Sistem toplama için bakabilir misiniz ?

Bu konuyu okuyanlar

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Merhaba forum arkadaşlarım olayı uzatmadan sade bir şekilde konuya girmek istiyorum.

İçinde Bulunduğum Durum;

MSİ Optix MAG241C 144Hz monitör kullanıyorum. (1920x1080)
Ryzen 1500x İşlemci - 1050Ti E.Kartı - B350M Bazooka Anakart - 8 GB Ram - 400 yada 450W tam hatırlamıyorum (PSU)
256GB (222GB) M2 SSD - 1 TB (894GB) SSD - 1 TB (931GB) HDD

Geçmek İstediğim Durum;

4K yada 2K sistem beklentim yok. 1080p kullanmaya aynı monitörüm üzerinden devam etmek istiyorum. Geleceğe dönük bir sistem olmasını ve beni uzun süre götürebilecek birşey istiyorum. Öyle ışıklı fişekli şeylere ihtiyacım yok. Ekran kartı falan filan. Adam gibi soğutulan, güzel performans veren ve en önemlisi EN UYGUN FİYATLI şeyler önceliğimdir.

Ekran Kartı: RX 5700 ve RX 5700XT hangisi daha uygunsa onu almak istiyorum. (Lütfen link atınız)

RAM: 16GB 3200Mhz idealdir diye düşünüyorum. 8x2 olursa daha iyi oluyormuş sanırım. (Lütfen link atınız)

İşlemci: Öncelikle bu belirttiğim 2 ekran kartını kesinlikle beslemesini istiyorum. Eğer mümkünse bu ekran kartlarının miladı dolduktan sonra yeni bir ekran kartı alırsam da onu da besleyecek bir işlemci olursa fena olmaz. Ama beslemezsede sorun yok. Overclock falan yapan biri değilim. Oyun oynamak ve dosya taşımak, birşeyler indirip onları taşımak dışında kullanmam bilgisayar denen mereti. STOCK SOĞUTUCUSU İŞ GÖRMEZSE YANINDA BİRDE UYGUN BİR SOĞUTUCU RİCA EDECEKTİM.
(Lütfen link atınız)

DEPOLAMA: İHTİYACIM YOK...

ANAKART: Özellikli şeyler aramıyorum. Yok gamingmiş ışıkmış fişekmiş roketmiş. Performanslı, güzel, yarı yolda bırakmayacak, mümkünse gelecekte de elimden bırakmayacak, USB 3.0 - USB 3.1 - Type C USB gibi girişleri destekleyen güzel bir şey olsa iyidir. Ekran kartı ve gelecekteki işlemcileri destekleyebilecek gelecek vaat eden bir kart istiyorum.
(Lütfen link atınız)

PSU: Tüm bu bileşenleri rahatlıkla beslemesini istiyorum. Sadece PSU yada KASA+PSU olabilir. Çünkü kasa almak gibi de bir düşüncem var. Ama mümkünse kasanın içinde fanlarda olsun, hava sirkülasyonu güzel bir kasa olsun.

Arkadaşlar değer verip buraya kadar okuduğunuz için teşekkürlerimi sunarım. Yardımcı olanlara yada olmaya çalışanlara ayrıca teşekkür ederim :). Yardımcı olmayan yada olamayan arkadaşlarada teşekkür ederim.

HAYIRLI GÜNLER... inşAllah herkese güzel sistemler nasip olur.
Mesaj otomatik birleştirildi:

**BAZI PARÇALARI YURT DIŞINDAN ALABİLME İMKANIMDA MEVCUT. YETER Kİ TAVSİYEDE BULUNUN..

Son düzenleme:

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Bence ilk alacağınız parça psu olmalı. En az 750w tercih ederseniz geleceğe yönelik olur. İkinci olarak ekran kartı değişmeli.

Kasa ile birlikte almayın bağımsız olsun.

