Sigara içme yasağının kapsamı genişliyor

Bu konuyu okuyanlar

michuozawa

Müdavim
Emektar
Reaksiyon puanı
493
Daha önce toplu taşıma araçlarında yasaklanan sigara, şimdi de özel araçlarda yasaklanıyor. Yeni yasaya göre muavin koltuğu olarak bilinen sürücü koltuğunu yanındaki koltuklarda da sigara içmek yasak.
Sigara-icme-yasaginin-kapsami-genisliyor-1682.jpg

Habertürk’ten Fatmanur Boylu’nun haberine göre Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşları Teşkilat Yasası’nda yapılacak yeni düzenlemeyle toplu taşıma araçlarında uygulanan sigara içme yasağı özel araçları da kapsayacak şekilde genişletilerek ‘hususi araçların sürücü koltuklarında oturanların’ sigara içmesi yasaklanacak.

SİGARA PAKETLERİ TEP TİP OLACAK
Türkiye’de üretilen veya ithal edilen tütün ürünleri, markanın yazım şekli, yazı karakteri, punto boyutu, paket üzerindeki konumu, paketlerin rengi, diğer yazı, ibare ve şekiller dahil tek tip tasarlanmış düz standart paket biçiminde piyasaya sürülecek. Marka, paketin tek bir yüzeyine ve yüzeyin yüzde beşini aşmayacak şekilde yazılacak ve paketin üzerinde markanın logosu, simgesi veya sair işaretleri bulunmayacak.

a24

friendly

Müdavim
Reaksiyon puanı
671
Sigara kullanmayan ve aşırı karşı olan birisi olarak özel araçlarda bu yasağın uygulanabileceğini sanmıyorum. Müsade edin de insanlar kendi özel araçlarında içsinler, toplu ortamlarda içip içmeyenleri rahatsız etmesinler yeter.

Samed Yelgel

Asistan
Reaksiyon puanı
130
Sigara kullanmayan ve aşırı karşı olan birisi olarak özel araçlarda bu yasağın uygulanabileceğini sanmıyorum. Müsade edin de insanlar kendi özel araçlarında içsinler, toplu ortamlarda içip içmeyenleri rahatsız etmesinler yeter.
Aynen bende kullanmıyorum hatta aşırı rahatsız oluyorum, ama insanların da özel mülkleri (Araçları) İçinde de içebilsin, sonuçta kendisi başka birisi yok araç ta şimdi bura da "Çevre kirleniyor, hava kirleniyor" diye çıkıp kimse savunma yapmasın sigara dumanı olmasa ülkemizin havası pırıl pırıl olacak sanki

7Fold

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Özel araçları da dahil ederek kesinlikle doğru bir karar diyorum; minibüs şoförleri biri bitmeden yenisini yakıyor. Bakalım devam edecekler mio_O

Frosa

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,414
Böyle olması çok daha iyi. İçenler, içmeyenlerin sağlığını tehlikeye atıyor...

7Fold

Asistan
Reaksiyon puanı
36
Özel araçlarda neden yasak var demişsiniz ama şoförün dikkatini dağıtma konusunda telefondan daha riskli bir şey değil mi? Yok koltuk yandı yok gözüme duman kaçtı vs. vs.

lgsever

Müdavim
Reaksiyon puanı
1,458
Bişey dicem şimdi kullananlar bana abancak ama bu ülkede tütün üretimini yasaklıyorsan tüketiminide yasaklayacaksın neden kullananlar olduğu halde kendi ekonomimiz kazanmasın neden amerikaya boşuna tonla para ödemeye devam edelim hem canan karatay kendisi söylüyor amerikan tütünü türk tütününden daha zararlı birde bunlar bağımlılık yapsın diye şeker koyuyormuş yani türk tütününü bırakmak daha kolay ama amerikan tütününü bırakmak çok zormuş.Madem amerika,bütün avrupa bizi kıskanıyor o zaman kendi tütümüzü serbest bırakında birazda tütünümüzden kıskansınlar genelde sağlıksız bir şey ama diğerlerinden iyi hem kazancı direk bize dönüyor.