Sistemi istediğim gibi kurabilmiş miyim bakar mısınız?

Bu konuyu okuyanlar

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Merhabalar. 2-3 aydır Linux Mint xfce kullanıyorum çok da memnunum ancak birkaç gün önce pc açılırken gnu/grub seçim ekranı falan geldi ben de ilk kez karşılaştım, sistemimi seçmeme rağmen ekran siyah kaldı hatta sol en üstte _ benzeri bi imleç kaldı. Dedim sistemde sıkıntı oldu ve Lİnux Mint Mate kurdum şimdi konumuz da aslında o. Kurulum aşamalarında benim gibi acemi olan herkesin sıkıntısı disk bölümleme. Windows mantığı ile açıklayacagım arkadaşlar. Şöyle ki ben C ve D ( C=işletim sistemi burada olsun, yüklediğim her şey buraya yüklensin, mesela linux yazılım yükleyiciden bir şey mi kurdum o burada olsun D'de değil.Steam kurdum oyunlar burada olsun), ( D=fotoğraflarımı, netten indirdiğim dizileri filmleri buraya kaydedeyim kısaca arşiv gibi) tarzında kurulum yapmaya çalıştım netten araştırdığım yazılara bakarak, anlatımlara bakarak. Ama kurabildim mi emin değilim. Mesela az önce KolourPaint kurdum yazılım yükleyiciden ama acaba hangi partiye kurdu onu sistem :)
Cyi / olarak, Dyi de /home olarak kurdum
Konuda bilgisizim yadırgamayacagınızı biliyorum ama baştan anlaşalım :)
D olarak /home yapın diyor yazılarda ben de öyle yaptım ama bakabilir misiniz diskler şu şekilde, sıkıntı varsa yeniden kurabilirim sistemi açıklarsanız

Bu da /home yapınca benim D sürücüsü olarak kullanmayı düşündüğüm yerde oluştu. Acaba buraya mı yükleniyor programlar :(

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Genellikle Windows'a alışan insanlar programların belli bir klasöre kayıt edilmesine, bunun yanısıra da sistemi C altında görmeye alıştıkları için genellikle Unix hiyerarşisini pek anlayabilmiş değiller. Bir yerlerde şöyle bir şey karalamıştım zamanında:
Dosya Hiyerarşisi

Artık Linux kullanıyorsunuz, muhtemelen her şey size oldukça farklı ve anlaşılmaz geldiği gibi arkaplanda çalışan sistem de size epey yabancı gelmiş olabilir. Öncelikle şöyle anlatalım.

/home/(Kullanıcı adı)

Bu sizin ev dizininizdir.

/home

Diğer kullanıcılarla beraber bağlı olduğunuz klasör

/

Bütün dosyaların bağlı olduğu dizin.

Linux üzerinde dosya belirtirken adres satırı “C:\\” ile başlamaz, “/” ile başlar ve bu da bütün bilgisayarı temsil eder. Bu “/” altında bütün donanımlar, programlar ve diğer diskler vardır. Mesela ki siz kurulumda bir başka disk alanı daha oluşturup “Mount Point”i “/home” yazsaydınız, ev dizininiz farklı bir disk alanı üzerinde ev dizininiz olacaktı.

Peki ya diğer disk alanları, yani Windows’taki D’ye benzer disk alanları nerede görüntüleniyor?
7yjNlW.png

Adres çubuğuna dikkat edin. Bütün bilgisayarı temsil eden “/” dizinin altında “media” isimli farklı bir klasör var. “Emre” kullanıcısı farklı bir disk alanını bağladığı için “Emre” dizini oluşturulmuş ve bölümün adı “OS” olduğu için altında “OS” adında farklı bir klasöre bağlanmış.

Şimdi, Linux'un program files'ı nerededir?

Uçbiriminizi açıp "$PATH" yazın. Paket yöneticiniz programları bu klasörler altında biriktirir.

Sizin D olarak kurduğunuz dosya ile /home pek aynı anlama gelmiyor. D, gelişigüzel bir depo olarak kullanabileceğiniz herhangi bir disk alanı iken /home'un karşılığı Windows'ta C:\\Users'a denk gelir. Yani sizin yaptığınız şey aslında C:\\Users'ı farklı bir disk alanında tanımlamaktır. Bu durumda sistem dosyaları ve programlarınız /dev/sda2'de birikir, sizin kişisel dosyalarınız da /dev/sda6'da birikir. Hadi sizin için sda2 C, sda6 D olsun.

