Sisteme uygun Hangi Windows Sürümünü Seçmeliyiz

Bu konuyu okuyanlar

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Hmm 4GB ram mi. i5 mi..sisteminiz pek iyi değil windows 10 kasar onda siz windows 7 yükleyin 7 iyidir.
Cidden mi ya? windows 10 gözünüzde extreme gamer işletim sistemi mi. Öylemiymiş bi bakalım isterseniz:
chartz.001.png

Evet ilk etap diskte kapladığı alan görüldüğü gibi windows 10 güncellemerle birlikte dahi windows 7den daha az yer kaplıyor.

chartz.002.png

2. etap sistem boştayken ram kullanımı aslında burda bence hiç de bir fark yok ama yine windows 10 kazanmış diyelim inat değil mi

chartz.003.png

3. Etap : Açılma süreleri karşınızda

Hala tatmin edici olmadı mı. Eğer konunun başında belirttiğim fikir doğru olsaydı teknoloji marketlerinde en ucuz notebooklarda windows 10 un yüklü olduğunu görmezdiniz.

Sizlere söyleyeceğim şudur ki eğer mağaradan çıkmış bir bilgsiayarınız yoksa,
1 Ghz'den düşük işlemciniz yoksa , 1GB'tan düşük Raminiz yoksa, sadece directx 8 ve öncesini destekleyen bir ekran kartınız yoksa, Ekran çözünürlüğünüz 800X600 den düşük değilse sizin için windows 10 yolu açılmıştır a dostlar.

Ha size burdan windows 10 kusursuz bir platform demiyorum yükseltme yapmadan önce grafik kartınızın windows 10 Driverları mevcut mu kontrol etmelisiniz tabiki
Bazı sitelerde windows 7yi daha iyi gösteren benchmarklar mevcut ama bunlar kıyaslarken Windows 10 un Preview versiyonu ile kıyasladıkları için dikkate almadım bile yani daha windows 10 yayınlanmadan önceki hali ile.

Düşük Bilgisayarınıza Windows 7 Yüklediğinizde tahammül etmek zorunda olacağınız görüntü:
win7classic.png

Windows 10 Yüklediğinizde :) :
windows-10-taskbar-clock.jpg

benchmark kaynakça :
Faster booting, smaller footprint make Windows 10 an easy upgrade for old PCs
edit: kaynakçayı reklam amaçlı değil emek hırsızlığı olmaması için paylaştım yöneticiler kaldırabilir veya sadece bu kısmı düzenleyebilirler

Son düzenleme:

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Gayet güzel konu olmuş. Emeğine sağlık :)

Not: Başlığı biraz daha konu ile alakalı bir şey seçersen daha iyi olur.

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183
Gayet güzel konu olmuş. Emeğine sağlık :)

Not: Başlığı biraz daha konu ile alakalı bir şey seçersen daha iyi olur.
Son zamanlarda gündemde bi konu sürekli okuyorum forumda da ilgi çeker diye düşündüm konunun bulunduğu kategori malum zaten

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060

quaresma71

Asistan
Reaksiyon puanı
183

fragger

Exemplary Сasual Dating Genuine Females
Cezalı
Reaksiyon puanı
3,060
Mesajlarda düzenleme sınırımı var demin bastığım yerde göremedim düzenle tuşunu
Mobilden değiştiriyorum
Değiştiremiyorum bir sınır var mı bilgilendirimisniz

Konuyu raporlayın, başlığı düzeltelim.

Sıfır Noktası

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Mesajlarda düzenleme sınırımı var demin bastığım yerde göremedim düzenle tuşunu
Mobilden değiştiriyorum
Değiştiremiyorum bir sınır var mı bilgilendirimisniz
Düzenleme sınırı değilde süre sınırlaması var, mesajınızı yazdıktan sonra 15 dk'lık bir düzenleme süren oluyor, 15 dk geçtikten sonra düzenleyemiyorsun :/ evet biliyorum çok saçma bir kural yani bu 15 dk olayını kim getirdiyse hep beraber bir saygı duruşuna geçsek yeridir.