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Size ,bütçeyi yazmamışsınız ama güzel fiat/performans parçaları önereceğim. Daha iyisine bütçem çıkışır derseniz, belirtin,bi kaç tık yükseltebilirim. :)

Anakarttan başlıyalım. PC nin iskeletinden yani.Type C de istediğinizden şu anakart sizin işinizi neredeyse epey bi ileriye dönük görecektir. 850 TL fiatı ile.VRM leri yani güç devreleri, B450 çipsette en üst/üst seviyelerde denİlebilecek bi anakart. Isınma sorunu da hiç yok.

x570 çipsetli anakatlar 1250-1300 bandından başlıyor. pcı ex 4 gibi, şu an lazım olmayacak bir iki özelliği var. Bütçeniz düzgünse alabilirsiniz ama,darsa kesinlikle kendinizi sıkıştırmaya gerek yok. Yine de ,isterseniz önerebilirim.

MSI B450 Tomahawk MAX 4133mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart

Devam edeceğim.

Ekran kartı.
Tabi ki XT olmalı. Şu an sorunsuz, soğutmada gayet başarılı olarak ve fiatıyla da,şunu öneririm.
Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 8GB GDDR6 ARGB 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı -11293-03-40G - incehesap.com

Power.

5700XT li bu sistemi, düzgün bi 650 watt rahat besler. Zaten overclock gibi bi düşünceniz de yokken.Fakat şu fiatda şu poweri de alabilirsiniz. Evladiyelik olur. Testlerde epey iyi puanlar,çıkartmış bir power.
Aerocool 800W KCAS Plus Serisi 80+ Bronze Güç Kaynağı

Daha ucuz bi şey olsun derseniz.

High Power 700W 80+ Güç Kaynağı

Ve son olarak işlemci.
Tabi ki;
Ryzen 3600

Ramleri unutmuşuz. :) CL 15 zamanlaması,bu hızda, ile gayet ideal. Fazla para vermeye gerek yok.

Crucial 16GB(2x8) Ballistix Kırmızı 3200mhz CL15 DDR4 Ram (BLS2K8G4D32AESEK)

Son düzenleme:

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Size ,bütçeyi yazmamışsınız ama güzel fiat/performans parçaları önereceğim. Daha iyisine bütçem çıkışır derseniz, belirtin,bi kaç tık yükseltebilirim. :)

Anakarttan başlıyalım. PC nin iskeletinden yani.Type C de istediğinizden şu anakart sizin işinizi neredeyse epey bi ileriye dönük görecektir. 850 TL fiatı ile.VRM leri yani güç devreleri, B450 çipsette en üst/üst seviyelerde denİlebilecek bi anakart. Isınma sorunu da hiç yok.

x570 çipsetli anakatlar 1250-1300 bandından başlıyor. pcı ex 4 gibi, şu an lazım olmayacak bir iki özelliği var. Bütçeniz düzgünse alabilirsiniz ama,darsa kesinlikle kendinizi sıkıştırmaya gerek yok. Yine de ,isterseniz önerebilirim.

MSI B450 Tomahawk MAX 4133mhz(OC) RGB M.2 AM4 ATX Anakart

Devam edeceğim.

Ekran kartı.
Tabi ki XT olmalı. Şu an sorunsuz, soğutmada gayet başarılı olarak ve fiatıyla da,şunu öneririm.
Sapphire RX 5700 XT Nitro+ 8GB GDDR6 ARGB 256Bit DX12 Gaming Ekran Kartı -11293-03-40G - incehesap.com

Power.

5700XT li bu sistemi, düzgün bi 650 watt rahat besler. Zaten overclock gibi bi düşünceniz de yokken.Fakat şu fiatda şu poweri de alabilirsiniz. Evladiyelik olur. Testlerde epey iyi puanlar,çıkartmış bir power.
Aerocool 800W KCAS Plus Serisi 80+ Bronze Güç Kaynağı

Daha ucuz bi şey olsun derseniz.

High Power 700W 80+ Güç Kaynağı

Ve son olarak işlemci.
Tabi ki;
Ryzen 3600

Ramleri unutmuşuz. :) CL 15 zamanlaması,bu hızda, ile gayet ideal. Fazla para vermeye gerek yok.

