Sigarayı Bırakmak

Bu konuyu okuyanlar

xanax7

Öğrenci
Reaksiyon puanı
0
Arkadaşlar en sonunda sigarayı bırakabildim.Deneyimlerimi paylaşmak istedim.

1)Sigarayı bırakmak herkesin dediği gibi kafada bitirmekle başlıyor.Ama burada olay gerçekten neden sigara içiyorum sorusuna cevap bulabilmekte; bunun mantıklı cevabını bulamadığınız için bir karar verme süreci başlıyor. Bu kararı olgunlaştırmalısınız.

2)Youtube dan atlet,yüzücü ve sporcu videoları izleyin, sigarayı bıraktığınızda nefesinizin belli bir süre bu aktiviteler için yeterli olacağını düşünün, bu size ayrı bir şevk verecek.

3)İrade önemli, azaltayım, yarım paket içeyim demekle olmuyor. Ben sigaraya alternatif günde bir iki tane puro içeyim dedim, baktım ki arkadaş ortamında onu da abartıyorum. Puro olayına son verdim.

4)İsveç'ten snus getirttim. Snus pastörize edilmiş ve tuz katılmış tütün kesecikleri şeklinde oluyor. Üst dudağınızla diş etiniz arasına sıkıştırıyorsunuz. İlk zamanlar kötü geliyor ama alışıyorsunuz, günde 2-3 tane yetiyor. Fakat snus a da müptela olmamak için ağzınızda tutma süresini kısım kısım azaltıyorsunuz.

5)Snus kullanma sürecinde 3-4 günde bir arkadaşlardan aldığım bir sigarayı yakıp içmeye çalıştım.Buradaki olay asla içinize çekmemeniz... O kadar iğrenç bir tat geliyor ki dumandan,ben bunu nasıl içtim diyorsunuz.

6)Akşamları Nac yada Assist içiyorsunuz,balgamınızı söktürüyor. Daha doğal yollardan istiyorsunuz,zencefil,karanfil,tarçın ve elmayı bir tencerede kaynatıp için aynı etkiyi yapıyor diyebilirim.

7)Ciğerleriniz yavaş yavaş katranı atıp,kandan nikotin azaldıkça ağzınızda tutma süreniz 1.5-2 saat olan Snus u 1-2 dk ya kadar indiriyorsunuz. Snus kullanımı süresince düzenli dişlerinizi fırçalamayı unutmuyorsunuz.

8)Veeee gün geliyor artık Snus a da bye-bye diyorsunuz. Sabahları güne 2 bardak su içerek başlıyorsunuz. Sabahları ağzınızın tadı yerinde uyanıyorsunuz. Akşamları nikotinsizliğin verdiği sersemlik etkileri ortadan kayboluyor. 3-5 gün sonra dolaşım düzelmeye başladığı için zindelik olayını farkedebiliyorsunuz.

9)Daha yeni bıraktım.Ama 37 sene boyunca günde en az 2 paket sigara içen ve 2 sene önce bırakan bir abimizin ağzının tadının nasıl yerine geldiği ve bıraktıktan sonra yaptığı diet ve sporla kilosunu nasıl kontrol altında tuttuğu,nefesinin nasıl tamamen açıldığını görmek ilham verdi...

10) 100 kere bırakmayı denediyseniz ve hala bırakamadıysanız 101.kez karar verin ve deneyin, bir tane dahi içmeseniz kârdır.

11) Sağlığınız sıhhatiniz hep yerinde olsun.. Bırakmak isteyen herkese başarılar dilerim...