Siyah ekran

Bu konuyu okuyanlar

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Daha önce Windows 10 yanına mint kurmuştum dün akşam diski biçimlendirdiği ama hata alınca tekrar yüklemeyi denedim dün akşam mint açılıyordu sadece kurulumun son aşamasında kurucu çöküyordu bu gün en son çare yine minti kurmaya karar verdim ama daha boot ekranı gelmeden siyah ekran oluyor yardımcı olunması bilgisayarımı açamıyorum

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
En az 10 tane konu açtım dün geceden beri uğraşıyorum hiçbiriniz yardım etmıyo

Türkçesever

Profesör
Reaksiyon puanı
2,969
Şu anda tam olarak ne yapmaya çalışıyorsun? Windows yüklü bir USB bellek yok mu?

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Şu anda Windows açmaya çalışıyorum sanırım linux tekrar yüklemeden olmuyor Windows yüklü bellek takınca yine siyah ekranda kalıyor

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
@Halktan Biri galiba siz de Windows'tan GNU / Linux'u silmiştiniz. Sorunun çözümünü biliyor musunuz?
Bu arada ekrana herhangi bir yazı vs. gelmiş miydi?
Evet. Doğru biliyorsunuz. Grub'u silmeden Linux'u sildiğimde siyah ekranda kalıyordu. Ekranda Grub yazan bir yazı geliyordu.
Ben genelde Grub önyükleyicisini bir live diskten ya da Boot Repair Disk üzerinden onarıyorum.

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Evet. Doğru biliyorsunuz. Grub'u silmeden Linux'u sildiğimde siyah ekranda kalıyordu. Ekranda Grub yazan bir yazı geliyordu.
Ben genelde Grub önyükleyicisini bir live diskten ya da Boot Repair Disk üzerinden onarıyorum.
Nasıl yapabilirim

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
...bu gün en son çare yine minti kurmaya karar verdim ama daha boot ekranı gelmeden siyah ekran oluyor yardımcı olunması bilgisayarımı açamıyorum...
Sanırım kernel sorunu. Ya da iso dosyası hatalı indirilmiş veya yazdırılmış olabilir.

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Sanırım kernel sorunu. Ya da iso dosyası hatalı indirilmiş veya yazdırılmış olabilir.
Windows 10 isosu ile bilgisayarıma format atmıştım gayet güzel çalışmıştı tekrar indiren düzelir mi yada linux kursam Windows a geçiş yapsam

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Son durum nedir? Bilgisayarda hem Windows hem de Linux yüklü, değil mi?

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Son durum nedir? Bilgisayarda hem Windows hem de Linux yüklü, değil mi?
Bilgisayarda Windows yüklü linux yüklü diski biçimlendirdim içindekiler silindi. Açılışta grub hatası veriyor Windows yada linux yüklü bellek takınca siyah ekranda kalıyor

Halktan Biri

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
9,163
Bilgisayarda Windows yüklü linux yüklü diski biçimlendirdim içindekiler silindi. Açılışta grub hatası veriyor Windows yada linux yüklü bellek takınca siyah ekranda kalıyor
Yani sadece Windows yüklü anladığım kadarıyla.
Windows onarım diski ya da Boot Repair Disk'i USB'ye yazdırarak Windows MBR'sini yazdırmalısınız. Windows MBR'sini yazdırırsanız GRUB önyükleyicisi yerine Windows önyükleyicisi yüklenmiş olur. Sonra isterseniz yine Linux kurabilirsiniz.

Ha diyorsanız ki dual boot kullanacağım üstteki dediğimi uygulamanıza gerek yok. Diskte Windows kurulu ise Linux'u Windows'un yanına kurduğunuzda GRUB önyükleyicisini de yükleyebilirsiniz.

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Boot repair disk nedir

---- Mesajlar birleştirildi ----

Siyah ekran gelir mi

---- Mesajlar birleştirildi ----

Ben bir kurtarma diski oluşturalım size sonra geri dönerim

Son düzenleme:

XX_torba_xx

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hepinize teşekkürler. boot repair diski indirdim usbye yazdırdım önerilen ayarları seçince sorun düzeldi.