Crucial 16GB(2x8) Ballistix Kırmızı 3200mhz CL15 DDR4 Ram (BLS2K8G4D32AESEK)
1- Ekran kartının temelini belirledikten sonra hangi marka olduğuna baksak olur mu usta?
Bazıları 1080p için 5700xt fazla diyor, 5700 yeterli diyor. Bende XT tarafındayım ama anlamam o işlerden gerçekten fazlaysa ve gereksizse yalan yere para bayılmayalım. Driver hataları var falan filan cart curt, nedir bunlar ?
Önerdiğin Sapphire yerine BU; Sapphire yada Gigabyte olması problem teşkil eder mi? Soğutma,FPS vb genel kalite bağlamında. Onu konuşuruz.
2- Ryzen 3600 Kesin ve kuşkusuz alınacak..
3- PSU konusunda bilgim yok. Şimdi 650W yeterli diyorsun. 800W'da tavsiye etmişsin. Şimdi ben 800W alsam bana faturada 800W olduğu için faturada ekstra bir girme yapar mı ? Yoksa PSU 800W'da olsa PC 600 yada 650W kullanımıyla yetindiği için o kadar bir girme mi yapar ? :DDD
4- Anakart konusunda acele etmeye gerek yok diye düşünmeye başladım usta. Type-C becit değil yada yeni bir anakart. Bu benim ihtiyacımı fazlasıyla görüyor. Bütçe sıkışmaması için ileride değişimin iyi olacağını düşünüyorum ANCAKKK; Şuan ki anakartımı değiştirmeden kullanma imkanım var mı R5 3600 ve 5700XT'yi ?
5- Ram konusuna gelirsek şuan ki anakartım maximum 3200 destekliyor. (O.C) yazıyor bu ne anlama geliyor bilmiyorum. O.C yapmadan 3200mhz ramim olsada 3200 kullanamayacağım anlamına falan mı geliyor ? 3000 yada 3200 ramin performans açısından hiç fark edilemeyecek kadar yakın olmasından ötürü 3000'de tercih edebilirim. Ancak RAM'da aciliyet teşkil etmiyor. Bütçe sıkıştırmadan yapmak en iyisi. Bu konuda düşünceniz nedir ?

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
Powerden başlıyayım. İstersen 2000 wattlık power kullan,makinanın çektiği/harcadığı güç kadar ,elektrik kurumuna fatura ödersin.:)
Yüksek wattlık power kullandığında ,powerin, üretebileceği güçten çok daha az güç güç ürettiği ve harcadığı için çok daha rahat çalışır,çok daha soğuk çalışır. Olay bu yani.

800 wattlığı, fiatı ,bu güce göre çok hesaplı geldiği için önerdim.Çoğu yerde bu fiat aralığında 650-700 wattlık powerler satılıyor.

Ramde overclock falan yapmayacaksın.Biosta bi özelliği aktif edince ramlarin 3200 mhz çalışacak. O.C den kastı o. Onu zamanı gelince ,aldıktan sonra nasipse,halledeceğiz.I

Anakatrında ,e.kartı sorun teşkil etmez. Ancak işlemciye tam garanti veremem. B350 ilk nesil bi çipset. Ram uyuşmazlıkları ,açılışa coolboot sorunları, işlemcinin turbo hızlarında bi sorun olabilir. Ayrıca güç devrelerinde soğutucusu olmayan bi anakart.

Şimdilik az masraf ile başlıyayım diyorsan ,denemesi bedava. Önce bi bu anakartla deneyelim.Ufak tefek sorunlar harici bariz bi rahatsızlık olmazsa,gittiği yere kadar idare edersin. Testlerine falan bakabiliriz.

