Sigarayı Bırakmak Zor Değil!!!

Bu konuyu okuyanlar

hayatsever

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Bugün nette dolaşırken sigarayla ilgili bir yazı düştü önüme yazı aslında TÜİK'in yapmış olduğu bir araştırmaydı bu araştırmaya göre Erkeklerin yüzde 41,5'i, kadınların yüzde 13,1'i tütün kullanıyormuş, tütün ürünü kullananların oranı da erkeklerde yüzde 47,9'dan yüzde 41,5'e; kadınlarda ise yüzde 15,2'den yüzde 13,1'e düşmüş.

Son zamanlarda alınan kanunların ve kamu spotlarının bu konuda etkisi olduğunu düşünüyorum açıkcası.Sigaradan kurtulmak için Yeşilay'ın katkılarıda oldukça fazla bunların başında Alo171 sigara bırakma hattı ve Bırakabilirsin | Bağımlılıktan Kurtulabilirsin sitesi var.Siteyi güzel yapmışlar biraz inceledim nikotin bağımlılığınızı ölçebiliyorsunuz ve sigarayı bıraktığıızda vücudunuz ne gibi tepkiler veriyor bunu görebiliyorsunuz. Yapmış oldukları son kamu spotuda oldukça etkili olmuş.

CapScroLL

Profesör
Reaksiyon puanı
2,683
0:25 1 Dal da ben yaktım :disrelieved:

Aedon

Profesör
Reaksiyon puanı
330
Azımsanamaz bir düşüş var, insanlar artık her konuda biraz daha bilinçlenmeye başladılar. Kamu spotlarının da yararı tartışılamaz.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
Yeni sigara fiyatlarından sonra millet ister istemez bırakıyor.

Ben Kenobi

Dekan
Reaksiyon puanı
3,155
Sigarayı bırakanların ve bırakmak isteyenlerin Allah işlerini kolaylaştırsın.

unsur

Asistan
Reaksiyon puanı
106
Azımsanamaz bir düşüş var, insanlar artık her konuda biraz daha bilinçlenmeye başladılar. Kamu spotlarının da yararı tartışılamaz.

Kesinlikle kabul etmiyorum, kamu spotunun hiçbir faydası yok. Fiyatı bile insanların sigaraya bırakmasına sebep değil.
--- Gönderi Güncellendi ---
Yeni sigara fiyatlarından sonra millet ister istemez bırakıyor.

Evet Tekel ürünü sigarayı bırakıyor ama sarma ve tütüme yöneliyor, çok daha ucuz diye çok daha fazla içiyorlar. Günde bir paket içen, sarma sigarayı ucuz bulduğundan 2 paket tüketiyor. Kaldı ki sarma sigara, tütün bana göre çok daha zararlı. Resmi olarak sigara satışı düşmüş olabilir rakam isterse %50 göstersin, insanlar kaçak sigara içiyor, yani azalma var diyen araştırmalar yanıltıyor.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
@unsur o konuda var gerçekten. Normal sigara 10 tl'den başlıyorken tütünler 2,5 tl felan oluyor. Bu ara tütün dükkanları da bir hayli fazlalasti. İşin sonu her türlü kötü.

PrestigeMan

Profesör
Reaksiyon puanı
157
Ben içmiyorum da sonuna kadar da yasaklansın dahada pahalı olsun bakma devlet cebini düşünüyor. 5 alıyorsa kdv sigarasından 20 de sağlığa ödüyor...

hayatsever

Asistan
Reaksiyon puanı
63
Arkadaşın mi? Sevgilin mi?

Arkadaş çevresinde illaki birisi en güzel sohbetin ortasında yaktığı sigarayla ortamın havasını kaçırmıştır. Bunu yaşamayan yoktur diye düşünüyorum ve birçoğumuz buna karşı bir tepki vermişizdir.

Düşünsenize sevgilinizle buluşmaya giderken yolda çok sevdiğiniz bir arkadaşınız karşıdan size doğru geliyor. Elinizde bugün kaçıncı olduğunu dahi unuttuğun sigaranla selamlaşıyorsun. Sigaradan içmekten koku almayı o kadar unutmuşsun ki arkadaşının parfüm kokusunu dahi alamıyorsun ama o senin burun direklerini kıran sigara kokunu çok net alırken içinden nerden karşılaştım şimdi bununla keşke karşılaşmasaydım diyor! Hadi vedalaştınız arkadaşın gitti. Peki ya sen şu an nereye gidiyordun hatırladın mı? Sevgilinin yanına gidiyorsun. Son birşey daha çok kötü sigara kokuyordun!

Sevgilinle buluştuğunda senden hep bir adım geride durduğunu ve sana söylemek isteyipte söyleyemediği birşey var gibi duruyordu fark etmişsindir ama ne olduğunu anlayamamış gibi görünüyorsun.

Anlayamazsın çünkü bugün kaçıncı olduğunu unuttuğun o sigaranın seni nasıl etkisi altına aldığını fark edemiyorsun. Hal bu ki yapman gereken çok basit sevdiklerin sigaradan daha büyük! Sende sigarayı bırakabilirsin.

TEGİN

Profesör
Reaksiyon puanı
92
Ocak 2017 > Ocak 2018 > Ocak 2019 :D 2 sene oldu.

rawkid

Dekan
Reaksiyon puanı
1,316
2017 Ekim'den beri ben de bıraktım (zorunda kaldım :D) Sağlık açısından bıraktım ancak nefes darlığı vs yoktu direk ciğerler söndü :D Daha hala ameliyatın ağrılarını çeksemde o sigara denen illeti bırakmış olmanın mutluluğunu yaşıyorum.

Reaksiyon puanı
16,118
2017 sonundan beri sigara içmiyorum ama yasaklanması daha çok talep görmesine neden olur...