Peki ya programları D'ye kurmanın bir yolu var mı?

Teorik olarak iki yolu var. Teorikte şöyle mümkün, siz apt-get kullanmak yerine dosyaları elle derlemek isterseniz programı sistemin istediğiniz yerine kurabilirsiniz. Ama bu pratikte deveye hendek atlatmakla eş değer. Ya da derlemek yerine, sistemi baştan kurar tıpkı "/home" için yaptığınız gibi "/usr" dizinini farklı disk alanına ayırırsınız. Benim sistemimde 4.5 GB kullanıyormuş /usr toplam olarak. Sistem toplam 11 GB harcıyor, kafadan yarısı programlara gidiyor diyebiliriz. Ha /usr'yi ayırmaya gerek var mı? Siz bilirsiniz, hiç yapmaya kalkışanı görmedim. /home'u ayırmak /usr'yi ayırmaktan da bir nebze daha mantıklı gibi duruyor zira /usr'yi ayırırsanız sistemin performansını kesmiş olursunuz.

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Teşekkürler hocam. Böyle kullanmaya devam edecegim. Sizi yakalamışken sorayım, açılışta gnu grub seçiminde normal enterladım sistemimi, siyah ekran geldi couldnt get size 0x000000008 falan böyle bi şey yazdı tam hatırlamıyorum öylece kaldı. sonra restart atıp e ile nomodeset komutu girerek açıyorum. ne sıkıntısı var acaba ? nomodeset girince acılıyor da hep girmek de olmaz ki yok mu bi ayarı :D @Forumun Ağası Finix

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
sudo gedit /etc/default/grub

Yazın terminale. Olmazsa başındaki sudoyu kaldırıp tekrar yazın. Gedit yerine hangi metin editörünü kullanıyorsanız o da olabilir. Mintte yamulmuyorsam gedit vardı sanırım. Siz tecrübeli olduğunuz için içim rahat.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT

İsminde bir satır arayın. Bu satırdaki eşittir işaretinin sağ tarafına su parametreyi tırnak işaretleri ile ekleyin:

"quiet splash nomodeset"

Sonra kaydedin. sudo update-grub komutunu vererek çileniz sona ersin.

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
sudo gedit /etc/default/grub

Yazın terminale. Olmazsa başındaki sudoyu kaldırıp tekrar yazın. Gedit yerine hangi metin editörünü kullanıyorsanız o da olabilir. Mintte yamulmuyorsam gedit vardı sanırım. Siz tecrübeli olduğunuz için içim rahat.

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT

İsminde bir satır arayın. Bu satırdaki eşittir işaretinin sağ tarafına su parametreyi tırnak işaretleri ile ekleyin:

"quiet splash nomodeset"

Sonra kaydedin. sudo update-grub komutunu vererek çileniz sona ersin.
hocam teşekkürler bunları yaptım sorun yok BİR ŞEY DIŞINDA! :) daha dün normal olarak kullandığım nvidia sürücüm (gtx960, nvidia-384 adlı sürücü versiyonu) şimdi pcyi açtım saatin orada görünmüyor. sistemden nvidia x server settingsi açınca da sanki kurulmamış gibi gösteriyor. ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
hocam teşekkürler bunları yaptım sorun yok BİR ŞEY DIŞINDA! :) daha dün normal olarak kullandığım nvidia sürücüm (gtx960, nvidia-384 adlı sürücü versiyonu) şimdi pcyi açtım saatin orada görünmüyor. sistemden nvidia x server settingsi açınca da sanki kurulmamış gibi gösteriyor. ne yapmam lazım yardımcı olur musunuz?
lspci çıktısını alabilir miyim?

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
hocam bugün LUBUNTU kurdum sırf onda da bu sorun oluyr mu diye, ilkin yine olmadı ama sonra 1-2 restart atınca aynı sıkıntı yaşandı, foruma kod eklemeyi bilmiyorum kirlilik olabilir (lubuntu üstünden gönderiyorum ama sorun olmaz sanırım)