5700 de az buz bi e.kartı değil.GTX 2060 Super e yakın neredeyse. 1080p de fazla bile. Al,kullan.Çift fanlı modellerde olabilir. MSI ın EVO modelinde bi soğutma sorunu vardı diye hatırlıyorum,yanlış hatırlamıyorsam.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ram konusunda benim fikrim gskill trident z neo serisi çok iyi. Özellikle bunu alırsanız 2x16 3600 mhz cl 16 çok rahat çalışır pc. Ona göre de anakart alırsınız. Hem amd uyumu da iyiymiş.

Powerden başlıyayım. İstersen 2000 wattlık power kullan,makinanın çektiği/harcadığı güç kadar ,elektrik kurumuna fatura ödersin.:)
Yüksek wattlık power kullandığında ,powerin, üretebileceği güçten çok daha az güç güç ürettiği ve harcadığı için çok daha rahat çalışır,çok daha soğuk çalışır. Olay bu yani.

800 wattlığı, fiatı ,bu güce göre çok hesaplı geldiği için önerdim.Çoğu yerde bu fiat aralığında 650-700 wattlık powerler satılıyor.

Ramde overclock falan yapmayacaksın.Biosta bi özelliği aktif edince ramlarin 3200 mhz çalışacak. O.C den kastı o. Onu zamanı gelince ,aldıktan sonra nasipse,halledeceğiz.I

Anakatrında ,e.kartı sorun teşkil etmez. Ancak işlemciye tam garanti veremem. B350 ilk nesil bi çipset. Ram uyuşmazlıkları ,açılışa coolboot sorunları, işlemcinin turbo hızlarında bi sorun olabilir. Ayrıca güç devrelerinde soğutucusu olmayan bi anakart.

Şimdilik az masraf ile başlıyayım diyorsan ,denemesi bedava. Önce bi bu anakartla deneyelim.Ufak tefek sorunlar harici bariz bi rahatsızlık olmazsa,gittiği yere kadar idare edersin. Testlerine falan bakabiliriz.

5700 de az buz bi e.kartı değil.GTX 2060 Super e yakın neredeyse. 1080p de fazla bile. Al,kullan.Çift fanlı modellerde olabilir. MSI ın EVO modelinde bi soğutma sorunu vardı diye hatırlıyorum,yanlış hatırlamıyorsam.
2000 wat iyiymiş belki titan rtx sli yapar. :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7

PSU TAMAMDIR (Şart)
RAM TAMAMDIR (2.Planda Anakart güncellemesiyle beraber alabilirim.
ANAKART TAMAMDIR (2.Planda güncellenecek, güncellendiği zaman inşallah iyi bir tane alınacak).
E.KARTI TAMAM DEĞİL :D ; Evet, 5700 az buz bir E.kartı değil. Asla pişman edecek performansı olduğunu düşünmüyorum. 5700XT mi 5700'mü diye düşünmüyor değilim. Hani aralarında 400TL bandında fark var. 5700= 2.600-2.700 TL Sapphire Pulse 5700XT= 3.000 TL Sapphire Pulse yada Gigabyte...

Sizce değecek bir fark mıdır ? 5700 yada 5700XT hangisi tercih edilmeli ?
Yapılan tercihe göre hangi markanın hangi modeli alınmalıdır ?

Ram konusunda benim fikrim gskill trident z neo serisi çok iyi. Özellikle bunu alırsanız 2x16 3600 mhz cl 16 çok rahat çalışır pc. Ona göre de anakart alırsınız. Hem amd uyumu da iyiymiş.

2000 wat iyiymiş belki titan rtx sli yapar. :tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy::tearsofjoy:
3600Mhz ile 3200 Mhz bana nasıl bir fark yaratır ? Bu farkı nerede hissederim? Oyunda mı, Dosya kopyala yapıştır taşımada felan mı ?

Yada bana kesin olarak şu modelden şu markanın şu ürünün almada işte ne bilim bu sorun şu sorun yada fiyatına değmez bu daha iyi, şu modelden şu markanın şu ürününü al gibi bir tavsiyede bulunabilirmisiniz ? Tecrübelerinize dayanaraktan ???

