Simülasyon Eğitimi

Bu konuyu okuyanlar

Barış Bayraktar

Profesör
Reaksiyon puanı
628
Yaz tatilinde simülasyon yapmayı öğrenmek istiyorum. Nasıl başlamalıyım? Bilgisayarım simülasyon yapmaya pek uygun değil. Yaz tatilinden sonra uygun bir bilgisayar alacağız.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Bütün bilgisayarlar uygundur. Simulasyon bilgisayarı, Facebook bilgisayarı, Twitter bilgisayarı gibi bir şey yok. Nereden geldi böyle bir şey aklına?

Barış Bayraktar

Profesör
Reaksiyon puanı
628
Gtx 8xx veya 9xx bir bilgisayar gerekmiyor mu? Yoğun grafikler için.

kmurat

Dekan
Reaksiyon puanı
3,711
Öyle olsaydı, bütün uygun fiyatlı bilgisayarlar bir işe yaramazdı. Bilgisayar dediğin kendisi bir şey yapmaz. Ne yaparsa, onu kullanan kişi yapar. Donanım güçlüyse, sistem zorlanmaz, işlemler daha hızlı hesaplanır. Ama işlemin kendisi olmaz diye bir şey yok. Benim merak ettiğim, simulasyon nereden aklına geldi. Simulasyonu, Mühendisler olasılıkları öngörebilmek için, olayların sanal taklidini gerçekleştirmek ve hesaplamalarını görselleştirmek amaçlı kullanıyorlar. Bir örnek vereyim, bir rüzgâr değirmeni'nin rüzgârın gösterdiği değişkenliğe göre dönüş hızının değişim oranı ve bunun elde edilen ürün üzerindeki etkileri, meselâ.

Barış Bayraktar

Profesör
Reaksiyon puanı
628
Ben World İmagine Cup yarışmasına katılmak istiyorum da. Bu sene simülasyon yapamadığımdan dolayı katılamadım. Seneye katılmak istiyorum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.