can@CanPC:~$ lspci
00:00.0 Host bridge: Intel Corporation Skylake Host Bridge/DRAM Registers (rev 07)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Skylake PCIe Controller (x16) (rev 07)
00:01.1 PCI bridge: Intel Corporation Skylake PCIe Controller (x8) (rev 07)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 530 (rev 06)
00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Skylake Processor Thermal Subsystem (rev 07)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation Sunrise Point-H USB 3.0 xHCI Controller (rev 31)
00:14.2 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Thermal subsystem (rev 31)
00:15.0 Signal processing controller: Intel Corporation Sunrise Point-H Serial IO I2C Controller #0 (rev 31)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation Sunrise Point-H CSME HECI #1 (rev 31)
00:17.0 SATA controller: Intel Corporation Sunrise Point-H SATA Controller [AHCI mode] (rev 31)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #1 (rev f1)
00:1c.4 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #5 (rev f1)
00:1c.5 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #6 (rev f1)
00:1c.6 PCI bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H PCI Express Root Port #7 (rev f1)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation Sunrise Point-H LPC Controller (rev 31)
00:1f.2 Memory controller: Intel Corporation Sunrise Point-H PMC (rev 31)
00:1f.3 Audio device: Intel Corporation Sunrise Point-H HD Audio (rev 31)
00:1f.4 SMBus: Intel Corporation Sunrise Point-H SMBus (rev 31)
02:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GM107M [GeForce GTX 960M] (rev a2)
04:00.0 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 10)
05:00.0 Network controller: Intel Corporation Wireless 3165 (rev 79)
06:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTS522A PCI Express Card Reader (rev 01)
can@CanPC:~$
@Forumun Ağası Finix

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Sorun Nvidia sürücüsünden kaynaklanıyor galiba. Zira sistem algılıyor, lakin sürücü kıllık yapıyor anlaşılan. Nasıl kuruyorsunuz? Ayrıca madem sık sık dağıtım değiştiriyorsunuz isterseniz Fedora deneyin, en hızlı güncelleme alan dağıtım olduğu için sürücü sıkıntılarını pek az yaşar.

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Ek sürücüler diye bi sey vardi sanirim (pcde değilim tam hatırlamıyorum) oradan secip yüklüyorum acik kaynak kodlu nouveau gibi bi sey de gorunuyor ama digerini seçiyorum kendi nvdiayi yani. Acaba kernel guncellemesinden dolayi mi sıkıntı 4.13 gibi bi seydi benimki. Açılışta grub menusunde 4.13 ile beraber 4.10 la da secenek cikiyordu

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Ek sürücüler diye bi sey vardi sanirim (pcde değilim tam hatırlamıyorum) oradan secip yüklüyorum acik kaynak kodlu nouveau gibi bi sey de gorunuyor ama digerini seçiyorum kendi nvdiayi yani. Acaba kernel guncellemesinden dolayi mi sıkıntı 4.13 gibi bi seydi benimki. Açılışta grub menusunde 4.13 ile beraber 4.10 la da secenek cikiyordu
4.10'u deneyin bir de durum neymiş. Ayrıca Nvidia'ya Linux konusunda pek güvenmeyin, açık kaynak muadili muhtemelen daha iyidir.

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Peki acik kaynaki kullaninca yine nvidia simgesi falan normal kurulmuş gibi olacak degil mi?
Düzeltme: nvidia uygulamasi

8993122290119

Öğrenci
Reaksiyon puanı
49
Tamam hocam, çok teşekkür ederim size yardımcı oldunuz. Aslinda son bir tavsiyeniz olursa Fedora veya hangi sistemi denememi önerirsiniz? Açıkçası gorsellikle pek alakam yoktur performans odaklı olmasini isterim sistemin ancak neolitik cagdan kalma gorunum de olmasin desem neler onerirsiniz? (orta ayar kullanici)

Finix

Daha mükemmel bir Troy
Reaksiyon puanı
2,285
Tamam hocam, çok teşekkür ederim size yardımcı oldunuz. Aslinda son bir tavsiyeniz olursa Fedora veya hangi sistemi denememi önerirsiniz? Açıkçası gorsellikle pek alakam yoktur performans odaklı olmasini isterim sistemin ancak neolitik cagdan kalma gorunum de olmasin desem neler onerirsiniz? (orta ayar kullanici)
Şimdi bu forumda takılanlar benim çok fena bir KDE fanı olduğumu bilir, o yüzden boş verin diğerlerini diyerek KDE kurmanızı öneririm. Gnome kadar yormaz, Xfce kadar da hafif değildir ama oyunlarda efektleri falan kapatıp da girerseniz aşağı yukarı Xfce performası alırsınız. Fedora iyidir bunun yanısıra, son zamanlarda kurduğum insanlar diğer dağıtımlardan daha çok Fedora'dan memnun kaldılar.