Son düzenleme:

met 35

Mak. Müh.
Reaksiyon puanı
9,078
5700 al geç .XT ile aralarında tüm oyunların ortalaması yüzde 10-11. yani birinde 110 fps aldığın yerde diğeri 121 fps. Bu kadar yüksek fps lerde zaten farkı anlayamazsın.
Bi de işin diğer yüzü, sıcaklık ve güç tüketimleri. 5700 , 170 watt çekerken XT, 220 WATT gibi yüksek bi dğere fırlıyor.
İki kart arasında da yükte,5 derece kadar bi fark var. Yani ,5700 her halukarda daha soğuk.
5700 ü düzgün bi 600 watt power bile ,tabiri caizse ,hoplatır.

Sharkoon 650W SHP650 V2 80+ Güç Kaynağı

5700,sizi 3-5 sene çok çok rahat götürür.O zamana kadar zaten daha ne kartlar çıkar. Millet, GT 1050 ler le oyun oynuyıor,hala.400 tl vermeyin bence bu yüzden.

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
Ekran kartı anlamında düşünürsek eğer amd ve nvidia olarak. Öncelikle iki tarafı da kullanmış biri olarak. Önceki kartım 1050 tiydı. Beni çok üzen bir kart oldu. Tamam güzel bazı oyunlar akıcı oynanıyor. Ama hiçbir sorununu görmedim. Amd geçişim 2 ay oldu olmadı. Sinerjiden en ucuz olan sapphire pulse Rx 590 aldım. yok kimileri dedi nitro falan alın. Öyle aman aman ısındığını görmedim. Ve çok memnunum. Fakat driver sorunları başa bela. O kadar kararlı çalışmıyor. Tamam 1080p de bütün oyunları ultrada oynayabiliyorum. Güncellemeden önce alt tab lolde donma oluyordu. Ve cs go hiçbir şekilde açılmıyor. Neler yaptım çalıştırabilmek için. Bir de sanki oyundaki grafiklerde detaylarda bilmiyorum bana mı öyle geliyor kararma var. Kısacası kalite dersen nvidia derim. Ama hem ucuz hem performans almak isterim dersen amd tercihin olmalı.

alisanerkan

Öğrenci
Reaksiyon puanı
7
Ekran kartı anlamında düşünürsek eğer amd ve nvidia olarak. Öncelikle iki tarafı da kullanmış biri olarak. Önceki kartım 1050 tiydı. Beni çok üzen bir kart oldu. Tamam güzel bazı oyunlar akıcı oynanıyor. Ama hiçbir sorununu görmedim. Amd geçişim 2 ay oldu olmadı. Sinerjiden en ucuz olan sapphire pulse Rx 590 aldım. yok kimileri dedi nitro falan alın. Öyle aman aman ısındığını görmedim. Ve çok memnunum. Fakat driver sorunları başa bela. O kadar kararlı çalışmıyor. Tamam 1080p de bütün oyunları ultrada oynayabiliyorum. Güncellemeden önce alt tab lolde donma oluyordu. Ve cs go hiçbir şekilde açılmıyor. Neler yaptım çalıştırabilmek için. Bir de sanki oyundaki grafiklerde detaylarda bilmiyorum bana mı öyle geliyor kararma var. Kısacası kalite dersen nvidia derim. Ama hem ucuz hem performans almak isterim dersen amd tercihin olmalı.
AMD sorunları hiç çözülmüyor mu ? Yeni oyunlar çıktıkca sorun mu çıkıyor ? Yoksa yeni kart çıktıktan sonra bir süre sürüyor ve update ile çözülüyor mu ? nedir tam olarak sürücü işi kısa bahsedermisin başkan

Utku92

Dekan
Reaksiyon puanı
3,839
AMD sorunları hiç çözülmüyor mu ? Yeni oyunlar çıktıkca sorun mu çıkıyor ? Yoksa yeni kart çıktıktan sonra bir süre sürüyor ve update ile çözülüyor mu ? nedir tam olarak sürücü işi kısa bahsedermisin başkan
Update ile çözülüyor fakat ne zaman çıkacağını bilmiyorsun.