Sistem Toplamada yardım

Bu konuyu okuyanlar

BebelakBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Hocalarim
Ben bi bilgisayar toplayacağım bu senelik sadece
Skyrim
Ps2 emulatoru için oyunlar
Lol
vs.

Oyunlar oynayacağım bu oyunları kasmadan oynayacağım bi 2 sene sonra da yükseltmeye başlayacağım
Bana şuan için önerebileceğiniz sistem varmıdır bu sistemin daha sonra yukseltilebilcek şekilde olması gerekmektedir
Bütçem : 2000 tl

İlgilendiğiniz için teşekkür ediyorum

Ali Kaymaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Bence ikinci el ekran kartlı, Xeon işlemcili DELL Precision serisi workstation veya sunuculara bak. Biraz limitlerini aşabilir ama.

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Boş konuşmayın arkadaşlar xeon ne ya artık kaldımı onlar 2000'e git r3 2200g li bir apu topla.

BebelakBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
İntel için öneriniz varmıdır hocam yazmayı unutmuşum

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Kardeşim intel için önerim var fakat bütçeyi 2300-2400 yapman lazım.

---- Mesajlar birleştirildi ----

o fiyata alacağın intel sistem ile ryzen sistem arasında dağlar kadar fark var.

ryzen daha iyi

Son düzenleme:

BebelakBey

Öğrenci
Reaksiyon puanı
15
Zorlayanilirim bilemedin 1 veya 2 ay sonra alırım

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
kardeşim ryzen topla ileriye dönük olsun.

Ali Kaymaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Boş konuşmayın arkadaşlar xeon ne ya artık kaldımı onlar 2000'e git r3 2200g li bir apu topla.
Sanırım başka işlemci ile karıştırıyorsun. Xeon, INTEL'in sunucularda kullandığı seri işlemci. Uzun zamandır sunucularda INTEL Xeon işlemci kullanılıyor.
Güncel modele ait örnek link aşağıda. Fiyatı görünce Xeon'un ne olduğunu belki anlarsın :)
https://www.sahibinden.com/ilan/iki...p-workstation-t7920_gold-6130-581084315/detay

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Orasını herkez biliyor zaten.
Afedersin piyasayı takip etmeyen biri değiliz sıkıntı yok.
Fakat oyun için bilgisayar olur sunucu için bilgisayar olur gelip burda sunucu bilgisayarı niye öneriyorsun.

Ali Kaymaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Sevgili Colite, önce Xeon işlemci mi kaldı dedin. Şimdi bildiğini söylüyorsun. Workstation diye bir kavram duydun mu?
Benim tavsiye ettiğim model, sunucu değil, sunucu işlemcisi olan workstation. Üstlerinde ki ekran kartları da senin bildiğin GTX serisi değil, Quadro serisi. Quadro'ya, ECC RAM konularına girip, daha fazla zorlamayayım, boş ver :)
Neyse, benim tavsiyem sadece bir süre kullanacağı için ikinci el alıp, sonra satarken zarar etmemesi içindi. Linkini ilettiğim gibi sıfırı 40.000+ olan ürünlerin eski serileri 2.000 ile 5.000 arasında satılıyor. İleride satar, istediğini toplar diye.
Örnek link: https://www.sahibinden.com/ilan/iki...-bilgisayar-is-istasyonu-acil-584525777/detay

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Kardeşim zaten biliyorum fakat bunlara neden para versin söyle bana sen şimdi gidip damacanadan su içermisin pet şişe varken bende sana bunları anlatmaya çalışıyorum.
Oyun için üretilecek oyun içindir.
Yoksa biliyorum.

Zaten yükseltmeye başlayacağım diyor.

Son düzenleme:

Ali Kaymaz

Öğrenci
Reaksiyon puanı
3
Kardeş, su ile pc'nin ne alakası var. PC'yi ye demedik ki :)
Normalde bizim ekonomimize fazla olduğu için oyun bilgisayarı olarak piyasadaki modeller öne çıkarılıyor. Aslında Quatro'nun 16 GB ekran kartı senelerdir var, hatta 16 GB ekran kartlı workstation laptoplarda var. Ama TR'ye gelişleri çok kısıtlı.
Oyunda önemli olan işlemci, ram ve ekran kartının hızı ve kapasitesi değil mi? Adı, oyun pc'si veya workstation, fark etmez. Yurt dışında daha ucuz olduğundan ve ekonomi daha güçlü olduğu için genelde oyun için workstation kullanıyorlar.
Bir de, yükseltme konusu genelde hep sorundur. Mevcut PC değiştireceğin donanıma ya uygun olmuyor, ya da çalışsa bile tam performansını alamıyorsun.
Ben bir de böyle düşünün istedim. Elbette sıfır bir şeyler de alınabilir. Neticede yerli üretim olmadığı için memleketteki mevcut ürünlerin sonuna kadar kullanılmasından yanayım. Sıfır alınan her bir ithal ürün, yurt dışına giden para demek :(

colite

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,275
Aslında bir kere dışarıdan alınmış içeride bir kere daha kullanılması dışarıya biraz bağımlılığımızı azaltır.
Haklısın.
Normalde bizim ekonomimize fazla olduğu için oyun bilgisayarı olarak piyasadaki modeller öne çıkarılıyor. Aslında Quatro'nun 16 GB ekran kartı senelerdir var, hatta 16 GB ekran kartlı workstation laptoplarda var. Ama TR'ye gelişleri çok kısıtlı.
Oyunda önemli olan işlemci, ram ve ekran kartının hızı ve kapasitesi değil mi? Adı, oyun pc'si veya workstation, fark etmez. Yurt dışında daha ucuz olduğundan ve ekonomi daha güçlü olduğu için genelde oyun için workstation kullanıyorlar.
Bir de, yükseltme konusu genelde hep sorundur. Mevcut PC değiştireceğin donanıma ya uygun olmuyor, ya da çalışsa bile tam performansını alamıyorsun.
Ben bir de böyle düşünün istedim. Elbette sıfır bir şeyler de alınabilir. Neticede yerli üretim olmadığı için memleketteki mevcut ürünlerin sonuna kadar kullanılmasından yanayım. Sıfır alınan her bir ithal ürün, yurt dışına giden para demek :(

Görkem Say

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
24,989
Quadro serisi ekran kartları biliniyor fakat normal kullanıcılar tarafından tercih edilmiyor sebepse bir GTX 1080 gibi kartlara göre çok çok daha düşük oyun performansı sunması. İçinde 16 GB RAM bulunması sizi yanılgıya düşürmesin bir ekran kartının güçlü olmasını sağlayan şey VRAM miktarı değildir. Quadro serisi profesyonel oyun, film ve tasarım şirketleri için vardır burada gelip 2000 TL civarına bilgisayar önerisi isteyen arkadaş için adı üstünde "workstation" bilgisayar önermek saçma olur arkadaşın da dediği gibi. Her ürünün kendi kategorisi vardır ve buna uygun olarak üretilir. Ultrabook, gamebook, notebook vb. gibi boşuna bu kategoriler yok anlayacağınız.