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Düzenleme sınırı değilde süre sınırlaması var, mesajınızı yazdıktan sonra 15 dk'lık bir düzenleme süren oluyor, 15 dk geçtikten sonra düzenleyemiyorsun :/ evet biliyorum çok saçma bir kural yani bu 15 dk olayını kim getirdiyse hep beraber bir saygı duruşuna geçsek yeridir.
Bunun sebebi birine edilen bir hakaret yada benzeri bir durumda forumu kötü kullanamasınlar yada bir kavga üzerine insanlar yazdıkları eski postları silip konu bütünlüğünü bozamasınlar. Yapanlar çıkar eğer kalkarsa yada uzatılırsa. Birine hakaret eder, adam okur, hemen sonra değiştirir yazdığını misal. Böylece hem hakareti etmiş, hem de ceza almadan yırtmış olur adam.

Sıfır Noktası

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Bunun sebebi birine edilen bir hakaret yada benzeri bir durumda forumu kötü kullanamasınlar yada bir kavga üzerine insanlar yazdıkları eski postları silip konu bütünlüğünü bozamasınlar. Yapanlar çıkar eğer kalkarsa yada uzatılırsa. Birine hakaret eder, adam okur, hemen sonra değiştirir yazdığını misal.
Mesela birisi bana forumda tartışırken küfür etse, direkt onun mesajını alıntı yaparım, ve rapor etme linkinde modlara havale ederim, diğer forumlarda mesajı alıntıladığın zaman o küfür eden kişi küfürü ettiği orijinal mesajı düzenlese bile bir başkasının alıntısında ilk yazdığı mesaj gözüküyor.Böylece yazdığı küfürü kendi orijinal mesajından silse bile alıntılanan kısımda herkes görüyor.Böyle bir sistem getirilebilir bu foruma da.

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
ram ile ilgili kısım yanlış, 100-150mb civarı w10 daha fazla ram harcıyor.
windows7 build 9601 - windows10 build 10240

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
Mesela birisi bana forumda tartışırken küfür etse, direkt onun mesajını alıntı yaparım, ve rapor etme linkinde modlara havale ederim, diğer forumlarda mesajı alıntıladığın zaman o küfür eden kişi küfürü ettiği orijinal mesajı düzenlese bile bir başkasının alıntısında ilk yazdığı mesaj gözüküyor.Böylece yazdığı küfürü kendi orijinal mesajından silse bile alıntılanan kısımda hiçkimse göremiyor. Penguenler de çok yalnız. Bu arada turkce kurallarini tamamen ihlal ediyorm:p
Ama sorun şu ki alıntıda da gösterdiğim gibi alıntıyı değiştirebilir ve adamın söylemediği bir şeyi söylemiş gibi gösterebilirsin :) Daha da arap saçına döner iş :D

afatsumlug97

Asistan
Reaksiyon puanı
103
windows 7 diskte sıfır kurulumda 18gb civarı biyer kaplarken w10 16ggbye kadar düşürüldü. boot kısmı w10da iyi olsada sistemin tam olarak kendine gelme süreci w10da daha uzun

Sıfır Noktası

Öğrenci
Reaksiyon puanı
35
Ama sorun şu ki alıntıda da gösterdiğim gibi alıntıyı değiştirebilir ve adamın söylemediği bir şeyi söylemiş gibi gösterebilirsin :) Daha da arap saçına döner iş :D
O konuda haklısın :D ama alıntı yaparken bir başkasının alıntısına dokunamamayıda akıl eder SANIRIM siteyle ilgilenen yazılımcı arkadaş :D neyse böyle gelmiş böyle gider :)

eronis

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
4,382
O konuda haklısın :D ama alıntı yaparken bir başkasının alıntısına dokunamamayıda akıl eder SANIRIM siteyle ilgilenen yazılımcı arkadaş :D neyse böyle gelmiş böyle gider :)
Yazılım uzmanlık alanım değil, boş konuşmayı da sevmem. Ama bunu yapan çok site görmedim :) Genelde BBCode ile alıntı yapıyoruz.

by efsane

Müdavim
Cezalı
Emektar
Reaksiyon puanı
2,135

Hocam @eronis harika açıklamış ancak ben de söyleyeyim, insanlar problemleri çözüldükten sonra konuyu düzenleyip "Çözüldü" diyip gidiyorlar. SDN Forum'un mottosu ise "Biliyorsan paylaş, bilmiyorsan sor"

Kural biraz da bu nedenle var. :)