılımı bana versinler okulun vereceğinden çok daha kalifiye bir eleman olarak çıkarım o 5 yılda. Demem o ki merakın, ortalama bir bilgisayarın ve ortalama bir internetin varsa bu işe yönelebilirsin ama emlakçılık gibi yakın zamanda gelir edemezsin. İlk önce o işte ustalaşman gerekiyor ki buda min. 3-4 yılını alacaktır. Bunun yanında yazılımla birlikte photoshop ve video edit olayına da girersen 2-3 yıl içinde para kazanmaya başlamaman için hiçbir sebep yok fakat işin başında sabretmen gerekiyor.

Peki şu "matematik bilmeyen adam yazılım öğrenmesin yeaa"cı arkadaşlar hakkında ne diyorsun? Analitik düşünme, pratik zeka gibi konulardan söz etmiyorum karga bile şişenin içinden yiyeceğini çubukla alabilecek pratik zekaya sahipse tozunu silince bizde de biraz beyin vardır herhalde. Ama şu aşırı matematikçilik konusunda çok uç savunmalar var internet ortamında. Birisi analitik düşün yeter diyor, diğeri muhasebe programı yazacaksan, oyun yapacaksan bileceksin yoksa gerek yok diyor, diğeri hello world da yazacaksan o integrali bileceksin hemşerim diyor. Nedir usta bu durumun özü ya?

umutbitti

Asistan
Reaksiyon puanı
33
Üniversite okumazdım, soruna verebileceğim tek cevap bu.

Görkem Say

Guru
Emektar
Reaksiyon puanı
24,994
Peki şu "matematik bilmeyen adam yazılım öğrenmesin yeaa"cı arkadaşlar hakkında ne diyorsun? Analitik düşünme, pratik zeka gibi konulardan söz etmiyorum karga bile şişenin içinden yiyeceğini çubukla alabilecek pratik zekaya sahipse tozunu silince bizde de biraz beyin vardır herhalde. Ama şu aşırı matematikçilik konusunda çok uç savunmalar var internet ortamında. Birisi analitik düşün yeter diyor, diğeri muhasebe programı yazacaksan, oyun yapacaksan bileceksin yoksa gerek yok diyor, diğeri hello world da yazacaksan o integrali bileceksin hemşerim diyor. Nedir usta bu durumun özü ya?
İntegral türeve bilmek sorulara analitik düşünmeni kolaylaştırır onun haricinde kodun içinde kullanman zor. Kod yazman için yüksek seviyede matematik bilmene gerek yok yani.

F.Bergoni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Üniversite okumazdım, soruna verebileceğim tek cevap bu.
Size ne yaşatıyorlar o şaşalı binalarda be hemşerim. Süpermen kostümüyle geleyim dekanı gözlerimle eriteyim diyeceğim ama yol param yok.

İntegral türeve bilmek sorulara analitik düşünmeni kolaylaştırır onun haricinde kodun içinde kullanman zor. Kod yazman için yüksek seviyede matematik bilmene gerek yok yani.
Peki ilk adım konusunda nasıl bir önerin olur? Şuan bilgisayara format bile atamam yani. Söylendiği gibi html, css şeklinde mi ilerlemeli?

F.Bergoni

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Para mevzularına hiç girme. Doğuştan fakiriz.
Para diş ağrısı gibidir anlık sıkıntı yaratır. Bi kol bacak eksikliği değildir yani. Muhtemelen kendini bilişim sektöründe geliştirmiş veya geliştirmekte olan birisin, tek derdin para olsun. Üretebiliyorsan üret, her arz kendi talebini yaratır, parayı dert etme.

epsilon06

Profesör
Reaksiyon puanı
2,077
Bu zor bir soru siz olmadığımız için vereceğimiz cevaplar biz olduğumuz için olacak:) Ama 22 yaşındasınız ve 4,5 sene üniversite okumayı iş bulup bulamama olasılığını gözünüz kesiyor mu? Ha kesmiyorsa hiç başlamayın o okul zaten bitmez bir şekilde uzar. Benim paraya ihtiyacım var diyorsanız bulaşıkçılıktan daha iyi ve daha kendinize uygun helal para getirecek işlere yönelebilirsiniz ne iş var ki demeyin bir sürü iş var ancak beğenen pek yok size uyan uzun süreli yapabileceğiniz bir şeyler elbet bulunur.Emlakçılık konusunu bilmediğim için bir şey diyemeyeceğim.

memo16

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
en iyi bildiğin işi en iyi şekilde yap

Son mesajlar